Şimdi Ara

TSMC dünyanın ilk 20nm fabrikasyon süreci ile yongada sistem üretecek fabrikasını inşa etmeye başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• TSMC dünyanın ilk 20nm fabrikasyon süreci ile yongada sistem üretecek fabrikasını inşa etmeye başladı

Apple'ın da gelecekte işlemci üretimini kaydırmayı planladığı iddia edilen ve mobil cihazlar kullanılan pek çok farklı markaya ait işlemcilerin üretimini yapan Tayvanlı TSMC firması, üretim alanında önemli bir adım atıyor.

Android platformunun en güçlü işlemcisi olan APQ8064 bilindiği gibi 28 nm fabrikasyon sürecine sahip ve Qualcomm için TSMC tarafından üretiliyor. NVIDIA, Broadcom, VIA, Marvell gibi 150 firma TSMC fabrikalarında yonga üretimi yaptırıyor. 2010 yılında TSMC, 13 milyar dolar toplam gelir, 5 milyar dolar net gelir elde etmişti.

Akıllı telefonlarda yüksek performansı düşük güç tüketimi ile sunma eğilimi arttıkça, işlemci üretiminde de yeni teknikler geliştiriliyor. 60nm, 45nm, 32nm derken Nexus 4 gibi cihazlarla 28nm fabrikasyon sürecine sahip işlemcileri kullanmaya başladık. Fabrikasyon sürecinin daha küçük nanometrelere indirgenmesi demek, işlemcinin performansı artarken, hem kapladığı yer açısından hem de harcadığı enerji açısından küçülmesi demek. Bu nedenle üretici firmaların da bu yönde yatırımları hız kazanıyor.

Taiwan Focus sitesinin haberine göre TSMC, Güney Tayvan Bilim Parkı'nda yer alan ve 12 inçlik yonga plakaları üreten Fab 14 tesisinin altıncı seviyesinin temel atma törenini gerçekleştirdi. Bu seviyede 20 nm fabrikasyon sürecine sahip yongada sistemler üretilecek. Tesisin ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor. Ancak 20nm fabrikasyon sürecine sahip işlemcileri taşıyan akıllı telefonların 2013 sonu ve 2014 başı gibi piyasada olacağı tahmin edildiğinden, tesisin gelecek yıl ortalarına kadar tamamlanmış olması bekleniyor.

Güney Tayvan Bilim Parkı'ndaki tesislerde 9000 işçi çalışıyor ve 2011 yılında 6 milyar dolarlık yonga üretildi. 6. seviyenin ardından 7. seviye üretim bandının temel atma işlemi de gelecek yılın ortalarında başlayacak. TSMC, önümüzdeki 5 yıl için tesislerin geliştirilmesine 17 milyar dolar yatırım yapacak. 

20nm fabrikasyon sürecini önümüzdeki yıllarda Cortex-A15, Cortex-A53, Cortex-A57 gibi mimarilerde görmeye başlayacağız. Cortex-A53 ve Cortex-A57 mimarisine sahip işlemciler, 20nm'den başlayarak 14nm'ye kadar olan süreçlerde tüketiciye sunulacak. Aynı dönemlerde bir değişiklik olmazsa Samsung 20nm fabrikasyon sürecine sahip Exynos işlemcilerini üretiyor olacak. Sonrasında ise 14nm sürecine geçiş çalışmaları başlayacak. 

2016 yılında artan mobil cihazlar nedeniyle mobil yongalara olan talebin de artması ve 60 milyar dolar civarına ulaşmış olması bekleniyor. 

• Herşey gitgide küçülüyor galaxy s4 hala tencere gibi büyüyor :)
  • 2014 CES ya da 2014 WMC de kuvvetle muhtemel 20 nm ve benzeri işlem tekniklerinde CortexA53 yada A57 mimarili demo SoC birimlerini göreceğimizi düşünüyorum ...

CortexA15 bile bi bakıma teknolojik anlamda kullanmadan eskimiş gibi görünüyor ...
  • O kadar cortex-a15 dediler, Exynos 5250 ile nexus 10'a gördük... Çok da abartılı birşey çıkmadı açıkcası. Umarım ileriki versiyonları daha iyi olur.
  • Nanometre boyutundan sonra daha küçük ne var acaba :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Godolphin

Herşey gitgide küçülüyor galaxy s4 hala tencere gibi büyüyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Amedra

quote:

Alıntıları Göster
    Yapsınlar tabi adamlar yetiştiremiyordu siparişleri forumda haberde olmuştu

• Apple'ın samsung ile yollarını ayırırken hesaba katmadığı 2 şey var ilki hacimli üretim sıkıntıları ikinci olarakta komponent üretici miktarı farklılaştıkça ortaya çıkma ihtimali yükselen kalite problemleri
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightmare70

Nanometre boyutundan sonra daha küçük ne var acaba :))

