Şimdi Ara

PIC C COMPILER PROJESI.. SON GUN 24 ARALIK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Projem şu ; açık kalan kapı ve pencerelerin lcd'ye yazzdırılarak gösterilmesi.
    Örnegin 1. Kapı acıksa ekranda yazacak. Yada atıyorum 3. Pencere açıksa ekranda 3 yazacak. Ve bunu pıc programıyla yapmam gerekıyor. Oncelıkle bunun ıcın gereklı olan devre,malzemeler hakkında bılgı toplamak ıstıyorum. Ozel unı.de okuyorum projeyı veremezsem seneye ayvayı yedım :( lutfen yardımm :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yokmu bılen ?

• Daha yapmak istediğin şeyin başlığını yazamıyorsun. Okulu bitirsen ne işine yarayacak..

• quote:

Orijinalden alıntı: Lesitin

Daha yapmak istediğin şeyin başlığını yazamıyorsun. Okulu bitirsen ne işine yarayacak..

Neyse arkadaşım soruna cevap vereyim. Bir proje'nin yapımında bir cok farklı yol vardır. Önemli olan birine karar vermek ve o düzeyde ilerlemek. Sayın Lesitin arkadaşımında belirttigi daha yapmak istediğin şeyin başlığını yazamadığını düşünürsek sistemi şöyle oluşturabilirsiniz.;

Bu 1milyoncu denen elemanlarda kapı pencere kenarına takılan aparatlar var. Hani kapı acıldığında cihaz vik vik ötmeye başlıyor. 2 parcadan oluşur o alarm. Yapıştırılan bir parca mıknatıs, digeri ise içerisinde reed switch,bir adet buzzer ve gerekli ses frekansını oluşturcak sistem vardır. Öncelikle kaç adet kapı pencere kontrol etmek istiyorsan o kadar reed switch alıyorsun. Tabi önce reed switch i araştırmanı tavsiye ederim. Aldığın reed switch kadar da mıknatıs alıyorsun. Her reed switch'i mikro işlemcinin farklı pinlerine baglıyorsun.Bagladığın pinler input olarak ayarlıyorsun. Tabi baglantı şeklin önemli buton baglama şekli ile olabilir. Yani switch iletimdeyken lojik 1 mi lojik 0 mı göndericek ona karar verip, o şekilde baglamalısın ve programında bu kısım önemli.Çünki bu bilgiye göre programını yazıcaksın. Sonra ki kısım da şu şekilde yapıyorsun;
    Örnek 1.pencere A0 portuna baglı ve A0 portuna baglı switch mıknatıs ile baglantısı kesildiginde (yani pencere acılmış oluyor). Bu durumda bahsettiğim switch baglantı şeklinden lojik 1 mi lojik 0 mı geliyor onu ögrenip diyorsun ki LCD'de "1.pencere açık" yazsın.Gerisini de yapabilirsin sanırım.

• atladığın birşey var. tüm bu yazdıkların arkadaşın umurunda değil. onun istediği, şema pcb dosyaları yazılım kodu ve mümkünse proje raporu. aslında cihazı yapıp arkadaşa göndersek sanırım daha çok mutlu olur..
  • quote:

atladığın birşey var. tüm bu yazdıkların arkadaşın umurunda değil. onun istediği, şema pcb dosyaları yazılım kodu ve mümkünse proje raporu. aslında cihazı yapıp arkadaşa göndersek sanırım daha çok mutlu olur..

O kadar da durumun vahim olduğunu sanmıyorum daha dogrusu umut ediyorum. Bahsettiğim sistem de sadece kullanıcak olan LCD komutları ki PIC C derleyicisinde LCD kütüphanesi mevcut LCD için sadece 3 komut kullanılcak ve diger kalanlar sadece port okuma o da tek komut "if". toplasan sistem 4 komuttan oluşuyor. Yapabilir sanırım yanılıyormuyum?
  • Proje yapılabilir ama arkadaş daha önce hiç c kodu görmüşmü bunu sormak lazım. Konu başlığını yazamayan biri için burada anlatılanlar biraz ağır gelir..

• 2,5 sene önce bende mevzuniyet projem için "Mevzuniyet Projesi Yardım" diye farklı bir form'a konu açmıştım. İlk bir kaç yorum yapan arkadaşlar hazır proje istediğimi düşünüp ön yargı ile yaklaşmışlardı.Bende sistemi kendimin yapacağını fakat cok fazla entegre bilgimin olmadıgını ve sistemde hangi entegreyi kullanılabilcegini sormamla daha iyi cevaplar alabildim ki o zamanlarda ilk dönem PIC dersinde dil olarak ensemble görüyorduk. Sadece 3.5,4 ayımı almıştı programını yazmak ama ne ögrendiysem o süre zarfı içinde ögrendim. Belki arkadaş kendi yapıcaktır sadece neler kullanılabilir vs onu soruyordur bilemeyiz. Eger amacı projeyi yaptırmak ise yapan arkadaşlar da cıkabilir hatta bolca vaktim var şu sıralar anlaşırsak ben bile yapabilirim sonuc olarak birilerinin yapması lazım. İlgi duyup ögrenmeyi tercih etmesini tabi ki isterim ve kendi yararına olacagına garanti veririm ama işte tercih meselesi.Hak ve ya haksızlık olarak değerlendirirsek ve durumu göz önüne alırsak haksızlık sistemin içinde......Örnek önlisans mevzunuyum, 4 yıla cıkartmaya calışıyorum.Bölümü 6.lıkla bitirdim ki 4 farklı bölüm arasındaki sıralamam. Başarı puanımın 70 küsürlerde gelmesi gerekirken, bir sınav sistemi değişikligi ve gelen puan 51.Bölüm birincisi olan arkadaşımın ile kendi ganom arasındaki fark 0.3'lük bir fark.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi slayer_ank -- 3 Aralık 2012; 19:25:09 >

