Hususi Araçlara Kış Lastiği Zorunluluğu Yok
31 Cevap2812 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

837 Mesaj
25 Kasım 2012; 12:26:18 

Emniyet yetkilileri, kış lastiği takmanın sadece ticari araçlar için zorunlu olduğunu, özel araçlar için herhangi bir yasal

Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla fiyatları 105 ile 350 lira arasında değişen kış lastiklerine talep arttı.

Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması

Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını

Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre, aralık ayı başından nisan ayı başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını ifade etti.

Bence tüm araçlarda zorunlu olmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akt02 -- 25 Kasım 2012; 14:38:13 >

8182 Mesaj
25 Kasım 2012; 13:30:59 

İstanbul'da hiç gerek yok.Kar zaten tek tük yağıyor.En fazla 2-3 gün tutuyor.Fakat Anadolu'da zorunlu olabilir.

ALL HAIL THE KING!

837 Mesaj
25 Kasım 2012; 14:03:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

İstanbul'da hiç gerek yok.Kar zaten tek tük yağıyor.En fazla 2-3 gün tutuyor.Fakat Anadolu'da zorunlu olabilir.

kış lastigi sadece karli zeminde degil hava 7 derecenin altina dustugunde kuru zemindede diger lastiklere nazaran daha iyi tutunma saglar gerekli bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4257 Mesaj
25 Kasım 2012; 14:28:29 

Kış lastiği sadece şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar için zorunlu hale getirildi !

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
Dead Line

726 Mesaj
25 Kasım 2012; 15:31:11 

bi araştırın bakalıım ülkemize ağırlıklı olarak kış lastiği ithalatı yapan firmaların ve aracı şirketlerin başını hangi partinin milletvekilleri ve yandaşları çekiyor boşuna zorunluluk getirmediler dimi

3356 Mesaj
25 Kasım 2012; 15:33:29 

Keşke olsa

Atam izindeyiz,biz de Mercedes'ciyiz :)
2012 Opel Astra H 1.3 Cdti Easytronic+Ecufast Remap+Esp Off+Bi-Xenon+Cid Screen+İnsignia Washer Jet+Eibach Prokit+Turbo Jant+Hls Modül
184 Hp 250NM Torq Kompressor...
E60 530d 218 Hp 500NM Torq...- Gitti. :(

1003 Mesaj
25 Kasım 2012; 15:39:33 

Can kayıplarını azaltacaksa zorunlu olmasında bir sakınca yok bence.

522 Mesaj
25 Kasım 2012; 15:49:47 

quote:

Orijinalden alıntı: akt02

quote:

kış lastigi sadece karli zeminde degil hava 7 derecenin altina dustugunde kuru zemindede diger lastiklere nazaran daha iyi tutunma saglar gerekli bence

7 derecenin altına kaç gün düşüyor? (gecenin en soğuk değerini kastetmiyorum)

Ben bugüne kadar evladından hırsızlık öğrenen baba görmedim, duymadım. Hırsızlık babadan evlada geçer.
Recep Tayyip Erdoğan

6276 Mesaj
25 Kasım 2012; 16:13:49 

hususi araclarin bir cogu zaten kullaniyor kis lastigi.

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!

68 Mesaj
25 Kasım 2012; 21:29:45 

Opel Combo 1.3 city plus aracımız var aile arabası olarak kullanıyoruz ve ruhsatında hususi kamyonet olarak geçiyor.
Acaba kış lastiği almam gerekir mi? aracı zaten çok sık kullanmıyoruz..

1303 Mesaj
25 Kasım 2012; 21:39:23 

il il belirtilmesi gerekir eğer özel araçlara zorunluluk olacaksa. antalya mersine zorunluluk çok saçma olur. gündüz 7 derecenin altına bile inmiyor.

opel corsa 1.3 DTE ecoflex, gri, 95 HP, 2011, 37.000 km
MSİ GT70 ONE 836 ::: i7 3630 QM; nvidia 680 M; 16 GB 1600 MHZ; 120 GB SSD + 750 GB; 17.3'' Mat Ekran; Blu Ray; Işıklı Klavye
Samsung Galaxy S4

68 Mesaj
25 Kasım 2012; 21:54:32 

up

2621 Mesaj
25 Kasım 2012; 22:08:28 

quote:

Orijinalden alıntı: K@K@

Opel Combo 1.3 city plus aracımız var aile arabası olarak kullanıyoruz ve ruhsatında hususi kamyonet olarak geçiyor.

Aynı sekilde doblo aracımız var ve hususi kamyonet olarak geçiyor. Yasal zorunluluk bizi de kapsamakta mıdır?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Eğer bir millet, iktidarda bulunan kişilerin alçaklığını, hırsızlığını, yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa, o millet erdemini yitirmiştir. Erdemini yitiren millet, bir gün vatanını da yitirmeye mahkumdur. NICCOLO MACHIAVELLI

Battletag = dMbHeLL#2466

68 Mesaj
26 Kasım 2012; 13:43:24 

up

68 Mesaj
26 Kasım 2012; 13:52:57 

ilçe trafiği aradım, ruhsatta hususi kamyonet olarak geçiyorsa gerek yok dedi memur.

