Şimdi Ara

Apple bu kez de iOS için Office uygulamasından gelir payı istiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Microsoft'un kendi ödeme sistemini eklediği SkyDrive güncellemesinin App Store kurallarına takılarak reddedilmesi sonrası şimdi de diğer bir uygulama problem yaşamaya başladı. 

Gelecek yıl App Store üzerinde yayınlanması beklenen Microsoft Office, hem masaüstünden hem de uygulama içerisinden erişilebilecek 365 abonelikleri satmaya başlayacak. Apple geliştirici kuralları gereği bu uygulamanın da gelirin yüzde otuzunu paylaşması gerekiyor. 

Ancak Office, Microsoft için önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca uygulamanın popülaritesi iOS kullanıcı sayısına da doğrudan etki edecek. Gelirden pay vermek Microsoft için çok da hoş karşılanan bir durum olmayacaktır. 

Microsoft bu bakımdan dağılımı iyileştirilmesi için Apple ile anlaşma zemini arıyor. Ancak Apple taviz vermemekte kararlı. Bugüne kadar bu tür bir esneklik tanımayan Apple, kural kuraldır felsefesini güdüyor. Zira Microsoft için yapılan bir esneklik diğer geliştiricileri olumsuz etkileyecektir. 

Apple konu ile ilgili olarak kuralları adil bir şekilde belirlediklerini ve ücretli servislerin gelirden belirli bir pay vermesi gerektiğini belirtiyor.  

• Bu apple n da gozü hic doymuyor arkadas. Adamlar dunyayi yediler resmen... Halbuki Microsofta tesekkur etmesi lazim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mansurmarsak -- 12 Aralık 2012; 23:34:59 >
  • MS nin yerinde olsam anında kaldırrım Office i

• Apple haklı.
    Microsoft Store yapmayı becerebilseydi o da aynı şeyi yapacaktı.
  • adam hâkli beyler dağılın...
  • Kendi ipini boynuna yavaş yavaş geçiriyor. Aferin Apple devam et.
    Para kazanma hırsıyla gün geçtikçe daha da kaybediyor.
    Şirket piyasa değeri 705.07 milyar dolara kadar çıkmıştı. En son kaybettiği değerlerle piyasa değeri 506.84 milyar dolara düştü. Böyle giderse batışı zannettiğimden daha da yakındır.

Bu arada mâziyi bilmeyen bazı AppleFan arkadaşlar beni eksileyeceklerdir.
    Apple batar mı, manyak mı ne bu adam diyeceklerdir. Bu yüzden hemen bir hatırlatma yapayım: Apple bundan seneler önce batıyordu. Sonra Rahmetli, vizyoner ve hakikaten büyük adam olan Steve Jobs'u tekrar başa getirdi. Ondan sonra Apple bu hale geldi. Bu sefer bu şekilde burdu havalarda dolaşıp yine böyle saçma sapan şeyler yapmaya devam ederse kendisini kurtaracak Steve Jobs yok. Herhalde farkında değil Apple...

Tim "COOK" gitsin yemek pişirsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 13 Aralık 2012; 1:27:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Kendi ipini boynuna yavaş yavaş geçiriyor. Aferin Apple devam et.
    Para kazanma hırsıyla gün geçtikçe daha da kaybediyor.
    Şirket piyasa değeri 705.07 milyar dolara kadar çıkmıştı. En son kaybettiği değerlerle piyasa değeri 506.84 milyar dolara düştü. Böyle giderse batışı zannettiğimden daha da yakındır.

Bu arada mâziyi bilmeyen bazı AppleFan arkadaşlar beni eksileyeceklerdir.
    Apple batar mı, manyak mı ne bu adam diyeceklerdir. Bu yüzden hemen bir hatırlatma yapayım: Apple bundan seneler önce batıyordu. Sonra Rahmetli, vizyoner ve hakikaten büyük adam olan Steve Jobs'u tekrar başa getirdi. Ondan sonra Apple bu hale geldi. Bu sefer bu şekilde burdu havalarda dolaşıp yine böyle saçma sapan şeyler yapmaya devam ederse kendisini kurtaracak Steve Jobs yok. Herhalde farkında değil Apple...

Tim "COOK" gitsin yemek pişirsin...

