Şimdi Ara

Nvidia, GK110 GPU'lu GeForce Titan ekran kartını hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
1
Favori
2.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Nvidia, GK110 GPU'lu GeForce Titan ekran kartını hazırlıyor

GeForce GTX 6xx serisi ekran kartlarını GK104 ve türevi GPU tasarımları ile lanse eden Nvidia, yüksek performanslı GK110 yongasını ise daha sonraki jenerasyonlarda kullanılmak üzere saklamış hatta sunduğu performansın rakibi AMD karşısında yeterli olduğunu düşünerek Radeon HD 8000 serisine karşı konumlandırmayı planladığı iddia edilmişti. Son kullanıcılar için olmasa da Tesla K20 serisi profesyonel bilgi işlem kartlarında GK110 GPU'sunu kullanmaya başlayan Nvidia, gelen son haberlere göre GeForce Titan kod adlı yeni bir son kullanıcı kartında GK110 yongasını kullanacak gibi görünüyor.

Resmi olarak doğrulanmamakla birlikte Şubat sonuna doğru lanse edilebileceği belirtilen GeForce Titan ile birlikte Nvidia, "GTX" kodunu yüksek performans segmentinden kaydırarak orta segment çözümlerde kullanmayı ve üst seviye GK110 tabanlı kartlarını farklılaştırmayı da düşünebilir. Dünyanın en hızlı süperbilgisayarı olan Cray üretimi Titan ile aynı adı taşıyan yeni kartın, GK110 GPU'sunun bazı özellikleri kırıpılmış versiyonunu kullanabilir. 

Nvidia'nın üretim verimliliğini arttırabilmek adına, 15 adet SMX ünitesinin bir tanesi kapalı olarak yani 14 SMX ünitesi ile tolamda 2688 adet paralel işlem birimi yani CUDA çekirdeğine sahip olacak. 384-bit bellek veri yolu desteği ile donatılan GK110 abanlı GeForce Titan'a 6GB GDDR5 bellek kapasitesinin eşlik etmesi muhtemel görünüyor. Nvidia'nın hedeflediği TDP yani ısıl tasarım gücü değerinin 235 Watt olduğu GeForce Titan'ın, dünyanın en hızlı tek GPU'lu ekran kartı olarak lanse edilmesi bekleniyor. 

• Bana bir masal anlat baba...

• Benim anlamadığım yeni konsollar çıkınca bunun gibi yüksek performanslı ekran kartları yeni nesil grafikli oyunları kaldırabilecekmi kaldıracaksa oyun oynamak için 4.500 TL mi verecez fiyatlar düşecekmi ama düşsede ne kadar düşebilirki yani uzun lafın kısacası kartlar şu anki performans olarak daha ne kadar artabilir ve artarsa fiyat ne olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

Bana bir masal anlat baba...

bu arada okuyunca heyacanlandım
  • quote:

Orijinalden alıntı: demo23

Benim anlamadığım yeni konsollar çıkınca bunun gibi yüksek performanslı ekran kartları yeni nesil grafikli oyunları kaldırabilecekmi kaldıracaksa oyun oynamak için 4.500 TL mi verecez fiyatlar düşecekmi ama düşsede ne kadar düşebilirki yani uzun lafın kısacası kartlar şu anki performans olarak daha ne kadar artabilir ve artarsa fiyat ne olacak

Yeni konsollar muhtemelen APU'yla gelecek; bu Titan bırak zorlanmayı, birkaç boy fazla gelir.
    Gücünün değerlendirilmesi için PC exclusive oyunlar lazım.
  • GK110 mu? Öyle bir gpu mu var? Nvidia yine yalanlara başlamış(!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 21 Ocak 2013; 20:42:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fleshstorm666

quote:

Orijinalden alıntı: demo23 Benim anlamadığım yeni konsollar çıkınca bunun gibi yüksek performanslı ekran kartları yeni nesil grafikli oyunları kaldırabilecekmi kaldıracaksa oyun oynamak için 4.500 TL mi verecez fiyatlar düşecekmi ama düşsede ne kadar düşebilirki yani uzun lafın kısacası kartlar şu anki performans olarak daha ne kadar artabilir ve artarsa fiyat ne olacak
    Yeni konsollar muhtemelen APUyla gelecek; bu Titan bırak zorlanmayı, birkaç boy fazla gelir. Gücünün değerlendirilmesi için PC exclusive oyunlar lazım.

pc'ye exc. oyun gelemez. herkes aynı işlemciyi aynı ekran kartını aynı bileşenleri kullanmıyor. tek bir sisteme uygun oyun geliştirmek saçmalık olur. ama steambox bu fikrinin biraz değişik halini kullanıyor. her yıl bir steambox çıkacak tahminime göre ve apple ürünleri gibi son 3 jenerasyona destek verilecek bir oyun bu son 3 jenerasyon steambox'a exc. geliştirilecek ve grafikler hep güncel ve üst düzey olacak. (bu benim tahminim daha kesin bir açıklama gelmedi.)

edit: valvein her yıl konsol geliştirebilecek bir maddi gücü yok. hem konsol argeside öyle kolay bir iş değil microsoft ve sony kim bilir kaç yıldır çalışıyorlar. gerçi steambox pc donanımıyla piyasaya çıkacak deniyordu. oturma odası pc'si hatta amacı.. bakalım ne olacak.

