Şimdi Ara

Mint4Win İle Windows Altında Resimli Linux Mint Kurulumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
4
Favori
20.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konuda MintWin ile Windows altında Linux kurulumu anlatılmıştır.
    Bu kurulum tipi kimlere önerilmektedir?
    Linux'u merak eden fakat Linux ile çok fazla bilgi sahibi olmayan,
    Yeni bir disk bölümü oluşturmak istemeyen,
    Bu işlemleri yaparken dosyalarına zarar gelmesinden korkan,
    İstediği zaman Linux'u rahatlıkla kaldırmak isteyen kişilere uygundur.

Adım 1 : Linux Mint ISO Dosyasının İndirilmesi

Aşağıdaki bağlantıdan Linux Mint 14 ISO dosyasını indirbilirsiniz.

http://www.linuxmint.com/release.php?id=19

Hangi masaüstü ortamını içeren sürümü indireceğiniz hakkında fikriniz yoksa Linux Mint 14 Mate Masaüstü ortamını indirmeniz uygun olacaktır. İşletim sisteminize uygun işlemci mimarisini seçmeye dikkat etmelisiniz, 32 bit, 64 bit gibi.

Adım 2 : İndirdiğiniz ISO Dosyasını Bağlama

Daemon Tools benzeri bir araçla indirdiğiniz ISO dosyasını sisteminize bağlayabilirsiniz. ISO dosyasını açınca otomatik olarak Mint4Win uygulaması çalışacaktır. Eğer otomatik olarak çalışmazsa ISO dosyası içinde bulunan Mint4Win dosyasına çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Adım 3 : Mintwin ile Kurulum Dosyalarını Yükleme

Mint4win uygulaması açılınca Windows içinde kur seçeneği ile kuruluma başlayabilirsiniz.

Sonraki aşamada kurulum değişkenlerini belirleyebileceğiniz alana ulaşacaksınız. Bu alanda kurulumun gerçekleşeceği disk bölümünü, Linux Mint ile kullanmak istediğiniz disk boyutunu, dil tercihini, kullanıcı adınız vb. özellikleri ayrlamanız gerekmektedir.

Değişkenleri belirledi iseniz Yükle düğmesine tıklayarak kurulum dosyalarının kurulum hazırlığı için kopyalanmasını sağlayabilirsiniz.

Kurulum için gereken dosyalar kopyalandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Adım 4 : Linux Mint Kurulumu

Sisteminizi yeniden başlatınce Önyükleyicide Windows'un yanına Linux Mint seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Linux Mint'i seçerek kurulum adımlarına başlamanız mümkün olacaktır. Bu alanda Linux Mint'i seçince 5 sn. geri sayım alanı ile karşılacaksınız, bu alanda bir şey yapmanız gerekmiyor, geri sayımın bitmesini bekleyiniz.

Kısa süre sonra Linux Mint masaüstüne ulaşmış olacaksınız. Linux Mint masaüstüne ulaşınca, masaüstündeki Linux Mint Kur simgesine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz. Dil seçeneği olarak Türkçeyi seçip Devam Et düğmesine tıklamalısınız.

Not : Kuruluma başlmadan önce sağ alt taraftaki ağ simgesine tıklayarak bağlantınızın olup olmadığını kontrol ediniz.

Bu pencerede gereksinimler sağlandı ise Devam Et düğmesine tıklayınız.

Kurulum Türü aşamasında dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcut.
    Krulum yapılacak disk bölümü olarak /dev/loopx bölümü seçili olmalı. Bu bendeki kurulumda /dev/loop2 olarak isimlendirlmiş, sizde /dev/loop0 veya /dev/loop1 olarak isimlendirlmiş olabilir, zaten otomatik olarak disk bölümü seçilmiş olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekn husus ise Ön Yükleyici Kurululacak Aygıt bölümünde /dev/loopx seçeneğinin seçilmiş olmasıdır. Bendeki kuruluma göre /dev/loop2'yi seçtim.

İşlemler bitti ise Şimdi Yükle düğmesine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz Yer kısmından Türkiye için İstanbul'u seçip Devam Et düğmesine tıklayınız.

