- x
---Hybrid Araç Dünyası---
28 Cevap23254 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

258 Mesaj
13 Mayıs 2006; 0:54:48 

Türkiye’de Honda Civic’in ‘hybrid’ modeliyle ilgili tartismalari okudum. Sembolikte olsa bu model Turk tuketicisinin begenisine sunulacakmis. Dunya’da hizla gelisen ‘hybrid’ modellerin listesi asagida bilgilerinize sunulmustur. Bu baslik altinda ileride ‘hybrid’ modellere yonelicek tuketicileri bildiklerimizi paylasarak aydinlatabilecegimizi umuyorum. Konuyu ben de yeni arastirmaya basladigimdan bilgim simdilik sinirli. Ozellikle forum sakinlerinin katkisiyla basligin zenginlesip, derinlik kazanacagini umuyorum. Tesekkurler...

A) Kompakt Sinif ve Sedanlar

Guncel modeller:
Honda Accord Hybrid
0

Honda Civic Hybrid
0

Honda Insight
0

Toyota Prius

Toyota Camry

Yakinda ‘hybrid’ uretimine baslanacak modeler:
Chevrolet Malibu

Honda Fit
0

Hyundai Accent

Nissan Altima
0

Lexus GS 450h
0

Uzerinde calisilan modeller:

-Ford Five-Hundred
-Ford Fusion
-Hyundai Sonata
-Kia Rio
-Lexus LS460
-Mercury Milan
-Saturn Aura Greenline

B) SUV ve Minivanlar

Guncel modeller:
Ford Escape Hybrid

Lexus RX 400h Hybrid SUV
0

Toyota Highlander Hybrid

Mercury Mariner Hybrid

Chevrolet Tahoe Hybrid

Saturn VUE Hybrid

Toyota Sienna Minivan Hybrid

Uzerinde calisilan modeler:
-Cadillac Escalade
-Ford Edge
-GMC Yukon
-Honda Pilot
-Lincoln MKX
-Mazda Tribute
-Porsche Cayenne

C) Pick-up’lar

Guncel modeller:
GM Silverado ve Sierra Hybrid
0

0

Dodge Ram Hybrid
0

…Bu modelde dizel motorla elekrik motorunun birlestirilmesi planlaniyor-iste hayalimdeki 'melez'…

Uzerinde calisilan modeler:
Honda Ridgeline

**SPLISE’in marka karsilastirma arastirmasina gore ABD’deki ‘en populer’ hybridler:
1) Toyota Prius
2) Honda Accord Hybrid
3) Ford Escape Hybrid
4) Honda Insight
5) Toyota Highlander Hybrid
6) Lexus RX 400H
7) Mercury Mariner Hybrid
8) Chevrolet Silverado Hybrid
9) GMC Sierra Hybrid
10) Lexus GS450h

Kaynak: http://www.splise.com/hybrid/category_2451.html?brandSort2=pop

Ek Bilgi: Ameika’da cogu araba kiralama sirketi listelerine ‘hybrid’ modelleri eklendi. Gozlemledigim kadariyla diger modellerle arasinda ciddi bir fiyat farki da yok.

Konsept Modeller:

Ford Reflex
0

Mercury Meta One
0

Mitsubishi Concept-CT MIEV
0

Opel Astra Diesel-Electric Hybrid
0

Subaru B5-TPH
0

Toyota Volta
3.3 l. V6 motor ve arkadaslari iki elektrik motoruyla Toyota 408 hp guc ve 0-60 mil'e (~0-100 km’ye) sadece 4 saniyede ulasiyor
0

0

Volvo 3CC
0

Firmalarin konuya yaklasimlari, teknik ozellikler ve tuketicilerin konuya bakis acilariyla ilgili cok fazla kaynak var. Baslangic olarak ornek:

Vancouver’daki taksi soforu Andrew Grant Toyota Prius’u 5 senedir kullanmakta. Ilk 2000 senesinde aldigi Toyota’siyla 200.000 milden (yaklasik 320000 km) fazla yol yapmasina karsin periodik bakimlarda ‘hybrid’ sistemle ilgili bir problem yasamamis. Memnuniyeti sonrasi 2004 yilinda yine tercihini ‘hybrid’ Prius’dan yana kullanmis.
0

