Şimdi Ara

Intel'in SSD 525 serisi mSATA SSD'lerinin yurtdışında satışı başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Intel'in SSD 525 serisi mSATA SSD'lerinin yurtdışında satışı başladı

Intel, işlemci alanındaki iddiasını, birbirinden yeni modeller sunarak SSD alanında da kanıtlamaya çalışıyor. Teknoloji devinin, mSATA form faktöründe ürettiği SSD 525 serisinin Japonya'da satışına başlandığı rapor edilmekte. Serinin öncelikli hedefinde, tahmin edebileceğiniz üzere taşınabilir bilgisayar (Ultrabook vs) kullanıcıları var.

Duyulan ihtiyaca göre 30 GB, 60 GB, 120 GB, 180 GB ve 240 GB olmak üzere beş farklı kapasite seçeneğine sahip olan SSD 525, 25 nm üretim süreci teknolojisiyle geliştirilen MLC (Multi-Level Cell) tipi NAND flash bellek yongalarını ve SATA-III (6 Gb/sn) arayüzü desteğini bünyesinde barındırırken LSI-SandForce SF-2281 kontrolcü desteğini arkasına alıyor. Ayrıca SSD 525, saniyede 550 MB'a varan sıralı okuma hızına, saniyede 520 MB'a varan sıralı yazma hızına, rastgele 4K 50.000 IOPS okuma performansına ve rastgele 4K 80.000 IOPS yazma performansına erişebiliyor. Ancak bu performans verilerinin modelden modele değişiklik gösterebileceğinin altını çizmekte fayda var.

Fiyat konusuna değinecek olursak, 30 GB'lık model 57$, 120 GB'lık model 160$, 180 GB'lık model 228$ ve 240 GB'lık model 295$ şeklinde fiyatlandırılmış.

• yeni laptop alırken kesin ssd olacak anlaşıldı
    vede dvd blue ray kesin olmayacak agırlıktan başka bi işe yaramıyor çünki ne varsa internete var artık birde internetimiz fiber oldumu tamamdır

• bu nesil dede olur ancak ssd alır fiyat çoşkulu bugünlerde

• Msi ge60 a birtane 120 gb şart :) . Fiyatlar biraz uçuk ama onada katlanacağız..

• Bilgisayarı uzun süre açık duran yada interneti sık kullananlara duyurulur.
    1.Disk olarak SSD'den uzak durmalılar, resmen çöpe gidiyor, pelt.

• şöyle 500 gb msata ssd ler ne zaman 100 tl olur ozaman alırım .D

• quote:

Orijinalden alıntı: baba_mustafa
    Bilgisayarı uzun süre açık duran yada interneti sık kullananlara duyurulur.1.Disk olarak SSDden uzak durmalılar, resmen çöpe gidiyor, pelt.

Bilgisayarım 24 saat açık. İnternet'i de sürekli kullanıyorum. Henüz bir şey de gitmedi. Bence desteksiz bir cümle kurmuşsunuz. Her hangi bir dayanağı yok...

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri
    şöyle 500 gb msata ssd ler ne zaman 100 tl olur ozaman alırım .D

O zaman hiç bir zaman. Çünkü hep sürekli hızları artacak ve fiyatlar aşağı yukarı yakın değerlerde kalacak. 180Gb'ı 100 Doların altına inmez birkaç senede.

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng
    quote:

Orijinalden alıntı: baba_mustafaBilgisayarı uzun süre açık duran yada interneti sık kullananlara duyurulur.1.Disk olarak SSDden uzak durmalılar, resmen çöpe gidiyor, pelt.
    Bilgisayarım 24 saat açık. İnterneti de sürekli kullanıyorum. Henüz bir şey de gitmedi. Bence desteksiz bir cümle kurmuşsunuz. Her hangi bir dayanağı yok...

Çünkü dayanağını burada yazmadım, soran çıkarsa yazarım, senin SSD pelt olana kadar keyfini kaçırmayayım.
    Adım baba_mustafa, verdiğim hiç bir bilgi desteksiz değildir OverClocK1ng, tanışma biçiminden memnun olmadım.

