Şimdi Ara

Kişisel Bilgi Hırsızlığı, İzinsiz Ticari İletişim, Şikayet Yöntemleri (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.239
Cevap
62
Favori
172.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • webde gezerken gördüm, meğersem vodafone da da 10bin 20bn adetlik sms paketleri varmış.. gerçi birisi engelliler için özel bi tarife, diğerleri de mevcut konuşma paketlerine ilave sms paketleri.. 9-10 tl olmasa da, 10bin 20bin smsi 10-20-30 tele gibi rakamlara atabiliyorsunuz..

tcellde durum nedir bilemiyorum ama vardır bi yolu muhakkak..

sonuçta, ben halen ilk tezimde ısrarcıyım..

normal kullanıma, kullanıcıya yönelik paket açmayan servis sağlayıcılar da bu eziyette pay sahibidir.. ve engelleyebilecek birinci elden ilgilileridir.. 10bin + sms paketi kullanan sim kartlarının nasıl bir trafik yarattıklarını pek tabi ki de inceleyip analiz edebilirler.. gelen şikayetleri anında değerlendirip sonuca ulaşabilirler...

ama bunu yapmaya yanaşmazlar, çünkü ekmek kapılarıdır.. denetimsizlik ve ülkedeki yasal zemindeki yokluklara sırtlarını dayayıp, herkese eziyete devam ederler..

bu arada ilginçtir, bu mesajları okuyan ve piyasayı takip eden belirli bir kesim, ki genelde bayanlardan oluşan, ev hanımı veya alışverişe bayılan bir topluluk da yok değil..! biraz aha kampanya gibi bir oluşum olsa bu forumlardan, kalkıp da dokumayın reklam mesajlarımıza gibi bir karşı birlik olabilirler neredeyse, o kadar..!

alternatif çözümler bulmakta fayda var.. misal, telefon aramalarında artık sartphonelar üzerinde blacklist, whitelist olabiliyor.. belki sms için de aynı vardır..

• quote:

Orijinalden alıntı: ellassar

webde gezerken gördüm, meğersem vodafone da da 10bin 20bn adetlik sms paketleri varmış.. gerçi birisi engelliler için özel bi tarife, diğerleri de mevcut konuşma paketlerine ilave sms paketleri.. 9-10 tl olmasa da, 10bin 20bin smsi 10-20-30 tele gibi rakamlara atabiliyorsunuz..

tcellde durum nedir bilemiyorum ama vardır bi yolu muhakkak..

sonuçta, ben halen ilk tezimde ısrarcıyım..

normal kullanıma, kullanıcıya yönelik paket açmayan servis sağlayıcılar da bu eziyette pay sahibidir.. ve engelleyebilecek birinci elden ilgilileridir.. 10bin + sms paketi kullanan sim kartlarının nasıl bir trafik yarattıklarını pek tabi ki de inceleyip analiz edebilirler.. gelen şikayetleri anında değerlendirip sonuca ulaşabilirler...

ama bunu yapmaya yanaşmazlar, çünkü ekmek kapılarıdır.. denetimsizlik ve ülkedeki yasal zemindeki yokluklara sırtlarını dayayıp, herkese eziyete devam ederler..

bu arada ilginçtir, bu mesajları okuyan ve piyasayı takip eden belirli bir kesim, ki genelde bayanlardan oluşan, ev hanımı veya alışverişe bayılan bir topluluk da yok değil..! biraz aha kampanya gibi bir oluşum olsa bu forumlardan, kalkıp da dokumayın reklam mesajlarımıza gibi bir karşı birlik olabilirler neredeyse, o kadar..!

alternatif çözümler bulmakta fayda var.. misal, telefon aramalarında artık sartphonelar üzerinde blacklist, whitelist olabiliyor.. belki sms için de aynı vardır..

blacklist işe yaramaz çünkü numaralar sürekli değişiyor. ama whitelist olursa sadece belirlediğiniz numaralardan sms alımına izin verirseniz o zaman kurtulursunuz, en azından kurtulduğunuzu sanırsınız. telefonu eski olanlar taciz edilmeye devam eder, benim gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 26 Ocak 2013; 12:24:14 >

• Nil ticaret isimli bir yerden sık sık reklam mesaji geliyor.

