Şimdi Ara

Peltier Soğutma Sistemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
2
Favori
9.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar kasayı soğutmak için sıvı soğutma sistemlerin pahalı,zahmetli ve riskli oluşundan, fan soğutmalarında çok gürültü ve toz çekmesinden dolayı kendimce kafamda bir proje tasarladım. Bir kaç gündür internette araştırdım. Peltier terleme ve donmasından dolayı cpu üzerine direk olarak takamıyoruz. Ben şöyle bir şey düşündüm (buzdolabı mantığı gibi var olan havası soğutma) peltierinin 2 yüzünüde bakır veya alüminyum soğutma yapraklarına temasını sağlayıp ısınan kısmı kasanın dış kısmında kalacak şekilde soğuyan kısmını da iç tarafa gelecek şekilde sabitlemeyi düşünüyorum. Tabi bunları dağıtacak 2 adet fan düşündüm. Kasanın içinde ısınan havayı sürekli soğuk yaprakların arasında sirküle ederek soğutabileceğini tahmin ediyorum. Tek sorun terleme yapar mı?

Peltier Soğutma Sistemi

Peltier Soğutma Sistemi

Bu şekilde MAVİ yapraklar kasanın içinde kalacak ve sürekli havayı sirküle ederek soğutacak. KIRMIZI yapraklar ise dışarıda kalacak ve ısıyı peltierin üzerinden dağıtmak için kullanılacak fan ile birlikte.

• Merhaba,
    Daha once sivi sogutma destekli peltier ile ilgili bir calismam olmustu... Ilk 10 dakika muhtesem bir performans ile neredeyese suyu 5 dereceye kadar dusurdu.. Fakat sonrasinda saniyormki peltier i yeterince sogutamadigimdan isi cok ciddi artmaya basladi...

Ogrendigim ders, nekadar cok sogutmak istiyorsan okadar isiyi uzaklastirman gerekiyor. En optimumu iki yuzen arasindaki 50derece diye hatirliyorum. Fakat peltieri 50derecede tutmak cok zordu benim icin. Cooook buyuk sogutma izgarasi gerekiyor sanirim.

Peltierin uzerinde ve temas yuzeyinin cevresinde buz tabakasi olusuyor ve bu isi yuzunden damliyor. Bu nedenle kasanin disinda tutmustum...

Umarim basarirsiniz. Ve tekrar peltiere olan inancim tazelenir.
  • quote:

Merhaba,
    Daha once sivi sogutma destekli peltier ile ilgili bir calismam olmustu... Ilk 10 dakika muhtesem bir performans ile neredeyese suyu 5 dereceye kadar dusurdu.. Fakat sonrasinda saniyormki peltier i yeterince sogutamadigimdan isi cok ciddi artmaya basladi...

Ogrendigim ders, nekadar cok sogutmak istiyorsan okadar isiyi uzaklastirman gerekiyor. En optimumu iki yuzen arasindaki 50derece diye hatirliyorum. Fakat peltieri 50derecede tutmak cok zordu benim icin. Cooook buyuk sogutma izgarasi gerekiyor sanirim.

Peltierin uzerinde ve temas yuzeyinin cevresinde buz tabakasi olusuyor ve bu isi yuzunden damliyor. Bu nedenle kasanin disinda tutmustum...

Umarim basarirsiniz. Ve tekrar peltiere olan inancim tazelenir.

Ben 80 derece olarak okudum. Bende bir peltier var sıcak yüzeyi aşırı ısınıyor haklısın hemde çok kısa sürede. Soğuk kısmını da etkiliyor bu bende sadece terleme yapıyor. Bazı fotoğraf ve videolarda donmuş şekilde görüyorum eğer dondurabilirsem damlama sorunu olmaz diye düşünüyorum. Yaprakların üzerindeki terlemeyi dondurabilmek mesela kasa içindeki havanın ısısı da pek fazla değil zaten. Isınan yapraklar ile soğuyan yapraklar arasına ısı yalıtım köpüklerinden koyarsam birbirleriyle temasını tamamen kesebilirim. Güçlü bir fan kullanarak da uzaklaştırmayı düşünüyorum. Benim için tek sorun terleme. Eğer sistemi yapar da bir süre sonra kasanın içindeki yüzeyler terlerse o zaman yandık işte sistemi at çöpe.

