Şimdi Ara

Donanımhaber Yüzücüler Derneği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
309
Cevap
9
Favori
11.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kilolarınızı dert mi ediyorsunuz? Vücudunuz şekle girsin mi istiyorsunuz? Eğer henüz yaşınız küçükse omuzlarınızı genişletmek mi istiyorsanız? O halde ÜŞENMEYİN,ERTELEMEYİN,VAZGEÇMEYİN.
    Yüzme hakkında çeşitli konularda birbirimize yardımcı olabileceğimiz,spor yapmak isteyen ancak bir türlü üstündeki hamlığı atamayanları teşvik edeceğimiz,gözlük şort bone gibi araç gereçler için öneri ve tavsiyelerde bulunabileceğimiz bir dernek.

Yüzmenin Faydaları ve Yüzmenin Yararları

Yüzme Sporunun Vücuda Faydaları Yüzmenin Kas-İskelet Sistemleri üzerine etkileri Kas gerilebilme ve kasılabilme yeteneğine sahip liflerden oluşur.

Kas dokusu 3'e ayrılır

1-) İskelet Kasları (İstemli Kaslar)

Vücudu harekete geçiren kaslara iskelet kasları denir. Antrenman yolu ile oluşan değişiklikler en belirgin şekilde iskelet kaslarında görülür. İskelet kasları hareket için güç sağlarlar ve vücut kaslarının 7/8'ini oluştururlar. Genel olarak bir kasın % 75-80'i sudan, % 18-20'si proteinden, geri kalan bölümü ise karbonhidrat, lipit (yağ), mineral ve non-proteik azottan oluşmuştur. Kasta % 0.5-1.5 oranında glikojen şeklinde bulunan karbonhidrat, bilindiği gibi, organizmanın en önemli enerji kaynaklarından biridir. İskelet kasları, beyaz ve kırmızı kaslar olarak iki gruba ayrılırlar. Beyaz kaslar (Fast-Twitch muscle fibers ya da kısaca FT), kırmızı kaslara (Slow-Twitch muscle fibers ya da kısaca ST) oranla daha çabuk kasılırlar ve uzun süre iş yapmayı gerektirmeyen görevlerde yer alırlar. ST-liflerinin çevrelerinde kılcal damar çoktur. Aerob metabolizmayı kullanırlar.

2-) Düz Kaslar (İstemsiz Kaslar)

İç organlarının yapısında yer alırlar ve uzun süreli düzenli faaliyette bulunurlar. İsteğimiz dışında çalışırlar.

3-) Kalp Kasları (İstemsiz Kaslar)

Kalpte bulunan ve uzun süreli düzenli faaliyette bulunan kas tipidir. İsteğimiz dışında çalışırlar. Hem eğlenceli , hem serinletici hem de dinlendirici bir spor: Yüzme Zihinsel ve fiziksel faydalarının yanında diğer bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayıcı fiziksel sınırlamaları olan kişilerinde kolayca yapabileceği bir spor. Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profosyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut dayanıklılığınızı kaslarınızın kuvvetini ve esnekliğini arttırabilirsiniz.

Yüzmenin Avantajları

# Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir.
    # Adelelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcusu egzersizleri yaparlar.
    # Kalbi güçlendirir.Kilo kontrolunu sağlar.Stres ve gerilimi azaltır.
    # Fiziksel görünümünüzü değiştirir.Dolaşımı düzenler.Varis gibi hastalıklarda faydalıdır.
    # Eklem iltihabı gibi hastalıklarda eklemleri ve bağları daha az zorladığından önerilen egzersiz tipidir.
    # Haftada 3 gün yüzme önerilir. 1 saat yüzme ortalama 500 kalori harcatır.
    # Enerji verir.Kas güçsüzlüklerini tedavi eder.
    # Şişmanlarda, hamilelerde ve hareketsiz kişilerde özellikle yararlıdır. Çünkü suda yapılacak egzersizler eklemleri ve bağları daha az zorlamaktadır. Sudaki vücut ağırlığı karadakinin 10 misli azalır.Suda yapılan rehabilitasyonun fizik tedavinin etkin bir formu olduğu kanıtlanmıştır.

