Şimdi Ara

Doğalgaz Kombi Tavsiye ve Değerlendirme Sayfası; Öneriyorum,Önermiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
129
Cevap
5
Favori
7.964
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sevgili forum üyeleri, hemen hepimizin faydalanmış olduğu kombi öneri sayfası 400 sayfayı aşmış durumda ve gördüğüm kadarıyla iş kombi önerisinden ziyade; yeni tesisat yaptırılması,kombi arızaları,oda termosatı uygulamaları,kombi bayii reklam sayfası,tesisatcıların bak ne güzel yaptım en iyi ben yaparım reklam panosu vs vs vs bu ve buna benzer şeylerin paylaşılmış olduğu bir alana dönüşmüş. Bende 3.5 yıl önce eski cihaz yerine yeni cihaz tercihi için buraya başvurmuştum, benim tesisatım vs hepsi tamamdı, sadece cihaz tercihiyle ilgili secim aşamasındaydım ve foruma girince başlık altında cihazların iyi ve kötü yönlerini görmeyi çok arzu ediyordum. Bende yine gereksiz yazılar ve reklam sayfaları arasında tıkanıp kalmıştım, o tarihte yeterince kullanıcı bilgisi alamadan tercih yaptığımı düşünüyorum. Bana göre en önemli tercih kriteri kullanıcıların kendi deneyimleri ve bunu olumlu olumsuz gerekçeleriyle dile getirmeleri. Bu nedenle, benim geçmişte yaşadığım şeyleri foruma yeni dahil olan üyeler yaşamasın,cihaz tercihiyle ilgili bilgiye kısa yoldan ulaşsın diye, böyle bir sayfayı açmayı uygun görüyorum. Bilemiyorum ilgi görür sayfa güncel kalırmı, onu forum üyelerinin takdirine bırakıyorum.

Benim Kullanmış olduğum cihazlar: Buderus U62 24Kw

Olumlu Sayılabilecek Yönleri:

- Cihaz çok güçlü bir yazılıma sahip, eğer bilgisayar bilginiz var ve cihazın parametlerine ulaşıp biraz kurcalarsanız bunu anlayabilirsiniz.

- Cihaz sıcak su kullanımında hiçbir suretle dalgalanma vs sözkonusu değil, istenilen sıcaklıkta, istenilen miktarda suyu sorunsuz olarak kullanıma sunuyor.

- Birlikte ücretsiz olarak verilen RC10 oda termostadı oldukca başarılı ve cihazın modülasyonundan memnunum.

- Isısan servisle kurulum anında ve sonrasında kışlık bakım esnasında muhatap oldum, oldukca ilgiler ve konuya hakimler. Servis yönünden sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

- Cihaz oldukca sessiz çalışıyor, yakınlarımın cihazlarıyla karşılaştırdığımda gerçekten sessiz bir kombi diyebilirim.

- Cihazın kalorifer kısmından ve sıcak su bölümünden memnunum. Kötü sayılabilecek ve profesyonel olarak temizlik görmemiş yaklaşık 12 yıllık tesisat ve petekleri sorunsuz şekilde ısıtıyor.

Olumsuz sayılabilecek Yönleri:

- Cihaz oldukça pahalı satılıyor nerdeyse yoğuşmalı cihaz fiyatına, hatta bazı yoğuşmalı cihazlarla aynı fiyata satılıyor.

- Tüketim değerleri, bütün kış düşünüldüğünde 40-45-50c de bazı dönemlerde bunu aştığımızda oluyor, 110 m2 net alan(Mütehite göre 120 net) ve kötü bir tesisat için ortalama 8-9 m3 civarında.

Özetle toparlayacak olursam, bu cihazla ilgili olarak herhangi bir şikayetim yok, genel manada memnunum,almak isteyen kullanmak isteyen fiyatı önemli değil diyen için söylenecek birşey yok, her zaman alınacak bir cihaz. Ben şahsen yoğuşmalı cihaz fiyatına satılması ve yoğuşmalı cihazlardan daha fazla yakması nedeniyle, bir kullanıcı olarak şu an için önermiyorum. Benim aldığım tarihte ismini vermeyeyim bir markanın uyduruk, yoğuşma benzerimsi cihazı haricinde fiyatı en uygun cihaz olan Eca 2000 tl civarındaydı. ECA dan farklı yine uygun fiyatlı Ariston vardı ama hiç kullanıcı deneyimine ulaşamamıştım, göze alıp tercih edemedim. Ben cihaz değişim kampanyası ve yanındaki termostatla o zaman için uygun fiyata aldım diyebilirim. Birde işin içinde kişesel nedene dayanan Buderus alma durumu vardı,yoğuşmalısını hem yüksek fiyatı, tesisat durumu,yeni yapılacak proje vs masrafı nedeniyle alamamış bu cihazı tercih etmiştim. Yukarda özetle anlattığım gibi bu cihazı şu an için sadece fiyatı nedeniyle önermiyorum yoksa cihazdan oldukca memnunum yine almak isteyen varsa tavsiye ederim.

