Şimdi Ara

hoparlörler tamam ama bu anfilerden hangisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
4.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar,aracıma ses sistem kuruyorum, istediğim araçta yüksek sesten ziyade kaliteli ses.
    bu nedenle bu ürünleri satan bir yere gittim ve elindeki en iyilerinden biri dediği, kapı ve koltuk altı için
    uygun ölçüler içermesinden dolayı ETON marka hoparlörleri tavsiye etti ve aşağıda yazdığım hoparlörleri aldım.

ETON RS 161 Component takım 16.5 cm (70Watt RMS 4 ohm) (koltuk altı için)
    ETON PRO 110 Component takım 10 cm (60 Watt RMS 4 ohm) ( ön kapılara)
    ETON CX-270 tweteer
    PIONEER TS-W202F (100 Watt RMS 4 ohm) (ESKİ SERİ elimde vardı)

alpine, vibe, kenwood,pioneer, sony, Rocford Fosgate, jbl, audison, İnfinity,powerbass, Cadence, mtx, fillippo satmasına rağmen anfi olarak EDİSON ED-505 İ önerdi, pahalı bi anfinin çok fazla bi fark yaratmayacağını, hoparlörlerin iyi olmasından ötürü anfinin uygun fiyatıyla bu sistem için iyi iş çıkaracağını söyledi.

Bende hem tavsiye hemde yer sıkıntısı nedeniyle 5 kanal anfi düşünmekteyim. biraz araştırmam sonucu aşağıda yazdığım anfileri buldum, hangisi elimdeki sistem için en iyi sonucu verir.

fiyat performans oranına göre en iyisi hangisidir.

aslında fazla para vermekte istemiyorum bu nedenle edisonun fiyatı çok cezbedici geliyor

düşündüğüm anfiler ve yaklaşık fiyatları
    HERTZ EP5- 650tl.
    KENWOOD KACX5D- 650tl.
    XETEC XI 172.5 - 400tl.
    MACOUSTIC M 700.5 5- 415tl.
    POWERBASS ASA 700 - 550tl.
    EDİSON ED-505.5 - 220tl.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -- Fatih -- -- 22 Ocak 2013; 0:05:02 >

• bu konuda bilgisi tavsiyesi olan kimse yokmu arkadaşlar.. en azından EDISON ED-505 kullanılsa ses kalitesi kötü olur mu diğerlerine göre? HERTZ EP 5 anfi nasıldır kullanan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: -- Fatih --

bu konuda bilgisi tavsiyesi olan kimse yokmu arkadaşlar.. en azından EDISON ED-505 kullanılsa ses kalitesi kötü olur mu diğerlerine göre? HERTZ EP 5 anfi nasıldır kullanan var mı?
    Ben kullanıyorum öneririm.
    İmkan varsa biraz yüksek güçlü anfiler bakın.
    Bu bağlantıyı yaptığınızda bass ağırlıklı bir ses elde ediceksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgurabarth

Ben kullanıyorum öneririm.
    İmkan varsa biraz yüksek güçlü anfiler bakın.
    Bu bağlantıyı yaptığınızda bass ağırlıklı bir ses elde ediceksiniz.

Alıntıları Göster
    Yanlız şimdi baktım Kenwood da güzel gözüküyor.
    Sesini dinlemedim ama bir Hertz ep5 kullanıcısı olarak kağıt üzerindeki değerlere bakarak ben kenwood alırdım.
  • quote:

Yanlız şimdi baktım Kenwood da güzel gözüküyor.
    Sesini dinlemedim ama bir Hertz ep5 kullanıcısı olarak kağıt üzerindeki değerlere bakarak ben kenwood alırdım.

Alıntıları Göster
    yüksek sesten ziyade kaliteli olsun istiyorum. kenwood evet daha iyi gibi ama hiç oto anfisi kullanmadım. anfi işini halledemedim yani, hala aracın teyibini kullanıyorum, bası bagaja fiberglastan yaptırcam yine yer darlığından, onuda elimdeki pioneer ts-w 202f onu kullancam masraf olmasın diye, sanırım buda işimi görür.. ETON markasını da ilk defa duymama rağmen ses sistemcisinin tavsiyesiyle bildiğim markaları es geçerek bunu aldım. hertz analog bi anfimi kenwood için baktığım yerler dijital demiş. daha mı iyi oluyor dijital olunca.