Kaynak: http://www.treehugger.com/files/2005/08/grist_chats_wit.php

Sadece ABD’deki yillara gore ‘hybrid’ satislari:
• 2000 yilinda 9,350 adet
• 2001 yilinda 20,287 adet
• 2002 yilinda 35,000 adet
• 2003 yilinda 47,525 adet
• 2004 yilinda 88,000 adet
• 2005 yilinda 205,749 adet
• Nisan 2006’ya kadar 70,269 adet

2006 Mercury Mariner Hybrid:
0

2006 GMC Sierra Hybrid:
0

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_car

SHIFT_to one
2006 Siyah Navara SE 5A/T

258 Mesaj
16 Mayıs 2006; 22:26:00 

'Hybrid'leri arastirirken Mercury Meta One'in konsept SUV'sine hayran kaldim. Ford Motor catisi altinda gelistirilen bu arac ilk 2005 Kuzey Amerika Uluslararasi Oto Sov'da gorucuye cikmis. Ama tasarimi disinda, esas 'Meta One'a vuruldugum nokta PZEV standartlarini karsilayan Dunya'daki ilk dizel-hybrid arac olmasi. PZEV (Partial zero-emissions vehicle), Kaliforniya'da dusuk emisyonlu araclari kategorize etmek icin kullaniliyor. Ayrica Meta One 'twin-charged V6' motorunun yaninda elektrik motoruyla donatilmis. NOx'un Tier I Emisyon Standartina gore de %97 daha temiz-cevreci bu motorla Ford'un Arge'sini tebrik etmek gerekli.

Uluslararasi Ford Motor'un arac icin hazirladigi basin bulteni ve medya malzemelerinin tamami icin: http://media.ford.com/products/model.cfm?vehicle_id=1238

Sadece fotograf bolumu icin sifre istiyor. Buna cozumse: ...

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

**Ayni kaynaktan aracla ilgili teknik veriler (bazi temel bilgiler koyu fontla isaretlenmistir):

MOTOR

Type Compacted Graphite Iron block, aluminum heads
Twin electrically actuated, variable-vane
Turbochargers, intercooler, cooled EGR

Configuration 60-degree V-6

Valvetrain DOHC, 4 valves per cylinder

Bore x stroke 81 mm x 88 mm

Displacement 2,720 cc

Horsepower 248 @ 4,000 rpm

Horsepower per liter 91.85

Torque 431 @ 1,900 rpm

Fuel injection Piezo-injector common rail, 1,650 bar

Emission control Pre-turbo oxidation catalysts
Post-turbo oxidation catalysts
Urea Selective Catalytic reduction
Diesel Particulate Filter

Emissions (tailpipe/evaporation) Advanced Technology Partial Zero-Emissions Vehicle (AT-PZEV)

AKTARIM ORGANLARI

Standard Modular Hybrid

Elektrik motoru 35kW, uc asamali

Traction battery 325V, 6Ah air-cooled NiMH

SUSPANSYON

On: Bagimsiz, MacPherson strut, rearward-facing lower L-arms

Arka: Bagimsiz multi-link coil-over shocks

FRENLER

On: 12.5-in x 28 mm vented disc, dual-piston aluminum caliper

Arka: 13-in x 11 mm solid disc

LASTIKLER

Standart 255/50 R20

OLCULER(inc olarak)

IC

Wheelbase 112.9

Overall length 199.8

Overall width 73.0

Overall height 64.9

Track width, front/rear 64.6/64.6

DIS

Oturma Kapasitesi 6

Agirlik (pound olarak) 4,250... yaklasik ~1931 kg civari

Guc-Agrilik Orani: .06 horsepower per pound/17.1 pounds per horsepower

Ozetle: 2.700cc dizel-elektrik melez V6 motor ve 248 hp'lik guc
ve cevre dostu motor

SHIFT_to one

640 Mesaj
16 Mayıs 2006; 23:38:51 

Hafta basinda, Ford Otosan tarafindan basina verilen aciklamada, ulkemizde dizel-hibrit Transit modeli gelistirildigi aciklandi. Bu projenin elektrik motoru grubunu Arcelik, yazilim algoritmalarini ise Tubitak ustlendi diye belirtildi.

Seri uretim icin Ford Motor Comp. tarafindan izin ve inceleme surecinde olundugu soylendi.

