Şimdi Ara

Samsung'un 8 çekirdekli Exynos Octa işlemcisi görüntülendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
4
Favori
2.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Samsung'un 8 çekirdekli Exynos Octa işlemcisi görüntülendi

Samsung resmi tanıtımını Tüketici Elektroniği Fuarı'nda yaptığı 8 çekirdekli Exynos Octa işlemcisinin resmi görüntüsünü yayınladı. ARM'ın big.LITTLE platformu üzerine şekilenen işlemci, dört adet Cortex-A7 ve dört adet Cortex-15 işlemcisinden oluşuyor. Fiziksel olarak 8 adet ARM çekirdeğini bünyesinde barındıran işlemci aynı anda tüm çekirdeklerini kullanmıyor. Performans gerektiğinde Cortex-A15, enerji verimliliği söz konusu olduğunda ise Cortex-A7 tabanlı çekirdekler devreye girerek performans ve güç tüketiminde denge sağlanıyor.  Tanıtılan versiyonunda Imagination'ın PowerVR SGX543MP3 grafik birimini kullanan işlemci, farklı saat hızlarında çalışacak şekilde optimize edilmiş durumda.

Cortex-A15, ARMv8 mimarisi öncesinde şirketin yaygın kullanımdaki en son çekirdek tasarımı olarak gösterilebilir. Cortex A7 ise ARM'ın enerji verimliliği noktasındaki en güncel tasarımı olarak gösterilebilir. Cortex-A8 ile kıyaslandığında %50 daha küçük yapıda %50'ye kadar daha fazla performans vaad eden platform bu bağlamda Cortex A9'a yakın çekirdek performansını daha düşük güç tüketiminde sunmayı başarıyor. Bir taraftan son kullanıcılara yönelik tüketici elektroniği ürünlerinde diğer taraftan da mikro-sunucular gibi profesyonel alanlarda kendi geliştirdiği işlemcileri kullanmayı benimseyen Samsung, aynı zamanda Exynos işlemci ailesini üçüncü parti firmalara da lisanslamakta. Hali hazırda Lenovo ve Meizu gibi Çin merkezli bazı şirketler, Samsung'un Exynos işlemcilerini kullanmakta. Bu bağlamda değerlendirildiğinde, Exynos Octa işlemcisinin ilk olarak Samsung ürünlerinde (ihtimaller Galaxy S IV ve yeni Galaxy Tab tabler üzerinde) kullanılması ardından da diğer firmalara lisanslanması bekleniyor.

Nvidia'nın Tegra 4 ve Qualcomm'un Snapdragon 800 işlemcilerine rakip olacak Exynos Octa, big.LITTLE tabanlı olması itibariyle sınıfında farklılık yaratmayı başarıyor. Enerji verimliliği için Nvidia 5. çekirdek kullanımını ön plana çıkartırken, Qualcomm ise mikroişlemci tasarımındaki kendi has özelleştirmeler ve asenkron çalışan çekirdek tasarımına işaret ediyor. Amerika'daki  işlemci üretim tesislerine yeni yatırımlar planlayan Samsung'un önümüzdeki dönemde ARM tabanlı işlemci geliştirme çalışmalarına daha fazla yatırım yapacağını zaman zaman dile getiriyor. Ürün stratejisini de bu yönde geliştiren Samsung, yeni nesil akıllı televizyonlarında işlemci, bellek ve grafik birimini değiştirilebilir modül formunda tasarlayarak kullanıcılarına televizyonları için güncellenebilir donanım altyapısı sunuyor.

• bana gore grafik bakimindan zayif bir islemciii

• Çırpınma samsung , xperia z ham diye yicek seni
  • quote:

Orijinalden alıntı: LightningRaven

Çırpınma samsung , xperia z ham diye yicek seni

Artık eskimiş Full HD'ye yetmeyen işlemci ve gpusu ile biraz zor bu dediğin. Şu anda hiçbir platform tam olarak Full HD için uygun değil...

• quote:

Orijinalden alıntı: mkt

quote:

Artık eskimiş Full HD'ye yetmeyen işlemci ve gpusu ile biraz zor bu dediğin. Şu anda hiçbir platform tam olarak Full HD için uygun değil...

İşlemci gücü olarak mı ekran çözünürlüğü olarakmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YAZICIOĞLU -- 26 Ocak 2013; 23:45:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RAN7843

bana gore grafik bakimindan zayif bir islemciii

bencede mali t658 daha güçlü olurdu

• S4 ' e hiç bu işlemciyi çıkarırlar mı boşuna allah aşkına , A15 ne güne duruyor ..... işlemci geliştirmek o kadar mı kolay. Yavaş yavaş sindirecekler modelleri...

• Su an bu gpu iphone 5 in gpusundan cok daha iyi ipad 4un gpusuna yakin bir degerde ama keske mali t658 veya t678 kullansa idi cunku seneye iphone power vr in 600 serisini kullanacaktir diye dusunuyorum ama su da bir gercek bu islemcilerle ne yapilacak piyasada bu kadar yuksek oyun yok oyunlar yapilsa bile en ust duzey cihazlardan ziyade piyasanin ortalamasina gore sekilleniyor yani bu gpulari sonuna kadar zorlayacak oyunlar gormek isteriz ha bu arada iphonelarin cpulari android cihazlarin cok gerisinde stabiliteyi gpuya agirlik vererek sagliyor belki ilerde android cihazlarda cekirdek sayisi arttirmak ya da 2 ghz e dayanan islemciler yerine saglam gpu ile stabil olmayi denemeliler cunku android isletim sistemi ios gibi islevsel yonden senelerdir bir arayuz bile tasarlayaman ekranin onundeki dort koseli simgelere mahkum bir sistemden cok daha iyi yerlerde ve daha yerlerde olmali

• quote:

O yicek olan xperia önce cihazlarına güncelleme versin [Kunye=]

• PowerVR SGX543MP3 adreno 320den abartılcak kadar güçlü bir gpu değil hatta eşit diebiliriz samsungun s4de bunu kullanması adreno 320 modellere şans tanıması anlamına gelir bu hataya düşerse birçok kişi adreno320li modellere yönelicekdir xperia z gibi .