• quote:

yüksek sesten ziyade kaliteli olsun istiyorum. kenwood evet daha iyi gibi ama hiç oto anfisi kullanmadım. anfi işini halledemedim yani, hala aracın teyibini kullanıyorum, bası bagaja fiberglastan yaptırcam yine yer darlığından, onuda elimdeki pioneer ts-w 202f onu kullancam masraf olmasın diye, sanırım buda işimi görür.. ETON markasını da ilk defa duymama rağmen ses sistemcisinin tavsiyesiyle bildiğim markaları es geçerek bunu aldım. hertz analog bi anfimi kenwood için baktığım yerler dijital demiş. daha mı iyi oluyor dijital olunca.

Alıntıları Göster
    Bu seviyede ki iki anfi de digital.
    Ön kapılara 16.5 comp. takılacak değil mi?
    Koltuk altından kastınız nedir?

Ben ilk başta dediğiniz gibi 16 comp. ön + oval coax pandizot + sub şeklinde bağladım.
    Ses bass ağırlıklı oldu.

Teybiniz nedir?
    Bass ağırlıklı mı ses seviyorsunuz?
    Araç nedir?

• quote:

Bu seviyede ki iki anfi de digital.
    Ön kapılara 16.5 comp. takılacak değil mi?
    Koltuk altından kastınız nedir?

Ben ilk başta dediğiniz gibi 16 comp. ön + oval coax pandizot + sub şeklinde bağladım.
    Ses bass ağırlıklı oldu.

Teybiniz nedir?
    Bass ağırlıklı mı ses seviyorsunuz?
    Araç nedir?

Alıntıları Göster
    araba bmw 116i. 2011 model.

teyp bmw business kendi teybi. çok fazla sesi çıkmıyor.

kapılar 10cm idi, ETON ile değişti.

sürücü ve yolcu koltuk altında araç zemine monteli iki adet midbass tipi hoparlör mevcuttu, ikisinide ETON

marka hop. ile değiştirdim, bunlar da 16.5 cm.

bas seviyorum sorun olmaz ama seste kaliteli olsun istiyorum.

sıra anfide nasipse

5 kanal alternatif çok ama.. edison önerdi ses sistemcim. hem ekonomik hem iyi iş görür diye..

• quote:

araba bmw 116i. 2011 model.

teyp bmw business kendi teybi. çok fazla sesi çıkmıyor.

kapılar 10cm idi, ETON ile değişti.

sürücü ve yolcu koltuk altında araç zemine monteli iki adet midbass tipi hoparlör mevcuttu, ikisinide ETON

marka hop. ile değiştirdim, bunlar da 16.5 cm.

bas seviyorum sorun olmaz ama seste kaliteli olsun istiyorum.

sıra anfide nasipse

5 kanal alternatif çok ama.. edison önerdi ses sistemcim. hem ekonomik hem iyi iş görür diye..

Alıntıları Göster
    nette biraz araştırınca daha güzel anfiler var ama gerek var mı dinleyerek anlayamayacağımız

bi anfiye iki katı para vermeye.. yoksa neden tercih edilmeli diğer anfiler bu edison a

• quote:

nette biraz araştırınca daha güzel anfiler var ama gerek var mı dinleyerek anlayamayacağımız

bi anfiye iki katı para vermeye.. yoksa neden tercih edilmeli diğer anfiler bu edison a

Alıntıları Göster
    Şöyle örnekleyeyim
    2011 bmw 116i de atmosferik ise eğer turbo olmadığını varsayıyorum yaklaşık 120 hp
    2011 astra classic hb de 1600 hemen hemen aynı 120 hp.

bu araçların hp. leri hemen hemen aynı olmasına rağmen fiyat farkı ve karşılığında size verdiği sürüş keyifleri de çok farklı.
    Belki 2 katı fiyat farkı vardır. Viraja giriş, sessizlik, fren, kalite vb. bayağı fark vardır.
    Sonuç ikiside 120 hp. Maks. ikiside 190 km yapıyordur.
    Birinin her tarafından ses gelir, havalanacak gibi olur.
    diğeri böyle 10 saat giderim der.
    Sonuç ikiside 190. birinde yarım saat katlanırsınız. Diğerinde bayağı uzun süre.
    Değerleri tahmini olarak atıyorum. Fikir versin diye.
    Hani deriz ya Audi A6.nın 190.ı normal arabaların 120 si gibi diye.
    Onun gibi.

