Şimdi Ara

En hızlı tableti/telefonu seçiyoruz! Teste siz de katılın.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
3
Favori
4.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Motorola, Asus, Acer, Samsung, HTC, veya İpad tabletleri karşılaştırdığınızda, sizce en iyi web gezinim hangi model tabetler veriyor? Oyun performanslarını bir kenara bırakalım şimdilik.

Aslında benim en merak ettiğim asıl konu şu: Hangi tablet bize klasik bir PC'nin sunabilleceği web gezinim performansını verebilir. "Lord Of Ultima ve Command & Conquer " gibi oyunları çatır çatır oynatabilecek bir tablet var mı ? Şuana kadar İOS bir tablet kullanamadığım için onlarında performansını da çok merak ediyorum.

JavaScript testi için şu linki kullanalım:

http://www.webkit.org/perf/sunspider-0.9.1/sunspider-0.9.1/driver.html

WebGL için ise şu linki kullanalım:
    http://webglsamples.googlecode.com/hg/field/field.html

WebGL tesleri; Opera, Firefox, bazı rom ile gelen varsayılan tarayıcılarda çalışabiliyor. Her tarayıcının WebGL desteği olmayabilir! , Ayrıca İOS sistemlerde resmi olarak WebGL desteklenmiyor.

Sıralamalar JavaScript performansına göre yapılacaktır. Çünkü WebGL teknolojisi İOS'da desteklenmiyor.

JavaScript testi sonucu oluşan sayı, büyükse yavaş; küçük ise sisteminiz hızlı anlamına gelir. Mesala 776.0ms'lik değer, 3050.0ms'lik değere göre çok daha hızlı anlamına gelir.

Örnek olarak WebGL testi sonucu ortaya çıkan FPS:60'lık değer çok iyi bir değerdir. GPU'nun hızlı olduğunu gösterir. FPS:2 gibi bir değer ise GPU'nun çok yavaş olduğu anlamına gelir. CPU ile pek bir alakası yoktur.

Sonuçları da şu formatta yazalım:

Marka/model, İşletim Sistemi, web tarayıcı programı: JavaScript test sonucu, Webgl test sonucu

1. volkie: Nexus 10, cm10.1 nightly cpu governer performance, Aosp browser: 776.0ms, FPS: ?
    2. SwGExE: İPad 4, İOS6.0.1, Safari: 834.1ms , FPS: İOS desteklemiyor.
    3. TOL6@: İPhone 5, İOS 6.0.2, Safari: 898.3ms, FPS: İOS desteklemiyor
    4. *: Lumia 920, Windows 8 Phone, IE: 902.1ms, FPS:?
    5. betoner: Asus TF700T, Android 4.1.1, kendi tarayıcısı: 903.0ms, FPS: ?
    6. yclycl: Samsung Galaxy s3, Android anono rom v23, Dolphin browser: 934.8ms, FPS:?
    7. MURATSPLAT: Galaxy Note II, Andorid 4.0.1(stock rom), Maxthon: 1090.3ms, FPS:14
    8. ali277: Artes D712, Android 4.1.1 kendi tarayıcısı: 1171.3ms FPS:?
    9. aytacikinci: Cube U30 GT-H, Android 4.1.1, Boat Browser: 1174.9ms FPS: ?
    10. yclycl: Samsung Galaxy s3, Cm 10.1 custom rom, Aosp browser: 1182ms, FPS: 39
    11. ottmn: ARTES D708, Android 4.1.1, Kendi tarayıcısı: 1222.5ms, FPS: ?
    12. @CAN@: Asus Transformer Pad İnfinity, Android 4.1.1, Stock Tarayıcı: 1278.7ms, FPS: 4 (Opera)
    13. forcsf: Teclast P85 (rk3066), Android ICS 4.0.4(stock rom - rooted), Dolphin: 1349 ms, FPS:4(Opera)
    14. adonise: Ramos W30hd QuadCore/Exynos 4412, Android 4.0.4, Firefox 18: 1397.6ms, FPS:4(Opera 12.0)
    15. fagala: Ployer Momo7, ???, ????, 1457.6ms, FPS: ?
    16. Zendagi Migzara: İPad Mini, İOS ?.?, Safari: 1466.3ms, FPS: İOS desteklemiyor.
    17. sas_sas: Samsung Gal. Tab 7.7 P6800, JB 4.1.2 PA Custom Rom, Opera:1560ms FPS:30(Modded Stock browser)
    18. MURATSPLAT: Nexus 7, Android 4.2.1(stock rom), Opera 12.0: 1572.9ms, FPS:9
    19. EYgt: Hyundai Rock X, Android 4.1.1, Dolphin HD: 1602.1ms, FPS:4(Opera 12.10)
    20. Eddai: Nexus 7, Android 4.2.1 Xenon HD , Dolphin: 1679.5ms, FPS:9
    21. sas_sas: Samsung Galaxy S, Android 4.2.1 custom rom, Android Tarayıcı: 3050ms, FPS: 4(Opera )

--------
    * : Anonim kullanıcı

Test sırasında tableti uyku konumuna geçmesini bir şekilde engelleyin. Tarayıcınızda 2. veya 3. bir sekme olmasın. Yalnız bir sekmede testi yapalım. WebGL testinde ise sayfadaki ayarları kurcalamadan varsayılan ayarlar ile test edin(Grass 1 olacak) Tekrar etmekte fayda var: İOS tabletler WebGL teknolojisini desteklemediği için testi yapmayın.