• quote:

Daha yapmak istediğin şeyin başlığını yazamıyorsun. Okulu bitirsen ne işine yarayacak..

Biliyorsan yardımcı ol bilmiyorsan da laf sokmaya çalışma be hocam.. İnan olmuyo

• quote:

Orijinalden alıntı: slayer_ank

quote:

Neyse arkadaşım soruna cevap vereyim. Bir proje'nin yapımında bir cok farklı yol vardır. Önemli olan birine karar vermek ve o düzeyde ilerlemek. Sayın Lesitin arkadaşımında belirttigi daha yapmak istediğin şeyin başlığını yazamadığını düşünürsek sistemi şöyle oluşturabilirsiniz.;

Bu 1milyoncu denen elemanlarda kapı pencere kenarına takılan aparatlar var. Hani kapı acıldığında cihaz vik vik ötmeye başlıyor. 2 parcadan oluşur o alarm. Yapıştırılan bir parca mıknatıs, digeri ise içerisinde reed switch,bir adet buzzer ve gerekli ses frekansını oluşturcak sistem vardır. Öncelikle kaç adet kapı pencere kontrol etmek istiyorsan o kadar reed switch alıyorsun. Tabi önce reed switch i araştırmanı tavsiye ederim. Aldığın reed switch kadar da mıknatıs alıyorsun. Her reed switch'i mikro işlemcinin farklı pinlerine baglıyorsun.Bagladığın pinler input olarak ayarlıyorsun. Tabi baglantı şeklin önemli buton baglama şekli ile olabilir. Yani switch iletimdeyken lojik 1 mi lojik 0 mı göndericek ona karar verip, o şekilde baglamalısın ve programında bu kısım önemli.Çünki bu bilgiye göre programını yazıcaksın. Sonra ki kısım da şu şekilde yapıyorsun;
    Örnek 1.pencere A0 portuna baglı ve A0 portuna baglı switch mıknatıs ile baglantısı kesildiginde (yani pencere acılmış oluyor). Bu durumda bahsettiğim switch baglantı şeklinden lojik 1 mi lojik 0 mı geliyor onu ögrenip diyorsun ki LCD'de "1.pencere açık" yazsın.Gerisini de yapabilirsin sanırım.

Çok teşekkür ederim sağolasın. Dediklerin kafamda birşey oluşturdu. BUNDAN SONRASINI KENDİM HALLEDEBİLİRİM. Tekrar teşekkürler..

• quote:

Proje yapılabilir ama arkadaş daha önce hiç c kodu görmüşmü bunu sormak lazım. Konu başlığını yazamayan biri için burada anlatılanlar biraz ağır gelir..

Hocam bu mesajını yeni gördüm. Ne yazmam gerekiyordu başlığa? Varsa tavsiyen söyle değiştireyim.

• '' ödevimi yaparmısınız ''

Tamam tamam bu işin şakası ama eğitim sistemi gerçekten rezalet.. Burda tamamen seni suçlamıyorum bu dersi veren hocanında suçu büyük.. Öğrenciye öğretemediği bir dersten ödev istiyor. Biraz bilgin olduktan sonra bu projeyi yapmanın nekadar basit olduğunu bilsen burda konu açtın diye kendine kızarsın. Tamam hadi oldu da konu açtın. Bunun bir ödev olduğunu mümkün olduğunca hissettirmelere çalışmalısın. Başlık olarak c programlama yardım vs gibi birşey yazabilirsin.. Ben c den çok anlama ama bildiğin kadarını anlatayım.

Sanırım ccs kullanacaksın kendi kütüphanesinde LCD altprogramı olması lazım.
    İnclude komutuyla programa dahil edeceksin.
    Port giriş çıkışını tanımlayacaksaksın
    Portları sıfırlayacaksın
    Döngü oluşturup if else gibi konutlarla portların lojik durumuna göre ekranda ne yazacağını tanımlıycaksın

Tabi burada anlatılandan çok farklı şekillerde de yapılabilir. Programın çok detayına giremem algoritma oluşturmada bende acemi sayılırım. Sensör olarak manyetik röle kullanabilirsin cny70 vb ile yansıma kullanarak yapabilirsin. Ultrasonik sensör, ldr, mikrodalga hatta ivme sensörü veya jiroskop bile kullanabilirsin. İşi abartayım dersen pencere kenarına servo motor takıp elektronik kapatma yapabilirsin. Elektronikte sınır yok.. Kendi sınırlarından kurtulmaya hazırsan büyük düşün derim..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.