Sonraki aşaşamda klavye düzeninizi belirlemeniz istenecek.

Devam Et düğmesine tıklayarak Kullanıcı bilgilerinizi gireceğiniz alana ulaşacaksınız

Bu alanda kullanmak istediğiniz kullanıcı adını belirlemelisiniz. Ayrıca sizden bir parola seçmeniz istenecek. Uygulama kurarken, yönetici haklarıa sahip olmanızı gerektiren bir uygulamayı çalıştırmak istediğinizde, masaüstünüze ulaşmak için sizden bu parola istenecek. Unutmayacağınız ve çok basit olmayan bir parola seçmeniz uygun olacaktır.

Eğer otomatik giriş yap seçeneğini işaretlerseniz, masaüstüne ulaşmak için parola girmenize gerek kalmayacak.

Kullanıcı verilerinizi belirlediyseniz Devam Et düğmesi ile kuruluma devam edebilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda ise artık elinizi arkanıza yaslayıp size sistemi tanıtan slaytı seyretmeniz yeterli olacaktır.

Dil dosyaları otomatik olarak yüklenecektir. Eğer ağ ile ilgili sorun yaşıyor iseniz kurulum sonrasında bu paketleri yüklemeniz mümkün. İleriki aşaşamda bunu anlatacağım.

Kurulum bittikten sonra sistem otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Sistem yeniden başlayınce Linux Mint'i seçip yeni kurduğunuz sisteminizi incelemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan indireceğiniz Mate Masaüstü Türkçe Kullanım Klavuzu da sistemi tanımanıza yardımcı olacaktır.

http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/turkish_13.0.pdf

Eğer Türkçe Dil Dosyaları düzgün kurulması ise sisteminizn bir kısmı İngilizce olabilir. Bu sorunu çözmek için menüden Synaptic Paket Yöneticisini aratıp açınız. Açtığınızda sizden bir şifre isteyecektir. Bu şifre kurulum sırasında belirlediğiniz paroladır, güvenlik amaçlı istenmektedir.

Açılan Synaptic Paket Yöneticisinin Arama Satırına sırasıyla aşağıdaki paketlerin isimlerini yazıp aratınız. Bulduğunuz aşağıdaki her paketin üstüne sağ tıklayıp kurulum için işaretle seçeneğini seçiniz. Paketleri kurulum için işaretledikten sonra Uygula Düğmesine tıklayarak paketleri kurabilirsiniz. Sistemi yeniden başlattığınızda dil problemi çözülmüş olacaktır.

language-pack-tr 
    language-pack-tr-base
    language-pack-gnome-tr
    language-pack-gnome-tr-base
    firefox-locale-tr
    thunderbird-locale-tr
    libreoffice-l10n-tr

Not : Linux Mint'i kaldırmak isterseniz, bu işlemi Program Ekle Kaldır'dan rahatlıkla yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 4 Eylül 2013; 15:07:07 >

• Bende tek disk var yani C:

tek diske de win altı kurabilimiyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: selodonanımhaber

Bende tek disk var yani C:

tek diske de win altı kurabilimiyim?

Kurabilirsiniz. Kurulum sonrası ana disk bölümüne erişmek için burayı incelemelisiniz.
  • 32gb usb bellek var. Riske girmeme açısından usb belleğe kursam, yaptığım güncellemeler her restartta silbaştan mı olur?
  • quote:

32gb usb bellek var. Riske girmeme açısından usb belleğe kursam, yaptığım güncellemeler her restartta silbaştan mı olur?

Risk olacağını sanmıyorum ama tercih sizin tabii ki. Aşağıdaki bağlantıdan Linux Live USB Creator uygulamasını indiriniz.

http://www.linuxliveusb.com/

ISO dosyasını bu uygulama ile USB belleğe yazdırınız. Yazdırma sırasında Persistence bölümünden 4 Gb. alan oluşturmanız için ayar yapınız.

Maalesef Fat32 sistem kısıtlarından dolayı en fazla 4 Gb. alan ayırabilmektesiniz.