1 Nanometre :

Metre 10-9 (on üzeri eksi 9 )
    Decimetre 10-8
    Santimetre 10-7
    Milimetre 10-6
    Mikrometre 10-3
    Nanometre 1
    Angstrom 10

Şeklinde devam ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amedra

quote:

Alıntıları Göster
    10 nm altında üretim yapılamayacak sanırım ( transistörlerin elektron geçişini zorlayıp fazla ısı ve enerji kaybı artacaktır )onun yerine çekirdek arttırma daha da artabilir.Ya da x86 sistemin değişmesi gerekebilir.En fazla 20 yıl sonra kullandığımız işlemci sistemi şu anki gelişim aşamları nedeniyle tıkabilir gibi duruyor.Alternatif işlemci yapılarını taslak olarak çıkartmış olabilirler.20 nm geliişim süreci ve sonrası daha yavaş akabilir.

• Yaw yeter kardesim nano metresinide çapınıda 20 nm yeter artarda
  • Apple'ın samsung ile yollarını ayırırken hesaba katmadığı 2 şey var ilki hacimli üretim sıkıntıları ikinci olarakta komponent üretici miktarı farklılaştıkça ortaya çıkma ihtimali yükselen kalite problemleri
  • quote:

Samsung Galaxy Note 2 satışları 5 milyona ulaştı.

Zoruna gitmesin =))
  • quote:

Orijinalden alıntı: M0nkey D. Luffy

quote:

Samsung Galaxy Note 2 satışları 5 milyona ulaştı.

Zoruna gitmesin =))
    Fabrika inşaa edilecek, üretime geçecek, ilk tasarımlarda tehlike üretimi yapılacak, başarılı olursa 9-12 ay kadar bir sürede kullanılabilir yapıya ulaşacak ilk yongalar...

2014'e kadar kimse TSMC'den 20nm'lik bir yonga beklemesin. Hatta 2014 2. yarısına kadar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 26 Kasım 2012; 16:06:44 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: GodolphinHerşey gitgide küçülüyor galaxy s4 hala tencere gibi büyüyor :)
    Samsung Galaxy Note 2 satışları 5 milyona ulaştı.Zoruna gitmesin =))

Estağfurullah o telefon değil ki süper bir cihaz inşallah daha çok satar benim demek istediğim telefon diye tencere satıyorlar boyut aldı başını gidiyor lafım ona.
  • Mobil telefon islemcisiyle ile normal islemciler arasinda ki fark ne? (Bu konu üzerinde pek cok bilgim yok, ama yapilan yenilik ve teknolojik gelismelere merakliyim). Fark derken fabrikasyon sürecindeki farklardan bahsediyorum. Birde kücültme olayini nasil düsünmek lazim? Yani televizyonlardaki gibi pixelleri kücültüp ayni alana daha cok sigdirilarak enerji tasarrufumu oluyor? Bilen varsa beni bu konular üzerinde aydinlatirsa sevinirim.

Bu arada güzel gelisme ama 28nm göre ne kadar getirisi olacak acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DantevsVergil

Mobil telefon islemcisiyle ile normal islemciler arasinda ki fark ne? (Bu konu üzerinde pek cok bilgim yok, ama yapilan yenilik ve teknolojik gelismelere merakliyim). Fark derken fabrikasyon sürecindeki farklardan bahsediyorum. Birde kücültme olayini nasil düsünmek lazim? Yani televizyonlardaki gibi pixelleri kücültüp ayni alana daha cok sigdirilarak enerji tasarrufumu oluyor? Bilen varsa beni bu konular üzerinde aydinlatirsa sevinirim.

Bu arada güzel gelisme ama 28nm göre ne kadar getirisi olacak acaba?
    Apple'ın bazı hamleleri gerçekten piyasayı canlandırıyor...
    iPhone 6'daha da küçük olunca piyasadaki diğer firmalar da s.dik yarışına giricek.
  • Geleceğe yönelik çalışmaların şimdiden sağlıklı bir şekilde yapılması hem kullanıcı açısından hem teknolojinin devamlılığı açısından iyi olacaktır. Bu yatırımların kullanıcıya yararları olduğundan sonuna kadar destek verilmesi gerekir bizim tarafımızdan. :)
  • quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: GodolphinHerşey gitgide küçülüyor galaxy s4 hala tencere gibi büyüyor :)
    Samsung Galaxy Note 2 satışları 5 milyona ulaştı.Zoruna gitmesin =))
    Estağfurullah o telefon değil ki süper bir cihaz inşallah daha çok satar benim demek istediğim telefon diye tencere satıyorlar boyut aldı başını gidiyor lafım ona.

Kusura bakma üstadım hem yanlış anlamışım hemde gereksiz sert çıkmışım.
    Apple a kalsa daha o ufak ekrana mahkum kalacaktık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightmare70

Nanometre boyutundan sonra daha küçük ne var acaba :))

pikometre :D
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.