Şimdi Ara

Nvidia: Tegra 4, Apple A6X'ten daha yüksek performans sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Nvidia: Tegra 4, Apple A6X'ten daha yüksek performans sunuyor

Nvidia'nın resmi tanıtımını Tüketici Elektroniği Fuarı'nda yaptığı Wayne kod adlı Tegra 4 platformu büyük heyecan uyandırmış ancak grafik biriminin detayları itibariyle pek çok kişide de hayalkırıklığına neden olmuştu. Sektörel kaynaklar uzunca bir süredir Tegra 4 üzerinde Kepler mimarisini kullanan yeni nesil bir GPU tasarımına yer verileceğini öngörürken, Nvidia ise Tegra 2 ve Tegra 3'teki tasarımın çekirdek sayısı arttırılmış bir versiyonunu kullanarak, Unified Shader mimarisine geçiş yapmadan var olan mimariyi sürdürme yoluna gitmişti.

28nm üretim teknolojisiyle geliştirilen ve ARM'ın v7 mimarili Cortex-15 tasarımına adapte olan yeni platformla yeni detaylar ortaya çıktı. Sızdırılan bir takım test sonuçlarına göre GPU gücü, PowerVR SGX554 MP4 GPU'lu Apple A6X işlemcisinden geri kalan Tegra 4 için Nvidia, farklı açıklamalar yapıyor ve grafik biriminin düşünülenden çok daha güçlü olduğunu öne sürüyor. Son gelen bilgilere göre, Tegra 3 ile büyük benzerlikler taşıyan Tegra 4 GPU tasarımında, tüm detayların önemli oranda geliştirildiği ifade ediliyor.

Her biri Vec4 mantık aritmetik birimini parçası olan 72 adet çekirdek, skaler ve vektörel operasyonlar üzerinde çalışabiliyorlar. 4 çekirdekli bir adet Vec4 vertex shader ünitesine ve 4 çekirdekli bir adet Vec4 piksel shader ünitesine sahip Tegra 2, 4+8 çekirdekli piksel shader ünitesine sahip Tegra 3'ten farklı olarak Tegra 4'te kullanılan geliştirilmiş GPU tasarımında, FP32 tabanlı toplamda 24 çekirdekli 6 adet Vec4 vertex ünitesi ile toplamda 48 çekirdekli, 4 adet Vec4 piksel ünitesine yer veriliyor yani toplamda ALU sayısı 6 kat arttırılmış oluyor.

Nvidia'dan yapılan açıklamalara bakılırsa, Tegra 4'ün grafik biriminde piksel shader çok daha verimli bir şekilde görev yapıyor. Yeni bir üretim teknolojisine geçişin performans tarafındaki önemli yansımalarından bir tanesi olarak Tegra 4'ün GPU'sunun, Tegra 3'ün en yüksek GPU frekans değeri olan 520MHz'e göre daha yüksek hızlarda çalışması da kuvvetle muhtemel. Hatta GPU hızı aynı tutulduğu takdirde yani Tegra 3 frekansında çalışan Tegra 4 GPU'sunun teorik olarak 74.8 GFLOPS ile Apple A6X'in GPU'sundan daha fazla işlem gücü sunması bekleniyor. Hatta Nvidia piyasaya çıkacak Tegra 4'ün nihai saat hızlarında, hem 3D oyunlarda hem de GLBenchmark testlerinde A6X'ten daha yüksek sonuç vereceğini söylüyor.

Tegra 4 artan kas gücüne ek olarak yeni teknolojilere daha fazla destek te sunuyor. Çok örneklemeli AA desteğine kavuşan platform, aynı zamanda 4K videolar için de donanımsal hızlandırma yetenekleri sunuyor. Bununla birlikte 24-bit Zstencil desteği gibi grafik odaklı çeşitli güncellemeler de Tegra 4'ün çatısı altındaki geliştirmeler arasında yer alıyor. Tegra 4 şu anki hali ile A6X işlemcisinden daha hızlı olmayı başarsa bile A7 işlemcisinde kullanılması beklenen PowerVR 6 serisi GPU'lar, Mali T-658 ve Adreno 330 gibi rakipleri karşısında performansını ne derece korumayı başaracağı şimdiden soru işaret. Ancak görünen o ki Nvidia, bir kez daha pazarda ilk olmanın avantajını kullanarak Tegra 4'ü hızlı bir şekilde yaygınlaştıracak.

• Paylaşım için teşekkürler!

• a6x şu anda piyasada. senin tegra 4 nerede?

• düşük veya yüksek bi şey farkediyormu?sonuçta a6x tercih sebebi olamaz.apple dışında başka alternatifin zaten yok.istemesende almış oluyorsun o işlemciyi...ama tegra 4 evrensel bir işlemci samsung kullanır sony kullanır lg vs vs .dolayıısı ile a6x varmış yokmuş hızlıymış değilmiş kimin umrunda?
  • T658 bu sene kullanılmayacak öyle gözüküyor. Anreno 330 ise sene sonu büyük iktimal. Haber gerçek ise Tegra çok ekmek yer. Samsung Octa gpusuna hiç değinmiyorum rezil bir gpu var.