Bu kadar arge masrafi yapildigina ve arac prototip olarak hazirliandigina gore, seri uretim baslayacaktir. Sizce bu dizel-hibrit piyasaya ciktiginda, tuketici egilimleri nasil etkilenir? Ticari arac olarak dizel-hibrit secenegi onemli bir alternatif olusturur mu? Bu teknoloji gerek ulkemizde, gerek se dunyada hizli bir sekilde kabul gorur mu?

[font="Tahoma"]Türk demek Türkçe demektir. Ne mutlu Türküm diyene! (Mustafa Kemal)
FIAT GP Active 1.3 MJ / RENAULT Mégane II HB 1.5 dci

291 Mesaj
17 Mayıs 2006; 2:24:13 

Yakıt fiyatları bu seviyede olduğu sürece bizi hibritkibrit kesmez bu arabalar daha verimli ama satış fiyatıda yüksek olacaktır gelsinde görelim bakalım.

"Enerjiyi Hapsediyoruz" Meltem Akü ve Kimya

258 Mesaj
17 Mayıs 2006; 2:25:36 

Ticari kullanimlari konusunda ABI’nin hazirladigi bir piyasa arastirmasi var. Egilim belirlenmesi acisindan onemli olabilecegini dusunuyorum. Raporda pekcok firmanin adi geciyor. Tek kotu tarafi bu arastirma metnine parayla sahip olunmasi. Yine de sablonuna asagidaki adresten ulasabilirsiniz:
http://www.abiresearch.com/products/market_research/Commercial_Hybrid_Electric_Vehicles

Kamyon, kamyonet vs… gibi yuk tasima amaci disinda otobuslerdeki uygulamalar ve taksi olarak guncel modellerin kullanilmaya baslanmasi hybridlerin ilk ticari sinavlari. Daha once belirttigim gibi mesela, Kanada’da Toyota Prius’un sorunsuzca bu sinavi vermesi benim icin onemli (320000 km yol yaptiktan sonra). Bizde Ford’un dizel melez motor Transit calismalarinin yaninda yakin zamanda uretime gecmesi planlanan Hyundai, ‘Accent’ modeli benzinli hybrid olsa bile taksi kullanimina uygun pazara adim atarsa, hem buyuk sehirler icin avantaj hem de hybrid modellere yabanci Türk tuketicisi icin ciddi gosterge olabilir. Tabi hybrid modeller nasil vergilendirilecek cok merak ediyorum. Kaliforniya’da bile ozel indirim aliyorsunuz. Hatta burda hemen hemen butun oto kiralama firmalari hybrid araclari secenek olarak sunuyorlar. Dizel hybrid ticariler ise baska bir dunya. Bahsettiginiz Ford Transit modelinin basta tork degeri olmak uzere teknik verilerini ben de merakla beklemeye basladim. Zira, SUV olarak tasarlanan Meta One hem tork hem de beygir gucu olarak tatmin edici degerlere ulasmayi basarmis.

Kisa notlar:

**2003 yilinda GM askeri dizel hybrid aracini tanitti:
0

0

0

Baska resimleri ve teknik verileri icin: http://www.rockcrawler.com/features/newsshorts/03january/gm_combatt.asp

**2004 yilinda tanitilan Mercedes Hybrid Sprinter
0

0

**2005 New York’ta 6 tane Ford Escape’in hybrid modeli taksi olarak kullanilmaya baslandi
0

Konu otomobil dunyasi diye detaylandirmadim. Ancak hybrid tren uzerinde bile calismalar var. Ilgili bir rapora pdf formatinda asagidaki linkten ulasabilirsiniz:
http://www.jreast.co.jp/e/development/tech/pdf_4/Tech-no.4-62-70.pdf

Edit: Fotograf eklentisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sandiego -- 27 Mayıs 2006; 8:03:25 >

SHIFT_to one

693 Mesaj
17 Mayıs 2006; 2:59:16 

Yüksek yakıt fiyatlarından dolayı yeterli tanıtım ve güven kazanımıyla bence oldukça fazla pazar payını kendisine çeker yeni transit türkiyede. Şimdi elimizde net yakıt tüketimi olmadıgı için tam olarak yorum yapamayız bence. Normal fiyatını 2 katına bile satılsa büyük firmaların kullandıkları araçarın yaptıkları km bunu kurtarabilir bence. Sonuçta arabalar günde 300 km yol hatta daha bile fazlasını kat ediyolar. Kaba bi hesapla yılda 100000 km yi geçmeleri muhtemel. %10-20 arası tassarruf saglansa araçta 20000 ytl yılda kazanç olur ki bence çok muhteşem bi rakam. Kabu görmesi nekadar saglam ve karlı olduguna baglı, ve ek olarak tanıtımına da bağlı.

quote:

Orjinalden alıntı: Muhendis06

Hafta basinda, Ford Otosan tarafinmdan basina verilen aciklamada, ulkemizde dizel-hibrit Transit modeli gelistirildigi aciklandi. Bu projenin elektrik motoru grubunu Arcelik, yazilim algoritmalarini ise Tubitak ustlendi diye belirtildi.

