Şimdi Ara

Akıllı telefonunuz ile 35mm film tarayın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Akıllı telefonunuz ile 35mm film tarayın

Kickstarter parlak fikirlere destek aramaya devam ediyor. Site üzerinde başlatılan son proje ile akıllı telefonlar sayesinde 35mm filmleri taramak mümkün hale geliyor.

Lomography isimli firma tarafından başlatılan proje akıllı telefonlar ile yapılacakların sınırının olmadığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Firmanın başlattığı Kickstarter projesi, 35mm analog filmlere profesyonel ürünlere oranla ucuz yoldan hayat verilmesine olanak sağlıyor. Profesyonel film tarama araçlarının yüksek fiyatlara satıldığı günümüzde, 35mm filmleri taramak oldukça maliyetli bir işlem. Bunun farkına varan Lomogrpahy firması geliştirdiği ürün ile 35mm filmleri akıllı telefonlar ile taranmasına olanak sağlıyor.

Tarama işleminin gerçekleştirilmesi için ufak boyutlarda bir yapıya sahip olan akıllı telefon film tarayıcısı içerisine filmler yerleştiriliyor ve iOS yada Android sürümleri mevcut olan Lomoscanner uygulaması çalıştırılıyor. Daha sonra geriye sadece 35mm filmlerin fotoğrafını çekmek kalıyor. Kolayca negatif, renkli ve siyah beyaz film taraması yapılabiliyor ve bütün 35mm filmler destekleniyor.

Lomography firmasının projeyi başlatırken koyduğu $50,000 sınır, bitime 19 gün kala $60,300 düzeyine ulaşmış durumda. Ürün tarafından taranmış fotoğraf örneklerine ve hazırlanan videoya ise aşağıdan ulaşabilirsiniz;

• Güzel :)

• biz daha kazdıgımız çukuru kapatamayalım adamlar nelerle ugraşıyor.3xyeah

• bunu geçen yaz yaptım:) renkleri tam doğru yansıtamadığım için bir süre sonra bıraktım kafa yormayı, telefonlar zaten negatif fotoğraf çekiyor. negatif filmin negatif fotoğrafını çekince eğer arkaplan ışığını falan düzgün ayarlarsanız doğru sonuca ulaşırsınız. çok zor birşey değil. böyle bir ürün uygun fiyata satılırsa ülkemizde almayıy düşünebilirim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ColDasHeLL

biz daha kazdıgımız çukuru kapatamayalım adamlar nelerle ugraşıyor.3xyeah

donanımhaber milliyet.com.tr'den ziyaretçi çekmeye başlamış :)

• ne işimize yarıyacakki

• Lens tasima aparati biraz sacmaydi ama bunu iyi dusunmusler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hala filmli makine kullanmaya devam edenlerin ne işine yarayacağı belli. Geri kalanlar da kağıt ağırlığı olarak kullanabiliyormuş.
  • Nasıl bir kalitede, nasıl bir çözünürlükte tarıyor, dijitale aktarıyor acaba? Bu aletle filmleri tab etmek yerine bu şekilde taratıp baskı almak mümkün olur mu kalite açısından? Gerçi benim bir işim olmaz bu aletle ancak yaratıcı güzel bir düşünce!

• Film mi kaldı? Amaç ne bunların anlamıyorum..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

Film mi kaldı? Amaç ne bunların anlamıyorum..

Sizin için kalmamış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gary_2550

quote:

Film kullanan çok azaldı. kısaca negatiflere artık pek ihtiyaç duyulmuyor. mahkemeler bile dijital kabul ediyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Gary_2550

quote:

Film kullanan çok azaldı. kısaca negatiflere artık pek ihtiyaç duyulmuyor. mahkemeler bile dijital kabul ediyor.

Son zamanlarda artış var. Söylediğinizin aksine..
  • Bunun adı Mağaraya geri dönüş olabilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: The@Thing

Bunun adı Mağaraya geri dönüş olabilir...

Ne alakası var? Ben ve birçok arkadaşım analog makine kullanıyoruz.
  • İstediğiniz fotoğrafçıya sorun. Hepsi analog makinelere ilginin arttığını söyleyecektir.