• 6 sene önce aldığım peltier hala hurdaların arasında olması lazım. Çok araştırdım ancak nemlenmeye çozum bulamadım. Çünkü soğuk hava ile sıcak çarpışınca oluşacak şey belli. Siz olayı sadece peltierin üstüne indirgemişsiniz. peki ya kasa içindeki anakartınızda oluşacak nemlenmeyi nasıl öneleyeceksiniz. Ben projemi rafa kaldırdım ancak düşünmeyide bırakmadım. H100 türevi bi sıvı soğutmanın radyatör kısmını dışarı alınsa ve radyatörün gövdesine peltierin soğuk kısmı gelicek şekilde bi ayarlama yapılabilirmi diye düşünmekteyim. + peltierin girişine bi pot koyup verdiğiniz voltaj yada amperi kısmayı denedinizmi. Sanırımsıcaklıkalr düşecektir tabiki tamamen mantık üzerine konuşmaktayım.
  • Evet haklisin sicak ve soguk havanin carpismasi beraberinde nemide getiriyor. Yalniz soyle bir varsayimda bulunursak; kasanin ici 40 derece olsun (tahminimce) normal oda isisi 24-25 derece hadi yaz gunu veya kombi felan max 30 derece. 40 derece kasa icindeki hava ile ozellikle cpu 50-60 derecelerde, 20-30 derece hava ile temasi gerceklestigi halde nem 0. O zaman nemin olusabilmesi icin belli bir isi araligi gerek. Ben bi forumda okumustum hava, peltier +4 dereceye dusunce yogunlasarak yuzeyinde terlemeye basladigi yaziyordu. Eger dogru ise varsayimlarda bulunarak; bir termometre duzenegi hazirlayip peltieri surekli +10 derecede tutsak terleme gerceklesmez. (+4 testi oda isisinda denenmis sanirim yani madde ile peltier arasinda en fazla 20-30 derecelik bir fark olmasi gerekiyor galiba tabi ne kadar dogru tartisilir)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel proje fikir ve tasarımda iyi bence
  • Aynı projeyi bende yaptım (Birazdaha basiti Consept gibi ) Fakat pek memnun kalmadım Çok terleme yapıyor ve pek performanslı değil.Bu yüzden geliştirmedim İnş. Senin istediğin gibi olur

Leri bekliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknoforum-bs

Aynı projeyi bende yaptım (Birazdaha basiti Consept gibi ) Fakat pek memnun kalmadım Çok terleme yapıyor ve pek performanslı değil.Bu yüzden geliştirmedim İnş. Senin istediğin gibi olur

Leri bekliyoruz

sıvı soğutmaya antifriz ekleyip haznede ki suyu peltier ile -derecelere kadar düşürmeyide düşündüm fakat bu seferde bağlantı borularında ve panellerin üzerinde terleme yapacağı kesin. iş yerinde soğutucu dolabın bağlantı borularına köpük sarmışlar sırf terleme yapmaması için (gaz ile soğutma sağlıyor) fakat bu seferde kasa içi görüntüsü sıfır olur. soğutmanın şekli ve tehlikesi bakımından bu pojeyide es geçiyorum.