Seri uretim icin Ford Motor Comp. tarafindan izin ve inceleme surecinde olundugu soylendi.

Bu kadar arge masrafi yapildigina ve arac prototip olarak hazirliandigina gore, seri uretim baslayacaktir. Sizce bu dizel-hibrit piyasaya ciktiginda, tuketici egilimleri nasil etkilenir? Ticari arac olarak dizel-hibrit secenegi onemli bir alternatif olusturur mu? Bu teknoloji gerek ulkemizde, gerek se dunyada hizli bir sekilde kabul gorur mu?

1597 Mesaj
23 Mayıs 2006; 8:14:40 

Dostum ellerine sağlık çok güzel detaylandırmışsın konuyu
Şimdiki elektirik fiyatlarıyla baktığımızda km de ne kadar harcıyor acaba

‘Yâ Hû!’ hitabı
‘Hû’ya aşina olana yapılır, O’nu bilen O’nun edebini bilir

9648 Mesaj
23 Mayıs 2006; 12:13:21 

santiago güzel resimler koymuş ,bütün araçların bu hibrit sisteme geçmesi yakında zorunluluk olacaktır.Çünki esas olay eksoz emisyonlarının azaltılması ile ilgili olarak başladı.Şehir içinde yakıt tüketiminin büyüklüğü göz önüne alındığında ve dur kalk gibi kullanılan yollarda verim oldukça yükselmekte.Burada kırmızı ışıkta yaktığımız benzini toplarsanız , esas olay burada bitiyor.Çünkü genel olarak bu sistemlerde kırmızıda durunca tüketim sıfır oluyor motor belli bir hıza çıkmayınca çalışmıyor .

sıfırdan 40 km gibi hızlara çıkıncıya kadar elektrik motoru hızlandırıyor aracınızı tıpkı elektrikliçocuk arabalarındaki sistem gibi.

6658 Mesaj
26 Mayıs 2006; 15:33:59 

harika bir topic daha......
umarım tüm hybrid teknolojisi burda tartışılır ve güzel bir platform oluşur

1233 Mesaj
17 Haziran 2006; 20:16:00 

Fiyat mukayesesi açısından şu an A.B.D deki Honda Civiclere göz atalım:

2006 Honda Civic Hybrid CVT AT-PZEV:
Invoice Price:$20,250 MSRP:$22,150
Gas Mileage:49 mpg city / 51 mpg hwy
Engine/s:1.3L I4, 8 valve, 110 hp @ 6000 rpm
Transmission:VAR speed Automatic

2006 Honda Civic Sedan DX 5-Spd MT:
Invoice Price:$13,509 MSRP:$14,760
Gas Mileage:30 mpg city / 38 mpg hwy
Engine/s:1.8L I4, 16 valve, 140 hp @ 6300 rpm
Transmission:5 speed Manual

Bu ülkede ilgililer bilgisiz, bilgililer de ilgisizdir

1205 Mesaj
17 Haziran 2006; 20:20:38 

nedense bir avrupa araç yok hibrid.(seri üretim olarak satışa sunulan) yine ne yapıyorsa japonlar yapıyor..

1078 Mesaj
17 Haziran 2006; 21:07:42 

Prius niye Türkiye'ye gelmiyor yaww. bozuluyorum ama..