Bu son zamanlar makosen tipi ayakkabılara ilginin artması gibi bir şey.
  • Dijitalin getirisi tabi ki çok yüksek, ama analog makinenin havası, kişiye verdiği haza başkadır bu yüzden çoğu kimsenin elinin altında analog makine var ve arada sırada çıkıp çekim yapıyorlar. Buda ayrı bir zevk tabi ki. Fotoğraf bastırmak güzeldir tabi ki, ama çoğu kimse tarattırıyor artık. Kimi kendi evindeki filmleri tarayabilen tarayıcılar yardımıyla, kimileri fotoğrafçılara tarattırıyorlar, tabi hassas titiz insanlar fotoğrafçıların taratmasına pek sıcak bakmıyor kendileri imkanlar dahilinde taratıyor veya evinde banyo yapıyor. Buda insanlar için ayrı bir kolaylık sağlayan bir cihaz ama ben alırmıyım derseniz almazdım imkanım olsa dahi. Tabi gözle görmediğim içinde tam birşey diyemiyorum. Sonuçta filmin fotoğrafını çekiyor gibi birşey ne kadar kaliteli olabilir tartışılır. Bunun yerine tarayıcı alıp taramak daha mantıklı bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rocha

quote:

Dostum sen o eski Motorola telefonlarıda kullanıyorsun o zaman. O cihazlar benim hiç bir beklentimi karşılamıyor.Kesinlikle mağara,fotoğraf teknolojisinin ilerlemesi lazımken,hala geriye götürüyorlar.

Bence fors yapmaya gerek yok,ki kullananların çoğuda bu sebepten ötürü kullanıyor...
  • quote:

quote:

quote:

Dostum sen o eski Motorola telefonlarıda kullanıyorsun o zaman. O cihazlar benim hiç bir beklentimi karşılamıyor.Kesinlikle mağara,fotoğraf teknolojisinin ilerlemesi lazımken,hala geriye götürüyorlar.

Bence fors yapmaya gerek yok,ki kullananların çoğuda bu sebepten ötürü kullanıyor...

Ben teknoloji düşmanı biri değilim ki. Sadece dijital makinelerin sensörlerinin ortaya çıkardığı yapay renklerden dolayı bile analog makine kullanmaya devam ederim. Merak etme dijital fotoğraf makinesi teknolojisi aldı başını yürüyor zaten. 35,120 gibi film çeşitleri Lomography yaşamazsa(ki pek sevmem lomoları) yaşamazsa bir süre sonra yok olacak. Bu sürede de bari biz keyfini biraz daha çıkaralım. Ayrıca analog makineler güzelliği olmayan ama deneysel ve göze ilginç gelen çekimler yapmayı da sağlıyor. Mesela alttaki fotoğrafları Canon Ae1 Program, Canon A1, Pentax Zoom 105R gibi makineler ile çektim. Bunların hiçbirini dijitalde yapamam.

Sırf deneyselliğe verdiği imkan nedeniyle bile analogun tadı ve heyecanı başkadır. Umarım sen de denersin

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben teknoloji düşmanı biri değilim ki. Sadece dijital makinelerin sensörlerinin ortaya çıkardığı yapay renklerden dolayı bile analog makine kullanmaya devam ederim. Merak etme dijital fotoğraf makinesi teknolojisi aldı başını yürüyor zaten. 35,120 gibi film çeşitleri Lomography yaşamazsa(ki pek sevmem lomoları) yaşamazsa bir süre sonra yok olacak. Bu sürede de bari biz keyfini biraz daha çıkaralım. Ayrıca analog makineler güzelliği olmayan ama deneysel ve göze ilginç gelen çekimler yapmayı da sağlıyor. Mesela alttaki fotoğrafları Canon Ae1 Program, Canon A1, Pentax Zoom 105R gibi makineler ile çektim. Bunların hiçbirini dijitalde yapamam.

Sırf deneyselliğe verdiği imkan nedeniyle bile analogun tadı ve heyecanı başkadır. Umarım sen de denersin

Sana göre güzel,ben bunlara görsellerde bile bakmam.

Doğallık konusuna gelirsek,renk solukluğu ne zamandır doğallık hocam..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.