• herşey neden apple ile kıyaslanıyor ?
  • nvidia attıkları bakalım tutacak mı, çok geçmeden belli olur.

• Çekirdek sayısını arttırabilmek de önemli tabi güç tüketimleri de verimsiz şekilde artış gösterir ama Nvidia onu da mimari güncellermelerle çözüp 8 çekirdeğe kadar çıkar ve zaman kazanır, Apple'ın böyle bir planı bile yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *GameOver*

herşey neden apple ile kıyaslanıyor ?

Çünkü piyasada mevcut olan en güçlü soc onda(a6x) şu an. T658+A15 Quad Core çıkınca tegra 4'ü, tegra 4 de çıkınca a6x'i geçecektir.
    Ama apple da artık kısa sürede yeni model çıkarmaya başlayacak gibi görünüyor, yazın A7 işlemci gelmesi muhtemel. (Iphone 5s ve Yeni ipad nesli ile)
    Çıkarırsa muhtemelen yine tepe seviye kendisi olacaktır. Ama bu senenin dönüm noktasını yine galaxy s(4?) modeli belirleyecek bence, 2-3 ay sonra apple 5s i çıkarıp daha üstün
    bir donanım elde edecek tabi. Bu işler basamak basamaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 17 Ocak 2013; 11:14:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mk2kill

a6x şu anda piyasada. senin tegra 4 nerede?

Apple ARGE bütçesiyle Nvidia satın alınır.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

quote:

Emin ol alabilme sansi olsa hemen alirdi. Pc piyasasi resmen tekelinde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

düşük veya yüksek bi şey farkediyormu?sonuçta a6x tercih sebebi olamaz.apple dışında başka alternatifin zaten yok.istemesende almış oluyorsun o işlemciyi...ama tegra 4 evrensel bir işlemci samsung kullanır sony kullanır lg vs vs .dolayıısı ile a6x varmış yokmuş hızlıymış değilmiş kimin umrunda?

Çok yanlış düşünüyorsunuz. Tablet piyasasında malum iPad ve diğerleri var. Sonuçta bu işlemciyi kullanacak firmalar birbirlerinden çok A6X işlemcili iPad ile kıyaslanacak.. En büyük rakibi A6X, kıyaslanması çok normal..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

Orijinalden alıntı: *GameOver*

herşey neden apple ile kıyaslanıyor ?

Çünkü piyasada mevcut olan en güçlü soc onda(a6x) şu an. T658+A15 Quad Core çıkınca tegra 4'ü, tegra 4 de çıkınca a6x'i geçecektir.
    Ama apple da artık kısa sürede yeni model çıkarmaya başlayacak gibi görünüyor, yazın A7 işlemci gelmesi muhtemel. (Iphone 5s ve Yeni ipad nesli ile)
    Çıkarırsa muhtemelen yine tepe seviye kendisi olacaktır. Ama bu senenin dönüm noktasını yine galaxy s(4?) modeli belirleyecek bence, 2-3 ay sonra apple 5s i çıkarıp daha üstün
    bir donanım elde edecek tabi. Bu işler basamak basamaktır.

Qualcomm un son cikardigi islemciler daha hizli..

• İnşallah dedikleri gibi olurda Apple ve Samsung yeni telefonlarında daha sıkı işlemci üretirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: broodofqueen

quote:

düşük veya yüksek bi şey farkediyormu?sonuçta a6x tercih sebebi olamaz.apple dışında başka alternatifin zaten yok.istemesende almış oluyorsun o işlemciyi...ama tegra 4 evrensel bir işlemci samsung kullanır sony kullanır lg vs vs .dolayıısı ile a6x varmış yokmuş hızlıymış değilmiş kimin umrunda?

Çok yanlış düşünüyorsunuz. Tablet piyasasında malum iPad ve diğerleri var. Sonuçta bu işlemciyi kullanacak firmalar birbirlerinden çok A6X işlemcili iPad ile kıyaslanacak.. En büyük rakibi A6X, kıyaslanması çok normal..

yanlış düşünüyorsun demeden önce bir mesajını oku istersen. tablet piyasasında ipad ve diğerleri gibi bir durum söz konusu değil o eskide kalmış bir mazi artık.belki pazar payı yüksek olabilir ancak gerek android gerekse windows paltformu her geçen gün büyüyor bu segmentde.kaldıki bu işlemciler sadece tabletlere yönelik de hazırlanmıyor.akıllı telefonlarda da şuanda android hakim pazarda...