Yüzme Teknikleri

Yüzme Teknikleri Serbest yüzme, Sırtüstü yüzme,Kurbağalama yüzme ve Kelebek yüzme stilleri olarak adlandırılmıştır.

Serbest Yüzme

En hızlı yüzülebilen stildir. Sağ ve sol kol başın üzerinden çıkarılarak öne doğru uzatılır ve su çekilir. Ayaklar ise yukarı ve aşağı sırayla inip çıkar. Heri iki işlem yapılırken senkron nefes alma tekniği önemlidir. Dolayısı ile üç temel işlem koordineli şekilde tekrar edilir.

Sırtüstü Yüzme

Serbest yüzme stilini andırır fakat sırtüstü konumdasınızdır. Kol ve bacak pozisyonları serbest stil’in tersi durumdadır. Baş sürekli suyun üzerindedir. Bu sebeple nefes almada problem yaşanmaz.

Kurbağalama Yüzme

Kurbağalama isminden de anlaşılacağı üzere kurbağaları yüzüş tekniğini taklit eder. Serbest ve sırtüstü yüzmenin tersine bacaklar ve kollar yanlara açılır ve toplanır.

Kelebek Yüzme

En fazla performans gerektire yüzme stilidir. Ayaklar birleşiktir ve suda aşağı ve yukarı doğru inip çıkar. Kollar su yüzüne çıkışta yandadır sonrasında ise senkron olarak suya girer suyu çeker. Bel hareketi önemlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiredWarrior -- 16 Ocak 2013; 23:41:24 >

• Listeyi fırsat buldukça düzenliyorum,yanlış yaptığım yada unuttuğum varsa hatırlatsın.

1) TiredWarrior
    2) raadadam
    3) Alparslan´
    4) HKKCN
    5) SeZa®
    6) melyyh
    7) TeKNoYDN
    8) 'Sefa
    9) Sharelock
    10) ne bilim ben ya adamı
    11) ekmek arası sakız
    12) Poyri!!!
    13) ~H!ddeN
    14) SchutZ
    15) breathofhorus
    16) Bögüalp
    17) Edeb'i Muamma
    18) NavyCat
    19) Dila'
    20) EmmaW
    21) nasozby
    22) Atkiuv
    23) Mr.Loney
    24) omerar95
    25) Amon Amarth
    26) _deadmaster
    27) Cpt.135
    28) expulse
    29) vmaskesi
    30) ozgurunal1
    31) > ConfusedChild
    32) YouCan_YMK
    33) Harun Ö.
    34) halil95
    35) aaksu
    36) Dentex Dentex
    37) Deniztns
    38) the right hand of evil
    39) SecurityMJ
    40) Rdau
    41) John Winchester
    42) Strm13
    43) DH_Türk Rock
    44) Stell@
    45) Artyom33
    46) Merhl (Lisanlı Yüzücü)
    47) |Perseus|
    48) serkan0604
    49) Marc Marquez
    50) Yeni-Çeri
    51) oBLoOd
    52) mhcd
    53) RΣΛPΣR
    54) Uberior
    55) Be Original
    56) MD.Murat
    57) Exvision
    58) MuzSuyu
    59) NJP
    60) Ragnar Lodbrok
    61) Marqus
    62) naberl (Genç Yüzücü)
    63) P.E.N.T.A
    64) Ciddi Sabun
    65) eXeboy
    66) lukolde
    67) PatatesliDondurma
    68) Volkoff_007
    69) mehmet686282

İmzalar için Ambarad'a teşekkürler.