JavaScript, işlemcinizin gücünü, webgl ise GPU'nuz hakkında size bilgi verir. Özellikle javascript performansı web gezinim hızını doğrudan etkiler.

Not: Bilgilerde bir hata varsa, mutlaka beni uyarın.

Tekrar hatırlatma: Sonuçları da şu formatta yazalım:

Marka/model, İşletim Sistemi, web tarayıcı programı: JavaScript test sonucu, Webgl test sonucu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MURATSPLAT -- 2 Şubat 2013; 22:20:00 >

• Örnek WebGL Test sayfası

Örnek JavaScript Test Sayfası

• 1.Eddai : Nexus 7, Android 4.2.1 Xenon HD , Dolphin : 1679.5ms, FPS:9
  • Ramos W30HD Quad Core / Samsung Exynos 4412

sonuçlar böyle... 2. test chrome da hiç çıkmadı.
    resimler yukarıdaki gibi , nasıl olduğunu açıklayıcı bir şekilde yazarsanız bizde bilgilenelim...

• @adonise
    Tabletin uçak gibiymiş. Özellikle 1500TL satılan Galaxy Note II kıyaslarsak.

Özellikle işlemcin çok güçlü, eğer GPU'nda Tegra 3 gibi hızlara ulaşabilseydi, bir tablet için mükemmel değerler olabilirdi.

Geri bildirim için teşekkürler.
  • sizce günümüzde html5 performansı daha önemli değil mi?
    ayrıca; yani kim ister ki tabletin browserından oyun oynamak ki günümüzde google play ve appstore gibi onca güzel oyunu bir arada ve cihazınıza göre dizayn edilmiş olarak bulunduran marketler varken ?

Yine de isteğiniz için ipad miniden testleri eklicem.
  • Benim sonuclar da soyle

Teclast P85 (rk3066), ics 4.0.4 (stock rom - rooted), dolphin 1349 ms - 2. Test calismadi / opera ile 4 fps

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iPad Mini 6.0.2

Safari:  En hızlı tableti/telefonu seçiyoruz! Teste siz de katılın.
    WebGL hepsinde aynı, fps değeri yazmıyor:  En hızlı tableti/telefonu seçiyoruz! Teste siz de katılın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zendagi Migzara -- 23 Ocak 2013; 1:07:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: forcsf

Benim sonuclar da soyle

Teclast P85 (rk3066), ics 4.0.4 (stock rom - rooted), dolphin 1349 ms - 2. Test calismadi / opera ile 4 fps

Bu tablet markasını ilk defa görüyorum. İşin ilginç tarafı ise performansın çok iyi olması. Bu tabletin işlemcisi özellikle çok hızlıymış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MURATSPLAT

@adonise

Özellikle işlemcin çok güçlü, eğer GPU'nda Tegra 3 gibi hızlara ulaşabilseydi, bir tablet için mükemmel değerler olabilirdi.

Tesekkur ederim rica etsem sahsi konumda da bu mesajinizi paylasabilirmisiniz.

Android surumum de 4.0.4 hocam

Hocam bir de sunu aciklarmisiniz dusuk olmasimi iyi yuksek olmasimi opera da 1814.8 iken siz konun ana basliga firefox yazmissiniz o ise 1407.... chromeda da 1711 lutfen sorumu yanlis anlayin ogrenmek amacli sordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adonise -- 17 Ocak 2013; 21:21:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zendagi Migzara

sizce günümüzde html5 performansı daha önemli değil mi?
    ayrıca; yani kim ister ki tabletin browserından oyun oynamak ki günümüzde google play ve appstore gibi onca güzel oyunu bir arada ve cihazınıza göre dizayn edilmiş olarak bulunduran marketler varken ?

HTML 5 içinde javascript barındırır. Bu nedenle javascript performansı web gezinim performansını çok etkiler.

Tüm işletim sistemleri için Web ortak bir standarttır. Bu nedenle bu tür bir kıyaslama platformların performanslarını karşılaştırırken bize çok daha objektif bir fikir verebilir.