• ARKADAŞLAR BU PELTİERİ ELEKTRONİK KART YAPSAK ISI AYARLI GİBİ DÜŞÜNÜN TERMOSTAT KOYUP SİÇAKLIK 5 İLE 20 DERECE ARASINDA AYARLAYIP O ŞEKİLDE CALIŞSA
    YADA BU PELTİER KAC WOLTLARDA NEKADAR ISI VERIYOR 12 W DEĞİLDE 8 W VERELİM SICAKLIĞI 10 DECEYE SABİT KALSIN
  • quote:

Orijinalden alıntı: kajmir

ARKADAŞLAR BU PELTİERİ ELEKTRONİK KART YAPSAK ISI AYARLI GİBİ DÜŞÜNÜN TERMOSTAT KOYUP SİÇAKLIK 5 İLE 20 DERECE ARASINDA AYARLAYIP O ŞEKİLDE CALIŞSA
    YADA BU PELTİER KAC WOLTLARDA NEKADAR ISI VERIYOR 12 W DEĞİLDE 8 W VERELİM SICAKLIĞI 10 DECEYE SABİT KALSIN

ısıtma sistemlerinde termostat var ve gereken ısıya ulaşınca devreye girip elektriği kesiyor bu sistemdede olabilir termostat
  • Tamda peltier üzerine konu açıcaktım bu konuyu gördüğüm iyi oldu daha önce elime hiç peltier almasamda ne olduğunu ve mantığını biliyorum bugün elektronikçiler çarşısının yakınına parkedince aklıma geldi aradım buldum aldım (ne bulunmaz bir illetmiş) bana peltieri veren kişiden 12v olmasını istedim oda bana 85w peltier verdi doğru peltiermi söyledikleri doğrumu onu bile bilmiyorum üzerinde

TEC1-12708
    HL 09/27/12

yazıyor

Eve gelince bilgisayarın 4pin molexsi ile kontrol ettim çok fazla soğumuyor ama hemen nerdeyse el yakıcak kıvama geliyor (5-6 saniye)

Yarın uçlarına bir molex lehimleyip ısınan tarafının altına bir cpu fanı koyup bilgisayarı bu şekilde bırakıp ne duruma geleceğine bakmayı hedefliyorum ben o sırada arabamın ezik tamponunu sökmeye çalışıyor olucam büyük ihtimalle başaramıycak ve saatlerimi harcıycam

Umarım ben evde yokken yangın falan çıkmaz (6-7 yıl önce yaptığım bir modifikasyonda kullandığım yanlış kablolar üzerinden geçen gerilimi kaldıramayıp yanmışlardı eve geldiğimde zemin tamamen dumanla kaplıydı)

Sonuç terleme buzlanma falan olursa gücü molexsin 5v ucundan, bilgisayardaki cm lluc-01 den, yıllar önce yaptığım fan kontrolcüleri bulabilirsem onlardan, potansiyometrelerden yada şimdi aklıma gelmeyen başka şeylerden almayı düşünüyorum büyük ihtimalle bu sorunu çözücem.

Son bir sorunum var kullandığım amd am2 işlemci ile soğutucunun arasına nasıl yerleştiricem tavsiyesi olan varmı ? ( Ben şuanda anakart üzerinde kalan soğutucunun plastik bağlantısının vidalarını daha uzun vidalarla değiştirip araya birşeyler koyarak bağlantı aparatını bir miktar anakart üzerinde yükseltmeyi düşünüyorum )

Bunları hiç buraya yazmadanda istediğimi yapardım ama saçma birşey yapmamak istediğim için sizin fikirlerinize ve özellikle tecrübelerinize ihtiyacım var yorumlarınızı bekliyorum .

• Şimdi mesaj tarihlerine baktımda hortlatılmış bir konuymuş peltieri 12v molexe bağlayıp sıcak tarafını aktif bir cpu fanına soğuk tarafınıda fansız bir cpu bloğuna gelecek şekinde sandviç yaptım saat 14:30 da test başladım bakalım ilerleyen saatlerde nasıl olacak.
  • Peltierden anlayan pek kimse yok galiba bugün çok başarılı bir test yapamadım bilgisayarın uzun süre dokunulmadan bekleyince uyku moduna geçtiğini unutmuşum ama çalıştığı kadarı ile hiç bir problem olmadı
  • beyler bu konu dışında yine peltierle ilgili bir konu daha açmıştım 2 ay önce ancak kilitlendiği için şuan size gösteremiyorum orada da peltieri su soğutma radyatörüne temas ettirerek soğutmayı paylaşmıştım çizimler felan. Şöyle düşünün bu hava soğutma su soğutmayı yapan adamlar bu peltier denen illeti bilmiyorlar mı haberleri mi yok? tabi ki var ama onlardan bu işin olmayacağını bildiklerinden dolayı hiç bulamıyorlar benden size bir tavsiye boş verin burada harcayacağınız zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz..