Sevgili arkadaşlar, sizlerde deneyimlerinizi,şikayetlerinizi,beğenilerinizi bu şekilde yazar paylaşırsanız, inanın bir çok arkadaşı büyük sıkıntıdan kurtarmış olacaksınız. Kombi öneri sayfası boğulmuş,tıkanmış durumda. Tesisat, oda termostadı kullanımı ve arıza sayfaları olduğu halde insanlar hala her soruyu bu başlık altında sormaya devam ediyorlar. Eski bir kullanıcı olarak ben bile sayfaların içinden çıkamıyorum,konu hakkında hiç bilgisi olmayan forumu kullanmayı bilmeyen yeni üyelerin halini düşünemiyorum bile. Gereksiz ve tekrarlanan şekilde yazılan yazılara muhatap olarak, reklam tartışma ve farklı konuları okumak zorunda kalarak, cihaz tercihi yapacak arkadaşlarımızın işinin zorlaştığını düşünüyorum. Yine o konuda geniş kapsamlı bilgiler paylaşılmaya devam edecektir, bu başlık o başlıktan farklı olarak sadece cihaz önerisi üzerine hizmet versin istiyorum. Geçmişde benim yaşadığım durumu şimdi yaşayan, işi sadece cihaz seçimine kalmış,bunun dışında diğer bütün şartları sağlamış olanlar için böyle bir konuya ihtiyaç var, o nedenle bu başlığı açmayı uygun görüyorum. Başlık altında sadece cihaz tercihi ile ilgili şeyler yazılır bunlar paylaşılırsa, konumuz kirlenmemiş olacak,bilgiye ulaşım hızlı ve güvenli şekilde olacaktır. Konuya ilgiyi ve takdiri siz değerli üyelere bırakıyorum. İyi forumlar.

Edit: Yazı font düzenlemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B_Beyrek -- 19 Aralık 2012; 22:56:49 >

• Bir oneride benden:
    Baymak novadens extra kesinlikle alinmayacak bir kombi yazilim sorunlari var kombi surekli calisiyor ve hic durmuyor.sadece bende degil hemen hemen tum kullanicilarda boyle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meddah58

Bir oneride benden:
    Baymak novadens extra kesinlikle alinmayacak bir kombi yazilim sorunlari var kombi surekli calisiyor ve hic durmuyor.sadece bende degil hemen hemen tum kullanicilarda boyle
    Rezerve

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B_Beyrek -- 3 Ocak 2013; 14:20:32 >
  • Eca confeo plus.Problemsiz çalışıyor.+- 9 toleransla.Sıcak su dalgalanması yaşamıyorum.Tek şikayetim.Lcd ekran bazen silikleşiyor.Aç kapa yapınca duzeliyor.Servis 1 kez ekranı değiştirdi.Servisin ilgisi ve alakası şimdilik iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekostu@mynet.com

Eca confeo plus.Problemsiz çalışıyor.+- 9 toleransla.Sıcak su dalgalanması yaşamıyorum.Tek şikayetim.Lcd ekran bazen silikleşiyor.Aç kapa yapınca duzeliyor.Servis 1 kez ekranı değiştirdi.Servisin ilgisi ve alakası şimdilik iyi.

Tüketimi nasıl? bizde gecen hafta başında kullanmaya başlamıştık, henüz fatura gelmediği için şu anki tüketimle yanlış bilgi vermek istemiyorum. Tasarruflu bir cihaz gibi görünüyor. Ayrıca size pm attım bakarsanız cihazla ilgili sorularım vardı cevaplarsanız sevinirim.
  • Tüketim olayı göreceli bana göre tamamen yalıtımla ilgili.Eviniz iyi yalıtımlı ise kombi az yakıyor.yalıtım yok ise çok.Kombi balkonda alt katım boş dükkan.4 cephe açık.45 derecede5,8 m2 petek açık 10 m3.içerisi 21 derece.40 derece de yakarsan 19-20 derece tüketim 8 m3
  • quote:

Bir oneride benden:

Kısık ayarda sürekli yanması forumda arzu edilen bir şey değil mi? Yüksek ayarda sönmemesi sorun tamam. Ama kısık ayarda ise süreklilik ve ayarladığınız ısıya odayı bu şekilde getiriyorsa çok iyi.

