Şimdi Ara

EVLİLİK ÜZERİNE SOHBETLER (133. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16.110
Cevap
394
Favori
921.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
395 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 131132133134135
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Anlattığınız kadarıyla şunu anladım hocam;

Sevgi bitince ilerleyen zamanlarda hayatın gerçekleriyle karşı karşıya gelince bu sevginin yerini "SAYGI" alıyor..

Aşk diye birşey olduğuna inanmıyorum zaten bu arada...

Aşk geçici bir heves..

Demek ki burdan şu sonuç çıkıyor. Heves bitince ilişkiyi saygı götürüyor.Kavgalar bu yüzden çıkıyor gibime geldi.Bilmem yanlış mı telafuz ettim ama durum böyle gözüküyor empati yapınca..
  • Napalım yani N kullanıcısına yanıt
    Demek istediğim 2 insanın evlenmesi için illada sevmesi gerekmez ,stresle başa çıkabilen sorumluluktan kaçmayan insanların birleşmesi daha hayırlıdır ,sevgi sonradanda gelebilir yada olmassa birbirlerine saygı duyabilirler ,ama tek bir düşünce var evliliği bitiren kadın yada erkek şu düşünceyi aklından geçirdiği an o evlilik bence bitmiştir "Ben hep bu sorunlarla boğuşarak kısa hayatımı bu adamın (kadının) yanında mı sonlandıracağım ,ben ne zaman rahat yüzü göreceğim" işte bu düşüncede olan biri zaten kendine yaşıyor demektir kendine yaşayan bir insan başkasını çekemez kısa hayatına başka şeyler sığdırmak ister başkası ile paylaşmaz sorunlarla karşılaşmak istemez.
  • geberit kullanıcısına yanıt
    Hocam kısa ve öz yazıcam bu yazdığınız mesaja..

Bu kesinlikle mantık evliliği oluyor..

Mantık evliliğinin pek taraftarı değilim.
    Menfaat ve çıkar ilişkisi olur o evin içindeki durumlar bana kalırsa.

O saydıklarınızı düşünen bir insanın zaten evlenmemesi gerekir.Sorumluluk sahibi olmayı öğrenememiştir.Daha kendine yararı yoksa,karısına,çoluğuna çocuğuna nasıl bakacak..

Dediğim gibi evlilik ciddi bir iş,müessese.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Napalım yani

Hocam kısa ve öz yazıcam bu yazdığınız mesaja..

Bu kesinlikle mantık evliliği oluyor..

Mantık evliliğinin pek taraftarı değilim.
    Menfaat ve çıkar ilişkisi olur o evin içindeki durumlar bana kalırsa.

O saydıklarınızı düşünen bir insanın zaten evlenmemesi gerekir.Sorumluluk sahibi olmayı öğrenememiştir.Daha kendine yararı yoksa,karısına,çoluğuna çocuğuna nasıl bakacak..

Dediğim gibi evlilik ciddi bir iş,müessese.

Olay mantık değil olması gereken.

Kendi adıma evleneceğim kişide 2 şey ararım.

1. Sahiplenme
    2. Sorumluluk alabilme

Sahiplenmek önemli bir olgudur. Tek başına erkeğin sahiplenmesi yeterli değildir; çünkü kadın da sahiplenmezse erkeğin sahiplenmesi ağır geliyor kadına.

Sorumluluk al(a)mayan bir kadın ise basit şeylerde bile bocalama yaşayarak kavga, tartışma ortamı yaratır. Hele hele yarın bir de çocuk olursa ki asıl sorumluluk budur hepten sarpa sarar işler.

Sevgi, aşk meselesi değil sadece evlilik kısacası. Onlar da olmalı; ama bütün içerisinde payı düşük.

