Şimdi Ara

Lütfen Organ bağışı yapalım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
6.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar forumda böyle bir başlık bulunsun istedim.otomobil bölümü çok okunan bir bölüm olduğu için buraya başlığı açıyorum.Editör arkadaşlardan istediğim lütfen kaldırmayın.foruma girdikçe güncellemeye çalışacağım başlığı.Sizlerinde görüşlerinizi bekliyorum..

ORGAN BAĞIŞI YAPALIM.EN YAKININIZIN YADA SİZİNDE İHTİYACINIZ OLABİLİR

Diyanet Başkanlığının konu ile yayınladığı fetva
    Diyanete göre bağış
    İslam Dini ve Organ Bağışı

Din İşleri Yüksek Kurulu 06.03.1980 tarih ve 396/13 sayılı kararında da aşağıdaki şartlara uyularak yapılacak organ ve doku naklinin caiz olacağı sonucuna varmıştır:
    - Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayatî bir uzvunu kurtarmak için, bundan başka çaresi olmadığının, meslekî ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen bir tabip tarafından tespit edilmesi,
    - Hastalığın bu yoldan tedavi edilebileceğine tabibin zann-ı galibinin bulunması,
    - Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması,
    - Toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ veya dokusu alınacak kişinin sağlığında (ölmeden önce) buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla, yakınlarının rızasının sağlanması,
    - Alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması,
    - Tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak bu nakle razı olması gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KoşanBalık -- 1 Şubat 2013; 22:23:38 >

• Ehliyetlerinizin arkasındaki organ bağışı bölümünü dolduranınız var mı?

Not: VW olayı biraz fazla abartılmıyor mu? Suyu çıktı artık
  • konuyu açanın emeğine sağlık.
    çok faydalı konu olmuş.
    bu konuya 1 satır cümle yazmalı, hep gündemde olmalı.
    yapmayan forum üyelerine yazıklar olsun.
  • sosyal sorumsuzların dikkatine!
  • Senin demenle simdi bütün forum bagista bulunacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yqtcn

Ehliyetlerinizin arkasındaki organ bağışı bölümünü dolduranınız var mı?

ehliyet alırken polis memuru işaretleyip sisteme girmediyse kendi işaretlememız işe yaramıyormuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yqtcn

Ehliyetlerinizin arkasındaki organ bağışı bölümünü dolduranınız var mı?

Tüm organlarımı bağışlıyorum kısı işaretli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben tüm organlarımı 8-9 sene önce bağışladım bağışladığıma dair kartta her zaman cüzdanımda bulunur. Organ bağışı bilinci umarım zamanla daha da artar insanların ölünce organlarının başka insanlara hayat verebileceğinin farkına varmaları gerek.
  • konuyu gereksiz yerlere çekmeyelim lütfen.....

ben yaklaşık 20 sene önce tüm organlarımı bağışladım, çevremde ailemden herkese de bunu deklare ettim ki olurda bir yerde şaibesiz bir şekilde ölürsem yakınlarım hemen organ bağış birimine onay versinler diye....

ehliyette işaretli olması yetmiyor, akrabalarınızın mutlaka muvaffakat vermesi gerekli....
  • yapmayı en çok istediğim şey ama ne yazık ki diyabet hastasıyım.
  • Aslında organ bağışı zorunlu olmalı. Bağışlamak istemeyenler gidip başvurmalı...
  • Bana ehliyet verilirken hiç sorulmadı bu bende kendim elle işaretlemiştim acaba bunu bağışcı olarak değiştirmek için ne yapmalı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: n_mert

Bana ehliyet verilirken hiç sorulmadı bu bende kendim elle işaretlemiştim acaba bunu bağışcı olarak değiştirmek için ne yapmalı?

banada sormadılar hocam.herhangi bir hastanede organ bağış yapmak isteyin orada gerekli işlemleri yapıyorlar
  • Bu bilincin gerçekten gelişmesi lazım.

Organ bağışına karşı olan insanların,sevdikleri,çocukları veya yakınları bir hastalığa yakalandığında,organ gerektiğinde ne yapacaklar?Ben organ bağışına karşıyım ama organ lazım olunca da Allahım bana en kısa zamanda nasip et...

Böyle 2 yüzlü bir davranış olmaz,bir çok insanın hayatını kurtarabilecekken toprakta çürümeye bırakmayalım...
  •  Lütfen Organ bağışı yapalım...
  • Güzel bir konu olmuş elinize sağlık.

Ben de bu konu için kendimi psikolojik olarak hazırlamaya çalışıyorum bir kaç aydır.Öldükten sonra organlarımın bağış sürecini düşününce içim bi garip oluyor sebepsizce.

Yoksa bağışı severim,düzenli olarak kan bağışı yaparım mesela.En kısa zamanda organ bağışıyla ilgili olarak da gerekli evrakları doldurmayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: causeandeffect

Güzel bir konu olmuş elinize sağlık.

Ben de bu konu için kendimi psikolojik olarak hazırlamaya çalışıyorum bir kaç aydır.Öldükten sonra organlarımın bağış sürecini düşününce içim bi garip oluyor sebepsizce.

Yoksa bağışı severim,düzenli olarak kan bağışı yaparım mesela.En kısa zamanda organ bağışıyla ilgili olarak da gerekli evrakları doldurmayı düşünüyorum.

Size tavsiyem bu işle ilgili kişileri bulduğunuzda hemen evrakları doldurmanız.şahsen öyle yaptım.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.