Yani en az yanma ile arzu edilen ısıya ulaşştırıp bu ısının düşmesini yani kaybedilen ısıyı en az şekilde vermesi iiyi bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

Bir oneride benden:

Kısık ayarda sürekli yanması forumda arzu edilen bir şey değil mi? Yüksek ayarda sönmemesi sorun tamam. Ama kısık ayarda ise süreklilik ve ayarladığınız ısıya odayı bu şekilde getiriyorsa çok iyi.

Yani en az yanma ile arzu edilen ısıya ulaşştırıp bu ısının düşmesini yani kaybedilen ısıyı en az şekilde vermesi iiyi bence.

Surekli sonmeden kisik alevde kombi yaninca dogalgaz saati donmuyor mu?bence bu iyi bir sey degil ama kiyasladim dersem de yani tam gun surekli yakip tuketime baktim dersem de yalan olur

• Buderus U062 , Bosch Manisa fabrikalarında üretilen bir cihazdır (tabii ki içindeki parçaların %90ı ithal,binevi parçalar manisada birleştirilir)..9 yıllık buderus yetkili servisi olarak gönülden tavsiye edebileceğim bir cihazdır.Arıza oranı oldukça düşüktür,özellikle ısıtma tesisatınızın suyu temiz ve elektrik voltajlarınız normal değerlerde ise kolay kolay sorun çıkarmayacaktır.cihaz iç yapısı ile Bosch Exclusive ile aynıdır.Elektronik kartları ile birbirlerinden ayrılırlar(buderus'da harici pompa,plakalı eşanjör ile ayrılmış tesisat ısı kontrolü,harici boyler ısı kontrolü vb özellikler mevcuttur).Bosch ve Buderus ile ilgili soru ve sorunlarınızda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
  • Kombilerin minumun alevde sürekli yanması ve ayarlanan ısıyı sabit tutmasının olumlu yanı; çok fazla dur-kalk yapmadığı için start esnasında yanmamış gaz tüketimi olmamasıdır.Eğer saatlerce min. alevde (min. modülasyon) yanıyorsa radyatörlerde ısı kaybı yüksektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenotapher.x

Kombilerin minumun alevde sürekli yanması ve ayarlanan ısıyı sabit tutmasının olumlu yanı; çok fazla dur-kalk yapmadığı için start esnasında yanmamış gaz tüketimi olmamasıdır.Eğer saatlerce min. alevde (min. modülasyon) yanıyorsa radyatörlerde ısı kaybı yüksektir.

Yani surekli yanma iyi bir sey degil sanirim.yani ekonomik degil ayrica bazilarinda surekli yanip bazilarinda yanmamasi ise problem.kombinin bir tane yanma stili olur ve eninde sonunda bu alet durur

• quote:

quote:

Kombilerin minumun alevde sürekli yanması ve ayarlanan ısıyı sabit tutmasının olumlu yanı; çok fazla dur-kalk yapmadığı için start esnasında yanmamış gaz tüketimi olmamasıdır.Eğer saatlerce min. alevde (min. modülasyon) yanıyorsa radyatörlerde ısı kaybı yüksektir.

Yani surekli yanma iyi bir sey degil sanirim.yani ekonomik degil ayrica bazilarinda surekli yanip bazilarinda yanmamasi ise problem.kombinin bir tane yanma stili olur ve eninde sonunda bu alet durur

size katılıyorum.min.de olsa sureklı yanması tüketimi arttırıyor.Kombinin durması gerek.Sayaç sonunda dönüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ekostu@mynet.com

quote:

quote:

size katılıyorum.min.de olsa sureklı yanması tüketimi arttırıyor.Kombinin durması gerek.Sayaç sonunda dönüyor.

1 saat içinde bikaç dakika da bir max kapasitede yanmasından sa 1 saat boyunca kısık alevde yanması daha avantajlıdır bence.ama dediğim gibi durmadan yanıyosa sıcaklık kaybı yüksektir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

Bir oneride benden:

Surekli sonmeden kisik alevde kombi yaninca dogalgaz saati donmuyor mu?bence bu iyi bir sey degil ama kiyasladim dersem de yani tam gun surekli yakip tuketime baktim dersem de yalan olur

Sıkıntı şu ki bendeki aynı Novadens Extra şu an 40 derecede ayarlı ve sönüyor. Birçoğu arkadaşımızda sönmüyor ve Baymak bunu henüz çözebilmiş değil.