Not: Peltier ile bilgisayar soğutulmaz.

Edit:
     Peltier Soğutma Sistemi

Çalışma prensibi; su dolu strafor kabın içerisine yerleştirilen radyatör, kaba temas eden peltierin (yeşil ile gösterilen) suyun sıcaklığını düşürmesi sonucu soğuması ve bir pompa yardımı ile radyatörde ki soğuyan suyun cpu bloğu üzerine aktarılması amaçlanmıştır.

Not2: Konu üzerinde ilgilendiğim için değil Peltier nedir, nasıl çalışır. adlı konunun hortlaması sonucu oradaki arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla paylaştım, son görüşümü yukarıda belirtmiştim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferhat1258 -- 6 Nisan 2014; 15:24:25 >

• Galiba evet gerçekten peltierle bilgisayar soğutulmuyor montajını az önce yaptım çalıştırdım değerlere bakınca ağzım düştü cpu peltierden önce 45 dereceydi şimdi 72 oldu kaça kadar yükselicek bilmiyorum yarın montajda kusur olup olmadığına bakar tekrar bakıcam
  • ferhat1258 kullanıcısına yanıt
    Baya geç oluyor ama size peltieri açıklıyım, peltier bir soğutma sistemi değildir üzerinden geçen elektrik akımını kullanarak yüzeyleri arasında ısı transferi yapar ve bu süreçte ısı üretir. ayrıca peltierin yüzeyleri arası ısı transferi soğutacağı nesnenin ürettiği ısıya bağlıdır. şimdi 80 wattlık bir peltiermimiz olsun ve bunun yüzeyleri arasındaki maksimum sıcaklık farkı pt=60 derece olsun(bu değeri üretici ve peltierin kalitesi belirler), işlemcimiz 50 watt diyelim. oda sıcaklığımız 25 derece peltierin üstündede en üst model hava soğutucularından olduğunu varsıyorum(noctua yada thermalright silver arrow) . peltierin iki yüzü arasındaki sıcaklık farkını veren formul Dt=(1-işlemci gücü/peltier gücü)*pt= (1-50/80)*60=22.5 derece. şimdi işlemci+peltierin sıcak tarafının soğutucu üzerinde oluşturduğu sıcıklaık farkını hesaplayalım, soğutucumuzun direnci 0.1 Celsius/Watt ise işlemci+peltierin T=0.1*(50+80)=13 derece buldunğumuz oda 25 derece toplam sıcaklık=13+25=38 bu değer bir süre sonra peltierin sıcak tarafındaki değere eşitlendi daha önce peltierin yüzeyleri arasındaki sıcaklık farkını 22.5 derece bulmuştuk peltierin soğuk yüzü=sıcak yüz -Dt=38-22.5=15.5 derece, yani işlemci maksimum yükte 15.5 derece calışacak bu sistem için peltier gayet etkili. Şimdi aynı hesabı 150 wattlık bir işlemci ve 200 wattlık ,pt=67 derece bir peltier için yapıyım. Dt=(1-150/200)*67=16.75 T=(150+200)*0.1=35 toplam sıcaklık=35+25=60 derece 60-16.75=43.25 bu örnekte peltier 20 derece sıcaklık verdi ve 16.75 derece soğuttu toplamda 3.25 derece artış yaptı. Peltier olmadan elde edilecek hesap söyle 150*0.1=15 25+15=40 derece. Burada olay ısı kaynağının gücünde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vespacrabro -- 14 Şubat 2014; 9:44:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: vespacrabro

