Şimdi Ara

Nokia'nın Symbian ile çalışan son cihazı: Nokia PureView 808

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
1.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows Phone ile birlikte akıllı telefon pazarında kendine yeni bir sayfa açan Nokia, geçtiğimiz yıl Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttığı PureView 808'in Symbian işletim sistemine sahip son telefonu olduğunu resmen duyurdu.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada PureView 808'in şirketin görüntüleme yeteneklerini ortaya koyduğu bir cihaz olarak tanımlayan Nokia, son Symbian cihazının PureView 808 olduğunu açıkladı. Böylece şirketin yıllardır akıllı telefonlarında yer verdiği ve hali hazırda oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Symbian'ın ilerleme süreci de sonlanmış oldu. Symbian, Android ve iOS gibi akıllı telefon arenasındaki rakipleri karşısında ayakta durmakta zorlanmış olsa da, Nokia'nın 2012'nin son çeyreğinde toplamda 2.2 milyon Symbian cihaz satmayı başardığını da belirtelim.

Symbian işletim sisteminin Nokia cephesindeki son temsilcisi olan PureView 808 sahip olduğu görüntüleme teknolojileriyle birçok kullanıcının halen ilk tercihi olsa da, PureView teknolojisine sahip olması beklenen yeni nesil Windows Phone cihazların bu durumu değiştirmesi oldukça muhtemel görünüyor. Nokia her ne kadar üst seviye akıllı telefon pazarında Symbian ile yollarını ayırarak Windows Phone'u tercih etmiş olsa da, giriş seviyesi cihazlarında Symbian Series 40 ile yola devam edeceğini de belirtmekte fayda var.

• Nokia kamerada devrim yaparak Symbian'ı sonlandırdı. Devamını da Windows Phone ile getirecek.
  • Tüh ya daha symbian'a fifa 13 filan çıkcaktı onu bekliyoduk

• symbian zaten tarihe adını yazdırmış bir işletim sistemi akıllı telefonlara geçiş sürecinde en önemli yere sahip bir çok ilki symbianda gördük bluetooth ile oyun oynamayı mesajlaşmayı vs vs... hatırlıyorum arkadaşlar toplanmış siemens bir cep telefonun yanına baktım 3 boyutlu bir oyun oynuyor meşhur bir araba yarışı vardı.tabi o zamanlarda benim pc ile bile alakam yoktu.

işte serüvenim burada başladı zor bela 6600 ım oldu klasör kavramı dosya kavramı ram işlemci nedir bilmeyen ben bu cihazdan yani symbiandan öğrendim.appman progrmıyla ram bilgilerini görebiliyordum rami sıkıştırabiliyordum...hele o meşhur dosya yöneticisi vardı bir fexplorer bide fileman ben daha çok fileman kullanırdım. ogg müzik koleksiyonum vardı 32mb hafızaya 1mbdan bi kaç müzik dinleyebilmenin philips camcorder programıyla sınırsız video çekebilmenin 5milyona yüklettiğim programla mp3 dinleyebilmenin hazzını hiç bir cihazda alamadım.128x176 çözünürlükte 10fps video çekebilmek o zmanlar için büyük bir şeydi.şimdi full hdnin kalitesini eleştiryoruz yeri gelince

512mb hafıza kartı aldığımda hem çalıştırabildiğine sevinirken bu kartı hiç dolduramayacağımı sanıyordum.şimd 4-8gb hafızayı kabul etmiyoruz.java futbol oyunları hele... 6600ların joistiği neden bozulmasın elbetde bozulur o oyunlarla arkadaşlarla vs atarken o hırsa hangi joistik dayanır...

güncellememi? biz öyle şeyler bilmezdik aldığın gibi kullanılırdı kimsede sormazdı zaten. anca servislik bir durum olduğunda versiyon güncellenirse güncellenirdi rom atmakmış custom firmwareymiş vs vs...

şimdi ise bu efsane sistemin barınacak yeri kalmadığı ilan ediliyor. üzülüyorum ama doğru olan bu çünkü hiç bir sistem şartlardan bağımsız varlığını sürdüremez.kısaca elveda efsane symbian

• hele symbian'ıda gömdük kaç aydır can çekişiyordu :D
  • Nefret ettigim bir isletim sistemiydi ama bu karar ne kadar dogru emin olamadim.

Hali hazirda orta ve alt seviye symbian cihazlar da fena satislar elde etmiyordu nokia , sonucta bilincsiz kullanici yuzdesi daha yuksek ve bu kitle 300 350 tl ye nokia symbian cihaz alip mutlu mesut yasiyorlardi ve bu segmentte fena bir pazar payi da yok nokianin.

