Şimdi Ara

EVLİLİK ÜZERİNE SOHBETLER (226. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
16.184
Cevap
394
Favori
926.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
398 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 224225226227228
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sen bu kafayla evlenemezsin.( ki bu devirde evlenmek sacmaligin daniskasidir bence) istedigin gibi bir kiz bulma olasiligin neredeyse sifir, yani gercek hayatta sifira esit.

eger evlenirsen mutlaka birisinin elinden gecmis olur, ama sen bunu masum temiz olarak dusunerek kendini avutmak zorunda kalirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

sen bu kafayla evlenemezsin.( ki bu devirde evlenmek sacmaligin daniskasidir bence) istedigin gibi bir kiz bulma olasiligin neredeyse sifir, yani gercek hayatta sifira esit.

eger evlenirsen mutlaka birisinin elinden gecmis olur, ama sen bunu masum temiz olarak dusunerek kendini avutmak zorunda kalirsin.

Kız arkadaşının ailesinden, polisten, 3 sene sonra evleneceği kocasından bile gizlemiş olduğu tecavüzü fark edebilecek ve anlatmasını sağlayabilecek bir adamla konuşuyorsun, sen kafanı yorma o konulara.
  • Mr. Pink kullanıcısına yanıt
    boyle kendine asiri guven duyanlar nedense hep ilk aldatilanlar, ilk olarak kandirilanlar oluyor
  • internette başı kapalı kadınlar üzerinden birçok konuda eleştirel paylaşım yapılır her zaman ancak ne yazık ki bu paylaşımlarda eleştirinin hedefi direkt olarak bu kadınların kendileri olurlar.

mesela işte başı örtülü ama üzerindeki kıyafeti dar olan bir kız fotoğrafı paylaşılıyor ve kızın kendisine yükleniliyor.

ben bu kadınların durumuna çok üzülüyorum, çoğu mecburen kapanmış kişiler ve üzerine bir de sanki bu görüntünün oluşmasında asıl sorumlu kendileriymiş gibi fotoğrafları alınıp paylaşılıyor, kendilerine yükleniliyor.

benim 3 kız kardeşim var. ablam, yani en büyük kız kardeşim, kapanmak istemedi ve baskılarla zorla kapatıldı. küçük kız kardeşlerin ise ablamın başına gelenlere şahit oldukları için kendi özgür iradeleri ile kapandılar. özgür iradeleri ile derken yanlış anlaşılmasın, önlerindeki iki seçenek 1-kapanmak, 2-kapanmamak, şeklinde değildi. önlerindeki iki seçenek: 1-kapanmak, 2-zorla kapatılmak, idi. küçük kardeşlerim de zorbalıkla kapatılmanın ne olduğunu ablamdan gördükleri için aynı şeyleri kendileri yaşamak istemediler ve özgür iradeleri ile birinci seçeneği seçtiler. (seçimden öte mecburiyet)

bu durum birçok başörtülü kız-kadın için benzer iken, başı kapalı elbisesi avrupai bir kız gördüğümde şahsen kıza sinirlenemiyorum. tam tersine o kızın yaşadığı baskıyı anlayışla karşılıyorum.

küçükken zorbalıkla yapılan baskı, büyüdüğümüzde ise dedikodu-kötü görme-hor görme şeklinde psikolojik olarak kontrol altında tutma şeklinde yapılıyor. benim 3 kardeşimden sadece biri büyüdüğünde bu psikolojik baskıyı kırıp başındaki örtüyü çıkartmak istediğini dillendirebildi, ve hatta çıkarttı. ancak kardeşim bunu yapabildiğinde durumlar eskiye göre çok farklı idi. kardeşim artık kendini kanıtlamış, iyi bir fakülte bitirmiş, çalışan, daha da ilerleme kaydederek ilerleyen, kendi ayakları üzerinde duran geleceği parlak biri idi. bir zamanlar onu kontrol altında tutanlar ise artık ihtiyarlamışlardı.

bu çok acı bir tablo. bir ailenin bireyleri arasında olması gereken ilişki gücü yettiğince birbirine hayatı zorlaştırmak değil, tam tersine var gücüyle birbirine destek çıkıp hayatı kolaylaştırmak olmalı. biz de eğer burada bir yanlış görüyorsak, yapmamız gereken şey bu duruma yapıcı çözümler üretmek olmalı, en azından bu yanlışı kendimiz ileride çocuklarımıza yapmamak olmalı.

