Şimdi Ara

İlk 4K çözünürlüklü televizyon kanalı Avrupa'da yayına başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• İlk 4K çözünürlüklü televizyon kanalı Avrupa'da yayına başlıyor

Görüntüleme sistemlerinde yeni yeni görmeye başladığımız 4K yani 3840 x 2160 piksel çözünürlükte görüntü aktarımı, beklenenden kısa sürede gelişti ve ilk ürünler oturma odamızda yerini almaya başladı.

Görüntüleme sistemlerinde yeni bir çözünürlüğün yaygın uygulamaya konması; ürün, altyapı ve içerik ile doğrudan ilgili. Son yüksek çözünürlük olan Full HD için ürün ve altyapı geliştirilmiş olsa bile, içerik konusunda henüz beklenen seviyeye erişilmiş değil. 3D teknolojisi için de durum aynı.

Henüz bu iki teknoloji oturmadan bu kez 4K çözünürlük hayatımıza girmeye başladı. Teknolojinin ilk ayağı olan ürünler yavaş yavaş piyasada boy gösteriyor. Altyapı konusunda ise başta Japon NHK olmak üzere yayıncı kuruluşların çalışmaları mevcut. 

Paris kaynaklı Eutelsat Communications firması, Avrupa için UTELSAT 10A uydusu üzerinden Ultra HD kanalını yayına soktuğunu duyurdu. İlk içerik aktarımı ise 8 Ocak itibariyle başladı.

Kanal 4K çözünürlüğü 50 kare/saniye hızında gösteriyor. İçerikler MPEG-4 olarak kodlanıyor ve 40Mbps hızında aktarılıyor. Firmanın ortağı ATEME ise içeriklerin aktarılmadan önce sıkıştırılması görevini yerine getiriyor.

Eutelsat, Avrupa'da ilk olma fırsatını, diğer firmalara tecrübelerini aktararak değerlendirmek ve sektörde söz sahibi olmak için kullanmayı düşünüyor. 

4K için ilk adımlar atılmış olsa da uzmanlar yaygın kullanıma geçmesi için 3-5 yıl arası bir süre öngörüsünde bulunuyor. 

• Full HD'de zaten görüntü muazzam. 4K olursa ayağa kalkıp futbolcularla top oynarız artık.

• biz halaa.. :(((

• Benim bildiğim test yayınlar dışında full hd bile yayın yapan kanal olmadığı.
  • ''beklenenden kısa sürede gelişti ve ilk ürünler oturma odamızda yerini almaya başladı.''

Sanki çok ucuzmuş gibi söylemişsiniz , onları sadece Ultra Zenginler alır :D

• Para tuzağından başka bir şey değil. Baktılar pazar LCd ye doydu Led tv çıkardılar. Şimdi Led tv her eve girdi mecbur bir saçmalık çıkartmalılardı. Full Hd neyimize yetmiyor?

• 3d televizyon aldık 3d yi geçtim hd yayın yok firmalar tuttuğunu s...lkiyor hd yayın ücretsiz olmalı nedir bu yahu !

• 30k geldiginde bisim tum yerli kanalar daha full hd olur

• ultra zenginsen alabilirsin. :D:D 18000 dolarcıktan başlıyor fiyatları ve 3+1 ev fiyatına doğru gidiyor :D

• 1080i yayına kavuşalı daha 2 hafta oldu !

• Peki bu yayını almak için ne tür bir tv kartı,recevier lazım dvbs-2 standartındamı olacak,yoksa yeni bir standartmı gelecek?

• benim anlamadığım şu kanal 4k yayın yapmıyorsa 4k tv yi boşuna mi almış oluyoruz

• Darısı ülkemizin başına, belki bir gün hd'yi bırakın 16:9 yayınlar görebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: talerk

benim anlamadığım şu kanal 4k yayın yapmıyorsa 4k tv yi boşuna mi almış oluyoruz

hayır. yeni oyunların neredeyse hepsini 4k oynayabilirsiniz. bazı eskiler bile uğraşarak olur. yakında filmler de 4k olacak, sony açıkladı. 4k kameralarla çekilen amator videolar da oynatılabilir. son olarak 8mp resimleri zoomlamadan tek ekranda görebilirsiniz. :) daha ne. keşke uygun fiyatları olsa da alsak. içerik en son derdim.

• bizde daha 600x1000 hahah

• Vay be, uydudan antene 40Mbps'lik bir hızda data aktarımı. İnanılmaz bir şey bu, acaba arkasındaki teknik olaylar nedir, sinyalin gücü, frekansı, modülasyonu vs.

quote:

Orijinalden alıntı: Prequel

quote:

Orijinalden alıntı: talerkbenim anlamadığım şu kanal 4k yayın yapmıyorsa 4k tv yi boşuna mi almış oluyoruz
    hayır. yeni oyunların neredeyse hepsini 4k oynayabilirsiniz. bazı eskiler bile uğraşarak olur. yakında filmler de 4k olacak, sony açıkladı. 4k kameralarla çekilen amator videolar da oynatılabilir. son olarak 8mp resimleri zoomlamadan tek ekranda görebilirsiniz. :) daha ne. keşke uygun fiyatları olsa da alsak. içerik en son derdim.

Yeni oyunların hepsini 4K oynayabiliriz derken...? Yani bilgisayara bir 4K monitör (veya ekran işte her neyse) bağladığımızda oyunun grafik seçenekleri altında çözünürlük bölümünde 3840x2160 seçeneği çıkar mı?

• Ulkemize geldiginde bedava izleyecegimizi sanmiyorsunuz degil mi HD icin bile bizi öpen kuruluslar 4K'da nasil fantezi yaparlar artik siz dusunun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence 4K zaten ürüne doymuş görüntü teknolojileri piyasasını alevlendirmeyi amaçlayan bir gaz. Bilgisayar kullanıcıları dışında kimsenin bu çözünürlüğe ihitiyacı olacağını düşünmüyorum. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım. 4K gazına gelmeden bence okunması gerekli bir yazı;

http://magazine.creativecow.net/article/the-truth-about-2k-4k-the-future-of-pixels
  • quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Vay be, uydudan antene 40Mbps'lik bir hızda data aktarımı. İnanılmaz bir şey bu, acaba arkasındaki teknik olaylar nedir, sinyalin gücü, frekansı, modülasyonu vs.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: talerkbenim anlamadığım şu kanal 4k yayın yapmıyorsa 4k tv yi boşuna mi almış oluyoruz

Yeni oyunların hepsini 4K oynayabiliriz derken...? Yani bilgisayara bir 4K monitör (veya ekran işte her neyse) bağladığımızda oyunun grafik seçenekleri altında çözünürlük bölümünde 3840x2160 seçeneği çıkar mı?

COD uçar o zaman.

• quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Vay be, uydudan antene 40Mbpslik bir hızda data aktarımı. İnanılmaz bir şey bu, acaba arkasındaki teknik olaylar nedir, sinyalin gücü, frekansı, modülasyonu vs.
    quote:

quote:

Evet.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.