Şimdi Ara

Bütün yönleriyle LPG hesabı (4. yıllık değerlendirme eklendi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
8
Favori
7.669
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni aldığım aracıma LPG takdırmak için yaptığım hesaplamayı ve sonucunu bir çok kişinin işine yarayacağını düşündüğümden, hesaplama yaparken benim hesaplamaya dahil ettiğim faktörlerin genelde göz ardı edildiğini bildiğimden aşağıda eleştirilerinize sunuyorum.
    Öncelikle beni bu hesaba iten esas neden aracımın sübap yakmaya meyilli bir araç oluşudur. Yoksa lpg'ye karşı kesinlikle bir ön yargım yoktur ki, bir önceki aracımı 40 bin km lpg'li kullandım (sıfır şikayet ile).

Öncelikle varsayımlarım:
    1-Yılda 9000 km şehir dışı 4000 km şehir içi yol yapılacak
    2-Aracımın şehir içinde 7,5 litre civarı şehir dışında ise 6,5 litre civarı yakacağını düşünüyorum (buradaki tahminlerim tamamen daha önceki araçlarımın fabrika verileri ile benim yakıt değelerimin kıyaslaması sonucu bulunan oranların yeni aracın yakıt verilerine uygulanması ile bulunan sonuçtur)
    3- Aracın lpg de litre bazında %20 fazla tüketim değerinin olacağı ve 100 km de 1 litre benzin tüketeceğini ön görüyorum (bu 1 litre sadece şehir içi hesaplamasında kullanılacak 9000 km'nin hesabına dahil edilmeyecektir.)
    4- Bugün itibari ile bulunduğum ildeki benzin fiyatı 4,58 lpg fiyatı ise 2,60 (daha yüksek değerler vardır ama en uygun bu fiyat olduğundan en uygununu aldım) lira civarıdır.
    5- Araç benzinli kullanıldığında kredi kartı kampanyalarından yararlanma imkanı daha fazla olmaktadır ve ortalama %10 indirim veren bu kampanyaların 10 da 8 ine katılacağım varsayımıyla benzin tutarında %8 indirim, lpg kampanyaları daha az olduğundan lpg tutarından %2 indirim yapılacaktır.

Gelelim Hesaba

BENZİN
    90*6,5*4,58-%8=2465(şehir dışı)
    40*7,5*4,58-%8=1265(şehir içi)
    Toplamda 1 yıllık benzin gideri=3730 lira

LPG
    90*7,8*2,60-%2=1790(şehir dışı)
    40*9*2,6-%2+40 litre benzin tutarı=1100(şehir içi)
    Toplamda 1 yıllık lpg gideri=2890 lira

BENZİN-LPG= 840 tl yıllık akaryakıt farkı.
    LPG'nin yıllık Bakım ücreti 40 tl sızdırmazlık raporunun yıllık ücreti 12,5 tl
    840-52,5= 787,5 TL benim açımdan LPG'nin net karıdır arkadaşlar.

Bu hesaplamada gösterilen değerleri kendi değelerinize göre değiştirerek kendiniz için hesaplama yapabilirsiniz (tabi bütün değerleri kendinize uydurun örneğin kredi kartı kampanyalarını hiç takip etmeyen birisi iseniz oradaki indirim değerlerini sıfır olarak alabilirsiniz)çıkan tutara göre aracınızı kaç yıl kullanacağınızıda belirleyerek, aracınızın subap yakma riskiyle birlikte analize tabi tutarsanız sizin için en doğru kararı vermiş olursunuz.

(Hesaplamada eksik bulduğunuz yada eleştireceğiniz yönler varsa nedenleriyle yazarsanız atladığım bir kısım varsa düzeltirim)

Not1:1 Aralık 2013 te yazdığım yazıda 1. yıllık değerlendirme var okumanızı tavsiye ederim.
    Not2:2 Aralık 2014 te yazdığım yazıda 2. yıllık değerlendirme var okumanızı tavsiye ederim.
    Not3:14 Kasım 2015 te yazdığım yazıda 3. yıllık değerlendirme var okumanızı tavsiye ederim.
    Not4:18 Aralık 2016 da yazdığım yazıda 4. yıllık değerlendirme var okumanızı tavsiye ederim

(Düzeltme; yazının sonundaki "not" kısımlarının eklenmesi ve başlığa "3. yıllık değerlendirme eklendi" yazılması nedeniyle yapılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 18 Aralık 2016; 23:36:0 >

• Güzel calışma olmuş. Suan ıcın bana pek mantıklı görünmüyor LPG taktırmak. Temmuz ayında LPG nın lıtresını 1.75 tl den alıyordum. Ağustos'ta LPG lı focusumu sattım. Yenı aldığım araç ıcın benzınle yola devam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeQuiLaS

Güzel calışma olmuş. Suan ıcın bana pek mantıklı görünmüyor LPG taktırmak. Temmuz ayında LPG nın lıtresını 1.75 tl den alıyordum. Ağustos'ta LPG lı focusumu sattım. Yenı aldığım araç ıcın benzınle yola devam

Teşekkür ederim.
    Hocam ağustosta bende 2.0 dan alıyordum lpg'yi benzinde aynı bu fiyattı şu anda benzin fiyatı yine aynı ama lpg %30 zamlandı 2.6 oldu.
  • Mobılden gırdıgım ıcın ımzamızı görmemiyorum. Subap sorunu dıyınce merak ettım, sızdekı aracın marka modeldi nedır?

• quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

Ben de basit bir tablo yapmıştım.
    http://forum.donanimhaber.com/m_65435833/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

@panther senin hesaplamanı inceledim şimdi emeğine sağlık.
    Benim hesaplamamdan farklı olarak;
    Şehir içi ve dışı gibi bir ayrıma gitmeden hesaplama yapmışsın gibi gördüm.
    Birde benzin tüketimini 1 depo ile sınırlamışsın oysaki sırf şehir içi kullanılıyorsa araç bu değer çok düşük kalır.
    Birde kredi kartı indirimlerini hesaplamana dahil etmemişsin (bu konuyu daha önce hesaplamasına dahil eden görmedim) halbuki bir çoğumuz benzin alırken bu kampanyaları takip ediyoruz. Yani en azından ben takip ediyorum.

• Hoşgeldin arkadaşım. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

Hoşgeldin arkadaşım. :)

Hoş bulduk.
    Kendime bir hesaplama yaptım.
    Düşündüm şimdi bunu paylaşmazsam olmaz belki işine yarayan birisi olur.
    Ama yinede 14 ay yazmadım az süremi?
  • hesaplamaniz cok iyi kk kampanyasini bile hesaba katmissiniz.

bence bu kadar fark icin lpg takmaya degmez. kapali otoparklata girememe vs gibi dezavantajlarida cabasi
    tabi senede km olarak daha fazla yol yapanlar icin hesap lpg lehine degisir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi only-e30 -- 1 Aralık 2012; 21:01:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: only-e30

hesaplamaniz cok iyi kk pampanyasini bile hesaba katmissiniz.

bence bu kadar fark icin lpg takmaya degmez. kapali otoparklata girememe vs gibi dezavantajlarida cabasi
    tabi senede km olarak daha fazla yol yapanlar icin hesap lpg lehine degisir.

Tabiki değişir.
    Bu hesap tamamen kişisel ve dinamik bir hesap.
    Ne kadar yol yaptığınız ve bunun kaç km'sinin şehir içi yada dışı olduğu ve hatta şehir içi ağırlıklı durumlarda kısa mesafe kullanımının oranı (şöyleki sürekli olarak 2 km gidip kontak kapatan birisinde benzin değeri 2-2,5 litreye kadar çıkabileceği gibi bir kontak açtığında 50 km civarı giden için 0,2-0,3 litrelere kadarda düşebilir) bile sonuçta çıkacak tutarı değiştirir.
    Dünyada herşeyde olduğu gibi yakıt hesabında da tek bir doğru yok.
    Herkes kendi hesaplamasını kendi değişkenlerine göre yapmalı ve kararını ona göre vermeli.

Düzeltme eksik harf yüzünden yapılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 2 Aralık 2012; 21:00:37 >

• detaylı ve mantıklı paylaşımınız için tebrik ederim
    şehir içi kontak sayısına göre değişen benzin tüketimi ve kişisel kampanyaların sağladığı indirimler gibi ince noktaları da eklemeniz gerçekçi olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: escala

detaylı ve mantıklı paylaşımınız için tebrik ederim
    şehir içi kontak sayısına göre değişen benzin tüketimi ve kişisel kampanyaların sağladığı indirimler gibi ince noktaları da eklemeniz gerçekçi olmuş

Beğendiğiniz ve gerçekçi bulduğunuz için sevindim.
  • Birde ocak 13 e kadar aracına lpg kiti takdırmayı düşünen arkadaşlar için AYGAZ'ın sunduğu bir fırsatı paylaşayım.

13 Ocak 2013’e kadar kampanyaya katılan Aygaz Dönüşümcü Kulübü üyelerinden birine gel;

- Hem aracını otogaza çevirirken 100 TL daha az öde

- Hem de Aygaz’dan yapacağın 1.000 TL’lik otogaz alımlarından %10 paropuan kazan

LİNK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 2 Aralık 2012; 21:38:31 >
  • Hocam selamlar;

Yeni aracınız hayırlı olsun.

Galiba Astra aldınız.

Forumda tekrar yazdığınızı görmek sevindirici.
  • Ortalama 30 km hiz yaziyor babamin aracinda,tuketim olarak gozuken 11 litre,lpg dersek 12 litre olsun,12x2.8=33.6 TL,benzinde kullanilsa 9 litreden fazla yakmaz,arada az bir fark olusuyor lpg nin dezavantajlarinida dusununce LPG bu fiyatlarla cok ta karli ve mantikli degil bence.

