Şimdi Ara

Samsung'un dört çekirdekli Cortex-A15 işlemciye sahip Exynos 5440 çipseti ortaya çıktı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
697
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARM'ın yeni nesil Cortex-A15 mimarisini tüketiciyle buluşturan ilk üretici olan Samsung, çift çekirdekli Exynos 5250'nin ardından şimdi de Exynos 5440 model numaralı bir yongada sistem çözümü hazırlıyor olabilir. Güney Koreli kaynaklar tarafından Adonis olarak adlandırılan 28nm üretim teknolojisinin uygulandığı bu çipset, firmanın Kernel Git sayfasında resmen listelendi ve bazı detayları gün yüzüne çıktı.

2.0GHz hızına kadar çıkabilen, ancak daha düşük bir saat hızıyla çalışması beklenen Exynos 5 serisinin yeni üyesi, ortaya çıkan verilere göre dört çekirdekli bir yapıya sahip olacak. 1.7GHz'lik çift çekirdekli Cortex-A15'in 1.5GHz frekansındaki dört çekirdekli Cortex-A9'dan daha yüksek bir işlem performansı sunduğu göz önünde bulundurulduğunda Exynos 5440'ın sekiz çekirdekli Cortex-A9 işlemciye sahip bir çözümden dahi yüksek bir performans vaat edeceği öne sürülüyor. Grafik işlemci olarak donanımın yine İngiliz teknoloji devi ARM'ın Mali serisi bir GPU'sunu bünyesinde barındırma olasılığı bir hayli yüksek.

Samsung'un dört çekirdekli Cortex-A15 işlemciye sahip Exynos 5440 çipseti ortaya çıktı

Samsung'un 2013'te piyasaya süreceği dördüncü Galaxy S akıllı telefonu ve yılın sonraki dönemlerinde çıkış yapması muhtemel en üst düzey model(ler)ine eşlik edecek olan yeni Exynos çipsetin geliştirme aşamasının tamamlandığı ve seri üretim hazırlıklarının başladığı tahmin ediliyor. Üreticinin yazılım çözümleri geliştirme takımının üst düzey mühendislerinden Kukjin Kim'in eklediği açıklama, dört çekirdekli Cortex-A15 mimarisini doğrularken, A15 ve A7 işlemcilerle oluşturulan ARM big.LITTLE teknolojisinin bu üründe yer almayacağını da kesin bir şekilde göstermiş oluyor.

Mobil sektörün lideri, geliştirdiği yeni donanım çözümlerini önümüzdeki haftalarda kapılarını ziyaretçilerine açacak olan CES 2013, MWC 2013 ve ISSCC 2013 gibi büyük organizasyonlarda tanıtacak. Ancak son kullanıcı için hazırlanan yeni akıllı telefon ve tablet bilgisayarların Samsung ev sahipliğindeki özel bir etkinlikte mi tanıtılacağı yoksa firmanın bu tür konferanslarda rakipleriyle birlikte mi yer alacağı bilinmiyor. Önceki yıl Mobil Dünya Kongresi'nde büyük bir basın etkinliği düzenlemeyen uzak doğulu üreticinin 2013'te nasıl bir yıl izleyeceği belirsiz.
  • 2 çekirdekli A15 olanlar halihazırda çok güç çekerken, 4 çekirdekliler ne kadar tüketecek?? big.little olmadan çok güç tüketmeye mahkum, big.little'ı geliştirip uyarlayabilmk de sorun şimdilik. Yani daha çok var.

• Harbiden adonis olmuş samsunga helal olsun bazı firmalar gibi aynı malı evirip çevirip tiki kız telefonu yaratmıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tebrikler samsıng büyük atılımlarına devam ediyor

• Şimdi bunu bekleyip Nexus 4 almayim desem teknoloji beklemekle bitmez zaten 6 aya anca çıkar daha 1080p ekran geliştirmekle meşgul

• donanım fetişlerine kakalar artık: 4 çekirdek 2gb, 2ghz, full hd woooow :)) Ama yazlım? Çöp.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

donanım fetişlerine kakalar artık: 4 çekirdek 2gb, 2ghz, full hd woooow :)) Ama yazlım? Çöp.

aynen. ne gerek var bu kadar manyaklığa anlamadım =)
  • 5450 beklerken 5440 nedir ya? Allah bilir fazla güç tüketen bir modeldir. Mali T658 olacaktır grafik birimi. Ama o gücü Nerede nasıl kullanırlar bilmiyorum. Ne diyelim hayırlı olsun. 2 değil de 3GB ram olma ihtimali var. 3GB gerçekten güzel olur. Ne gerek var diyenler çıkacaktır da o SoC'u tam manasıyla kullanmak için sağlam multitasking şart. Multitasking de ramle doğru orantılı gerisini anlarsınız işte. Arkada mümkün olduğunca fazla uygulama hazırda beklesin ki gecikme, bekleme olmasın. Bence güzel olur. Ha ama SOC'un az enerji tüketmesi lazım yoksa 3000mAh ancak yeter...