peki ama çocuğuna bu yanlışı yapmamak, o kadar kolay mı? eminim burada eleştirdiğim babam da kızlarına iyilik yaptığını düşünmüştü başlarını zorla örterek. ben bir ateist olarak insanın başına geçirdiği bir örtünün önemsizliğinin farkındayım ve ileride kızım olursa onu örtü konusunda özgür bırakacağım ancak bunu yapmak tüm bu sorunları çözmüş mü olacak? kızımın inancına, baş örtüsüne karışmayacak olmam sadece yapılmaması gereken bir zorbalığı yapmamış olmamı sağlar, ama bir baba çocuğunu eğitmelidir de. her ebeveyn tabii ki çocuğunu eğitip hayata hazırlayacaktır ve bunu yaparken kendi fikirlerinden-yaşam tarzından olumlu-olumsuz birçok şeyi çocuğuna miras bırakacaktır. işte bu yüzden aslında babamın kardeşlerine yağtığı yanlışı benim kendi çocuğuma yapmamam o kadar da kolay değil. yani bu işler o kadar da basit değil aslında. bu düşünce babamı da bi nebze anlamamı sağlıyor. eminim ilerideki mutemel çocuğumu ne kadar rasyonel yetiştirmeye çalışırsam çalışayım o da benim bazı uygulamalarımı çok anlamsız ve yanlış bulacaktır. ve umarım çocuğum da en azından bunları düşünüp bana bu anlayışı gösterme lütfunda bulunur.

bu, tüm bunlar, nesilden nesile bir değişimin vücut buluşundan başka bir şey değil. pek hoşumuza gitmese de hayatın her alanında (kesinlikle sadece inanç alanında değil) bu değişim kaçınılmaz. eğer bunun farkında olursak, bu değişimin hayattaki en yakınlarımız olan anne-babamız ve çocuklarımız ile aramızdaki bağlara zarar vermesinin önüne geçme fırsatımız olur. ne yazık ki birçok aile bunu yapamıyor ve kendisi gibi yaşamadığı için en yakınlarına ciddi tavırlar alıp bağlarını kopartabiliyorlar. en azından o kişiye muhtaç duruma gelene kadar.

yani uzun vadede değişime karşı gösterebileceğimiz iki tutum var:
    1- ya gerçeği kabul edip, değişimin farkına varıp, aile içi ilişkilerimizde en yumuşak ve zararsız geçişleri sağlamaya çalışacağız.
    2- ya da gücümüz tükenene kadar değişime karşı koyup, gücümüz tükendiğinde üzgün bir şekilde kabulleneceğiz. (ihtiyar babamın şu an başı açık kız kardeşime bişey dememesi ve hatta artık bunu normal karşılamaya başlaması gibi)

yapacak bir şey yok, kafası yana yatık şekilde dudağı olabildiğince öne çıkmış olarak aynanın karşısında selfie çekilip bunu paylaşan bir kızının olmasını eminim çoğunuz istemezdiniz, ama gerçek şu ki bu hareket artık normalleşiyor ve biz ihtiyarladığımızda yetişkin insanlar: "oha oha bir zamanlar kızların bu şekilde selfie çekilmesini uygunsuz karşılayacak kadar geri kafalı insanlar varmış ve biz bu insanların arasında yetiştik, ne kadar geri kafalı adamlarmış bunlar yahu böyle fotoğraf çekilmenin kime ne zararı var ki??" diyecekler bizim hakkımızda. hayat: "ateistim ama kızımın başını örtmesine karışmayacağım" denilince çözülebilecek kadar, ya da: "şunu şunu yapan örümcek kafalıdır" denilince çözülebilecek kadar basit değil. biz aslında biraz büyük resme bakabilirsek inançlısı-inançsızı hepimiz aynı basamakları çıkmakta olduğumuzun farkına varabiliriz. bu yüzden birbirimizle dini tartışıp atışmaktansa, ortak yaşamımızı, ortak sorunlarımızı tatışmalıyız. ilerleme kaydetmek için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 22 Mayıs 2016; 20:07:10 >

• Kassady kullanıcısına yanıt
    hocam merhabalar,

hristiyanlık ve öncesi de, müslümanlıkta hep islam. Allah'ın dini hiçbir zaman değişmedi. hz.Adem'den bu yana hep islam vardı.

her zaman, tüm peygamberler yalnızca islamı anlattı. insanlar mevcut verileri bozmaya kalkıp sapkınlaştıkça, yeni peygamberler o kültürlere uygun, özelleştirilmiş, bir yandan da genel verilerle geldi. ancak öz her zaman aynıydı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 01001101 kullanıcısına yanıt
    Yaşadığım hayatla sizin hayatınız arasında üç ablam olması dışında bir benzerlik olmasa da, bir şeyler yazmak istedim, yazamadım.

Galiba kadına bakışı bambaşka bir toplumdayız, iki uç var ikiside çok sivri, biz ortada kalmışız.