Engellemek için Ne yapılabilir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: celutska

Nil ticaret isimli bir yerden sık sık reklam mesaji geliyor.

ilk mesajı okuyun. eğer mesajlar normal cep telefonundan geliyorsa savcılığa başvurmanız lazım. dilekçe örneğini ilk mesajda bulabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Boone

quote:

ilk mesajı okuyun. eğer mesajlar normal cep telefonundan geliyorsa savcılığa başvurmanız lazım. dilekçe örneğini ilk mesajda bulabilirsiniz.

soyledigim gibi, nil ticaret diye bir yerden geliyor. cevap yazamıyorsunuz. numara yok. tuhaf bir durum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Boone

quote:

soyledigim gibi, nil ticaret diye bir yerden geliyor. cevap yazamıyorsunuz. numara yok. tuhaf bir durum.

başlıklı sms oluyor o. onu engellemek için operatörünüzün online işlem merkezinde seçenekler var tanıtım mesajları diye. oradan ayarlarınızı değiştirebilirsiniz ya da müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. normal telefon numarası yazanları operatörler engelleyemediği için en çok baş ağrıtan onlar. zaten o numaralara mesaj atsanız da bir işe yaramaz hatlar telefona değil, modeme bağlı oluyor.

• eyvallah. bir bakim ayarlara.

• Hocam seni tebrik etmek lazım. Gercekten güzel bir konu acmissin. En yakin zamanda bunlari uygulamayi dusunuyorum. Tesekkurler.

• takip
  • En nefret ettiğim mesaj '4 Büyüklerin forması'
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Loney

En nefret ettiğim mesaj '4 Büyüklerin forması'

Onlar direk dolandırıcılığa giriyor. youtube'da ses kayıtları var. Binbir dalavere ile kredi kartı bilgilerinizi alıp çer çöp için dünya para çekiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fusem

http://ekonomi.milliyet.com.tr/reklam-sms-leri-meclis-e-tasindi/ekonomi/ekonomidetay/31.01.2013/1662666/default.htm

olaya el atmışlar.

Yasa taslağına baktım da çelişkilerle dolu. Bir maddesinde onay alınmadan gönderilemez demiş, başka bir maddesinde mal veya hizmet satışı sonucu elde edilmişse onaya gerek kalmadan gönderilebilir demiş. Satış haricinde neden telefonumuzu verelim ki firmalara?!? Ayrıca ne elektronik haberleşme kanununda, ne de bu yasa taslağında kaçak yani bireysel hatlardan gönderilen sms'ler ile alakalı açık bir şey yok.

• bizim bina da bir çocuk dini dergi kitap vs satan bir firma da çalışıyordu. insanları telefonla arayıp bu ürünleri satmaya çalışıyorlar numaraları nerden buluyorsunuz diye sordum Türktelekom'dan parayla alıyoruz dedi.hem dini kullanıp insanları kandırıyorlar hem de izinsiz bir şekilde numaralarımızı alıp arıyorlar her açıdan suçlular bana göre.

Türktelekom istediği kadar kabul etmesin neyin ne olduğu apaçık ortada.
  • Faydalı konu.
  • Evet arkadaşlar, kişisel bilgilerimi önüne gelene satıp aylardır tanımadığım firmalar tarafından taciz edilmeme sebep olan ahlaksız firmayı tespit etmiş bulunuyorum, sonuç hiç şaşırtıcı değil: Türk Telekom

Varsayım değildir, kesin bir tespittir. Ev telefonu babamın üzerine, telefonu nakil ettirirken kendi cep telefonumu forma yazmıştım. Biraz önce 553 ile başlayan avea hattından bir mesaj geldi ve babamın ismiyle hitap ediyordu. Mesajı gönderen digiturk bayilerinden biri ama hangi bayi olduğu yazmıyor, bilgi için bu mesajı cevaplayın yazıyor.

İnternet üzerinden şikayetimi bildirdim, işlem yapılmadığı takdirde savcılığa gideceğimi de belirttim. Pek bir sonuç çıkacağını sanmıyorum çünkü her defasında yaptıkları ahlaksızlığı inkar ediyorlar.

Spam sms ile boğuşanlar ilk iş olarak türk telekoma şikayette bulunsun. Çünkü 1. dereceden suçlu türk telekom. Sadece sms değil, ev ve cep telefonlarınıza gelen aramaların da kaynağı aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 7 Şubat 2013; 16:50:19 >

• Bende de TT ye gidip telefonu kapattırdıktans onra sürekli sms gelmeye başladı. Aynı telefon numaram vardı ama kapattırırken tekrar tel no veriyoruz gerçi mecburen. doğru bak yeni sisteme kaydedip tek tek satıyorlardır kesin. Birden başladı çünkü bende de ve özellikle eskişehir deki firmalara yönelik smsler geliyor çoğu zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Bende de TT ye gidip telefonu kapattırdıktans onra sürekli sms gelmeye başladı. Aynı telefon numaram vardı ama kapattırırken tekrar tel no veriyoruz gerçi mecburen. doğru bak yeni sisteme kaydedip tek tek satıyorlardır kesin. Birden başladı çünkü bende de ve özellikle eskişehir deki firmalara yönelik smsler geliyor çoğu zaman.