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: baba_mustafaBilgisayarı uzun süre açık duran yada interneti sık kullananlara duyurulur.1.Disk olarak SSDden uzak durmalılar, resmen çöpe gidiyor, pelt.
    Bilgisayarım 24 saat açık. İnterneti de sürekli kullanıyorum. Henüz bir şey de gitmedi. Bence desteksiz bir cümle kurmuşsunuz. Her hangi bir dayanağı yok...

Çünkü dayanağını burada yazmadım, soran çıkarsa yazarım, senin SSD pelt olana kadar keyfini kaçırmayayım.
    Adım baba_mustafa, verdiğim hiç bir bilgi desteksiz değildir OverClocK1ng, tanışma biçiminden memnun olmadım.

hocam neden pert olacakmış nedenini açıklayabilirmisin.

• quote:

Bilgisayarı uzun süre açık duran yada interneti sık kullananlara duyurulur.
    1.Disk olarak SSD'den uzak durmalılar, resmen çöpe gidiyor, pelt.

dayanağın nedir ?
    gerekçe ?
  • Katı halli disklerin kullanım saatini dolduran her hücresi geri dönüşümü olmaksızın bozuluyor, aldığınız disk 4000 saatlik kullanım vaadediyorsa firma üretimini ona göre ayarlıyor, nm düştükçe bu süre daha da kısalıyor. 4000 saatten daha uzun değil.

Garantisi biten SSD'niz mi var, kullandıkça saatini dolduruyorsunuz, HDD'lerdeki gibi ucu açık bir süre yok, temiz kullanma söz konusu değil, disk birleştirici kullanmanız ömrü daha da kısaltıyor.

2 yıl garantisi vardı diyelim, normal bir kullanıcı 2 yılı doldurduktan 2-3 ay sonra bu disk bozuluyor.

İstisnalar; Yüksek nm üretimli eski diskler, bunlarda da saat sözkonusu ama süre son 2-3 yıldır üretilen düşük nm disklerle kıyaslanamayacak kadar uzun. Şu anda piyasada bulmak neredeyse imkansız.

• The Full Intel SSD 525 Review: 30GB, 60GB, 120GB, 180GB & 240GB Tested
    http://www.anandtech.com/show/6725/the-full-intel-ssd-525-review-30gb-60gb-120gb-180gb-240gb-tested
  • Bu mSataların fiyatları normal SSD'lerden daha fazla.Fiyatları düşerse yaygınlaşabilir yoksa kimse almaz bunlardan.

• quote:

Katı halli disklerin kullanım saatini dolduran her hücresi geri dönüşümü olmaksızın bozuluyor, aldığınız disk 4000 saatlik kullanım vaadediyorsa firma üretimini ona göre ayarlıyor, nm düştükçe bu süre daha da kısalıyor. 4000 saatten daha uzun değil.

Garantisi biten SSD'niz mi var, kullandıkça saatini dolduruyorsunuz, HDD'lerdeki gibi ucu açık bir süre yok, temiz kullanma söz konusu değil, disk birleştirici kullanmanız ömrü daha da kısaltıyor.

2 yıl garantisi vardı diyelim, normal bir kullanıcı 2 yılı doldurduktan 2-3 ay sonra bu disk bozuluyor.

İstisnalar; Yüksek nm üretimli eski diskler, bunlarda da saat sözkonusu ama süre son 2-3 yıldır üretilen düşük nm disklerle kıyaslanamayacak kadar uzun. Şu anda piyasada bulmak neredeyse imkansız.

Kardes benim cihaz neredeyse 24 saat acik. 4000 saat 166 gun yapar, hadi full 24 saat acik tutamadim cihazimi, 200 gun olsun. Oysaki ben corsait force gt 3 ssd mi 1.5 yildir yani yaklasik 550 gundur sorunsuz kullaniyorum. En ufak bir performans kaybi, 1 kere dahi kilitlenme yasamadim. ( tabi bu durumda mac osunda katkisi var)

Bu durumda biyerlerinden ufurmeye devam etmezsen sevinirim. Forumda yeterince yalan dolan bilgi var. Yenilerine tahammulum kalmadi.

