Şimdi Ara

Galaxy Nexus için Ubuntu imajı Şubat sonunda yayınlanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• En popüler Linux dağıtımı olan Ubuntu'nun uzun süre masaüstü versiyonları ile uzun süre haşır neşir olduktan sonra, vakfın mobil platformlar için hamlesi olan akıllı telefonlar için Ubuntu işletim sistemi ile kısa süre önce tanıştık.

Arayüz, akıcılık ve kullanım şekli ile pek çok otorite tarafından beğenilen işletim sistemi, ticari olarak 2014 yılından önce piyasada olmayacak. Ancak vakıf pilot deneme amaçlı Galaxy Nexus modeli için bir imaj dosyası yayınlayacağını açıklamıştı.

Vakfın yetkililerinden Alan Pope, bugün yaptığı duyuruda Galaxy Nexus modeli için Ubuntu kaynak kodunun Şubat ayı sonunda yayınlanacağını dile getirdi.

Yayınlanacak olan imaj elbette tamamlanmış bir sürüm değil. Webkit tabanlı bir tarayıcı, uygulama mağazası, üçüncü taraf uygulamalar, sesle kontrol edilen üst arama menüsü gibi pek çok eksik halen geliştiriliyor. Ancak mesajlaşma, arama yapma, kamera gibi temel özellikler ise sorunsuz çalışıyor. 

Sistemin büyük kitleler tarafından denenmesi, geliştirmeler adına önem taşıyor ve geri dönüşler sayesinde ticari sunuş takvimi bir miktar daha geriye çekilebilir. Hayran kitlesi oldukça fazla olan Ubuntu'nun mobil versiyonunun geliştirme sürecine katılım da bir hayli fazla olacaktır.

• keşke telefonlara da windows gibi yüklenen işletim sistemi yapsalar. sürekli sağdan soldan güncelleme beklemeyiz en azından.

• Ubuntu'yu çok merak ediyorum gerçekten de.
  • @emre1393 mağarada da kar yağıyo muydu? root diye birşey var benim dandik Wildfire S bile şu an 4.2 ile çalışıyor.
  • heycanla bekliyorum
    peki bu beta sürüm diğer android tellere yüklemezmi
    illaki nexus mu almak gerek denemek için
  • sanki daha yaygın kullanılan bir telefon seçilebilirdi imaj dağıtılacak.Google logolu telefon mu seçmek istediler anlam veremedim.

• Ben de heyecanla bekleyenler arasındayım her ne kadar HTC One X kullansam da. Umarım yayınlandıktan sonra XDA'daki geliştiriciler diğer telefonlara port etmekte fazla zorlanmazlar. Ama yine de güncel Android'i port etmekten daha zor bir iş olacaktır her ne kadar açık kaynak kodlu ve Android gibi Linux tabanlı olsa da.
  • Bizim telefonlarada olurmu acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre1393

keşke telefonlara da windows gibi yüklenen işletim sistemi yapsalar. sürekli sağdan soldan güncelleme beklemeyiz en azından.

Hedef o gördüğüm kadarıyla.Android telefonlara yüklenebilecek bu işletim sistemi hedeflerinden biri o.Bu arada şu anda Nexus'larda bu Ubuntu çok yavaş çalışıyor Şubat'a düzeleceğini pek zannetmiyorum.Ama bu sürüm geliştiriciler için iyi olacaktır.Quickly geliştirme ortamını da büyük ihtimalle mobil sistemler için yeniden düzenleyeceklerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hckr -- 9 Ocak 2013; 9:17:37 >
  • şu haliyle bile güzel görünüyo
  • Değişiklik iyi olur zira Android bi yerden sonra sıkıcı geliyor belki biraz hareketlilik sağlar bize..
  • Nexus farkı heryerde belli oluyor valla gelsede hemen denesek
  • sırf bunun için nexus alacam
    ümrede 650 tl civarında olması lazım fiyatı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intifada54 -- 9 Ocak 2013; 21:17:03 >
  • Ubuntu Phone'u dört gözle bekliyorum.
  • Gerçekten mükemmel olmuş youtube'da Ubuntu Phone OS başlığıyla videoya ulaşmanız mümkün. Arayüz özellikle süper.

• Sistem gereksinimi olarak en az 1ghz cortex a9 işlemci istiyor ancak şu listede işlemcisi cortex a8 olan nexus s bile var. Nexus s'te çalışıyorsa xperia ray'de de çalışır büyük ihtimalle. Bir an önce port etselerde kullansak.
  • mavi ekran hatası verir mi acaba ? :))
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.