• quote:

donanım fetişlerine kakalar artık: 4 çekirdek 2gb, 2ghz, full hd woooow :)) Ama yazlım? Çöp.

• s4 ün cpu'su belli oldu.

• tam tablet işlemcisi olmuş bu... birde 2560px ekran koycan tablete tadından yenmez...

• quote:

Orijinalden alıntı: bozok_53_45

Harbiden adonis olmuş samsunga helal olsun bazı firmalar gibi aynı malı evirip çevirip tiki kız telefonu yaratmıyor

Bu haberden bunu çıkardınız ya helal olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

5450 beklerken 5440 nedir ya? Allah bilir fazla güç tüketen bir modeldir. Mali T658 olacaktır grafik birimi. Ama o gücü Nerede nasıl kullanırlar bilmiyorum. Ne diyelim hayırlı olsun. 2 değil de 3GB ram olma ihtimali var. 3GB gerçekten güzel olur. Ne gerek var diyenler çıkacaktır da o SoC'u tam manasıyla kullanmak için sağlam multitasking şart. Multitasking de ramle doğru orantılı gerisini anlarsınız işte. Arkada mümkün olduğunca fazla uygulama hazırda beklesin ki gecikme, bekleme olmasın. Bence güzel olur. Ha ama SOC'un az enerji tüketmesi lazım yoksa 3000mAh ancak yeter...

bence samsung ileriki modellerini baltalamamak için malesef 2 gb ram koyacaktır ama bir ihtimal note 3te 3 gb ram olabilir
  • quote:

yazılım çöp mü?..

yahu şöyle işkembeden sallıyorsunuz ya, inanın bana çok komiksiniz. arayüz takılıyor, cihaz donuyor diyordunuz eskiden şimdi project butter ile o olay tarihe karıştı. ama hala aynı safsatayı öne sürüyorsunuz. ayrıca samsung, android de bulunmayan çoklu pencere, menülerde gezerken video izleme vs gibi bir sürü yenilik sunuyor. ama yok yazılım çöp değil mi?..

dur güleyim ahahahahaha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ByAliTR -- 3 Aralık 2012; 18:29:08 >
  • Ya pilden bahsedin biraz sanki yetmeyen işlemci, sade onu güncellesen ne olur

• Samsung işlemci konusunda Qualcomm ve Nvidia'yı baya bir bunaltacak önümüzdeki bi kaç yıl içinde...çok rekabetciler...

• quote:

Orijinalden alıntı: ByAliTR

quote:

yazılım çöp mü?..

yahu şöyle işkembeden sallıyorsunuz ya, inanın bana çok komiksiniz. arayüz takılıyor, cihaz donuyor diyordunuz eskiden şimdi project butter ile o olay tarihe karıştı. ama hala aynı safsatayı öne sürüyorsunuz. ayrıca samsung, android de bulunmayan çoklu pencere, menülerde gezerken video izleme vs gibi bir sürü yenilik sunuyor. ama yok yazılım çöp değil mi?..

dur güleyim ahahahahaha

Çok değil 3gün önce satürn'de HTC 8X'i kurcalarken benim S3 ile yan yana koyup bakarken yandaki adam arkadaşına, S3 rehbere girerken donuyor, tarayıcısı çok yavaş falan diyordu. Sonra HTC One s ve OneX'i öve öve bitiremedi. Diğeri de Nokia PV 808'i aynı şekilde anlatıyordu. Adamda Galaxy mini, arkadaşında nokianın fii tarihinden kalma telefonu vardı. Pardon ama kullandığın telefon en alt modellerden biri. Gidip en üst modeli "teşhir"de inceleyip kötü diyemezsin. Adama al lan kasma varsa sana telefon senin olsun, yoksa kapa çeneni demek isterdim...Teşhirde incelenen cihaz ne tam performansta olur, ne derdi biter ne de günceldir. Aynı android sürümü olsa da arasında dağlar kadar fark var... Benim telefonlarımda neden kasma donma, vs olmuyor da millet bu kadar şikayet ediyor anlamıyorum. Arkadaşım pilim 2.5saati geçmiyor derken ben 6saat kullandıktan sonra pil uyarısı geliyordu...