Bu işlemler sonrasında bir dosya oluşturularak yapılan değişikliklerin buraya kaydedilmesi sağlanmakta. Böylece sistem yeniden başladığında kurulan uygulamalar ve yapılan değişiklikler kaybolmaz.

Kurulun ek uygulamaların paketleri sistemde yer kaplar. Bu paketleri silmek ve sistemdeki gereksiz dosyalardan kurtulmak için yazılım yöneticisinden bleachbit isimli kurabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 22 Ocak 2013; 19:53:30 >

• Linux Live USB Creator kullandım. Mint güzel fakat yendien başlattığımda ayarlar güncellemeler gidiyor. Ne yapmam gerekiyor, ayrıntılı anlatabilrmisiniz?

Ayrıca Türkçeleştirme yapamadım. Linux Mint 11 DVD Türkçe özel sürüm kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selodonanımhaber -- 23 Ocak 2013; 11:39:56 >
  • quote:

Linux Live USB Creator kullandım. Mint güzel fakat yendien başlattığımda ayarlar güncellemeler gidiyor. Ne yapmam gerekiyor, ayrıntılı anlatabilrmisiniz?

Ayrıca Türkçeleştirme yapamadım. Linux Mint 11 DVD Türkçe özel sürüm kullandım.

Aslında işlemler çok kolay. Aşağıda işaretli 3. bölüme geldiğinizde araç çubuğunu sağ tarafa doğru kaydırarak istediğiniz bölüm boyutunu ayarlayabilirsiniz.

• merhaba
    peki linuxu d ye kurmak istersem ve her pc açılışta bana linux mu xp mi diye sormasını
    istersem ne yapmalıyım?

şu an eski pc de mint 14 kurmak istedim kuramadım.yalnız d yi 2 ye böldüm swap a 1.5 gb
    ayırdım.şu an öyle duruyor.
    belki unable to mount floppy disk sorunu yuzundendir.bunu nasıl hallederim.
  • Arkadaşlar ben internete bir türlü bağlamiyorum. mint debian çalışan cd ile linux öğrenmeye çalışıyorum sanırım ag kartını gormuyor .

ne yapmalı sizce

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anlatim icin tesekkurler hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

hocam yükleme sırasında yükleme konumuna biçimlendirilsin mi? zorunlu tikli tüm hard diski formatlayıp biçimlendiriyor mu yani? yoksa sadece linux için ayırdığım 30 gb kısmımı biçimlendiriyor?
    Hard diskteki veriler giderse çok kötü olur benim için...

teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Flyingpig -- 22 Şubat 2013; 2:51:53 >
  • quote:

Bu konuda MintWin ile Windows altında Linux kurulumu anlatılmıştır.
    Bu kurulum tipi kimlere önerilmektedir?
    Linux'u merak eden fakat Linux ile çok fazla bilgi sahibi olmayan,
    Yeni bir disk bölümü oluşturmak istemeyen,
    Bu işlemleri yaparken dosyalarına zarar gelmesinden korkan,
    İstediği zaman Linux'u rahatlıkla kaldırmak isteyen kişilere uygundur.

Adım 1 : Linux Mint ISO Dosyasının İndirilmesi

Aşağıdaki bağlantıdan Linux Mint 14 ISO dosyasını indirbilirsiniz.

http://www.linuxmint.com/release.php?id=19

Hangi masaüstü ortamını içeren sürümü indireceğiniz hakkında fikriniz yoksa Linux Mint 14 Mate Masaüstü ortamını indirmeniz uygun olacaktır. İşletim sisteminize uygun işlemci mimarisini seçmeye dikkat etmelisiniz, 32 bit, 64 bit gibi.

Adım 2 : İndirdiğiniz ISO Dosyasını Bağlama

Daemon Tools benzeri bir araçla indirdiğiniz ISO dosyasını sisteminize bağlayabilirsiniz. ISO dosyasını açınca otomatik olarak Mint4Win uygulaması çalışacaktır. Eğer otomatik olarak çalışmazsa ISO dosyası içinde bulunan Mint4Win dosyasına çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Adım 3 : Mintwin ile Kurulum Dosyalarını Yükleme

Mint4win uygulaması açılınca Windows içinde kur seçeneği ile kuruluma başlayabilirsiniz.