Son olarak harddisklerin kullanim omrunun olmadigini nereden cikardin ? Bad sectoru olmayan 20 gb harddisk var mi su an piyasada ? Harddisk icindeki elektro-mekanik duzen dunyanin her alaninda oldugu gibi harddiskte eskiyecekir, deforme olacaktir ve elbet omrunu tamamlayacaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YEY -- 16 Mart 2013; 18:54:30 >

• quote:

Katı halli disklerin kullanım saatini dolduran her hücresi geri dönüşümü olmaksızın bozuluyor, aldığınız disk 4000 saatlik kullanım vaadediyorsa firma üretimini ona göre ayarlıyor, nm düştükçe bu süre daha da kısalıyor. 4000 saatten daha uzun değil.

Benim ssd nin garantisine baktim 5 yil yaziyor?

• Başka bir konuda yazdığım mesajı buraya yapıştırma gereği duydum.
    quote:

Şu genel olarak "SSD'nin ömrü biter, yok Windowsu ona yüklemeyin, yok Temp klasörünü HDD'ye taşıyın, yok oyunları SSD'ye, bilmemkimin sol testisini HDD'ye yükleyin" geyiğini aşsak artık beyler?
    1.5 yıldır Kingston HyperX 3K 120 Gb kullanıyorum, diskin imanı gevredi gık yok, hala bench çektiğimde 555Mb okuma, 525Mb yazma hızı görüyorum. 1 Ay önce aynısından bir tane daha aldım, 1,5 yıl önce aldığımla 1 ay önce aldığım arasında şu an hiçbir fark yok. Aralarındaki tek fark zaman içinde fiyatının düşmesinden dolayı yeni aldığımın daha ucuz olması.

SSD'nin nano kontrolcüsüyle alakalı bir (yanlış hatırlamıyorsam Corsair'in bir modeliydi) problemden dolayı çıkan söylentileri genele yaymayın. Virüs gibi yayılıyor yalan yanlış bilgiler.

Forumun yüzde sekseni desteksiz sallamalarla dolu. Aldığınız bir tane SSD 1 haftada dahi bozulmuş olabilir. Bilgisayar tamamen doğru modelde karar kılma ve şans üzerine dayalıdır. Güncel SSD'lerin bir çoğunda 1.200.000 saat ömürden söz ediliyor, kaç yıl ettiğini siz hesaplayın. 4000 saat dalga geçilecek derecede komik bir rakam. O kadar saat'cik' çalışacak SSD'yi yapan firma dükkanı kapatsın daha iyi.

Teknolojide şans olayına bir örnek vereyim.
    Hp laptop'lar. Firmanın teknik servisi berbat okuduklarıma göre, ancak hiç teknik servise gitmeme gerek kalmadı. Bugüne kadar 4 farklı Hp laptop kullandım. 4'ü de farklı model. İkisi şu an elimde. Biri neredeyse 7 yıllık. Tık demedi. Diğerinin kasasını bir kez açtım, o da SSD takmak için. Özet olarak: Herkes Hp laptop'lara laf eder, fakat ben çok memnunum. Yine laptop alsam, yine Hp alacağım.

Üstteki sözlerime "Bilgisayarı ne seviyede kullanıyorsun ki?" gibi atarlanabilecek arkadaşlara not: (Burada yazanlar genel bilgisayar kullanımım hakkındadır, belirteyim laptop'lara overclock yapmıyorum. ) Overclock yaparım, üzerine kahve dökerim, canım sıkılır format atarım, dellenince tekmelerim bile. Ek olarak tabiri caizse hayvan gibi render alırım.

Velhasıl-ı kelam: Sinirli değilim, sadece sallamasyon bilgilere tahammülüm yok.

Edit: Yoğun istek üzerine ek bilgiler eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N.Aksel -- 17 Mart 2013; 4:47:20 >

• quote:

quote:

quote:

yaşın kaç babuş-mustafa?