Günümüzde evlenmek kolay değil, geçinebilmek(maddi-manevi) zor bir hal aldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ravelli76

severek evlenince mantık evliliği olmaz zaten..

mantık evliliği genelde maddi durumu iyinin iyiyle kötüyle kötünün evlenmesi olarak algılanıyor ben eşim ve en yakın arkadaşlarımızın evliliğini kıyasladım
    ben ve eşimle çok sevip evlendim (11 yıllık ilişki 12 olacak liseden başladı ) eşim doktor ailesinin durumu iyi ben mühendisim ailemin durumu eşimin 7 sülalesinin toplamı durumunda (bana faydaları yok görüşmüyorum ailemle) dedim işte evlilik sözleşmesi falan istersen yaparız dedi saçmalama la (Angaralıyık ) napacam ben senin paranı ihtiyacım olsa çalışır istediğim şeyi alırım dedi arkadaşlarımızda durum şu kızda oğlanda doktor kız oğlana sözleşme yaptırmış çocuk şok olmuş konuştuk geçen diyor ki abi ben boşasam ev araba hatuna kalıyor o ara sözleşmeyi okumadan imza attım geçenlerde elime geçti diyor eşine laf arasında söylemiş kızda demiş ee boşamak istiyorsan alırım anahtarı mayk demiş arkadaşımın morali sıfır severek evlendin sorununuz yok abartılacak şeyler değil desemde çocuğun aklında bu soru kaldı acaba tam sevilmiyor muyum kız beni mantık ilişkisi mi gördü falan diye birde dediki abi bütün faturaları ben ödüyorum 50 100 tl için laf ettiğimden değil geçen faturaları sen yatırsana demiş hatunda demişki 100 lira için mi laf yapıyorsun tartışmışlar çocuk demiş ben parasında değilim aylardır ben yatırdım bir gün yatır dedik paran mı yok o maaşlar nereye gidiyor deyince kavga büyümüş biz araya girdik falan ama ilişkiye bir kere soğukluk girdimi giriyor dikkat etmek lazım ufak şeylerin hesabını yapan biriyle evlenmeyin özetle
  • zorradam kullanıcısına yanıt
    sizin örneğiniz sıra dışı bir örnek olmuş.istisnalar kaideleri bozmaz.
    Rabbım o tür insanlardan cümlemizi uzak tutsun.
    bazı insanlar paraya taparlar.zengin ya da fakir olması fark etmez.
    mutluluğunuz daim olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ravelli76

sizin örneğiniz sıra dışı bir örnek olmuş.istisnalar kaideleri bozmaz.
    Rabbım o tür insanlardan cümlemizi uzak tutsun.
    bazı insanlar paraya taparlar.zengin ya da fakir olması fark etmez.
    mutluluğunuz daim olsun.

teşekkür ederim yinede sevgi gözünü karartmamalı insanın dikkatli olmak lazım kulağa küpe
  • zorradam kullanıcısına yanıt
    bu konu da çok haklısınız. sadece seviyorum diye asla evlenilmez.evlilik çok meşakkatli, karşılıklı fedakarlık isteyen bir kurumdur.
    sevgi aşk bir yere kadar götürür.asıl olan saygı,hoşgörü ve fedakarlıktır.
    Allah bütün kullarının dileklerini hayırlı kılsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chameleon41

Bazı kızlar rutinden sıkılıp heyecan arıyorlar. Heyecandan kasıt bilinmezliği çözme çabası. İlişkiyi bulmaca gibi görüyorlar. Erkeği çözdüğü anda bırakıyorlar. Bu tip kızlar için erkek çözülmesi ne kadar zor biriyse ilişki o kadar uzun sürüyor. Düşünsenize bir kızla birkaç ay takılıyorsunuz, geziyorsunuz, birlikte zaman geçiriyorsunuz yaptığınız şeyler bir süre sonra rutine bağlanıyor. İşte bu durumda kız tamam ben bunu çözdüm bunun eti budu bu kadar deyip sıkılıyor. Bu benim yaptığım bir tespit değil, 3 kere evlilik yapmış bir arkadaşımdan dinledim bizzat yaşadı bunları.

