Şimdi Ara

2004 model corsa 1.0 essentia 8,5 yıllık değerlendirmesi(11,5 yıl oldu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
181
Cevap
2
Favori
10.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2007 yılında ilk sahibinden 2004 model bir corsa 1.0 almıştım kasım ayında bu aracı yeni bir araç almak maksadıyla sattım hemen sıcağı sıcağına bir değerlendirme yapmak istemediğimden üzerinden biraz zaman geçsinde öyle yazayım dedim. Bugün biraz boş vaktim olduğundan arabayı satalı da neredeyse 2 ay olduğundan daha sağlıklı bir değerlendirme yapabileceğim inancıyla objektif görüşlerimi sizinle paylaşıyorum.
    Öncelikle 8,5 yılda aracın hiçbir parçası bozulmadı, kırılmadı, bunda son derece samimiyim sadece periyodik bakımları yapıldı.
    Bu forumda daha önce 20-30 binde baskı balata yer diyenlere inat 83 bin km’de halen debriyajda en ufak sorun yoktu.
    Bu forum ahalisinin çok yakar feryatlarına rağmen ekonomiklik anlamında rakipsiz bir araçtı. Şehir içinde 7,5 litre lpg tüketiyordu (gerçek şehir içi) şehir dışında 5 litre ile (90 km hız) 7,5 litre (120km hız) arasında lpg tüketiyordu. Araca 43 bin km de lpg takdırdım ve 40.000 km lpg’li bindim.
    Aracın diğer corsalar dan eksilerine gelince daha yavaş ivmeleme (bu zaten herkesin malumudur) daha fazla vibrasyon (rolantide), biraz daha sesli motor sayılabilir
    Alırken hiç kimse bana tavsiye etmemişti. Sattım ve ben ne istediğini bilen ve beklentileri ile örtüşen herkese tavsiye ediyorum. Çünkü düşük alım maliyeti, düşük vergi ve bakım giderleri, minimum yakıt maliyeti ile ekonomik araç kullanmak çok yol yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum.
    Araç tam 66 bin km si benim tarafımdan olmak üzere 83 bin km’de satıldı. Bu süre içerisinde bütün periyodik bakımlarını ve yapılan masraflarını sizinle paylaşacağım.
    2005 yılında benden önceki sahibi aracı 3500 km’de iken yıllık bakıma yetkili servise götürmüş ödediği ücret 220 tl (sadece periyodik bakım) başka hiçbir masraf yok
    2006 yılında benden önceki sahibi aracı 8500 kmde iken yıllık bakıma yetkili servise götürmüş ödediği ücret 250 tl (sadece periyodik bakım) başka hiçbir masraf yok
    2007 yılında benden önceki sahibi aracı 15500 kmde iken yıllık bakıma yetkili servise götürmüş ödediği ücret 300 tl (sadece periyodik bakım ve geri vites ampülü değişimi) başka hiçbir masraf yok
    2008 yılında ben aracı 25500 kmde iken yıllık bakıma yetkili servise götürdüm ödediğim ücret 225 tl (sadece periyodik bakım) ayrıca 2008 sonunda aracın 4 lastiğini sıfırladım michelin aldım 300 lira
    2009 yılında 36000 kmde iken yıllık bakım malzemelerini kendim alıp sanayide ustama bakımını yaptırdım ödediğim ücret 110 tl (sadece periyodik bakım) ayrıca bagaj panzotunun pimi içeri kaçmıştı 20 tl onu çıkarmak için ücret ödedim 15 tl ye ön far ampülü patladı onu değiştirdim, silecekler değişti 15 tl, lastik bakımı 20 tl (ön arka balans). Yetkili servisinde araca cruise control takdırdım 200 tl ye lpg takdırdım 1250 tl uzaktan kumanda anahtarının basma düğmelerini değiştirdim 15 tl
    2010 yılında 48000 kmde iken yıllık bakım malzemelerini kendim alıp sanayide ustama bakımını yaptırdım ödediğim ücret 110 tl (sadece periyodik bakım) lastik bakımı rot-balans ve lastikler ön arka yapıldı siboplar değişti 50 lira silecekler değişti 20 lira aküyü değiştirdim bosch marka 80 tl silecek frezerlerini yağlattım 25 tl
    2011 yılında ben aracı 60000 kmde iken yıllık bakıma yetkili servise götürdüm bu bakımda fren balataları fren hidroliği z rotlar v kayışı ve rutin bakım elemanları değişti ödediğim ücret 400 tl (sadece periyodik bakım) yine aynı yılın sonunda 71000 km de iken yıllık bakım malzemelerini kendim alıp sanayide ustama bakımını yaptırdım ödediğim ücret 100 tl (sadece periyodik bakım) 40 tl lpg bakımı
    2012 yılında 81.000 km'de iken yıllık bakım malzemelerini kendim alıp sanayide ustama bakımını yaptırdım ödediğim ücret 120 tl (sadece periyodik bakım) silecekleri değiştirdim 15 tl korna düğmelerini değiştirdim 15 tl
    8 yılda 83000 bin km de 9 adet periyodik bakım artı 1 adet lpg bakımı için ödenen toplam ücret : 1880 tl (bu bakımların 5 tanesi yetkili servis)
    Akü+ lastik+ rot balans+ silecek+diğer şeyler için harcanan ücret: 590 tl
    Durum budur arkadaşlar bu arabaya binerken hiçbir araç tercihi konusunda bu aracı tavsiye etmedim. Bundan sonrada etmeyeceğim ama ilgilenenler olabilir hem de uzun süreli kullanıcı raporları hep ilgimi çektiğinden başkalarının da ilgisini çeker diyerek paylaşmak istedim.
    Saygılarımla..