Appledan nefret ettigin halde neden bu bolumdesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • apple'ı aç gözlülü olması nedeniyle eleştirenler olmuş. Apple, app store'u kurduğundan beri geçerli olan politikasına dayanarak kazancın bir kısmından pay alıyor. bunu kendi kurduğu bir markette yapması kadar doğal bir hakkı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi technical death metal -- 13 Aralık 2012; 1:38:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: technical death metal

apple'ı aç gözlülü olması nedeniyle eleştirenler olmuş. Apple, app store'u kurduğundan beri geçerli olan politikasına dayanarak kazancın bir kısmından pay alıyor. bunu kendi kurduğu bir markette yapması kadar doğal bir hakkı yok.

Tamam da değirmen taşı diye bir şey vardır. Örneğin Google Maps, Microsoft Office gibi.

Google Maps değirmen taşıydı. Adam gibi çalışan Maps servisiydi. Şimdi benzer sebepten dolayı onu kaldırıp Apple Maps ı koydu.
    Ne oldu? Kendisi zarara uğradı. Herkes biliyor ki Office programı denilince akla Microsoft gelir. Herkes te onun programını kullanmak ister.
    Nedeni ise ellerindeki belgelerin düzgün açılması, iş adamları kullanırken birbirlerine dosya gönderip açarken sorunsuzca işlerin yürümesidir.

Apple bunu bildiği için Microsoft'a özel bir oran belirleyip ondan daha az bir tutarla kar almayı kabul edebilirdi. Ama gözü doymadığı için %30 istiyor.
    Tabi Microsoft ta ağırlığını koyacak. Karşısında çocuk yok. Şimdi Microsoft'un Office için taviz vermezse bence Apple kaybeder. Çünkü kasasına girecek
    bir sürü paradan olacağı gibi telefon veya tablet alırken Office kendileri için önemli olan insanların başka markaların ürünlerine kaymasını sağlar...

@Halleluja

Ben DonanımHaber diye girdim. Apple Haber çıktı ne yapayım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 13 Aralık 2012; 1:46:34 >
  • quote:

quote:

apple'ı aç gözlülü olması nedeniyle eleştirenler olmuş. Apple, app store'u kurduğundan beri geçerli olan politikasına dayanarak kazancın bir kısmından pay alıyor. bunu kendi kurduğu bir markette yapması kadar doğal bir hakkı yok.

Tamam da değirmen taşı diye bir şey vardır. Örneğin Google Maps, Microsoft Office gibi.

Google Maps değirmen taşıydı. Adam gibi çalışan Maps servisiydi. Şimdi benzer sebepten dolayı onu kaldırıp Apple Maps ı koydu.
    Ne oldu? Kendisi zarara uğradı. Herkes biliyor ki Office programı denilince akla Microsoft gelir. Herkes te onun programını kullanmak ister.
    Nedeni ise ellerindeki belgelerin düzgün açılması, iş adamları kullanırken birbirlerine dosya gönderip açarken sorunsuzca işlerin yürümesidir.

Apple bunu bildiği için Microsoft'a özel bir oran belirleyip ondan daha az bir tutarla kar almayı kabul edebilirdi. Ama gözü doymadığı için %30 istiyor.
    Tabi Microsoft ta ağırlığını koyacak. Karşısında çocuk yok. Şimdi Microsoft'un Office için taviz vermezse bence Apple kaybeder. Çünkü kasasına girecek
    bir sürü paradan olacağı gibi telefon veya tablet alırken Office kendileri için önemli olan insanların başka markaların ürünlerine kaymasını sağlar...

@Halleluja

Microsoft Office, ofis programları içinde kuşkusuz akla ilk gelen uygulamadır sizin de dediğiniz gibi. Aynısı Google Maps için de geçerli.