494 Mesaj
17 Haziran 2006; 21:23:02 

bu türkiyede honda kadar korkak bi mümessil yok 10 milyonluk belçikada bile çeşit çeşit hondanın motor seçeneklerini bulabilirsiniz dizel benzinli hirbit her modeli var ben honda typre yi belçikada gördüm türkiyeye bir sene sonra geldi hayret yaw 10 milyonluk ülke korkmuyor bizim 70 milyonluk ülkeye çeşit getirmekten korkuyorlar

1676 Mesaj
17 Haziran 2006; 23:04:14 

quote:

Orjinalden alıntı: cemy32tr

bu türkiyede honda kadar korkak bi mümessil yok 10 milyonluk belçikada bile çeşit çeşit hondanın motor seçeneklerini bulabilirsiniz dizel benzinli hirbit her modeli var ben honda typre yi belçikada gördüm türkiyeye bir sene sonra geldi hayret yaw 10 milyonluk ülke korkmuyor bizim 70 milyonluk ülkeye çeşit getirmekten korkuyorlar

belçika zengin bir ülke biz ise fakir sebebi sadece bu.

vallaha lan!

3042 Mesaj
18 Haziran 2006; 0:06:44 

Desenize mod olayıda tarih olacak,yada kabuk değiştirecek.

-Baba şu senin arçelik motora KN bobin saralım 10 beygir atıyomuş,
-Dostum senin hibridkibrit ne kadar cereyan yakıyo

258 Mesaj
21 Haziran 2006; 11:12:03 

Hybrid motorların çeşitleri hakkında bilgi edinmek için yabancı siteleri kurcalarken AHS2 (Advanced Hybrid System 2) diye bir terimle karşılaşıyorum. ‘Global Hybrid Cooperation’ diye adlandırılan ve içinde GM, DaimlerChrysler ve 2005'den beri BMW'nin içinde bulunduğu ortaklık bu motorlar üzerine çalışıyormuş. Hatta biraz araştırınca GM'in AHS2 yerine 2006'dan beri ‘iki modlu hibrid sistem’ diye adlandırmayı tercih ettiği yazıyordu wikipedia'da. Ancak konu kafamda çok netleşmedi. AHS2 gerçekten anlatıldığı gibi büyük farklar getiriyor mu?

Farklı hybrid modları:
0

Aşağıda konuyla ilgili açıklayıcı bir yazı var
http://autos.monstersan...ation_of_hybrid_engines

Not: link çalışmazsa metni MS word dosyası olarak Rapid'e koyabilirim

Bilgilerinize,

SHIFT_to one

26 Mesaj
12 Temmuz 2006; 0:03:49 

AHS2 sistemi diger firmalarin gelistirdiginden cok farkli. En onemli farki icinde iki adet planetery gear olmasi. Bu sisteme daha fazla esneklik getiriyor ve daha buyuk guclu arabalara hibrid kavraminin uygulanmasina olanak sagliyor.

Simdilik yazabileceklerim bu kadar. Ilgilenirseniz bir ilgili makaleyi yollayabilirim.

26 Mesaj
12 Temmuz 2006; 0:13:17 

258 Mesaj
28 Temmuz 2006; 2:05:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Devshirmeci

Behsettigim makale asagida,

http://www.sae.org/auto.../06-2006/1-114-6-20.pdf

Makale için çok teşekkür ederim. İlgili her türlü kaynağı okumaya-araştırmaya her zaman hazırım Böyle paylaşımlar çok keyif verici. Tekrar teşekkürler Devshirmeci

Aslında Türkiye'de hybrid modellerin ilk kullanıcılarından olmak isterim. Malesef Amerika'da model çeşitliliği ve kullanıcı sayısı artmasına rağmen bu tarz araçlara çevremde soğuk bakan çok kişi vardı. Konuyla ilgili aşağıdaki linkte yer alan başlıklar aslında hem kaygıları iyi özetliyor; hem de cevap vermeye çalışıyor.

http://www.hybridcars.com/top-10-hybrid-myths.html

**Özellikle 7 numaralı madde favorim. Bakalım Türk tüketicisinin benzer kaygıları olacak mı?

Hybrid motorlarla ilgili dikkarimi çeken bazı görseller:

Toyota Prius:

0

Honda:

0

0

Detroit 2005'de sergilenen Mercedes diesel hybrid motor:

0

Görsellere ek olarak hybrid motorları açıklayan temel-yalın bir şema:
0

ve AHS2 ile ilgili uzakdoğu kaynaklarından bulabildiğim görseller:

0

0

0

**Bu yeni nesil motor GMC'in konsept Graphyte Hybrid modelinde kullanılmış:

0

0

Kaynaklar:
http://china.nikkeibp.c...1/auto200501170103.html
http://en.wikipedia.org/wiki/GMC_Graphyte_Hybrid

Keyifli forumlar,

SHIFT_to one

649 Mesaj
28 Temmuz 2006; 2:24:38 

Ben Toyota Prius sabırsızlıkla bekliyorum,, 2 sene önce Discovery de belgeselini izlemiştim, harika bir araçtı, elektronik göstergesinde neler yaptığını gösteriyordu, elektrik de mi şarj damı motor a mı geçti, hayran kalmıştım..