Not: Bu sorun sadece Yeni kasa Novadens Extra'da var. Diğer Modellerde (DUO TEC, Düz Novadens, Falke Condens ve eski kasa Novadens Extra) bu sorun yok.

• quote:

Dış sıcaklığın görece yüksek olduğu mevsim geçişlerinde veya ılık/az soğuk kış günlerinde bile saatlerce kombi kapanmayıp min. alevde yanmaya devam ediyorsa, radyatörlerden ısı transferinin yüksek olmasından çok ya min. alevin gereğinden çok küçük olmasından ve/veya elektronik kart yazılım sorunundan bahsetmek gerekir zannediyorum. Ayrıca hiç dur/kalk olmamasından ziyade dur/kalk sayısının düşük olması hedeflenir. Yoksa hiç kapanmayıp sürekli doğalgaz sayacını çeviren kombiler, min. alevle de olsa kesintisiz gaz yakarlardı. Oysa ki iyi derecede ısı yalıtımına sahip mekanlarda oda termotatı ile kullanılan kombiler, sezonda gün içinde 3-5 saat hiç devreye girmeyebiliyorlar.Bu da tasarruf demek...

• quote:

Buderus U062 , Bosch Manisa fabrikalarında üretilen bir cihazdır (tabii ki içindeki parçaların %90ı ithal,binevi parçalar manisada birleştirilir)..9 yıllık buderus yetkili servisi olarak gönülden tavsiye edebileceğim bir cihazdır.Arıza oranı oldukça düşüktür,özellikle ısıtma tesisatınızın suyu temiz ve elektrik voltajlarınız normal değerlerde ise kolay kolay sorun çıkarmayacaktır.cihaz iç yapısı ile Bosch Exclusive ile aynıdır.Elektronik kartları ile birbirlerinden ayrılırlar(buderus'da harici pompa,plakalı eşanjör ile ayrılmış tesisat ısı kontrolü,harici boyler ısı kontrolü vb özellikler mevcuttur).Bosch ve Buderus ile ilgili soru ve sorunlarınızda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Buderus U62 ile Bosch Exclusive aynı demişsiniz, elektronik kartları farklı ise yazılımıda farklı olmuyormu? yada her iki cihazın yazılım aynı ikisindede UBA H3 beyinmi var bu kısmını tam olarak anlayamadım. Aynı olayı Bosch classic condense ve gb042 içinde söylüyorlar ben yazılımlarının farklı olduğunu düşünüyorum.

• Elektronik kartlari ile birbirlerinden ayrildiklarini soylemistim.dolayisiyla yazilim da elbette farkli.gb 042 icin d3 durum ayni evet.

• quote:

Elektronik kartlari ile birbirlerinden ayrildiklarini soylemistim.dolayisiyla yazilim da elbette farkli.gb 042 icin d3 durum ayni evet.

Sanırım daha üstün bir kart değilmi ustam :)) pahalı aldık ya bu şekilde teselli olmaya çalışıyoruz. Galiba buderusu öne çıkaran en önemli nokta yazılımı yanlışmı düşünüyorum acaba, yoksa hemen hepsi aynı parçaları kullanıyorlar gibi çoğu şey benzer.
  • ECA confeo premiks kullanıyorum dış hava gece -2, gündüz 6 derece cıvarında 120 m2 net alanlı yalıtımsız evde günlük 8-9 m3 sarfiyat olmakda modülasyonlu oda termostadı ile sıcaklık daima 22,5 derecede ayarlı bence kombi tam bir fiyat performans ürünü sadece tek olumsuz özelliği diğer sessiz kombilere göre biraz daha sesli çalışması ama bundan daha sesli çalışanlarınıda yok değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paylaşımcı

ECA confeo premiks kullanıyorum dış hava gece -2, gündüz 6 derece cıvarında 120 m2 net alanlı yalıtımsız evde günlük 8-9 m3 sarfiyat olmakda modülasyonlu oda termostadı ile sıcaklık daima 22,5 derecede ayarlı bence kombi tam bir fiyat performans ürünü sadece tek olumsuz özelliği diğer sessiz kombilere göre biraz daha sesli çalışması ama bundan daha sesli çalışanlarınıda yok değil.

slm.sorularıma cevap verirseniz sevinirim.Bende de confeo plus var.Tüketiminiz çok iyi. termostadınız lagofb mi? ve evinizin yalıtım durumu nasıl.Ara kattamısınız,yan cepheleriniz açıkmı?Kombiniz balkondamı.Evinizin tamamını ısıtıyorsunuz.benim evim 21 derece bütün evi açsam 15-18 m3 harcarım.Saygılarımla
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.