Şimdi Ara

Yoğuşmalı kombi kullanımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
70.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bir çok satıcı klasik kombi tavsiye etmekte haklımı acaba, neden mi; çevremde akrabalarımda yoguşmalı kombiler var, evin bir çok odası petekleri kapalı ve şu an 50 derecede çalışıtıyorlar (ama sebebsiz) dedim asla 45-50 dereceyi geçmemek gerekiyormuş aa saçmalama çok soguklarda artıyoruz donalımmı diyorlar, bende kombiyi hiç kapamamak ve peteklerin üzerindeki dereceden (ayardan) artırmek gerekiyormuş dedim ama dinleyen yok.

Acaba dogru nedir nasıl kulanmak gerekir, siz burada yogışmalı desenizde millet alıyor ama son derece ayarı ne ise ona göre ayarlayım öyle kullanıyor.

Dogrusu
    24 saat kapamamak,
    bütün peteklerin açık olması,
    kullanılmayan odaların derecesinin düşürülmesi,
    kombi üzerinden 45 - 50 derece ayarlama,
    petekler üzerinden istedigimiz ayarı yapma, dogrusu bumu.

diyekim kombi 45 dereceye ayarlı ve yoguşma olması için asla 50 dereceyi geçmemek gerekiyor, peteklerde 2 ayarda oda 18 derece ama ben donuyorum, petekden ayarı 3-4-5 ayarlasam ve kombi üzerindende 50 dereceyi geçmeyerek oda 25-26 derece olurmu ve petek üzerinden derece artırmanın gaz tüketimine çok katkısı olurmu çünkü kombi hep 50 olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tostmania

bir çok satıcı klasik kombi tavsiye etmekte haklımı acaba, neden mi; çevremde akrabalarımda yoguşmalı kombiler var, evin bir çok odası petekleri kapalı ve şu an 50 derecede çalışıtıyorlar (ama sebebsiz) dedim asla 45-50 dereceyi geçmemek gerekiyormuş aa saçmalama çok soguklarda artıyoruz donalımmı diyorlar, bende kombiyi hiç kapamamak ve peteklerin üzerindeki dereceden (ayardan) artırmek gerekiyormuş dedim ama dinleyen yok.

Acaba dogru nedir nasıl kulanmak gerekir, siz burada yogışmalı desenizde millet alıyor ama son derece ayarı ne ise ona göre ayarlayım öyle kullanıyor.

Dogrusu
    24 saat kapamamak,

diyekim kombi 45 dereceye ayarlı ve yoguşma olması için asla 50 dereceyi geçmemek gerekiyor, peteklerde 2 ayarda oda 18 derece ama ben donuyorum, petekden ayarı 3-4-5 ayarlasam ve kombi üzerindende 50 dereceyi geçmeyerek oda 25-26 derece olurmu ve petek üzerinden derece artırmanın gaz tüketimine çok katkısı olurmu çünkü kombi hep 50 olacak.

Merhaba, benim de yoğuşmalı kombim var şu sıralar 45 derecede denemeye başladım, daha önce 50 dereceydi (fabrika çıkışı daha aşağı inmiyordu, kart değişti düzeldi.). Koridor ve Banyo hariç tüm peteklerde termo vana var. Salon ve Çocuk odası 18 derece ayarlı (salon boş kimse oturmuyor, çocuk odasında annemler yatıyor ve sıcağı sevmiyorlar), Mutfak ve Yatak odası 20 derece ayarlı, Oturma odası 22 derece akşamları çocuklar okuldan gelince 24 dereceye çıkartıyorum. Şimdilik çok güzel ısınıyoruz, istenilen ısıya çıkmayan oda yok. Bunun sırrı mobil sistem ve uzun petek metrajı. 10m2 kareye 1.2mt petek şeklinde koydum. Örneğin 12mt2 olan oturma odasına 1.4mt petek var. Üstelik binada şimdilik dış izolasyon yok, o da yapılınca 40 derece bile yeterli olacağına inanıyorum. Sitede ilk faturalar gelmeye başladı, beni dinlemeyen arkadaşlara en düşük gelen fatura 120 TL üstellik onların daireleri 75m2 benim ise 100m2, bu arada bana 90 TL geldi, kombiye geçmeden önce zaten 35 TL olarak geldiğini düşünürsek çok güzel bir rakam. Diyeceğim şu ki burda yazlıanlara inanın dışarıda söylenenlere değil, buradaki insanların herhangi bir menafaati yok tavsiye verirken sizi düşünüyorlar, dışarıdakiler ise sizi değil karlarını düşünüyorlar. Yoğuşma için en sağlıklı çalışma aralığı 40 - 55 derecedir, doyum noktası 57 derece bunu elde etmek için en önemli 2 faktör dış izolasyon ve uygun petek metrajı.

• Yoğuşmalı kombiler premix ile doğal gazı hava karışımı ile çoğaltır yani yoğuşma olsada olmasada % 4-5 ilk başta tasarruf olur.

Kombiler 55 dereceye kadar maksimum yoğuşma yapar fakat 60 ı geçince yoğuşma verimi düşmeye başlar.. Yani 70 derece çalıştırsanız bile yoğuşma olur ama 55 te iken %15 oluyorsa 70 derecede %5-10 olur..

Kombiyi kapamamak konusunda haklısınız evi buz gibi soğutup yeniden ısıtmak mantıklı değil..Önemli bir etkende yalıtımdır evde ısı kaybı varsa nispeten yakıt çoğalır yalıtımlı ise konfor ve tasarruf üst düzeyde olur. Fakat 2 peteği ısıtmakla 4 peteği ısıtmak arasında pek fazla tasarruf olmaz..Bunu deneyerek bulacaksınız.. Isı kaybı fazla değilse termostatın tasarrufa katkısı çok olur. Termostat hassas olursa (0,2) kullanımıda konforlu olur kapanıp açılma arasında üşümezsiniz.

Aşağıdaki konuda sserin arkadaşımızın yoğuşmalı yoğuşmasız karşılaştırması var onuda okuyun.
    http://forum.donanimhaber.com/m_43771116/mpage_5/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: Tostmania

bir çok satıcı klasik kombi tavsiye etmekte haklımı acaba, neden mi; çevremde akrabalarımda yoguşmalı kombiler var, evin bir çok odası petekleri kapalı ve şu an 50 derecede çalışıtıyorlar (ama sebebsiz) dedim asla 45-50 dereceyi geçmemek gerekiyormuş aa saçmalama çok soguklarda artıyoruz donalımmı diyorlar, bende kombiyi hiç kapamamak ve peteklerin üzerindeki dereceden (ayardan) artırmek gerekiyormuş dedim ama dinleyen yok.

Dogrusu
    24 saat kapamamak,

Ayni cepheye ve ayni sartlara sahip komsumla ayni sekilde isiniyoruz o benden yaklasik yuzde 35 daha az fatura oduyor neden mi?onun kombisi yog novadens benimki ise yogusmasiz bosch.size soylenenlere aldirmayin burdaki arkadaslar benim gozumde muhendisten bile ustun bu konularda.dediklerini uygulamak lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar ben biliyorum ve bunuda söylüyorum ama tam olarak yazıma yanıt alamadım.
  • buradan bilgi alabilirsin Hocam http://www.termoteknik.com
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.