Benden alan kardeşimizden gelen bilgilerle konuyu güncellemeye devam edeceğim.
    ocak/2013 te araç 86000 km de iken ön takımdan gelen bir titreme sonucunda aksın bir parçası değişmiş 150 tl parça 30 tl işçilik ödemiş
    4 adet michelin lastik için 500 tl ödemiş.
    mart/2013 te araç 90000 km de iken bakıma girmiş rot başları, yağ ve hava filtreleri, bujiler ve yağ değişmiş sanayide yaptırılmış ve 200 tl ücret ödenmiş.
    haziran/2013 araç 98 binde iken bakıma girmiş, ön fren disk ve balataları değişmiş 110 tl disk ve balata ücreti tutmuş, filtreler ve yağ için 100 tl ödemiş işlemleri yapan ustayada 50 tl vermiş kardeşimiz.

N0T: Arac 15.09.2015 tarihinde 186.000 km de benim sattığım kişi tarafından (1 parça değişen 3 parça boyalı halde 18.250 tl ye satılmıştır, alan kişi ile irtibat kuramayacağımdan konunun güncellenmeyecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 15 Eylül 2015; 16:46:58 >

• Boşyere harcanan yine bir ton emek ve vakit. Tabi bilgi paylaşırsan kimse okumaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kızmayın hocam doğru bilgi sahibini bulur bir şekilde

Ayrıca,yüksek hızda küçük motor çok yakar mevzusunu da konuşmuştuk sizinle hatırlarsanız; 120'yi geçtiğim anda benim tüketim 8.5 litreden aşağı düşmüyor.Bu da bir şehir efsanesinin gerçek olmaktan uzak olduğunu gösteriyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Kızmayın hocam doğru bilgi sahibini bulur bir şekilde

Ayrıca,yüksek hızda küçük motor çok yakar mevzusunu da konuşmuştuk sizinle hatırlarsanız; 120'yi geçtiğim anda benim tüketim 8.5 litreden aşağı düşmüyor.Bu da bir şehir efsanesinin gerçek olmaktan uzak olduğunu gösteriyor

yok hocam kimseye kızdığım yok. Sadece kendime kızıyorum o verileri tek tek bulmak ve yazmak 2 saatimi aldı onun için kendime kızdım. Başlığı sorunsuz alman opel diye atsaydım bu konuya 1500 yorum gelmişti şimdiye kadar. Küçük motor çok yakar efsanesini ise ben bu foruma 8 senede anlatamadım bu saatten sonrada hiç uğraşamam zaten

• Tam bir sehir aracı. Arabanın bakımlarını düzgün bir sekilde yaparsan o araba zaten yolda bırakmaz. Üretim hatası ve ülkemizdeki yol sartlari dolayısıyla bazı arızalara maruz kalabiliyoruz ama aracın bakımlarını aksatmazsaniz masraf çıkarma olasılığı düşer. Yeni sahibine hayırlı uğurlu olsun. İnşallah o da sizin gibi iyi günlerde kullanır

• Eline sağlık güzel değerlendirme. Bende kısa bir süre de olsa 2004 1.3 cdti corsa kullanmıştım. 10 ay içinde sadece balatalar ve 1 kez rutin bakım yaptırdım başka masraf çıkarmamıştı banada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

yok hocam kimseye kızdığım yok. Sadece kendime kızıyorum o verileri tek tek bulmak ve yazmak 2 saatimi aldı onun için kendime kızdım. Başlığı sorunsuz alman opel diye atsaydım bu konuya 1500 yorum gelmişti şimdiye kadar. Küçük motor çok yakar efsanesini ise ben bu foruma 8 senede anlatamadım bu saatten sonrada hiç uğraşamam zaten

Astra almıştınız sanırım,ona da LPG uygulayacak mısınız ? Onun tüketimi ne alemde

• quote:

Boşyere harcanan yine bir ton emek ve vakit. Tabi bilgi paylaşırsan kimse okumaz.