[center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_69756870/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/ac/45/84/ac45841aa45ac2346a9fee486b86f287.png[/image] 
    [font="Tahoma"][b][color=orange]DH[/color] [color=#000000]Yüzücüler Derneği[/color][/b][/font][/link][/center]

[center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_69756870/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/8e/ab/82/8eab8262645cfba4243f4b209d8d81cf.png[/image] 
    [font="Tahoma"][b][color=orange]DH[/color] [color=#000000]Yüzücüler Derneği[/color][/b][/font][/link][/center]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiredWarrior -- 20 Ekim 2013; 12:49:57 >

• Serbest Yüzme
  • En çıplak yapılan spor olduğu için en iyi spor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SeZa®

Serbest Yüzme

Serbestten sıkıldım hocam ben,kurbağalama da pek sarmıyor.Kelebek stile sardım bu aralar,öğrenme aşamasındayım.Asena gibi kıvırıyoruz valla
  • Bence en iyi spor, sırtüstü favorim.
  • dostum benide ekle yüzme konusunda çok iddalıyım :) kelebek bile yüzebiliyorum :) bu işi profosyonel olarak yapmak isterim hobi olaraktan istanbulda danışabilceğim bir yer varmı acaba?
  • Mükemmel bir spor keşke düzenli vaktim olsa.Yazın 2 ay düzenli gittim vücudumda ki değişikliği hissedebiliyordum.Ama inanılmaz acıkıyor insan.Havuz çıkışı duraktaki pilavcı abinin hakkını ödeyemem
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiredWarrior

quote:

Orijinalden alıntı: SeZa®

Serbest Yüzme

Serbestten sıkıldım hocam ben,kurbağalama da pek sarmıyor.Kelebek stile sardım bu aralar,öğrenme aşamasındayım.Asena gibi kıvırıyoruz valla

Kelebek sayesinde iyi kas yaptıydım zevki ayrı meselede :)
  • ben de yüzmeye başlayacağım yüzmeyi biliyorum ama daha iyi öğrenmek ve etkin yüzmek için kursa gitmek istiyorum öncelikle zaten 1 aymış.

sizce hangi bone mayo ve gözlüğü almalıyım?

ayrıca özel bir sorum daha var kas kitlemin vücuduma göre az olduğunu düşünüyorum zaten zayıf biriyim. bu benim çabuk yorulmama ya da başka birseye sebep olur. ve de yüzme yaparsam daha çok zayıflar mıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeKNoYDN

ben de yüzmeye başlayacağım yüzmeyi biliyorum ama daha iyi öğrenmek ve etkin yüzmek için kursa gitmek istiyorum öncelikle zaten 1 aymış.

ayrıca özel bir sorum daha var kas kitlemin vücuduma göre az olduğunu düşünüyorum zaten zayıf biriyim. bu benim çabuk yorulmama ya da başka birseye sebep olur. ve de yüzme yaparsam daha çok zayıflar mıyım?

Gözlük olarak ben Arena kullanıyorum memnunum.Dunlop'ta kullanabilirsiniz.

Gözlük konusunda şuna dikkat etmeni öneririm:

Arka kısmı bu şekilde olanları alma,çok sinir bozucu.

Bunlar daha rahat.

Nike'ın bu tarz ürününü kullanıyorum gayet memnunum,orana burana yapışmıyor ve sudan çıktıktan sonra suyu üstünde fazla tutmuyor.

Zayıf olmanız sizi çabuk yormaz aksine daha rahat yüzmenizi ve suyun üstünde daha rahat kalmanızı sağlar.Zayıflama konusunu beslenmene bağlı olur,iyi beslenirsen zayıflamazsın.Zayıf olmanın bir faydası daha çabuk vucudun şekil alır tabi beslenmene dikkat etmen gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: HKKCN

dostum benide ekle yüzme konusunda çok iddalıyım :) kelebek bile yüzebiliyorum :) bu işi profosyonel olarak yapmak isterim hobi olaraktan istanbulda danışabilceğim bir yer varmı acaba?

Yüzme klüpleri var ancak kabul etmeleri için çok çok iyi olmanız gerekli sanırım.Çünkü daha 4 yaşında alıp yetiştiriyorlar çocukları.4 yaşında stilleri öğrenen biri ile 15 yaşında öğrenen arasında kesinlikle fark oluyor.Hele ki kelebek stilde.
  • quote:

quote:

ben de yüzmeye başlayacağım yüzmeyi biliyorum ama daha iyi öğrenmek ve etkin yüzmek için kursa gitmek istiyorum öncelikle zaten 1 aymış.