• arkadaşlar mesajlarda kullandığımız ifadelere dikkat edelim, daha önce yanlış algılama sebebi ile konu kapanmıştı, zor açtırdık.
    konu tekrar kapanmasın.

insanları kılık kıyafetleri yargılamak doğru olmaz. iç dünyası ve kılık kıyafetleri çok zıt olan insanlar gördüm.
    bu sadece bayanlar için değil, erkeklerde de benze durumlar var. bu konu çok geniş kapsamlı bir konu olduğu için fazla detaya girmiyorum.
  • muvakkit kullanıcısına yanıt
    Hocam merAk ettim yaş kaç? Yazdıklarınız ilgimi çekti

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Pink

quote:

Kız arkadaşının ailesinden, polisten, 3 sene sonra evleneceği kocasından bile gizlemiş olduğu tecavüzü fark edebilecek ve anlatmasını sağlayabilecek bir adamla konuşuyorsun, sen kafanı yorma o konulara.

Haha kesin eski erkek arkadasi tecavuz etmistir.

Ya da bisiklet kazasidir.

Oyle kizlar bir tek size kapak atabiliyor iste. Neden ? Cunku zar kafalisiniz. Neden ? Cunku aldatilmak istiyorsunuz.

Siz gercegi bilmek degil kandirilmak istiyorsunuz.

Bakire kizla evlenirsiniz, bakire olmayan kizi seversiniz. Bu kimseyi ilgilendirmez. Benim escinsel arkadasim da var, kapali arkadasim da var. Ve kapalilar oyle sabah aksam din konusmuyor sizin gibi. Muhabbet, kafa kizlar yani.

Ama saf erkeklerin de bu tribe girmesine guluyorum aga.

Adam hem yalani yiyor, hem de rahat ol diyor.

Millet rahat, asil sen rahat misin :)

• Rovaniemi kullanıcısına yanıt
    Yaşlandık biz 36

• Kapalılık dediginiz şeyin zihin altyapısı onemli.niçin kapanmış,kültür ,dinsel inançlar vs vs.
    Biz üniversitedeyken başörtüsü sorunları çıkınca bir grup ha başını açtı veya peruk taktı girdi .bu kızlar basi önde insanlarla muhatap olmamak için erken gelip ön koseye sınıfta oturup dersler bitene kadar çıkıp gezmezlerdi.
    Bir de sizler başınızı açıp bu tagut düzenine karşı dik durmadiniz deyip girmeyenler vardı ki bunlar diğerlerini neredeyse kafirlikle itham edecek seviyede bir aşağılamaya maruz bırakıyordu.gel gelelim derslere girmeyen bu mücahid ablalar ve abiler başörtüsü toplantıları yapıyorlardı uskudar fethi paşa korusu gibi yerlerde.ve bu mücahid ve mucahideler karşılıklı çay ve sigara iciyordu.sınıflarında selamlaşmayan bu insanlar arasında oluşan yakınlaşmalar sonucunda evlenenler flört lesenler gezip tozanlar vs vs
    Yani o asagiladiklari kızların hiç birisinin yapmadığını bu mücahid ve mucahideler yaptı.
    Görüntü aldatır.
    Esas olan niyettir ve amelleri
    niyetler belirler .bu hadis biri hariç tüm hadis kaynaklarının ilk hadisidir
    Kuran in iniş süreci tedricidir (parça parça) ve ilk ayetler imandan bahsederken içki ve tesettür ayetleri yıllarca sonra inmiştir
    Ruhuna imanı yerlestirememis ham softalarin (ben yerleştirdiğimi iddia etmiyorum) başlarını kapatmış olması birşey ifade etmez
    Hz peygamber kişinin namazı sizi aldatmasin derken ve din muamelattir derken kişiler arası belirleyici faktorun kişinin ibadet hayatı değil kişilerin insanlar arasi hak adalet gibi kavramları olduğunu görürüz.bunun yanında kişisel dindarlikla ilgili olarak ise,
    Dinin tedricilik ilkesini goz önüne alırsak başörtülü dediginiz insanların yüzde kaçı 5 vakit namaz kılıyor ki ben kısmen görüyorum ki çok dusuk bu .onun için tesettur dindarlık nedeni olamaz .kişisel olarak dindar bir kadınla evlenmek istiyorum diyen birinin tesettur den önce bakması gereken temel kriter 5 vakit namaz,durustluk,sadakat gibi kavramlardır ki erkeğe olan itaati üzerinde ciddiyetle durur Kuran,kocasina itaati olmayan kadının dindar olduğunu söylemek Kuran la ters dusmektir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muvakkit -- 23 Mayıs 2016; 12:28:00 >

• ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: K.B.V.

quote:

quote:

Oyle kizlar bir tek size kapak atabiliyor iste. Neden ? Cunku zar kafalisiniz. Neden ? Cunku aldatilmak istiyorsunuz.