Alpine pmx f640 anfi almıştım 4*50w rms.
    2 ay sonra hertz ep5 ile değiştirdim. 4*60w + 1*160w kanal başı 10 rms farka karşılık ses detay farkı o kadar çoktu ki..
    Ön kapılarda focal yalıtım ve Audison Av k6 comp. vardı. Bunlar 125w rms
    5 kanal modu ile kullandım.

Sonra arka alpine spg-69c3 leri iptal ettim. Pandizotta duruyor. süs diye.
    Anfiyi 3 kanal moduna aldım. Audison Av k6 lar şu an 190w ile besleniyor ses çoooook dahaaa güzel.

Sorun şu olucak anfiyi takınca ister istemez yüksek volumelere çıkmaya başlayacaksınız, anfi den compların kesim frekansını yaklaşık 80 hz yapıcaksınız.
    bir miktar mid olucak ama bass eksik diyeceksiniz.
    Tecrübe ile sabit.
    Şu an 16ow rms bass az geliyor. çünkü önler 190w rms. Aracınızın teybinde detaylı ayar yok diye tahmin ediyorum.

• quote:

Şöyle örnekleyeyim
    2011 bmw 116i de atmosferik ise eğer turbo olmadığını varsayıyorum yaklaşık 120 hp

bu araçların hp. leri hemen hemen aynı olmasına rağmen fiyat farkı ve karşılığında size verdiği sürüş keyifleri de çok farklı.
    Belki 2 katı fiyat farkı vardır. Viraja giriş, sessizlik, fren, kalite vb. bayağı fark vardır.
    Sonuç ikiside 190. birinde yarım saat katlanırsınız. Diğerinde bayağı uzun süre.
    Onun gibi.

2 ay sonra hertz ep5 ile değiştirdim. 4*60w + 1*160w kanal başı 10 rms farka karşılık ses detay farkı o kadar çoktu ki..

Anfiyi 3 kanal moduna aldım. Audison Av k6 lar şu an 190w ile besleniyor ses çoooook dahaaa güzel.

Sorun şu olucak anfiyi takınca ister istemez yüksek volumelere çıkmaya başlayacaksınız, anfi den compların kesim frekansını yaklaşık 80 hz yapıcaksınız.
    Tecrübe ile sabit.
    Şu an 16ow rms bass az geliyor. çünkü önler 190w rms. Aracınızın teybinde detaylı ayar yok diye tahmin ediyorum.

Alıntıları Göster
    örnekleme çok güzel olmuş

kaliteli anfi kaliteli ses diyosunuz..

yüksek sese ihtiyaç olur mu, olur tabi insan arada bi coşuyor o zaman açmak istiyor müziğin sesini

bass olarak elimde vardı eskiden çok az kullandığım pioneer tsw 202 f eski seri, 100 watt rms si var bu

yetmez mi diyosunuz yani, gerçi koltuk altları da şuan az bişey vuruyor ama o kadar değil tabi..

çok yüksek seste dinlemiyorum genel olarak açıyorum sesi ama

kapılara yalıtım da yaptırdım dediniz, nası bişey yaptırdınız acaba bu yalıtım.. benim ön kapılara takıldı ama

yalıtım filan yapılmadı.. teyibe gelince bass tiz ayarından başka bişey yok malesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -- Fatih -- -- 22 Ocak 2013; 0:15:33 >

• quote:

Şöyle örnekleyeyim

Onun gibi.

Tecrübe ile sabit.

Alıntıları Göster
    bu arada alpine da güzel bi marka, hertz 10 watt rms farkla bu kadar fark ettirmesi de güzel. benim ön kapılar 60 watt rms koltuk altı 70 watt rms bass 100 watt rms.. kenwood anfi biraz fazla mı gelir sanki. arka koltuk başlarının arkasında direklerin altındaki orjinal hoparlörler duruyor onlarıda henüz değiştirtmedim..