DCS Türkiye - DCS Simülasyonlarında ortak adresimiz
http://www.dcstr.com/forum/index.php

61 Mesaj
8 Ağustos 2006; 1:26:29 

honda ya mail atmıştım merakımdan ve aklımın almayışından,cevap olarak türkiye deki teknik altyapı yetersizliğinden bahsettiler.2007 de getirmek üzere çalışmaları varmış

saygılar

1910 Mesaj
8 Ağustos 2006; 1:40:57 

100 km le giderken ani firen le kac kw elektrik depoluyonuz .
Benim jenerato euro dizel yakıor.
Debriajsız elektırk werdım kalkısda

Eğitim şart adamlar hibrite geçmiş bisim daha bi benzınlı arabamız yok

1361 Mesaj
10 Ağustos 2006; 1:21:43 

ben bi hybrid oto yapmak istiyoruuummmm http://forum.donanimhab..._1/key_//tm.htm#8610015

258 Mesaj
19 Kasım 2006; 16:27:37 

2006 İstanbul AutoSHOW ve Hybrid Modeller

Çekim yapabildiğim görselleri şimdi yayımlama şansım oldu. Gecikme için özür dilerim

A) TOYOTA PRIUS HYBRID

0

0

0

0

0

0

0

B) Ülkemizde fuar sonrası satılmaya başlanan ilk hybrid model HONDA CIVIC

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

**Daha detaylı bilgi için düşük kalite kaydedebildiğim TOYOTA PRIUS'un 3.76 MB’lık video dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

http://rapid*share.com/...4/hybrid_prius.MP4.html

İzlemek için:
a) Aradaki * işaretini lütfen kaldırın
b) ‘free’ kısmına tıklayarak video dosyasını indirebilirsiniz
c) Geri sayan saniye sayacı sıfıra geldiği zaman üç sembollü kodu girin
c) Codec sorunu olursa VLC playerla sorunsuz dosyayı açabilirsiniz

Saygılarımla,

SHIFT_to one

3765 Mesaj
24 Kasım 2006; 0:51:06 

Hibrid araçlarda kullanılan aküler diğer araçlarda kullanılan akülerin aynısı mıdır? Farklı ise bu akülerin kullanım ömrü hakkında bilgisi olan var mı?

[DH] VOLVO ARŞİVİ

1300 Mesaj
24 Kasım 2006; 3:17:38 

ilk posttaki astra çok hoş
fena duruyor
imrendim valla

Psn: HaktanOk

Galatasaray

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Ocak 2010; 6:20:59 

Çok güzel walla yaw

285 Mesaj
7 Şubat 2010; 19:09:54 

sene 2010 topic ölmüş
devam edelim konu hala güncel ne zyıkki türkiyemizde yok böle pek fazla araç görebildiğim civic
hybrid modeli 1.4 fiyat 60.900 tl

Yurt dışında ise
*Toyota Prius

50 MPG Hybrid $22,400

* Honda Civic Hybrid

42 MPG Hybrid $22,600 Now

*Volkswagen Golf TDI

35 MPG Diesel $22,000 Now

* Ford Focus

29 MPG Small Car $14,700

0

local://upfiles/782931/C84A82DC38E94C2799C0D69DD39BC730.jpg

local://upfiles/782931/0325BD1688354EB1BACCE13D47644286.jpg

local://upfiles/782931/5E7669A3750043A88D9DAD8EA8ABF259.jpg

Ekteki dosya (3)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi accman -- 7 Şubat 2010; 19:12:15 >

3,2 liter 6 cylinder / 338 horse power @ 7900 rpm /365 N·m torque @ 4900 rpm / 0-100 km/h: 4.6 seconds / top speed 303 km/h
/ length 4491 mm / height 1372 mm / weight 1,549 kg

208 Mesaj
5 Ekim 2010; 15:42:41 

arkadaşlar sadece hybrid otolar üzerine bir siteye başladım.. Meraklı olanlar pm atabilirler.. İlgilendikleri model bölümlerinde moderatörlük izni verebilirim :)

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.820