Şimdi Ara

karbonmonoksit dedektörü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
9.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Uzun süre araştırdıktan sonra eve karbonmonoksit dedektörü taktırdım.
    Türkiye' de imal edilen ve sertifikalı ürün olarak ileri teknoloji adlı şirketin FXD-CO elektrikli ve şarjlı cihazını buldum.
    Ankara Ulus'ta 90tl ye satın aldım. ancak evde elektrik bağlantısı yapmak gerekti.
    Özellikle klasik tipte (hermetik olmayan) kombi kullanan aileler için gerekli olduğunu düşünmekteyim. Ancak cihazın gaz dedektörü (doğal gaz yanmadan sızarsa zaten hissedilebilir bir koku yaymaktadır) değilde karbonmonoksit (doğalgaz yandığı zaman sızarsa açığa çıkar, kesinlikle farkedilemeyen bir gazdır) dedektörü olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. İyi günler dilerim

• Üstünde iki cigara yak algılayacak mı?
  • Üstteki arkadaşımızın dediği gibi evde Sigarayı yak onun dumanını algılayacak mı yani örneğin kömür sobası tütediği zaman ortaya çıkan İs kokusuna benzer bir koku oluşuyor(Duman çıkarmadan püfleme olayı diyebiliriz soba zaman zaman yapabiliyor özellikle kovalı sobalar yapıyor),Veyahut Evde Gaz kaçağı oluşursa onuda algılıyor mu yani cihazı Test edin öncelikle sonuçları görmek isteriz çünkü önemli olan sonuçlardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tekinaksu

Merhaba,
    Uzun süre araştırdıktan sonra eve karbonmonoksit dedektörü taktırdım.
    Türkiye' de imal edilen ve sertifikalı ürün olarak ileri teknoloji adlı şirketin FXD-CO elektrikli ve şarjlı cihazını buldum.
    Ankara Ulus'ta 90tl ye satın aldım. ancak evde elektrik bağlantısı yapmak gerekti.
    Özellikle klasik tipte (hermetik olmayan) kombi kullanan aileler için gerekli olduğunu düşünmekteyim. Ancak cihazın gaz dedektörü (doğal gaz yanmadan sızarsa zaten hissedilebilir bir koku yaymaktadır) değilde karbonmonoksit (doğalgaz yandığı zaman sızarsa açığa çıkar, kesinlikle farkedilemeyen bir gazdır) dedektörü olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. İyi günler dilerim

Bacalı kombi yada gaz sobası kullananlar için CO dedektörü kesinlikle gerekli. Çünkü bacalı kombilerde yanma için içerideki hava kullanılıyor. Böylece zehirlenmelerin tamamı oksijen azalmasından kaynaklanıyor. Bu kanıtlanmış bir gerçek.
    Hermetik kombilerde (yoğuşmalı yada yoğuşmasız) yanmada kullanılan hava dışarıdan alınıp, kullanıldıktan sonra atık gaz olarak dışarı verildiğinden böyle bir sorunla karşılaşılmıyor.

• Arkadaşlar cihaz 5 gün önce alarm verdi. Ben bu kadar çabuk ötmesinin cihazdan kaynaklanabileceğini düşündüm. Ancak başkent doğalgaz ekibini çağırdım ve gerçektende karbonmonoksit (CO) kaçağı çıktı. Baca temizliği ve kombi baca bağlantısının çelik boru ile değişimi önerildi. Önerileri yaptık, hatta bacadan kuş girmesin diye tel bile ördürttük. Kontrol için tekrar ekibi çağırdım ve çok ciddi düzeyde kaçak devam ediyordu. Demirdöküm servisini çağırdım, sürekli bakımını yapan servis, ve kombide görünür hiç bir arıza olmadığını kombinin ömrünün 10-15 yıl olduğunu belirttiler, değişim önerdiler. Cihazın 13 yaşında olması nedeniyle bugün evde hermetik kombiye geçiş yapıyoruz. Zehirlenip ölmediğimize şükrediyorum. Her şeye titizlenip, 100 liralık dedektörü bu kadar geç taktırdığım için hayıflanıyorum. Diğer insanların benzeri durumlara düşmelerini istemem. Yani yıllık yapılan düzenli kombi bakımları CO kaçağından korumuyor. Ya dedektör taktırın, ya da hermetik kombiye geçiniz lütfen.

