Şimdi Ara

Nokia, Xpress tarayıcısının gizli bilgileri topladığı iddialarına cevap verdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Nokia'nın veriyi yüzde 90 oranında sıkıştırarak daha hızlı internet gezintisi imkanı veren ve Asha serisi başta olmak üzere Lumia gibi diğer serilerinde de kullandığı Xpress tarayıcısı, bir süre önce bilgi hırsızlığı iddialarına maruz kalmıştı.

Xpress tarayıcısı, daha hızlı internette gezinti için HTTPS üzerinde güvenli bir şekilde aktarılan site isteklerini çözerek, gönderilen verileri sonraki gezintilerin daha hızlı olması adına inceliyor. Bu inceleme kısmı ise bulut altyapılarında gerçekleşiyor ve cihaza yük bindirmeden çok hızlı bir biçimde neticeleniyor. Bu, Opera Mini gibi düşük boyutlu ve hızlı veri trafiğini yöneten tarayıcılarda rastlanan bir durum. Ancak onların aksine Nokia, kullandığı yöntemle ilgili bir açıklama yapmamıştı. 

Konu ise Hintli bir güvenlik araştırmacısı Gaurang Pandya'nın, Asha S40 serisi cihazında tüm trafiğin Nokia sunucularına yönlendirildiğini fark etmesiyle ortaya çıkmıştı. 

Pandya, Nokia'nın HTTPS trafiğini çözerek kullanıcıların banka bilgileri, sosyal ağ hesapları gibi hassas bilgilere erişim sağladığını ve hackerlar tarafından da kullanılan bir veri manipülasyon yolu olan Ortadaki Adam - MITM yöntemiyle kendi sunucularına aktardığını belirtiyor. Doğası itibariyle son derece önemli olan konu ile ilgili Nokia da bir açıklama yaptı.

Firma, HTTPS üzerinden giden trafiğin tarayıcı tarafından çözüldüğünü kabul ederken, bunun geçici ancak güvenli bir yöntem içerisinde yapıldığını ve ne kullanıcının ziyaret ettiği internet sitesi içeriklerinin ne de siteye girdikleri bilginin proxy sunucuları tarafından depolanmadığını açıkladı.

Firma ayrıca, özel bilgilere erişimi engellemek için organizasyonel ve teknik anlamda kalıcı tedbirler uyguladıklarını ve hassas bilgilere erişim sağladıkları yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını da sözlerine ekledi.

Nokia'nın Xpress tarayıcısını kullanan kişilerin şimdilik firmanın açıklamalarına güvenmesi gerekiyor. Aksi takdirde alternatif internet tarayıcılarına yönlenmesi gerekecek. 

• adam android'den gelmiş,yemiyor içmiyor nerde nokia,apple,iphone,windows ile ilgili şüpheli veya dedikodu haber var onu veriyor,biz de yedik:)

• Nokia yapar mı böyle birşey?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • herşey olabilir

• Nokia yapar mi yapar belli olmaz, kamera goruntuleri sahte olanda nokia ydi unutmayin..

• quote:

Orijinalden alıntı: neo01470

Nokia yapar mi yapar belli olmaz, kamera goruntuleri sahte olanda nokia ydi unutmayin..

Arkadaşım hangi kamera görüntüleri sahte çıktı? OIS olayından bahsediyorsan DH incelemesinde gördük ve editörler de bahsetti gerçekten işe yarar ve çalışır halde bir özellik olduğundan. Lütfen açık konuşalım.

(android kullanıcısıyım)

• Nedense aklıma direk XpressMusic geldi :D

• bu saaten sonra nokia alınmaz
    devir android devridir
  • quote:

Orijinalden alıntı: madde_bağımlısı

bu saaten sonra nokia alınmaz
    devir android devridir

böyle diyebiliyorsun; çünkü teknik bilgin sıfır, işlemcisi rami yüksek olan telefon iyi sanıyorsun.
  • Eski nokia yı bilmem ama şuanki elop lu nokiadan herşeyi bekliyorum. Hele birde işin içinde ms girdi ki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: brsclkr

quote:

devir android devridir

böyle diyebiliyorsun; çünkü teknik bilgin sıfır, işlemcisi rami yüksek olan telefon iyi sanıyorsun.

yo öyle sanmıyorum
    yazılım donanımdan önce gelir
    işletim sistemi verimli olursa çok az donanımla çok şey başarılabilir
    ör=iphone 4 800 mhz'lik işlemcisi ile açamadığı oyun yok
    neden ios stabil ve verimli bir işletim sistemi,dosya dizini kapalı olduğu için daha stabil çalışıyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: brsclkr

quote:

devir android devridir

yo öyle sanmıyorum
    yazılım donanımdan önce gelir
    işletim sistemi verimli olursa çok az donanımla çok şey başarılabilir
    ör=iphone 4 800 mhz'lik işlemcisi ile açamadığı oyun yok
    neden ios stabil ve verimli bir işletim sistemi,dosya dizini kapalı olduğu için daha stabil çalışıyor

işte ben de onu demeye çalışıyorum android'den daha verimsiz ama yaygın bi işletim sistemi yok :D insanlar bu ram işlemci şişirmesine aldanıp alıyorlar telefonları sonradan devir android devri diyorlar. android verim ve stabillik adına ne kadar yol katetmiş yıllardır. ios da wp da hatta symbian bile androidden daha iyi gözümde

• Nokia herşeyi yapar reklamı profesyonel kmraylka çker bilgileri çalar symbian kullanır vs..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.