Apple, kar payını firma ve uygulamaya göre alsaydı bunları kategorize etmesi gereken bir çok kulvar oluşurdu. Microsoft'tan %10, Yahoo'dan %20, Google'dan %15 kar payı alıyım demesi hem kendisi için hem rekabet açısından bu şirketler için negatif bir durum olurdu.
    Ayrıca tamamen mobil platformda büyüyüp gelişen firmaların da böyle özel bir avantaj karşısında sessiz kalacağını sanmıyorum (Rovio, Zynga, Gameloft gibi). Eğer sizin firmanız "Genel eşitlik ilkesini" benimsiyorsa karşınızda ister A, ister B firması olsun sizin böyle bir üstünlük veya avantaj vermemeniz gerekir.

tabi bunlar benim şahsi görüşlerimdir
  • Microsoft'un yerinde olsam sırf gıcıklık olsun diye bedava verirdim.Tüm satışlara online ofis bedava ya da ikinci bir seçenek internet tarayıcısı üzerinden çalışan bir servis yapmak

• App Store da yer alan her uygulamada bu kural geçerken, Microsoft yanaşmıyor diye anlaşma yolu araması saçma olurdu zaten.

Kabul edilse diğer %30 pay verenler mahkemeye çıksa bizden niye kesildi dese o paraları geri alma ihtimalleri doğar. Dolayısı ile anlaşma zemini hayalden öteye gidemez bence.

• Bildigim kadariyla Apple da MS a bazi konularda telif yada lisans bedeli gibi bir ucret oduyor, hem MS uygulama hazirlamaya basladiginda bilmiyormuydu bu ucreti odeyecegini, hicbir sorun cikmaz tikir tikir oder. Apple in yaptiklari yada yapmadiklari dogal seyler de olsa bir goze batiyor son zamanlarda.

• quote:

Orijinalden alıntı: mnc07

MS nin yerinde olsam anında kaldırrım Office i

kaldıramazki.apple store daki paralı alınan uygulamalar hacmini biliyor boşuna ugraşmasın apple dedigi olacak : )
  • zenginin parası züğürtlerin çenesini yoruyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: cnr.kh

zenginin parası züğürtlerin çenesini yoruyor

Noktayı koymuşsun ganga sana puanım dohuz!

• Apple hakli bence.
    Kurali bir kez esnetirsen, herkes ister, ortada kuraldan eser kalmaz.
  • Öyle bir başlık atılmış ki sanki Apple ilk kez böyle bir istekte bulunuyormuş gibi anlaşılıyor.Zaten tüm geliştiricilerden alınıyor bu pay doğal olarak Microsoft'tan da alacak.İki tarafında büyük çıkarı var kimse vazgeçmez.
  • quote:

quote:

quote:

@Halleluja

Microsoft Office, ofis programları içinde kuşkusuz akla ilk gelen uygulamadır sizin de dediğiniz gibi. Aynısı Google Maps için de geçerli.

Apple, kar payını firma ve uygulamaya göre alsaydı bunları kategorize etmesi gereken bir çok kulvar oluşurdu. Microsoft'tan %10, Yahoo'dan %20, Google'dan %15 kar payı alıyım demesi hem kendisi için hem rekabet açısından bu şirketler için negatif bir durum olurdu.
    Ayrıca tamamen mobil platformda büyüyüp gelişen firmaların da böyle özel bir avantaj karşısında sessiz kalacağını sanmıyorum (Rovio, Zynga, Gameloft gibi). Eğer sizin firmanız "Genel eşitlik ilkesini" benimsiyorsa karşınızda ister A, ister B firması olsun sizin böyle bir üstünlük veya avantaj vermemeniz gerekir.

tabi bunlar benim şahsi görüşlerimdir

Anlamayanlar için güzel izah etmişsin.
  • Microsoft'a hak veren olmuş da, bekara kız boşamak kolay. Neyse...

Ben developer'ım. App Store'da bir kaç adet uygulamam var, ve bunlardan paşa paşa gelir alıyor Apple. Ücretsiz uygulamalarımdan da Google alıyor. Yani her türlü bir gelir paylaşımı var.
    Şimdi bu kural Microsoft için esnetilirse ben çıkar derim, Apple ne yapıyorsun sen? Dava bile açarım, %30'luk hakkımı da sonuna kadar alırım. Ve inanın sayılı developer yok, benim gibi 50.000 kişi çıksa Apple'ın hali ne olur tahmin edin. Bir WhatsApp Inc. bile yeter adam gibi zarar ettirmeye.

Onun dışında Microsoft bilmiyor mu, program ücretsiz indirilsin. Daha sonra kendi web sitelerinden kullanılan bir kod ile aktifleştirilsin vs... Neden in-App Purchases koyuyor? Gündeme girmek için çünkü, bedavadan reklam yahu Office iOS'a geliyormuş vs vs.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.