2011 haziranda taşındık ve ev telefonu ile adsl hattını nakil ettirmek için telekom müdürlüğüne gittik. Hatlar babamın üzerine. İrtibat için kendi cep telefonumu verdim, evde bu tür işlerle sadece ben ilgileniyorum. Müdürlükten çıktım, yolun karşısına geçip durakta otobüs beklemeye başladım ki hemen santralden aradılar, müsaitsem geleceklerini söylediler Ben de yeni çıktım müdürlükten 1 saate evde olurum dedim. Nakil işlemini yaptırdım. O zamanlar hiç sms gelmiyordu fakat 2012'de kaçak smsler gelmeye başladı. Önce müşterisi olduğum Vatan Bilgisayar ve Mediamarkt, daha sonra da bulunduğum ilçedeki marketler, mobilyacılar, dil kursları. Sonra daha da ileri giderek dolandırıcılık içeren sms'ler, masaj salonları ve Antalya'daki otellerden de mesajlar gelmeye başladı. D-smart bayilerinden de geliyordu. Bugün bireysel avea hattından babamın adıyla hitab edilerek başlayan bir mesaj geldi. Digiturk reklamı. Bayi ismi vs. yok sadece bilgi için bu mesajı cevaplayın yazıyordu. Bilgilerimi Türk Telekom'un pazarladığını kesin olarak anladım.

Mediamarkt'a mail yoluyla şikayetimi ilettikten sonra bir daha sms göndermediler fakat Vatan Bilgisayar resmen müşterisiyle dalga geçiyor. mail olarak şikayet ettim fakat gönderimler kesilmedi. Daha sonra bir daha şikayette bulundum ve sert çıkarak yaptıklarının suç olduğunu, savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı söyledim. Bu sefer kestiler gönderimi. Müşteri kayıtlarımın silinmesini talep ettim, silemeyiz dediler. Hangi akla silmiyorlar anlamış değilim. Bu yaşadığım olaylardan sonra Vatan Bilgisayar ismi bana çok itici geliyor ve önünden bile geçmiyorum artık. Bedava verseler almam o derece yani.

adsl kullandığım zamanlarda da superonline hariç bütün servis sağlayıcılar tarafından arandım. Taahhütüm yoktu. Apartmana superonline fiber gelmesini bekliyordum, bu nedenle hiçbiriyle ilgilenmedim. Fiber geldiğinde hemen geçtim zaten fakat adsl iptali konusunda da sıkıntı yaşadım. İptal formu verdiğimiz bayi, talebimizi işleme koymadı. Müşteri hizmetleri kanalıyla iptal işlemini yaptırıp, kullanmadığım ayın faturasını kaldırdık.

Ev telefonumuz da tacizlere maruz kalmaya başladı: mobilyacılardan ses kayıtları (ayda 1-2 kere mutlaka arıyorlar hep aynı numaradan), Afyon'daki termal otelciler ve kendilerine türk telekom süsü vererek konuşmaya "telefon hizmetlerinden arıyoruz" diyip müsade istemeden hemen lafa girerek ayda kaç lira telefon faturası ödediğimi soran firmalar (büyük ihtimalle millenicom'dur çünkü aynı olayı doping de yapıyor ttnet'den arıyoruz diyerek)

10 yıldır aynı hattı kullandığım için değiştirmek de istemiyorum. Hattı değiştirsem sadece ben kurtulmuş olucam fakat binlerce, hatta milyonlarca insan taciz edilmeye devam edecek. Türk Telekom'un yaptığı açıkça kanunlara aykırı ama kişisel bilgi gizliliğinin ihlali konusunda BTK'nın bir soruşturma açtığını görmedim (phorm dışında onda da yaptırım uygulanmadı) BTK'nın geniş çaplı bir soruşturma yaparak izinleri olmadan abonelerin kişisel bilgilerini firmalara satan işletmecilere ağır yaptırımlar uygulaması lazım. Garanti bankası ve superonline, bilgilerimin işlenmesi için izin istedi tabi sonucunu bildiğim için kesinlikle izin vermiyorum. Superonline online işlem merkezine girişte her defasında veri işleme iznini dayatıyor fakat X ile kapatıyorum pencereyi. BTK bu dayatmaya da ses çıkarmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 8 Şubat 2013; 15:44:33 >

• oparatörlerin de işine geliyor bence

sürekli numaranı değiştirmek zorunda kalıyorsun gsm oparatörleri de para kazanıyor bu şekilde
  • Konu çok güzel , teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.