Şimdi Ara

Windows XP pazarda kan kaybediyor, Windows 8 yükselişini sürdürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
1.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Pazara sürülmesinin ardından 10 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen bir dönem PC pazarında hakimiyeti elinde tutan ve sonraki nesil Windows sürümlerine geçit vermeyen Windows XP, yavaş yavaş kullanıcı tabanını kaybetmeye başlamıştı. İlk olarak yüzde 50'inin altına düşen XP, son ölçümlerde yüzde 40 oranının da altına indi. 

NET Applications tarafından yapılan ölçümlere göre PC pazarında Windows işletim sistemleri yüzde 91.45 paya sahip. Mac OS yüzde 7.3, Linux yüzde 1.25 pazar payında seyrediyor. Geçen aya göre Windows yüzde 0.22 gerilerken, Mac OS yüzde 0.14 artış gösterdi.

Windows sistemlerinin kendi içerisinde ise lider yüzde 44 pazar payı ile Windows 7. Ardından yüzde 39 ile Windows XP geliyor. Yüzde 5 gibi bir payı halen elinde tutan Windows Vista'nın ardından pazarın çiçeği burnunda sürümü Windows 8 yüzde 1.09 pazar payını yakalamış.

Son ayda Windows PC satışlarında yaşanan düşüş tablolara da yansırken, payını artıran tek sürüm Windows 8 oldu. 

Diğer bir ölçüm ise Windows 8 ile gelen Internet Explorer 10 tarayıcısının yüzde 0.51 pazar payına ulaştığını gösteriyor. Windows 8'in pazar payının yüzde 1 olmasına rağmen, IE10 oranının yüzde 0.51 olması, kullanıcıların Chrome, Firefox, Opera gibi alışkanlıklarını yeni işletim sistemine de taşıdığını ortaya koyuyor. 

• windows 8 kullanan var mı ? Yorumları ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ysferdmksk

windows 8 kullanan var mı ? Yorumları ?

Henüz yok. 2015'ten önce göremeyiz muhtemelen.
  • Windows fontu giderek kalınlaşmış,tekrar inceliyor :D

• quote:

Çok seri çok hızlı ie bile inanılmaz seri
    Ama işletim sistemi ben tam olmadan beni piyasaya sürdüler diyor öyle bi havası var bana hep eksikleri varmış hissi uyandırıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

önizleme sürümlerinden bu yana kullanıyorum. çıktığında da satın aldım orijinal win 8 pro kullanıyorum. benim için hiç bir sıkıntı yaratmadı. kullanamadığım herhangi bir program olmadı. bir keresinde sadece borderlands 2'de sorun çıkarmıştı internette fix dosyasını buldm sorunsuz oynuyorum.

modern başlata değinmek gerekirse tamamiyle alışkanlık meselesi. ben alıştım düzenledim şimdi para verseler klasik başlata dönmem. eksik yanları yok mu var ama düzenlediğinde kullanımı ve görüntüsü çok daha güzel oluyor. zaten ilk etapta olmaz diyen birkaç arkadaşım da şu an win8'e (korsan da olsa) geçti. alışma süreleri 2-3 gün oldu.. yani bu kısım tamamen sana kalan bir şey.. oldu beğenmedik ufak eklentiler ile klasik başlata dönebilirsin.

hız ve performans görece iyi gibi ama atla deve farkı beklemek olmaz. nispeten hızlı bunda da arkaplanda yaptığı bazı işlerden dolayı. disk hemen hemen aynı dolulukta olmasına rağmen win7 ile 3-4 saniye beklediğim bilgisayarım şimdi 1sn gibi zamanda açılıyor. açılış süresi de çok aşırı fark etmese de 7de atıyorum 45-50sn ise 8'de 30-40sn..

market ise şu an olabildiğine boş ama işe yarar bikaç uygulama bulabilirsin. dolduğunda zaten merak etme şimdi tü kaka diyenler win8'e merhaba der.

işin özü geçip geçmemek sana kalmış. geçersen win7'den hiç bir eksiği yok. sadece modern arayüze alışmak meselesi.

• quote:

Diğer bir ölçüm ise Windows 8 ile gelen Internet Explorer 10 tarayıcısının yüzde 0.51 pazar payına ulaştığını gösteriyor. Windows 8'in pazar payının yüzde 1 olmasına rağmen, IE10 oranının yüzde 0.51 olması, kullanıcıların Chrome, Firefox, Opera gibi alışkanlıklarını yeni işletim sistemine de taşıdığını ortaya koyuyor.

son cümle gerçekten doğru.maxthon kullanıyorum ve isteğe bağlı ie motorunu kullanıyorum.İnternet explorer performans olarak gayet iyi ancak bazı özelliklere olan alışkanlığım beni ieden uzak tutuyor.Gerçi donanımhaberdeki bazı site güncellemelerinden sonra anasayfadaki başlıklar bozuk göstermeye başladı.İeye heran geçebilirim :P diğer yandan iede en çok sevdiğim şey entegre flash gayet iyi çalılıyor.Mesela videoyu tam ekran yaparken video hiç duraksamıyor.Devlet siteleriyle de gayet uyumlu.