• quote:

hangi forumdan kaç senesinin yazısını buldun bakalım ? sana gülerken heba olur diye korkuyorum. ayrıca "pelt" olur ne demek? "pert" i anlatmak istiyorsun sanırım.
    yarım yumalak sağda solda okuğun yazılarla, yarım yumalak Türkçe ile gelip ahkam kesiyorsun. ssd görüp eline ALDIN mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NasreddinHoca -- 17 Mart 2013; 4:34:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: N.Aksel

Başka bir konuda yazdığım mesajı buraya yapıştırma gereği duydum.
    quote:

Şu genel olarak "SSD'nin ömrü biter, yok Windowsu ona yüklemeyin, yok Temp klasörünü HDD'ye taşıyın, yok oyunları SSD'ye, bilmemkimin sol testisini HDD'ye yükleyin" geyiğini aşsak artık beyler?
    1.5 yıldır Kingston HyperX 3K 120 Gb kullanıyorum, diskin imanı gevredi gık yok, hala bench çektiğimde 555Mb okuma, 525Mb yazma hızı görüyorum. 1 Ay önce aynısından bir tane daha aldım, 1,5 yıl önce aldığımla 1 ay önce aldığım arasında şu an hiçbir fark yok. Aralarındaki tek fark zaman içinde fiyatının düşmesinden dolayı yeni aldığımın daha ucuz olması.

SSD'nin nano kontrolcüsüyle alakalı bir (yanlış hatırlamıyorsam Corsair'in bir modeliydi) problemden dolayı çıkan söylentileri genele yaymayın. Virüs gibi yayılıyor yalan yanlış bilgiler.

Forumun yüzde sekseni desteksiz sallamalarla dolu. Aldığınız bir tane SSD 1 haftada dahi bozulmuş olabilir. Bilgisayar tamamen doğru modelde karar kılma ve şans üzerine dayalıdır. Güncel SSD'lerin bir çoğunda 1.200.000 saat ömürden söz ediliyor, kaç yıl ettiğini siz hesaplayın. 4000 saat dalga geçilecek derecede komik bir rakam. O kadar saat'cik' çalışacak SSD'yi yapan firma dükkanı kapatsın daha iyi.

Teknolojide şans olayına bir örnek vereyim.
    Hp laptop'lar. Firmanın teknik servisi berbat okuduklarıma göre, ancak hiç teknik servise gitmeme gerek kalmadı. Bugüne kadar 4 farklı Hp laptop kullandım. 4'ü de farklı model. İkisi şu an elimde. Biri neredeyse 8 yıllık. Tık demedi. Diğerinin kasasını bir kez açtım, o da SSD takmak için. Özet olarak: Herkes Hp laptop'lara laf eder, fakat ben çok memnunum. Yine laptop alsam, yine Hp alacağım.

Üstteki sözlerime "Bilgisayarı ne seviyede kullanıyorsun ki?" gibi atarlanabilecek arkadaşlara not: Overclock yaparım, üzerine kahve dökerim, canım sıkılır format atarım, dellenince tekmelerim bile. Ek olarak tabiri caizse hayvan gibi render alırım.

Velhasıl-ı kelam: Sinirli değilim, sadece sallamasyon bilgilere tahammülüm yok.

Aferdersinde sende bana biraz sallama geldin.

8 senelik laptop ve icine ssd takmak icin actin ve oksurmeye baslamadin?

Laptopa overclock yapip ustune render aliyorsun? Kardes afedersin yukardaki yok sayiyorum su an kor oldum ve sen bu laptopta okuz gibi render aliyorsun? Yas kac? Umarin klak doktoruna ugramissinizdir bir ara.

Ben kisa suredir ssd kullaniyorum hatta bir ara fark ettim hdd ye program kurma geregi duymadim. Yeterince yerleri bile var ssd lerin aslinda. Tabi oyun konusunda bilemem gunumuzun oyunlari okuz gibi yer kapliyor o konuda tecrubem yok.

Uzerine bilgisayarin kahve dokuyorsaniz laptop ve anakart tamircileri sizi cok iyi taniyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miyaw1 -- 17 Mart 2013; 4:37:05 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.