Bunlar daha rahat.

Nike'ın bu tarz ürününü kullanıyorum gayet memnunum,orana burana yapışmıyor ve sudan çıktıktan sonra suyu üstünde fazla tutmuyor.

Zayıf olmanız sizi çabuk yormaz aksine daha rahat yüzmenizi ve suyun üstünde daha rahat kalmanızı sağlar.Zayıflama konusunu beslenmene bağlı olur,iyi beslenirsen zayıflamazsın.Zayıf olmanın bir faydası daha çabuk vucudun şekil alır tabi beslenmene dikkat etmen gerek.

hocam yüzeceğim yerde şort serbest değil yüzücü kıyafeti istiyorlar bir de önerdiğiniz gözlük için link alabilir miyim?

• quote:

quote:

quote:

Bunlar daha rahat.

hocam yüzeceğim yerde şort serbest değil yüzücü kıyafeti istiyorlar bir de önerdiğiniz gözlük için link alabilir miyim?

Şöyle söyleyeyim, üstte belirttiğim gibi arka kısmına dikkat edin birde burun kısmına.Burun kısmı yeni aklıma geldi,şu şekilde olmasın

Daha önce netten bulduğum bir model vardı onu bulamadım şimdi.Bunların dışında fiyat aralığını siz belirleyeceksiniz.Tavsiyem min 50 liralıklardan olsun.Ve son olarak da tavsiyem netten sipariş değilde gidip deneyerek almanız.

Örnek olarak şu linkteki ürünü tavsiye ederim,tarz olarak:http://www.propointsports.com/index.php?do=catalog/product&pid=3921 Aynı modelin 3 çeşit cam versiyonu var,hangisin beğenirseniz alın.

Yüzücü kıyafeti olarak Arena yada Speedo markalarına bakın yine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiredWarrior -- 31 Aralık 2012; 0:45:42 >

• 2 adet imza yaptım. Beğenirseniz, kullanırsınız. (Kurallara uygundur)

[center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_69756870/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/ac/45/84/ac45841aa45ac2346a9fee486b86f287.png[/image] 

[center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_69756870/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/8e/ab/82/8eab8262645cfba4243f4b209d8d81cf.png[/image] 

• Tüple dalış candır
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bunlar daha rahat.

Şöyle söyleyeyim, üstte belirttiğim gibi arka kısmına dikkat edin birde burun kısmına.Burun kısmı yeni aklıma geldi,şu şekilde olmasın

Daha önce netten bulduğum bir model vardı onu bulamadım şimdi.Bunların dışında fiyat aralığını siz belirleyeceksiniz.Tavsiyem min 50 liralıklardan olsun.Ve son olarak da tavsiyem netten sipariş değilde gidip deneyerek almanız.

Örnek olarak şu linkteki ürünü tavsiye ederim,tarz olarak:http://www.propointsports.com/index.php?do=catalog/product&pid=3921 Aynı modelin 3 çeşit cam versiyonu var,hangisin beğenirseniz alın.

Yüzücü kıyafeti olarak Arena yada Speedo markalarına bakın yine.

sağolun hocam tesekkürler

• quote:

sağolun hocam tesekkürler

Yardımcı olabildiysem sevindim
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: HKKCN

dostum benide ekle yüzme konusunda çok iddalıyım :) kelebek bile yüzebiliyorum :) bu işi profosyonel olarak yapmak isterim hobi olaraktan istanbulda danışabilceğim bir yer varmı acaba?

Yüzme klüpleri var ancak kabul etmeleri için çok çok iyi olmanız gerekli sanırım.Çünkü daha 4 yaşında alıp yetiştiriyorlar çocukları.4 yaşında stilleri öğrenen biri ile 15 yaşında öğrenen arasında kesinlikle fark oluyor.Hele ki kelebek stilde.

hocam varmı istanbulda böyle bildiğiniz bir klup 19 yaşındayım ama seçmelerden geçebileceğimi düşünüyorum.

• dambıldor büyücüler derneği diye okudum
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.