Sonraki aşamada kurulum değişkenlerini belirleyebileceğiniz alana ulaşacaksınız. Bu alanda kurulumun gerçekleşeceği disk bölümünü, Linux Mint ile kullanmak istediğiniz disk boyutunu, dil tercihini, kullanıcı adınız vb. özellikleri ayrlamanız gerekmektedir.

Değişkenleri belirledi iseniz Yükle düğmesine tıklayarak kurulum dosyalarının kurulum hazırlığı için kopyalanmasını sağlayabilirsiniz.

Kurulum için gereken dosyalar kopyalandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Adım 4 : Linux Mint Kurulumu

Sisteminizi yeniden başlatınce Önyükleyicide Windows'un yanına Linux Mint seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Linux Mint'i seçerek kurulum adımlarına başlamanız mümkün olacaktır. Bu alanda Linux Mint'i seçince 5 sn. geri sayım alanı ile karşılacaksınız, bu alanda bir şey yapmanız gerekmiyor, geri sayımın bitmesini bekleyiniz.

Kısa süre sonra Linux Mint masaüstüne ulaşmış olacaksınız. Linux Mint masaüstüne ulaşınca, masaüstündeki Linux Mint Kur simgesine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz. Dil seçeneği olarak Türkçeyi seçip Devam Et düğmesine tıklamalısınız.

Not : Kuruluma başlmadan önce sağ alt taraftaki ağ simgesine tıklayarak bağlantınızın olup olmadığını kontrol ediniz.

Bu pencerede gereksinimler sağlandı ise Devam Et düğmesine tıklayınız.

Kurulum Türü aşamasında dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcut.
    Krulum yapılacak disk bölümü olarak /dev/loopx bölümü seçili olmalı. Bu bendeki kurulumda /dev/loop2 olarak isimlendirlmiş, sizde /dev/loop0 veya /dev/loop1 olarak isimlendirlmiş olabilir, zaten otomatik olarak disk bölümü seçilmiş olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekn husus ise Ön Yükleyici Kurululacak Aygıt bölümünde /dev/loopx seçeneğinin seçilmiş olmasıdır. Bendeki kuruluma göre /dev/loop2'yi seçtim.

İşlemler bitti ise Şimdi Yükle düğmesine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz Yer kısmından Türkiye için İstanbul'u seçip Devam Et düğmesine tıklayınız.

Sonraki aşaşamda klavye düzeninizi belirlemeniz istenecek.

Devam Et düğmesine tıklayarak Kullanıcı bilgilerinizi gireceğiniz alana ulaşacaksınız

Bu alanda kullanmak istediğiniz kullanıcı adını belirlemelisiniz. Ayrıca sizden bir parola seçmeniz istenecek. Uygulama kurarken, yönetici haklarıa sahip olmanızı gerektiren bir uygulamayı çalıştırmak istediğinizde, masaüstünüze ulaşmak için sizden bu parola istenecek. Unutmayacağınız ve çok basit olmayan bir parola seçmeniz uygun olacaktır.

Eğer otomatik giriş yap seçeneğini işaretlerseniz, masaüstüne ulaşmak için parola girmenize gerek kalmayacak.

Kullanıcı verilerinizi belirlediyseniz Devam Et düğmesi ile kuruluma devam edebilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda ise artık elinizi arkanıza yaslayıp size sistemi tanıtan slaytı seyretmeniz yeterli olacaktır.

Dil dosyaları otomatik olarak yüklenecektir. Eğer ağ ile ilgili sorun yaşıyor iseniz kurulum sonrasında bu paketleri yüklemeniz mümkün. İleriki aşaşamda bunu anlatacağım.