Bakire kizla evlenirsiniz, bakire olmayan kizi seversiniz. Bu kimseyi ilgilendirmez. Benim escinsel arkadasim da var, kapali arkadasim da var. Ve kapalilar oyle sabah aksam din konusmuyor sizin gibi. Muhabbet, kafa kizlar yani.

İlgili kız 4 yaşındayken tecavüze uğramıştı, kızın bekaretini ben aldım. Tecavüzün detaylarını burada yazmayacağım senin için.

İki tane mesaj okumaktan acizsin. Bir cümlemi görür görmez gelmiş paragraf döşemişsin. Benim din konuştuğum falan yok, 6 senedir tanrıtanımazım. Bana saf diyorsun da senin bir şeyden çaktığın yok esas. Forumda içinde din ya da bekaret geçen mesajları cımbızla çekip her zamanki basmakalıp cümlelerini döşüyorsun nereden geldiği bellisiz varsayımlarınla süsleyerek.

Barış getireceğine inandığı için HDP'yi destekleyen bir tatlısu solcususun, kimin saf olduğu muhabbetine girmeyelim bence.

• 2 kişi konuşurken, 3. Şahısın müdahele etmesine her ne kadar bende karşı olsam da adamı iğnelemek için yer arıyorsunuz.

Bakire olayı derin bir konu bence. Patlak bir kızı kimse istemez herhâlde? İsteyenin beyninden şüphe ederim. isteyene de saygı,maygı duymam açıkcası. Einstein'ın dediği gibi omurilik olsa yeter o adama, beyin yanlışlıkla verilmiştir, olmuştur.

• quote:

quote:

quote:

quote:

İlgili kız 4 yaşındayken tecavüze uğramıştı, kızın bekaretini ben aldım. Tecavüzün detaylarını burada yazmayacağım senin için.

İki tane mesaj okumaktan acizsin. Bir cümlemi görür görmez gelmiş paragraf döşemişsin. Benim din konuştuğum falan yok, 6 senedir tanrıtanımazım. Bana saf diyorsun da senin bir şeyden çaktığın yok esas. Forumda içinde din ya da bekaret geçen mesajları cımbızla çekip her zamanki basmakalıp cümlelerini döşüyorsun nereden geldiği bellisiz varsayımlarınla süsleyerek.

Barış getireceğine inandığı için HDP'yi destekleyen bir tatlısu solcususun, kimin saf olduğu muhabbetine girmeyelim bence.

Beni gec. Sen nasil bir sizofrensin ki bu yazdiklarimdan siyasi gorusumu tespit edebiliyorsun.

Yazik ya kimin cocuguysa.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Beni gec. Sen nasil bir sizofrensin ki bu yazdiklarimdan siyasi gorusumu tespit edebiliyorsun.

Evet, haksız çıkınca "Beni geç.". Hemen mesajın içinden cımbızla 1 cümle çek ve oraya odaklan. Böylece konuyu okuyanlar unutsunlar mors oluşunu.

Hayırlı bloklar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Evet, haksız çıkınca "Beni geç.". Hemen mesajın içinden cımbızla 1 cümle çek ve oraya odaklan. Böylece konuyu okuyanlar unutsunlar mors oluşunu.

Hayırlı bloklar.

Her mesajima, deve seyini belledigi gibi 'hdp'yi savunan tatlisu solcusu'' yaziyorsun.

Nerden biliyorsun, nerden duydun ?

Bir tarafindan bir seyler uydurma sanatini goz onunde bulundurarak tecavuz olayini yorumladim. Forumda capin bu kadar cunku.

• evet arkadaslar, lutfen tartisma ortami yaratmayalim, duellolarimizi ozelden yapmaya ozen gosterelim

• Evet kavga devam ettikçe konu kendi amacından sapıyor

• bu konu önceden eşiyle sorun yaşayanların ya da nişan bozanların içlerini döktükleri bir yer idi ve erkeklerle dolu bir konu olduğu için iç döken kişiye toplu halde destek çıkılıyordu, klasik kızlara saydırma fasılları yaşanıyordu.

sonra artık iç dökecek yeni evli/nişanlı adam çıkmamaya başlayınca bu sefer evlilik hakkında tahminlerin/görüşlerin yazıldığı bekar odasına döndü konu yani "fikir belirtme" konusuna döndü ve fikir belirtilip tartışılan yerde tabii ki fikir uyuşmazlığı olacak. bu kaçınılmaz.

yani aslında önceden konuda tatışma çıkmaması ve artık tartışma çıkıyor olmasının nedeni konunun seviyesinin düşmesi ya da daha akılsız kişilerce istila edilmesinden ziyade konunun profilinin değişmiş olması.

5 tane daha eşiyle sorun yaşayan erkek getirin şu konuya, içlerini döken birer mesaj yazsınlar, ondan sonra tartışma çıkmadan minimum 5-10 sayfa mesaj yazılır

• 
Sayfa: önceki 224225226227228
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.