• quote:

1 yıldır kullanıyorum hem netbookumda kurulu hemde masaüstümde 2. sistem olarak kurulu netbookumu gün içerisinde masaüstümden daha uzun süre kullanıyorum ve menunum ölü aleti canlandırdı resmen herkes dandik bir netbookda win8 görünce şaşırıyor iphone havası kattı netbooka :D geliyolar a o win8mi diye soruyolar :D

• windows 8 candır kullanınca anlayacaksınız...

• "Windows 8 yükselişini sürdürüyor" mu?bunu diyenler bizim bilmediğimiz bir dünyada yaşıyor galiba!yurt dışı kaynaklı hemen her site "microsoft kan kaybediyor,win8 li bilgisayarlar satılmıyor,satışlar beklenenin çok altında,hayal kırıklığı"şeklindeyken bu sav tamamen saçmalıktan ibaret.

• Hey gidi XP, doğru düzgün çalışan ilk sistem olmasından dolayı pek sevildi, benim gibi Win 95 ile başlayanların çoğu tutkuyla bağlıdır XP'ye. Laptopla Win 7 gelmesine rağmen masaüstünde XP ile devam ettim. Ta ki MS tarafından verilen desteğin yakında kesileceği gerçeğine Win 8'in olağanüstü cazip fiyatlarla gelmesinin eklenmesine kadar. Win 8 satın almama rağmen kıyamadım ilk göz ağrıma, Win 8'i bir başka bölüme kurarak yaşatmaya devam ettim onu. Arasıra onunla çalışarak nostalji zevki çıkarıyorum.

Win 8 i sevdim. Açılıp kapanması çok çok hızlı, kurulumu problemsiz, printer dışında hiç sürücü kurmadım, hepsini kendi halletti, ağ ayarlarını da kendi yaptı, kurdum, printer sürücüsünü yükledim ve devam ettim. Aero arayüzünü pek sevmedim, "Classic Shell" adlı programla o sorunu da hallettim, artık işim düşerse tek tıkla aero arayüzüne dönüyor, işimi halledip hemen tüyüyorum.

Diğer nedenlerin yanında MS'un Win 8 fiyat politikasında XP'den artık kurtulmak istemesinin de rolü olduğuna inanıyorum. O kadar cazip fiyat olmasa hayatta almaz XP ile devam ederdim.

Ezcümle, XP kullanımının bu kadar düşmesinin en önemli nedeni Win 8 in fiyatlarıdır...

• 29 tl ye orjinal key aldım. bir kez olsun pişmanlık duymadım. kullandıkça anlayacaksınız. İnşallah windows 7 den kurtarırsınız kendinizi :D

• win 8 yaygınlaşınca bende 8 dogrudan gecmeyi düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: svideoz

"Windows 8 yükselişini sürdürüyor" mu?bunu diyenler bizim bilmediğimiz bir dünyada yaşıyor galiba!yurt dışı kaynaklı hemen her site "microsoft kan kaybediyor,win8 li bilgisayarlar satılmıyor,satışlar beklenenin çok altında,hayal kırıklığı"şeklindeyken bu sav tamamen saçmalıktan ibaret.

Evet dostum, başka bir dünyada yaşıyoruz, sizi de bekleriz, bizim buralar pek güzel...
  • quote:

Sen geç kaldın ...

• quote:

Orijinalden alıntı: Motan

quote:

"Windows 8 yükselişini sürdürüyor" mu?bunu diyenler bizim bilmediğimiz bir dünyada yaşıyor galiba!yurt dışı kaynaklı hemen her site "microsoft kan kaybediyor,win8 li bilgisayarlar satılmıyor,satışlar beklenenin çok altında,hayal kırıklığı"şeklindeyken bu sav tamamen saçmalıktan ibaret.

Evet dostum, başka bir dünyada yaşıyoruz, sizi de bekleriz, bizim buralar pek güzel...

Hiiç işim olmaz windows7 den son derece memnunum o dandik metro arayüzü görmeye dahi tahammül edemiyorum sağol
  • windows xp yi Galaxy s2 'ye de benzetebiliriz.İkisi de çağın ötesinde yenilik sundu

• quote:

Hiiç işim olmaz windows7 den son derece memnunum o dandik metro arayüzü görmeye dahi tahammül edemiyorum sağol

Bu sana metro arayüzü gibi mi geliyor!..

• quote:

Windows 8 de en onemli kisim ekranin koselerini kullanmak. Ekranin her bir kosesinde yeni fonksiyonlar var. İnsanlar yeni isletim sistemine gecince herseyin onlerine hazi sunulmasini bekledikleri icin ve okuyup atastirmadiklari icin zorlaniyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Motan

quote:

Bu sana metro arayüzü gibi mi geliyor!..

O arayüz orjinal arayüzümü yoksa üçüncü parti uygulama ile mi o hale geliyor?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.