• quote:

Samsungun 1 yıl önce çıkardığı modele rakip olarak mı yicek? Sony üç beş yıla yicek desen anlarım, güçlü firma atak yapıyor da, Xperia Z nedir ya, emin ol Xperia Z çıktıktan sonra bile S3 onun üç katı belki daha fazla satacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Normsoner

PowerVR SGX543MP3 adreno 320den abartılcak kadar güçlü bir gpu değil hatta eşit diebiliriz samsungun s4de bunu kullanması adreno 320 modellere şans tanıması anlamına gelir bu hataya düşerse birçok kişi adreno320li modellere yönelicekdir xperia z gibi .

Bence haberi yapan yanlis belirtmis cunku octa islemcide 544mp3 kullanilacagi soyleniyordu kalkipta iphonela ayni gpuyu kullanmaz samsung .kesin bir hata var o 543 degil 544 olmasi lazim ki adreno 320 nin neredeyse iki kati performanans veriyor egwr 543mp3 kullanirsa samsung biraksin bu isi mis gibi mali t658 varken sen kalk curuk elmanin yolundan git yazik eder kendine

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • PowerVR SGX543MP3 nasıl bir gpudur beyler bilen varmı ? mali t658 bekliyordum ben şaşırdım açıkçası

Birde daha önce PowerVR SGX544MP3 kullanacak deniyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kahya Yahya -- 27 Ocak 2013; 0:35:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: denostar

quote:

Samsungun 1 yıl önce çıkardığı modele rakip olarak mı yicek? Sony üç beş yıla yicek desen anlarım, güçlü firma atak yapıyor da, Xperia Z nedir ya, emin ol Xperia Z çıktıktan sonra bile S3 onun üç katı belki daha fazla satacaktır.

Aynen , Xperia Z Herkezinde Elinde Olmamalıkı Bir Farkı Olsun S3 gibi Coluk Cocugun Elinde Gezmesin
  • sanki samsung yada sony babanızın malı sidik yarışı yapıyorsunuz...
    bugün samsung yapar yarın sony...vs.. bırakında teknoloji konuşun.
  • dün otobüste on iki yaşındaki kızın elinde s3 annesinde de s3 var abisinde de s3 bizde var s2 görünce bu hangisi dediler :D s2 tabiki dedim çok havam oldu farklı telefonlar çok saten telefonlar daha karizma oluyor onlar s2den habersizlermiş yenimi çıktı dediler bide :) bilinçsizlik abidesi bir aileye denk geldim açıkcası insanlarımız gösteriş olsun diye popüler olan her şeyin peşinde

• quote:

Orijinalden alıntı: yunusfurkanayse

Su an bu gpu iphone 5 in gpusundan cok daha iyi ipad 4un gpusuna yakin bir degerde ama keske mali t658 veya t678 kullansa idi cunku seneye iphone power vr in 600 serisini kullanacaktir diye dusunuyorum ama su da bir gercek bu islemcilerle ne yapilacak piyasada bu kadar yuksek oyun yok oyunlar yapilsa bile en ust duzey cihazlardan ziyade piyasanin ortalamasina gore sekilleniyor yani bu gpulari sonuna kadar zorlayacak oyunlar gormek isteriz ha bu arada iphonelarin cpulari android cihazlarin cok gerisinde stabiliteyi gpuya agirlik vererek sagliyor belki ilerde android cihazlarda cekirdek sayisi arttirmak ya da 2 ghz e dayanan islemciler yerine saglam gpu ile stabil olmayi denemeliler cunku android isletim sistemi ios gibi islevsel yonden senelerdir bir arayuz bile tasarlayaman ekranin onundeki dort koseli simgelere mahkum bir sistemden cok daha iyi yerlerde ve daha yerlerde olmali

GPU iphone 5 le aynı, ama sen çok daha iyi diyorsun. Bu kafa neyin kafası?

Edit: haberde 543 yazıyor.Gerçi 544 diğer nesilde nasolsa eskir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sajuuk -- 27 Ocak 2013; 0:37:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JrMaster

dün otobüste on iki yaşındaki kızın elinde s3 annesinde de s3 var abisinde de s3 bizde var s2 görünce bu hangisi dediler :D s2 tabiki dedim çok havam oldu farklı telefonlar çok saten telefonlar daha karizma oluyor onlar s2den habersizlermiş yenimi çıktı dediler bide :) bilinçsizlik abidesi bir aileye denk geldim açıkcası insanlarımız gösteriş olsun diye popüler olan her şeyin peşinde

Yukardada bu duruma değindim hocam , ama Xperia Z Gibi bir telefon herkez tarafından duyulur ama parasından dolayı kolay alıncagını sanmam , sen ordayken elinde bir xperia z gibi telefon olaydı bune diye sordugunda telefonunu büyüklüğünü gördüğünde kalırdı öyle..
  • quote:

samsung'a yalnızca bir telefon üreticisi olarak bakmazsan bu cümleyi kurmazsın. sony telefon çıkarırken kimse "aferin qualcom" demiyor.

• 543MP3 beni üzdü..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.