gelelim asıl konuya... işlemci cihaz tercih kritelerlerinden sadece biri.mesela ben iosu başarısız buluyorum.yada androidi yada windowsu daha fazla seviyorum.şimdi a6x daha hızlı bir işlemci olsa bile benim iosa geçme kriterim olabilirmi?tabiki hayır.eğer işlemci katı bir tercih nedeni olsaydı halihazırda armyi 100le toplayıp 1000le çarpan x86 tabletler var.bu paltformu tarışmaya da zaten hiç gerek yok.

ancak tegra 4 arm platformunun sağladığı avantajlara sahip olmakla kalmayıp gerek android gerekse diğer platformlara güç verecek bir işlemci.dolayısı ile firmalar veya haber editörleri istediği kadar a6x ile kıyaslayabilir.bu beni hiç ama hiç alakadar etmez.Benim cihaz tercih kriterlerimde qualcomm nvidia gibi evrensel işlemci çeşitleri yer alacak :).samsung bile özelliştirdiği işlemcileri bir çok modellere aktarmakla kalmayıp başka markalarada kullandırtıyor.genellikle karşılaştırmalar ortak bir amaç için yapılır ve bu karşılaştırmada ortak olan zerre kadar bir amaç yok...hatta bırakın ortağı, amaç yok.anca işte benim cihazımın işlemcisi a6x daha iyi vs vs dersiniz şu resmi, müziği vs bana yolla diyince de dank diye kalırsınız

• quote:

a6x için 'istemesende almış oluyorsun' demişsin ama keşke bütün işlemciler a6x gibi olsada istemeden alsak

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

quote:

niye almıyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayyan

quote:

a6x için 'istemesende almış oluyorsun' demişsin ama keşke bütün işlemciler a6x gibi olsada istemeden alsak

keşke olan a6x işlemcili cihazlar da diğer işletim sistemleri gibi fonksiyonel olsa...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: broodofqueen

quote:

yanlış düşünüyorsun demeden önce bir mesajını oku istersen. tablet piyasasında ipad ve diğerleri gibi bir durum söz konusu değil o eskide kalmış bir mazi artık.belki pazar payı yüksek olabilir ancak gerek android gerekse windows paltformu her geçen gün büyüyor bu segmentde.kaldıki bu işlemciler sadece tabletlere yönelik de hazırlanmıyor.akıllı telefonlarda da şuanda android hakim pazarda...

gelelim asıl konuya... işlemci cihaz tercih kritelerlerinden sadece biri.mesela ben iosu başarısız buluyorum.yada androidi yada windowsu daha fazla seviyorum.şimdi a6x daha hızlı bir işlemci olsa bile benim iosa geçme kriterim olabilirmi?tabiki hayır.eğer işlemci katı bir tercih nedeni olsaydı halihazırda armyi 100le toplayıp 1000le çarpan x86 tabletler var.bu paltformu tarışmaya da zaten hiç gerek yok.

ancak tegra 4 arm platformunun sağladığı avantajlara sahip olmakla kalmayıp gerek android gerekse diğer platformlara güç verecek bir işlemci.dolayısı ile firmalar veya haber editörleri istediği kadar a6x ile kıyaslayabilir.bu beni hiç ama hiç alakadar etmez.Benim cihaz tercih kriterlerimde qualcomm nvidia gibi evrensel işlemci çeşitleri yer alacak :).samsung bile özelliştirdiği işlemcileri bir çok modellere aktarmakla kalmayıp başka markalarada kullandırtıyor.genellikle karşılaştırmalar ortak bir amaç için yapılır ve bu karşılaştırmada ortak olan zerre kadar bir amaç yok...hatta bırakın ortağı, amaç yok.anca işte benim cihazımın işlemcisi a6x daha iyi vs vs dersiniz şu resmi, müziği vs bana yolla diyince de dank diye kalırsınız

İstediğimiz sistemi kurma şansımız olsa eyvallah derim; ancak sistem bize dikte ediliyor. Android her ne kadar çok çeşitlilik sağlasa da tam bir özgürlük sağlamıyor şu an ki iOS hiç sağlamıyor. Diğer yandan salt performans konusu çok da önemli değil sistem üzerindeki performanslar aynı zamanda da kullanıcı deneyimleri önemli. Bir bakıyorsunuz Android cihaz testlerinde performans tavan, oyunda duraklamalar/donmalar/takılmalar da tavan. Haa oyun optimize değildir cart curt doğrudur; ama iOS'ta optimizasyon çok daha iyi.

Her neyse olay sadece performans ya da sistem değil, olay ikisinin maksimum optimizasyonunda.

• Apple gpuda asla liderliği vermez bazı fanboylar s3un,1.4 ghz 4 çekirdek işlemcisi ile appleın 1 ghz 2 çekirdek işlemcisinş karşılaştırıyor az Bi fark olunca seviniyor ben Apple fanı değilim hatta şu sıralar iPod 5den başka hiç bir urunu ilgimi çekmiyor ama doğruya dpğru

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.