• quote:

bu arada alpine da güzel bi marka, hertz 10 watt rms farkla bu kadar fark ettirmesi de güzel. benim ön kapılar 60 watt rms koltuk altı 70 watt rms bass 100 watt rms.. kenwood anfi biraz fazla mı gelir sanki. arka koltuk başlarının arkasında direklerin altındaki orjinal hoparlörler duruyor onlarıda henüz değiştirtmedim..

Alıntıları Göster
    Günaydın,
    Ses te o kadar kalite farkı olur.
    Bi ay geç alın, edison filan almayın. Gerekirse 2 taksit alın.
    Bazılarımız 3 metre kabloya 200 tl veriyor.
    Kesinlik ile saygı duyarım. Onlarda ki kulak hassasiyetine sahip olmak isterdim. :)

Anfi yüksek gelmez. normal kanallar 80w rms kenwood için konuşuyorum.
    Anfi.nin biraz yüksek olması iyidir.
    volume.a detay için abanmak zorunda kalmazsınız.

Ben kenwood ana ünite kullanıyorum.
    Ana ünite ses kalitesi güzeldi. Anfi.nin de kötü olacağını düşünmüyorum.
    Benim yorumum bir EP5 kullanıcısı olarak aynı paraya sizin belirttiğiniz Kenwood anfiyi alırdım.

• quote:

Günaydın,
    Kesinlik ile saygı duyarım. Onlarda ki kulak hassasiyetine sahip olmak isterdim. :)

Benim yorumum bir EP5 kullanıcısı olarak aynı paraya sizin belirttiğiniz Kenwood anfiyi alırdım.

Alıntıları Göster
    kenwood çok pahalı ne gerek var o kadar para vermeye yarı fiyatına bunu ala bilirsin
    70 rms olanları 2 kanala bagla
    60 rms olanları 2 kanala ve bu kanalı köprüreyim suba bağla
    4 kanal olan bu anfi fazlasıyla işini görür

JBL GTO-1004 4 KANAL AMFİ
    100 watts RMS x 4 channel at 4 ohms
    150 watts RMS x 4 channel at 2 ohms
    225 watts RMS x 2 channel at 4 ohms

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akayogullari -- 22 Ocak 2013; 10:42:25 >

• quote:

Günaydın,

Alıntıları Göster
    ozgurabarth tavsiyelerin için teşekkür ederim,

aklımda bir soru daha var, arka koltuk kafalıkları arkasında direklerin altında orjinal hop. değiştirmedim, onları da değiştireyim mi bilemiyorum, onlarla beraber toplam 6 hop. 2 tweteer olacak. bu orjinalleri anfiyle kullanmam mümkün değil sanırım, eğer anfiyle kullanamazsam atıl durumda kalacaklar sanırım, teyibin çıkışınada bağlayıp kullanılmaz sanırım. yani sonuç olarak bu orj. kullanmadan bu 4 hoparlör 1 bass yeter mi, yoksa onlarıda değiştirip toplam 6 hop.olarak mi kullansam daha iyi olur.

akayoğulları arkadaşın önerdiği anfide güzel görünüyor ama çok kanal olması ses ahengi, akustiği kalitesi anlamında daha güzel olmaz mı.

• quote:

Orijinalden alıntı: akayogullari

kenwood çok pahalı ne gerek var o kadar para vermeye yarı fiyatına bunu ala bilirsin
    70 rms olanları 2 kanala bagla
    60 rms olanları 2 kanala ve bu kanalı köprüreyim suba bağla
    4 kanal olan bu anfi fazlasıyla işini görür

JBL GTO-1004 4 KANAL AMFİ
    100 watts RMS x 4 channel at 4 ohms
    150 watts RMS x 4 channel at 2 ohms
    225 watts RMS x 2 channel at 4 ohms

Alıntıları Göster
    evet kenwood un fiyatı çok pahalı, tek bi sitede bakmıştım gayet uygundu fiyatı ama oda elerinde yokmuş şuan, gelirsede bin küsür lira, anfiye bu kadar para veremem. 4 kanal anfi de nasıl olur bilemiyorum, toplamda 6 hoparlör olacak eğer kalan 2 çift orjinalleri de değiştirirsem..