Ahhh, Şu gizemli erkeği oynayan tipler bu yüzden varlar.Herifte gizem falan yok,yakın arkadaşından,arkadaşlarından bir şey saklamayan tipler bir kız gelince dünyanın en gizemli tipi,en karamsar adamı falan oluyor ya.Hayatta en sevmediğim tipler bunlar.Bakalım kızlar ne zaman bu duruma uyanacak.
  • arkadaşlar herkes eşiyle nasıl tanıştı yazarlarsa çok merak ettim
  • Amin.
    Evlilik çok güzel bir şey.Huzurlu bir yaşam.Tabii ki doğru insanla.Evlenmek için evlenilmemeli.Doğru zaman geldiğinde evleniyorsun zaten.Önemli olan senin karakterine,kültürüne,bakış açına,ruhsal yapına yakın biri olması ve seni her halinle sevmesi,saygı duyması.
    Çok şükür Rabbime.
    Allah herkesin gönlüne göre versin.
  • evlilik insanların hayatı boyunca yaptığı en büyük icraattır.tıpkı yeni kurulan bir şirket gibi.mutlu evlilikler ömrü uzatır, süreleri sonsuz olur.
    mutsuz evlilikler insan ömrünü kısaltır,hayatı zindan eder ve süreleri kısa sürelidir.bazı çiftler çevrelerindeki insanlar mutlu olsun diye kendi mutsuzluğuna ve ömrünün kısaldığına aldırış etmez ve boşanmaktan kaçınırlar.
    aşk,sevgi zamanla oluşacak duygulardır.dediğiniz gibi doğru insanı bulmak evlilikte birinci kuraldır.ikinci kuralda maddi ve manevi olarak evliliğe hazır olmadan evlenmemektir.
    iki gönül bir olunca samanlık seyran olur, sözüne aldanıp evlenenler de çoğalmaya başladı.
  • ben galiba bu işi yapamıyorum, aynı iş yerinde olup sebep olmadan terkedilmek çok koydu bana her gördüğümde içim cız ediyor, içim daralıyor ruhum daralıyor çok kötü oluyorum nasıl çıkacam bu işin içinden bilmiyorum
  • allm A kullanıcısına yanıt
    unutmak çok zordur, hele de aynı ortamda akşama kadar çalışırken.Allah yardımcın olsun.beyninde başka şeylere yer açarsan belki unutman kolaylaşır.
    yeni bir kız ya da yeni meşgaleler.
  • allm A kullanıcısına yanıt
    Konuyu açan abinin de dediği gibi..Kendine yeni bir meşgale(kendini geliştirmek) bulmalısın.Kafanı kurcaliycak,meşgul edecek şeylerle ilgilenmelisin.

500 days of summer filmini izlemenizi istiyorum.

Son olarak gözden uzak olan gönülden de ırak olur diye bir laf var ama.,her gün görüyormuşsunuz.. :/

Buda geçer hocam,filmi izlemenizi istiyorum. Bitene kadar izleyin sıkılmadan.
  • Güzel bir rehber olmuş bence.

Şahsen evlilik fikri saçma gelse de muhafazakar bir sülaleden geldiğim için günün birinde ben de mecbur kalıcam evliliğe gibi , hayırlısı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fivestars F kullanıcısına yanıt
    Boşver hocam.Bırak gitsin.

Dertsiz başına iş mi açıcan ya..Bıraksana

Bekarlık sultanlık klişesi süper bir motto bence..

Evliler üstüne alınmazsa sevinirim. :)
  • bekarlık sultanlık olabilir, evlilik muhteşem olabilir.bunların tam tersi de olabilir.
    kişilerin beklentileri,yaşam standartları ve içinde bulundukları ruh hali bu durumu belirler.
    bekar olup monoton bir hayat yaşadığı için mutsuz olanlar olduğu gibi, evli olup hayatını karartan pişmanlık yaşayanlar da var.
  • Abi şu;

"bekar olup monOton bir hayat yaşadığı için mutsuz olanlar olduğu gibi, evli olup hayatını karartan pişmanlık yaşayanlar da var"

Bekar olup rutin bir hayat sürüp mutsuz olmaktan korkmuyorum değil.Gerisi yalan..
  • Napalım yani N kullanıcısına yanıt
    ben çevremden gördüğüm ve duyduğum yaşanmışlıkları baz alarak bu ifadeleri yazıyorum.
    bekarlıktan çok memnun olan arkadaşlarımda var.
    bekarlık bana göre değil, tek başına bir ömür yaşanılmaz.
  • 
Sayfa: önceki 131132133134135
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.