Sonuna kadar okudum, arkadaşın ellerine sağlık. Forum burası forum okumasa bile google aramalarında çıkar, bu aracı alacak bilinçli kullanıcı okur.
  • quote:

quote:

quote:

Astra almıştınız sanırım,ona da LPG uygulayacak mısınız ? Onun tüketimi ne alemde

yok hocam ona lpg uygulamayacağım(en azından şimdilik) subap yakmaya meyilli bir motoru var
    şurada detaylı bir hesaplama yaptım tüm değişkenleri içine katınca 2 yılda amorti edecek bu yüzden sübap riski ile değmez
    http://forum.donanimhaber.com/m_68664102/mpage_1/f_/key_//tm.htm#68664102
    yeni aracın yakıt tüketimi ise şu an 27 km ortalama hız ile 8,1 litre (aynı koşullarda aynı güzergahta corsa 1.0 6,5 litre astra 1.6 ilede 9 litre yakıyordum)

• quote:

quote:

quote:

quote:

yok hocam ona lpg uygulamayacağım(en azından şimdilik) subap yakmaya meyilli bir motoru var
    şurada detaylı bir hesaplama yaptım tüm değişkenleri içine katınca 2 yılda amorti edecek bu yüzden sübap riski ile değmez
    http://forum.donanimhaber.com/m_68664102/mpage_1/f_/key_//tm.htm#68664102
    yeni aracın yakıt tüketimi ise şu an 27 km ortalama hız ile 8,1 litre (aynı koşullarda aynı güzergahta corsa 1.0 6,5 litre astra 1.6 ilede 9 litre yakıyordum)

Ortalama hıza göre tüketiminiz çok iyi hocam,zaten tasarruf oranı kilometrede 10 kuruşun altında ise ve araca 40-50 bin km'den az binilecekse ben de tavsiye etmiyorum,siz zaten şehiriçinde hemen hemen 35 kuruş yakıyorsunuz,lpg olsa bu 26-27 kuruştan aşağı olmayacak benzinle birlikte.

• Paylaşım için teşekkürler. 8,5 yıl az bir süre değil. Artık insanlar o kadar uzun süre aynı modeli kullanmıyor. Yeni aracınız da hayırlı olsun.
  • aynen öyle sapultra
  • Ellerine sağlık yazının tamamını okudum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: "Ozan"

Paylaşım için teşekkürler. 8,5 yıl az bir süre değil. Artık insanlar o kadar uzun süre aynı modeli kullanmıyor. Yeni aracınız da hayırlı olsun.

teşekkür ederim
    1,0 ın ilk 3 yılı bana ait değil sonrası bana ait.
    bu aracı 17 bin kmde ilk sahibinden almıştım (ilk sahibi 3 yılın tüm bakım faturalarınıda verdiği için bilgiler net ve eksiksiz)
    şimdiki aracımda 2,5 yaşında ve 10 binde bunuda 5-6 yıl kullanır 70-80 binde satarım diye umuyorum.
  • Takip, akşam evde okuyacağım.
  • Yeni aldiginiz arac yeni kasa mi. Yeni kasaysa memnun musunuz ? Bilgilendirmeniz icin tesekkurler zevkle okudum ;)

• quote:

Orijinalden alıntı: K.B.R.O

Yeni aldiginiz arac yeni kasa mi. Yeni kasaysa memnun musunuz ? Bilgilendirmeniz icin tesekkurler zevkle okudum ;)

Değil hocam Astra classic 1.4 easy. confort paket
  • quote:

...şimdiki aracımda 2,5 yaşında ve 10 binde bunuda 5-6 yıl kullanır 70-80 binde satarım diye umuyorum.

Anladım hocam. Umarım yeni aracınız da en az bunun kadar sorunsuz olur.
  • güzel bilgiler. teşekkürler.

sizin corsada direksiyon tıkırtısı yok muydu?
  • Gerçekten bakım masrafları uygunmuş.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.