• cihazı ulusta hangi dükkandan aldınız,yazarsanız sevinirim. ben de ulusa gittim fakat bulamadım,marka konusunda internette çok sağlıklı bir bilgi de bulamadım.
    bir yazıda
    Sadece gerekli kalite ve uygunluk belgesi verilmiş alarmları kullanın. Veya genel

Karbonmonoksit
    standartlı alarm kullanın. Bunlar, UL2034 (Amerikan) EN50291 (Avrupa) ve BS7860 (İngiliz)
    Avrupada geçerli tek karbonmonoksit dedektörü standardı EN50291 dir. Alarm alırken üzerinde
    EN50291 yazdığından emin olun.
    diye bahsediyordu sizin aldığınızda böyle bir bilgi var mı
  • Takip.
  • ayni urunu burasi 25+kdv ye veriyor..itek marka nys 01..walla ben burdan aldim memnunum

http://toptandogalgazalarmcihazi.blogspot.com/
  • Hermetik kombilerde bu cihaza gerek yokmu şimdi..?
  • Konuyu hortlatmak gibi olacak ama bana lazım oldu başkasına da olabilir diye burada bulunsun.
    Ben de yakın zamanda honeywell'in aşağıdaki modelini aldım.
    Amazondaki yorumlara falan baktım gayet iyi.
    Ürün elime geçince de gördüğüm kadarı ile kalitesi kendini belli ediyor.

http://www.amazon.co.uk/Honeywell-H450EN-carbon-monoxide-detector/dp/B003BNNZTQ/ref=pd_rhf_cr_p_t_2_94MQ

Evinde bacalı herhangi bir ısıtma cihazı bulunduran herkesin muhakkak alması gerekiyor.
    Hatta tavsiye edilen uyunan her odaya bir tane alınması ama en azından kombi ya da sobanın bulunduğu odalara muhakkak almak gerekiyor.

Hermatik sormuş birisi hermatik için gerek yok buna. Çünkü onlarda hava direk olarak dışarıya çıkan borudan alınıp atıklar da oradan atılıyor dışarıya.
    O nedenle karbonmonoksit zehirlenmesi söz konusu değil.

Bu cihazların en büyük problemi test edilebilmesinin zor oluşu.
    Normalde elimde doğalgaz dedektörü var. Yanında çakmak gazı açtığımda ötüyor ama karbonmonoksit testi nasıl yapılır emin değilim.

Daha evvel bacadan rahatsızlık duyduğum için mutfakta oturmak istemiyordum. Artık içim daha rahat. Hem karbonmonoksit hem de doğalgaz dedektörü bağladım. Rahat rahat oturuyorum.

90 civarında aldım.

• bu cihazlar soba içinde geçerlimi? Soba için hangisini önerirsiniz?
  • Her eve kesin can güvenliği için gerekli.
  • donanim1 D kullanıcısına yanıt
    Soba için de geçerli. Bacaya bağlı olan bütün cihazlar için kullanılır bu. Soba,doğalgaz sobası,kombi vs.
  • http://www.tekzen.com.tr/urun/ikon-gd801-karbonmonoksit-gaz-alarm-cih-816895

Bu cihazın bende sadece gaz olan modeli var . ÇAkmak gazı filan yaklaştırınca ötürüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lamettrie

http://www.tekzen.com.tr/urun/ikon-gd801-karbonmonoksit-gaz-alarm-cih-816895

Bu cihazın bende sadece gaz olan modeli var . ÇAkmak gazı filan yaklaştırınca ötürüyor.

Link açılmıyor. Cihazın marka-modeli nedir acaba?
  • ysuleymany kullanıcısına yanıt
    O alet bozuldu buna geçtim hocam.

İTEK GAZ ALARM CİHAZI TSE VE GAZMER ONAYLI
  • itek 25tl
    honeywell 100 tl
    opax 55 tl

bunların arasındaki fark nedir bilen varmı
  • Bende almaknistiyorum. Opax 55tl, itek c01 c02 diye bir model var 80-90 tl, 3mk 150, honewell.mi ne oda 150. Hangisini almali bilemedim. Ben n11 den bakti. Fiyatlara. Bilgisi onerisi olan varsa sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Honeywell xc100 aldim umarim iyidir. Almamda musteri hizmetleri etkili oldu. Cok ilgililer.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.