Kurulum bittikten sonra sistem otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Sistem yeniden başlayınce Linux Mint'i seçip yeni kurduğunuz sisteminizi incelemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan indireceğiniz Mate Masaüstü Türkçe Kullanım Klavuzu da sistemi tanımanıza yardımcı olacaktır.

http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/turkish_13.0.pdf

Eğer Türkçe Dil Dosyaları düzgün kurulması ise sisteminizn bir kısmı İngilizce olabilir. Bu sorunu çözmek için menüden Synaptic Paket Yöneticisini aratıp açınız. Açtığınızda sizden bir şifre isteyecektir. Bu şifre kurulum sırasında belirlediğiniz paroladır, güvenlik amaçlı istenmektedir.

Açılan Synaptic Paket Yöneticisinin Arama Satırına sırasıyla aşağıdaki paketlerin isimlerini yazıp aratınız. Bulduğunuz aşağıdaki her paketin üstüne sağ tıklayıp kurulum için işaretle seçeneğini seçiniz. Paketleri kurulum için işaretledikten sonra Uygula Düğmesine tıklayarak paketleri kurabilirsiniz. Sistemi yeniden başlattığınızda dil problemi çözülmüş olacaktır.

language-pack-tr 
    language-pack-tr-base
    language-pack-gnome-tr
    language-pack-gnome-tr-base
    firefox-locale-tr
    thunderbird-locale-tr
    libreoffice-l10n-tr

Not : Linux Mint'i kaldırmak isterseniz, bu işlemi Program Ekle Kaldır'dan rahatlıkla yapabilirsiniz.
    bir de en son kurulumu yapmazsam sistemi hiçbir veriyi kaydetmez mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Flyingpig -- 22 Şubat 2013; 2:53:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Flyingpig

quote:

hocam yükleme sırasında yükleme konumuna biçimlendirilsin mi? zorunlu tikli tüm hard diski formatlayıp biçimlendiriyor mu yani? yoksa sadece linux için ayırdığım 30 gb kısmımı biçimlendiriyor?

teşekkürler...

Ayırdığınız bir kısım yok aslında sanal bir disk bölümü oluşturuluyor. Eğer kurulumu Loop ile başlayan bölüme yaparsanız ana disk bölümüne hiç bir zarar gelmeyecektir.
  • quote:

quote:

quote:

teşekkürler...

Ayırdığınız bir kısım yok aslında sanal bir disk bölümü oluşturuluyor. Eğer kurulumu Loop ile başlayan bölüme yaparsanız ana disk bölümüne hiç bir zarar gelmeyecektir.

biçimlendirilsin kutusunda tik görünce tuhaf geldi, teşekkür ederim

• quote:

Kurulum için ayarlama yaptığınız disk bölümüne ulaşmak için aşağıdaki bağlantı yardımcı olabilir.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,5237.msg44491.html#msg44491
  • hocam ellerine saglik cok güzel ve aciklayici bi anlatim olmus

yalniz sormak istedigim bi soru var aynen yazdiklarin dogrultusunda herseyi yapiyorum baska olusturdugum HDDye yukluyorum fakat yükleme sonunda kurulum kendiliginden sona eriyor ve sormuyor "yeniden baslat yada sonra " diye ben kendim yeniden baslatiyorum ama olmuyor direk windows geliyor ???? nerede yapiyorum acaba yanlisi ????
  • http://b1303.hizliresim.com/17/p/l9x7h.jpg

böyle bir hata aldım nedir?

Bu arada hemen usb den deniyorum.Yanlış anladığım kadarıyla sadece usb den çalışıyor doğru mu?Yani usb bağladığımızda linux çıkardığımızda windows doğru mu??
  • Arkadasim cok tesekkur ederim su programi gosterdigin icin Linux calistirdim usb den Turkce olmadi ingilizce cikti

Sunu sormak istiyorum yeni bir disk olusturdum fat32 sistemli Bunun icine linux kurmak istiyorum ne yapmam lazim!
  • Donanim yapilandiriliyor da takildi ilerlemiyor sadece mause u hareker ettirebiliyorum ne yapmaliyim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Kurulum için ayarlama yaptığınız disk bölümüne ulaşmak için aşağıdaki bağlantı yardımcı olabilir.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,5237.msg44491.html#msg44491

Hocam burdaysan bi bakar misin ustteki mesajima

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.