Bence akıllı cihazlar kullanıcıları kadar iyi oluyorlar.iOS veya Android fark etmez. Üst seviye güncel bir cihaz kullanıcısı kadar hızlı, zeki, çevik, uyumlu, performanslı olabilir. Kullanmayı bilmiyorum, yapamıyorum demiyorlar da cihaza suç atıyorlar. iPhone da, android de olsa cihaza, işletim sistemine ve konuya hakim bir kullanıcı varsa sorun yaşamaz...

Bu arada ram 2GB da olsa olur ama Samsung, liderliği korumak istiyorsa ve kullanıcı memnuniyetini daha da arttırmak istiyorsa 3GB kullanmalı. Yeni chipler, prototip cihazlar, sızan yazılımlar, kodlar 3GB bellekli bir cihaz olduğu yönünde ama cpu-gpu olarak 5250 ve Mali T604 bekliyorum. Olur da 5440 veya 5450 ve Mali T658 kullanırlarsa daha da güzel olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

quote:

Orijinalden alıntı: ByAliTR

quote:

yazılım çöp mü?..

dur güleyim ahahahahaha

Çok değil 3gün önce satürn'de HTC 8X'i kurcalarken benim S3 ile yan yana koyup bakarken yandaki adam arkadaşına, S3 rehbere girerken donuyor, tarayıcısı çok yavaş falan diyordu. Sonra HTC One s ve OneX'i öve öve bitiremedi. Diğeri de Nokia PV 808'i aynı şekilde anlatıyordu. Adamda Galaxy mini, arkadaşında nokianın fii tarihinden kalma telefonu vardı. Pardon ama kullandığın telefon en alt modellerden biri. Gidip en üst modeli "teşhir"de inceleyip kötü diyemezsin. Adama al lan kasma varsa sana telefon senin olsun, yoksa kapa çeneni demek isterdim...Teşhirde incelenen cihaz ne tam performansta olur, ne derdi biter ne de günceldir. Aynı android sürümü olsa da arasında dağlar kadar fark var... Benim telefonlarımda neden kasma donma, vs olmuyor da millet bu kadar şikayet ediyor anlamıyorum. Arkadaşım pilim 2.5saati geçmiyor derken ben 6saat kullandıktan sonra pil uyarısı geliyordu...

Bence akıllı cihazlar kullanıcıları kadar iyi oluyorlar.iOS veya Android fark etmez. Üst seviye güncel bir cihaz kullanıcısı kadar hızlı, zeki, çevik, uyumlu, performanslı olabilir. Kullanmayı bilmiyorum, yapamıyorum demiyorlar da cihaza suç atıyorlar. iPhone da, android de olsa cihaza, işletim sistemine ve konuya hakim bir kullanıcı varsa sorun yaşamaz...

Bu arada ram 2GB da olsa olur ama Samsung, liderliği korumak istiyorsa ve kullanıcı memnuniyetini daha da arttırmak istiyorsa 3GB kullanmalı. Yeni chipler, prototip cihazlar, sızan yazılımlar, kodlar 3GB bellekli bir cihaz olduğu yönünde ama cpu-gpu olarak 5250 ve Mali T604 bekliyorum. Olur da 5440 veya 5450 ve Mali T658 kullanırlarsa daha da güzel olur.

2 s3 kullandım 2side takılıyordu kasıyordu lumiayaya geçtim rahat ettim

adres pm atıyorum yolla telefonu
  • Burda kimsenin A15'in ne kadar güç çektiğinden pek haberi yok sanırım yada iplemiyor. 2 çekirdek 32nm 1.7ghz boşta 4W güç tüketiyor. Sırf board üstünde çekirdekler 2W çekiyor. Bunu desteklemek için n kadar batarya lazım düşünün artık, yada A9 ile karşılaştırın.

A15'i kullanmak isteyenlerin batarya süresinde rekabetçi olabilmeleri için baya büyük batarya kullanmaları lazım, yada big.little olayını kullanmaları lazım. Doğal olarak da frekansı düşürmeleri lazım. Sade Samsung için değil A15 i düşünen bütün firmalar için geçerli. Şimdilik avantajlı olanlar Apple ve Qualcomm.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.