Baya geç oluyor ama size peltieri açıklıyım, peltier bir soğutma sistemi değildir üzerinden geçen elektrik akımını kullanarak yüzeyleri arasında ısı transferi yapar ve bu süreçte ısı üretir. ayrıca peltierin yüzeyleri arası ısı transferi soğutacağı nesnenin ürettiği ısıya bağlıdır. şimdi 80 wattlık bir peltiermimiz olsun ve bunun yüzeyleri arasındaki maksimum sıcaklık farkı pt=60 derece olsun(bu değeri üretici ve peltierin kalitesi belirler), işlemcimiz 50 watt diyelim. oda sıcaklığımız 25 derece peltierin üstündede en üst model hava soğutucularından olduğunu varsıyorum(noctua yada thermalright silver arrow) . peltierin iki yüzü arasındaki sıcaklık farkını veren formul Dt=(1-işlemci gücü/peltier gücü)*pt= (1-50/80)*60=22.5 derece. şimdi işlemci+peltierin sıcak tarafının soğutucu üzerinde oluşturduğu sıcıklaık farkını hesaplayalım, soğutucumuzun direnci 0.1 Celsius/Watt ise işlemci+peltierin T=0.1*(50+80)=13 derece buldunğumuz oda 25 derece toplam sıcaklık=13+25=38 bu değer bir süre sonra peltierin sıcak tarafındaki değere eşitlendi daha önce peltierin yüzeyleri arasındaki sıcaklık farkını 22.5 derece bulmuştuk peltierin soğuk yüzü=sıcak yüz -Dt=38-22.5=15.5 derece, yani işlemci maksimum yükte 15.5 derece calışacak bu sistem için peltier gayet etkili. Şimdi aynı hesabı 150 wattlık bir işlemci ve 200 wattlık ,pt=67 derece bir peltier için yapıyım. Dt=(1-150/200)*67=16.75 T=(150+200)*0.1=35 toplam sıcaklık=35+25=60 derece 60-16.75=43.25 bu örnekte peltier 20 derece sıcaklık verdi ve 16.75 derece soğuttu toplamda 3.25 derece artış yaptı. Peltier olmadan elde edilecek hesap söyle 150*0.1=15 25+15=40 derece. Burada olay ısı kaynağının gücünde

Silver arrow sb-e extreme kullanıyorum, peltier ile 5 ghz deki 8320 yi soğutma şansım var mı termostatlı bir sistem de olabilir amaç normalde 5 ghz de 70 é çıkan işlemciyi 50 yi geçirmeden 40 ın da altına düşünmeden tutmak, beni düşündüren kısım peltieri işlemcinin üzerine koyarsak tam temas edemeyip ısıyı düzgün aktaramayacağı, başka türlü nasıl uygulayabilirim, sizce nasıl olmalı, olur mu
    Teşekkürler

• peltier i pc yi sıvı soğutma olarak kullanablirsin,şöyleki pc dışında alüminyum su bloğuna montaj lanmış 2 adet peltier ile su devirdaim vasıtasıyla kasa dışında suyu soğutarak işlemci sıvı soğutmada kullanılan kafaya monte edilerek olabilir

Peltier Soğutma Sistemi

bu resimde karlama yapan radyatör üstündeki alüminyum su bloğu termal macun ile işemci üzerine teması sağlanmak suretiyle soğutma oalbilir belki .tabi ki bu resimdeki panel pc dışında olacak burada soğuyan su silikon hortum ile işlemci üzerine montaj yapılan alüminyum su bloğunu dolaşıp gelecek birde dalgıç su pompası suyu dolaştıracak elbette .yani fikir bu bu konuda youtube da ilgili videolar mevcut

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinan oral -- 6 Mart 2022; 2:28:47 >

• Hort :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.