• -----------Lt Fiyatı------Tüketim------Kmde---------100KMde----10Bin Kmde-----LPG Karı----------Mazot Karı
    Benzin----- 4,66-----------8----------0,3728----------37,28----------3728---------692,00 TL----------959,00 TL
    Lpg---------2,76----------11--------- 0,3036----------30,36----------3036------------------------------267,00 TL
    Motorin----4,26--------- 6,5--------- 0,2769--------- 27,69----------2769

Ortalama araçların yakıt sarfiyatlarını temel aldım. Siz daha az tüketebilirsiniz ama bu genel bir şehir içi ortalama diyebiliriz. Kâr ve zarar ortada. Kaliteli bir lpg kiti ortalama 3 sene sonra parasını telafi ediyor.

Edit: cümle zortlaması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RaptorFX -- 1 Aralık 2012; 22:37:44 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

quote:

@panther senin hesaplamanı inceledim şimdi emeğine sağlık.
    Benim hesaplamamdan farklı olarak;
    Şehir içi ve dışı gibi bir ayrıma gitmeden hesaplama yapmışsın gibi gördüm.
    Birde benzin tüketimini 1 depo ile sınırlamışsın oysaki sırf şehir içi kullanılıyorsa araç bu değer çok düşük kalır.
    Birde kredi kartı indirimlerini hesaplamana dahil etmemişsin (bu konuyu daha önce hesaplamasına dahil eden görmedim) halbuki bir çoğumuz benzin alırken bu kampanyaları takip ediyoruz. Yani en azından ben takip ediyorum.

Üstad;

ilk sütun şehir içi
    ikinci sütun şehir dışı...olarak belirlenmiş. sütunların üzerine gelindiğinde, her satırın açıklaması mevcut...

yıllık benzin tüketimini 1 depo olarak sınırladım. Fakat! dileyen arkadaş kendi değerini koyabilsin diyebasit formül attığım excel
    tablosuna şifre koymadım. Dilediğiniz değeri değiştirebilirsiniz. Kredi kartı kampanyaları yada başka kampanya durumuna girmedim.
    Çünkü bu durumu kullanmayan arkadaşlar mevcut. Benim yaptığım Her araca her kullanıma ve değişime uygundur.

subap sorunu ve tamir gideri için ayrı bir hesap sutunu vardır.

tablonun açıklamalar kısmını açtığımızda, tüm satır açıklamaları görüldüğü gibidir.
    Bütün yönleriyle LPG hesabı (4. yıllık değerlendirme eklendi)

Sizin hesabınıza tekrar baktım. Lpg kiti montaj gideri ve Ruhsat değişim masrafı yok mu? ben mi göremedim!

Bu arada Hoşgeldiniz! Umarım yazmaya devam edersiniz.
    Bazı anlamsız konular ve feyk üyeler o kadar çok arttı ki! İnsan doğru dürüst yazılar görmek istiyor.

Yazdıkları okunabilen, iki elin parmakları kadar arkadaş kaldı...

• @insideman selamlar
    iyi dileklerin içinde teşekkür ederim
  • Aracım 1999 Honda Accord 3.0 V6 (200 hp)
    2004 yılında 75.000 km'de iken lpg takıldı.
    Şu anda 230.000 km'de.
    Yani 155.000 km'dir lpg takılı.

Benim kullanım koşullarımda 100 km'de ortalama 12 lt benzin veya 15 litre civarında lpg yakmakta.

155.000 km boyunca benzin yaksaydım, 18.600 litre benzin yakacaktım.
    155.000 km boyunca sadece lpg yaksaydım, 23.250 litre lpg yakacaktım.

Benzin litre fiyatı 4.60 dersek, 85.560 tl yakıt giderim olurdu.
    Sadece lpg gibi bakarsak, 60.450 tl yakıt giderim olurdu. %2 hata payı (benzin vs) eklesek kabaca 61.750 gibi bir tutar çıkıyor.
    155.000 km boyunca 10 defa bakıma girdiysem, 500 tl bakım farkı olsun. 4 defa vizeye girsem 160 tl de o olsun.
    En kaba bir hesapla 63.000 tl olsun.
    Lpg montajı 2000 tl desek.
    Toplam masraf 65.000 tl

En kaba hesabımla 20.000 tl'den fazla avantajım olmuş. Arabayı çöpe atsam zararım yok.
    Hiçbir şekilde kampanya vs takip eden bir insan değilimdir, arabada yakıt azalınca bir istasyona girer ve doldurturum. Kampanyaların bana bir getirisi olmazdı.

Küçük hacimli motorlar ve yılda yapılan az km'lerde lpg'nin avantajı az görülebilir. Ama büyük hacimli atmosferik motorlarda hala oldukça avantajlı olabiliyor. Benim aracım ve kullanım koşullarım için çok avantajlı oldu.

Bu arada hesabı yapan, konuyu açan arkadaşı tebrik ederim. Epey detaylı bir hesaplama yapmış.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bende lpg yüzünden motor yaptıranlardanım.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.