• quote:

Günaydın,

Alıntıları Göster
    bu arada ana üniteyide değiştirmek istiyorum, yurtdışından bakıyorum ebay olsun, alibaba.com olsun ama çok güvenemiyorum daha önce ebaydan bir kere alışveriş yapmıştım sorun olmamıştı, ama şuan ana ünitenin fiyatı 600-700 dolar civarında sorun olursa hiç iyi olmaz benim için

ana üniteyi değiştirdiğimde resimde ki gibi büyük bi lcd ekran olcak navigasyon dvd ünitesi..

alibabadan yada ali express düşünüyorum ama ordan alışveris yapan var mı acaba, nasıl güvenilir mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -- Fatih -- -- 22 Ocak 2013; 22:01:55 >

• quote:

bu arada ana üniteyide değiştirmek istiyorum, yurtdışından bakıyorum ebay olsun, alibaba.com olsun ama çok güvenemiyorum daha önce ebaydan bir kere alışveriş yapmıştım sorun olmamıştı, ama şuan ana ünitenin fiyatı 600-700 dolar civarında sorun olursa hiç iyi olmaz benim için

ana üniteyi değiştirdiğimde resimde ki gibi büyük bi lcd ekran olcak navigasyon dvd ünitesi..

alibabadan yada ali express düşünüyorum ama ordan alışveris yapan var mı acaba, nasıl güvenilir mi

Alıntıları Göster
    şu anki hali böyle

• quote:

evet kenwood un fiyatı çok pahalı, tek bi sitede bakmıştım gayet uygundu fiyatı ama oda elerinde yokmuş şuan, gelirsede bin küsür lira, anfiye bu kadar para veremem. 4 kanal anfi de nasıl olur bilemiyorum, toplamda 6 hoparlör olacak eğer kalan 2 çift orjinalleri de değiştirirsem..

Alıntıları Göster
    Aracın her yerine hoparlör koymanıza gerek yok.
    Arkalara 10cm.lik componente de gerek yoktu.
    Ama artık almış ve takmışsınız.
    Ben dediğim gibi artık pandizot üzerindeki alpine spg-69c3 hop.leri kullanmıyorum.
    Yaklaşık 180 tl süs diye duruyor.

4 kanal anfiyi ancak şöyle kullanabilirsiniz.
    Ön -arka comp.ları bir kanala giriceksiniz
    Comp.lar paralel bağlanıcak o kanal 2 ohm.a düşmüş olucak. hpf seçilecek.
    sub.ı bir kanala bağlayıp lpf.yi seçilecek.

Ben bunu yapmazdım. 5 kanal anfi alırdım.
    Bu sayede arka kanalın gainini kısarak da sahneyi önde oluştururdum.
    650 tl seviyesine ep5 alın o zaman.

Şahsi fikrim.

• quote:

Alıntıları Göster
    Bu tarz modellerin ne markası belli ne de özellikleri güvenilir, arızaya çok müsait
    Tek cezbedici yanı konsola tam uyması, bunu da artık teyp çerçevesiyle kısmen halledebiliyorsunuz
    Arıza yapsa nerede yaptırırsınız, ne kadara yaparlar, parça bulunur mu hepsi muallak

• quote:

Aracın her yerine hoparlör koymanıza gerek yok.
    Arkalara 10cm.lik componente de gerek yoktu.
    Ama artık almış ve takmışsınız.
    Ben dediğim gibi artık pandizot üzerindeki alpine spg-69c3 hop.leri kullanmıyorum.
    Yaklaşık 180 tl süs diye duruyor.

4 kanal anfiyi ancak şöyle kullanabilirsiniz.
    Ön -arka comp.ları bir kanala giriceksiniz
    Comp.lar paralel bağlanıcak o kanal 2 ohm.a düşmüş olucak. hpf seçilecek.
    sub.ı bir kanala bağlayıp lpf.yi seçilecek.

Ben bunu yapmazdım. 5 kanal anfi alırdım.
    Bu sayede arka kanalın gainini kısarak da sahneyi önde oluştururdum.
    650 tl seviyesine ep5 alın o zaman.

Şahsi fikrim.

Alıntıları Göster
    arkalara henüz almadım, sadece ön kapılar ve koltuk altına aldım ve montajı yapıldı.. bir adet bass var elimde pioneer tsw 202f bunuda bagaja fiberglastan yer kaplamayacak tarzda yaparız demişlerdi onu yaptırcam.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.