haber sevindirici ama nvidia böyle bir kartın fiyatını uçuk bir düzeye çıkartır. nede olsa rakibi olmayan bir seviye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi itachi237 -- 21 Ocak 2013; 20:51:59 >

• Titan :)

• Fiyat ucuk bir seviyede cikar. Uzun surede inmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: itachi237

quote:

Orijinalden alıntı: fleshstorm666

quote:

Orijinalden alıntı: demo23 Benim anlamadığım yeni konsollar çıkınca bunun gibi yüksek performanslı ekran kartları yeni nesil grafikli oyunları kaldırabilecekmi kaldıracaksa oyun oynamak için 4.500 TL mi verecez fiyatlar düşecekmi ama düşsede ne kadar düşebilirki yani uzun lafın kısacası kartlar şu anki performans olarak daha ne kadar artabilir ve artarsa fiyat ne olacak
    Yeni konsollar muhtemelen APUyla gelecek; bu Titan bırak zorlanmayı, birkaç boy fazla gelir. Gücünün değerlendirilmesi için PC exclusive oyunlar lazım.

pc'ye exc. oyun gelemez. herkes aynı işlemciyi aynı ekran kartını aynı bileşenleri kullanmıyor. tek bir sisteme uygun oyun geliştirmek saçmalık olur. ama steambox bu fikrinin biraz değişik halini kullanıyor. her yıl bir steambox çıkacak tahminime göre ve apple ürünleri gibi son 3 jenerasyona destek verilecek bir oyun bu son 3 jenerasyon steambox'a exc. geliştirilecek ve grafikler hep güncel ve üst düzey olacak. (bu benim tahminim daha kesin bir açıklama gelmedi.)

haber sevindirici ama nvidia böyle bir kartın fiyatını uçuk bir düzeye çıkartır. nede olsa rakibi olmayan bir seviye.

PC exclusive = sadece PC platformuna çıkan oyun. Sadece PC düşünülerek yapılıp, konsola port edilenler de dahil edilebilir.

Büyük firmalar uzun süredir PC exc. oyun geliştirmiyor, o ayrı mesele. Indie'lerle idare ediyoruz.

• Tuğer in yeni kartı ama bizi biraz zorlayabilir
  • yine ön yargılar konuşmuş!!!

• Nvidia gene kazıkları sivrilemiş
  • eee artık fiyatı bizlere göz kırpar :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: fukul

Ben bu nvdia kadar yalancı. Yalan laflardan sözlerden reklam,prim yapan bir firma görmedim. Linuxun kurucusu Linus Torvalds ında dediği gibi; Fuck you nvdia!

Umarım süresiz uzaklaştırılırsın. Senin gibi seviyesizler sıktı artık.

• Nvidia'nın yalanlarına(!) inananların sayısı artmış anlaşılan...

28nm'de işi hepten dağıttı Nvidia, üst seviyede AMD'yi geçemediği gibi orta seviyede de çok geç kaldı. Şimdi böyle yalan haberlerle milleti oyalıyor(!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 21 Ocak 2013; 20:47:43 >
  • Yalan falan değil, sen raad ol. Bilindiği üzere en güçlü GPU olan GK104'te bir kısım kapalı olarak geliyordu. Bunda sadece bir SMX kapalı olacakmış (verimlilik adına yapılmış deniyor, neden acaba? Bir SMX'i kapatınca daha verimli mi üretiliyor çip? Üstadlar bilgilendirirse sevinirim.) Dolayısıyla hiç de mantıksız değil. nVidia'yı daha tam olarak tanıyamayanlar hayli fazla.

• Titan titana.
  • Sweeclockers ve guru3d de 13 SMX biriminden 2496 cuda core dan bahsediliyor. Ayrıca saat hızları kaç mhz de olacak merak konusu. GK104 ile benzer saat hızlarında çıkarsa ki zor görünüyor teorik olarak %60 üstü performans farkı olacaktır. Saat hızları görece düşürülürse GK104 e göre (oyun performansı olarak ) %40-50 farkı beklemek daha doğru olacaktır.

EDIT: Bu arada kartın teorik işlem performansı hesaplama birimleri çıkarılmadığı için GK104 e göre çok yüksek(Double Precision). Bu extra performans kazanımında kullanılabilir , bu birimleri NVIDIA güç tüketimini optimize etmek için kapatadabilir bunları da unutmamak lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbo-powwer -- 21 Ocak 2013; 21:09:06 >
  • GK104 kırpılmış falan değildi. Sonuna kadar zorlanmıştı. Saat hızları tavan yapmış durumdaydı, oc bile olmuyordu(!) Ama ona rağmen Tahiti'nin gerisinde kaldı(!) Geçemeyince de Nvidia yalanlara başladı: "Yok bu gerçek gpu değil, daha güçlüsünü yapacaz, yıl sonuna gelecek" falan diye(!) Yıl sonu geçti gitti, hani nerde GK110?

Şimdi yine geç kalınca yalanlara başlamış tabi Nvidia, her zamanki gibi(!) Ama bu sefer gördü tabi zoru(!) Yapacağı gpu'yu da kırparak sunacak, aynı Fermi'deki gibi. İkinci Fermi faciası geliyor işte(!)

Yıl sonu dedi olmadı, sonra Şubat gibi kesin geliyor diyecek, o da olmayacak, artık Nisan gibi falan çıkar. O zaman da 500w güç tüketir, 100C'de çalışırız, traktör gibi ses çıkarır, üstüne de 1000$ fiyat çeker(!)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.