Simdi haberden anladigim kadariyla daha symbian cihaz cikarmayacak nokia. O zaman lumia nin alt modellerini ( 620 gibi ) piyasaya surup bu modellerle o kitleyi elde tutmaya calisacak.

Ama ne kadar basarili olurlar bilinmez. Sonucta en ucuz windows isletim sistemli cihaz 650 700 den dusuk olmaz.
  • şu windows phone'a dead trigger, templer run 2 vs. gibi güncel oyunlar bi gelse ne android kalır ne ios
  • Tüketicilerin gözünü açan "Android" özgürlüğünden önce çok popülerdi. Yakın zamanda N73 kullanıcısı olarak, güle güle Symbian.

Ek: Yazım yanlışı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brkprlk35 -- 24 Ocak 2013; 19:05:27 >
  • Symbian'dan vazgeçiş olayı alt aınıf telefonlar içinde mi geçerli? Başka bi deyişle bu alt sınıf telefon satılmayacak mı demek?

• quote:

Orijinalden alıntı: brkprlk35

Tüketicilerin gözünü açan "Android" özgürlüğünden önce çok popilerdi. Yakın zamanda N73 kullanıcısı olarak, güle güle Symbian.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SystemApps -- 24 Ocak 2013; 18:54:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Salona

Symbian'dan vazgeçiş olayı alt aınıf telefonlar içinde mi geçerli? Başka bi deyişle bu alt sınıf telefon satılmayacak mı demek?

s40 yani java telefonlar (asha serisi vb) devam edecek muhtemelen ama s60 v3 v5 symbian ^3 belle anna cihazlar artık üretilmeyecek
  • Windows Phone uğruna hem MeeGo'yu hem de Symbian'ı terkederek köklerine ihanet etmiştir Nokia. Ben Nokia seviyorum diyen kişi kalkıp WP yüklü Nokia almaz. Bu saatten sonra alınan her WP tabanlı Nokia, Nokia'ya ihanettir. MeeGo ve Symbian'ı ölüme terkettiği için Nokia gözümde kendini bitirdi. Nokia'yı Nokia yapan Symbian ve Maemo idi. Şimdi sıradan bir üreticiden farkı yok.

Hoşçakal efsane, hoşçakal akıllı telefonların atası, hoşçakal Symbian.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nokia kamerada en iyilerden. Wp ile iyi işler yapacaktır..

• Symbian severlerin başı sağolsun

Aynen fotoğrafta ki gibi 808'in işlemci ve ramini yükseltip, ekranıda hd yapıp wp8 yükledikten sonra tekrar piyasaya sürsünler, kimse symbianmış meegoymuş bakmaz direk alır. Mesela ben

• Symbian' mı aman uzak duruk hatta kaçınnnn

• Symbian'ın en büyük efsaneleriydiler..

Ama Symbian'ın gelmiş geçmiş en büyük efsanesi N95'tir. Nokia'nın güncel donanım anlayışının son Symbian cihazıydı ve son amiral gemisiydi. Daha sonra gelen N96, N97, N8 ve 808 hiçbiri onun gibi efsane olamadılar.

Not: Resim olduğu için mesajı alıntı yapmayın. :)

• 808 için yazılım desteğini kestiler,HAKKIMI HELAL ETMİYOM LAN !

• Bu arada haberde son cümlede yanlış var. Bu nasıl habercilik? Symbian S40 ne yahu? S40, S60, S80, S90 vs bunlar işletim sistemi değildir. İşletim sistemi üzerine yazılan arayüzlerdir. S40 da Java tabanlı işletim bir işletim sistemi üzerine yazılmış arayüzdür. Yani Java işletim sistemine üzerindeki arayüz yüzünden Symbian denmiş. Pes!

• quote:

Orijinalden alıntı: Salona

Symbian'dan vazgeçiş olayı alt aınıf telefonlar içinde mi geçerli? Başka bi deyişle bu alt sınıf telefon satılmayacak mı demek?

Symbian alt, orta ve üst olmak üzere hiçbir segmentte üretilmeyecek. Alt segmentte Java tabanlı Asha serisi telefonlar ile devam edilecek. Symbian bundan sonra yok.

• bazı yorumları okuyorumda Symbian ele avuca sığdıramayan arkadaşları görüyorum. Symbian işletim sistemini dün kullananların yorumu yada haladaha elinden çıkaramadıkları telefonlardır. 2 tane resim at telefona sistem ağırlaşsın takılmalar olsun randımansız performans yani bunu bile bile Symbian günümüz programlarının yaynından geçemez bir zamanlarda üst basmaktı şimdi bodrum katının basamağı oldu.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.