Şuan için GPU'ları test edebilmek için ortak bir yol bulamadım. Özellikle tüm platformlarda çalışabilecek bir araç bulamadım. WebGL ile deneyelim dedik ama İOS'un webgl desteği olmadığını öğrendik.Başka bir önerisi olan varsa lütfen paylaşsın.

• quote:

quote:

HTML 5 içinde javascript barındırır. Bu nedenle javascript performansı web gezinim performansını çok etkiler.

Tüm işletim sistemleri için Web ortak bir standarttır. Bu nedenle bu tür bir kıyaslama platformların performanslarını karşılaştırırken bize çok daha objektif bir fikir verebilir.

Şuan için GPU'ları test edebilmek için ortak bir yol bulamadım. Özellikle tüm platformlarda çalışabilecek bir araç bulamadım. WebGL ile deneyelim dedik ama İOS'un webgl desteği olmadığını öğrendik.Başka bir önerisi olan varsa lütfen paylaşsın.

şöyle bir site varhttp://html5test.com/ her ortamda test sistemi çalışıyor ve test sonuçlarında video diye bir bölüm de var.
    yeterli olur mu bilemem.

• @Zendagi Migzara

Son olarak İPad'inde Safari çok hızlı çalışıyor. Ben senin yerinde olsam hep Safari kullanırdım. Diğer tarayıcılar resmen dökülmüş.
  • quote:

quote:

quote:

şöyle bir site varhttp://html5test.com/ her ortamda test sistemi çalışıyor ve test sonuçlarında video diye bir bölüm de var.
    yeterli olur mu bilemem.

Evet bahsettiğiniz siteyi biliyorum.

quote:

The HTML5 test score is an indication of how well your browser supports the upcoming HTML5 standard and related specifications. Even though the specification isn't finalized yet, all major browser manufacturers are making sure their browser is ready for the future. Find out which parts of HTML5 are already supported by your browser today and compare the results with other browsers.

Ama o site yukarıdaki alıntıda da bahsedildiği gibi HTML5 ile gelen standartların desteklenip desteklenmediğini sorgulayarak puan veriyor. Yani bir hız performans skoru değildir.

• @MURATSPLAT

Hocaman birde benim sorulara bakarmisin birdehangi tarayici daha uygun bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: adonise

quote:

@adonise

Tesekkur ederim rica etsem sahsi konumda da bu mesajinizi paylasabilirmisiniz.

Android surumum de 4.0.4 hocam

Hocam bir de sunu aciklarmisiniz dusuk olmasimi iyi yuksek olmasimi opera da 1814.8 iken siz konun ana basliga firefox yazmissiniz o ise 1407.... chromeda da 1711 lutfen sorumu yanlis anlayin ogrenmek amacli sordum

Değer küçükse sisteminizin daha hızlı çalıştığı anlamına gelir.

Örneğin kişisel bilgisayarımda bu testi yaptım Javascript test sonucu şu: 231ms'di :) Tabletlere göre inanılmaz bir hız.

WebGL testi sonucu elde ettiğimiz FPS sonucunu şöyle yorumlayabiliriz. Eğer FPS skoru 30 ise GPU uçuyor demektir. Eğer 2-3 gibi bir FPS skoru ise GPU'nuz çok yavaş demektir.

Şuana kadar yapılan testlerde GPU'su en hızlı olanlar Nexus 7'deki Nvidia Tegra 3'ler oldu. Şuan İOS ile de bir karşılaştırma yapamadık. Çünkü WebGL desteği İOS'larda yok. Bu nedenle İOS & Android aygıtların GPU'sunu kıyaslayamıyoruz.

"sahsi konumda" derken hangi konuydu ?

• quote:

@MURATSPLAT

Sonuçlara bakarsak Firefox, ama ben şüpheliyim.

Tüm uygulamaları kapatıp tek bir sekmede opera'da javascript testini bir daha yapabilir misiniz? Opera'nın en hızlı olması lazım çünkü :)
  • Yazilanlari okuduktan sonra diger tarayicilarla da sunspider testini gerceklestirdim. Tarayicilar arasinda ciddi farklar olustu.

chrome : 1755 ms
    Firefox : 1734 ms
    Opera : 1622 ms
    Dolphin : 1373 ms

• Bu arada iostaki ücretli uygulama olan puffin browserın deneme sürümünde testi yaptım 352 ms çıktı. WebGL ise çalışmıyor dediğiniz gibi.

• quote:

quote:

@MURATSPLAT

Sonuçlara bakarsak Firefox, ama ben şüpheliyim.

Tüm uygulamaları kapatıp tek bir sekmede opera'da javascript testini bir daha yapabilir misiniz? Opera'nın en hızlı olması lazım çünkü :)

1436 cikti tekra yaptim testi bu sefer 1732 falan cikti garip

Cihazimin fiyati da hocam 299$ sormustunuz unutmadan soyleyim dedim.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.