978 Mesaj
26 Kasım 2012; 13:58:33 

Zorunluluk gibi algılanması da iyi. Bu sayede kabak lastikli birçok araç yeni lastik almış oldu.
Bizim millete böyle zorunluluk falan demesen adamlar en az 100.000km kullanır her lastiği.

24 Mesaj
26 Kasım 2012; 14:09:17 

Evet kış lastiği zorunlu olmasa da gerekli ama bende şunu düşünüyorum. Ben kış lastiklerimi aldığım zaman diğer lastikleri saklamak için kılıf alıcam ekstra para vericem ve bu 4 ay zarfında kullanılmayan lastikler sertleşicek ve yeniden taktığımda önce yanaklardan çatlamaya başlayacak sonra yeniden yaz lastiği alıcam. Ve bu döngü kış lastikleri içinde aynı şekilde olucak ben her sene 8 adet lastik alıcam. Farzedelim benim dedğimi gibi lasitkler sertleşmedi ve çatlama olmadı yine normal olarak kullanabilicem ama bide şu düşündürüyor.

4 adet lastiği her zaman yaz - kış saklamam gerektiği için nerde saklayacağım :)

Devede de boy var ama eşeğin arkasından gidiyor...

978 Mesaj
26 Kasım 2012; 14:19:33 

quote:

Orijinalden alıntı: hazırmı_cevap

Evet kış lastiği zorunlu olmasa da gerekli ama bende şunu düşünüyorum. Ben kış lastiklerimi aldığım zaman diğer lastikleri saklamak için kılıf alıcam ekstra para vericem ve bu 4 ay zarfında kullanılmayan lastikler sertleşicek ve yeniden taktığımda önce yanaklardan çatlamaya başlayacak sonra yeniden yaz lastiği alıcam. Ve bu döngü kış lastikleri içinde aynı şekilde olucak ben her sene 8 adet lastik alıcam. Farzedelim benim dedğimi gibi lasitkler sertleşmedi ve çatlama olmadı yine normal olarak kullanabilicem ama bide şu düşündürüyor.

4 adet lastiği her zaman yaz - kış saklamam gerektiği için nerde saklayacağım :)

Lastikler 5 yılı içinde sertleşir ve çatlamaya başlar. Her sene 8 tane lastik alanlar çok yol yapan araç sahipleridir.
Güzelce sararsanız hiçbirşey olmaz. Merdiven altı, şirket deposu gibi bir yerde rahatça saklarsınız. Kışın ayda 2000km yapsanız, toplamda 8000km yaparsınız Kış lastiği ile. 4 sene de 32000 olur. O zaman değiştirsiniz.

24 Mesaj
26 Kasım 2012; 14:29:31 

Rafta duran kullanılmamış bir lastiğin 5 yılda sertleştiği bilgisine vakıfım ama bildiğim kadarıyla kullanılmış olan bir lastik ne kadar sararsan sar jantla-yolla ilişkisi kesildiği andan itibaren yolda yapılan aşınmalardan dolayı daha hızlı deforme olup sertleşiyor (farklı hava ve yol koşulları, lastiklere farklı tepkiler verdiği için kullanılan lastikler kavanozu açılmış konserve gibi oluyor. Bir kere açtıktan sonra tekrar kapatırsan üzerindeki son kullanma tarihini bekleyemezsin) . Ayrıca benim çalıştığım yer kurumsal bir firma olduğu için deposunu vs başka bir yerini kullanma şansım olmadığı gibi binamızda merdiven altı ve kömürlük gibi bir yerde olmadığı için kış lastiği almak konusunda tereddütlerim her zaman olduğu için almamışıdır, zorunlu olursada bakacaz artık.

Devede de boy var ama eşeğin arkasından gidiyor...

6370 Mesaj
26 Kasım 2012; 16:13:28 

Ayni konu her hafta aciliyor ayni mesajlar yaziliyor BAYDI ARTIK.

48 Mesaj
16 Aralık 2012; 2:46:07 

quote:

ilçe trafiği aradım, ruhsatta hususi kamyonet olarak geçiyorsa gerek yok dedi memur.

bendede combo cıty var ruhsatta kamyonet yazıyo ama hususı yazıyomuydu yarın bakıcam artık (ınşallah yazıyodur) bu bılgı acaba kesın doğrumu. doğruysa 600tl cepte kalacak demektır yanlışsada trafık durdurup ceza yersek 500tl cezası bu 500ude belırleyen zatların gelmış-geçmışlerıne bır fatıha okumak lazım... yakınsa samsun-trabzon arası yola çıkıcam durumu oğrenmem lazım...

3025 Mesaj
16 Aralık 2012; 4:22:21 

quote:

quote:

yok hocam cidden donma harici gerekli degil

2 dereceydi bu gece frenlemede hiçbir sorunum olmadı buzlanma ve kar harici kış lastigi pek gerekli degil. hatta yol bilgisyarı 3 derece yazında donma tehlikesi yazdı uyardı ama fark etmedi cidden

8 Çekirdek İşlemci (1,6 GHz Dört Çekirdek 1,2 GHz Dört Çekirdek) | 2 Gb Ram | Exynos 5 Octa 5410 | HSDPA 42.2 Mbps | Android 4.2.2 Jelly Bean | 2.600 Mah Li-Ion Battery | MicroSd
5 Inc Full HD Super Amoled Display | 1920 x 1080 Çözünürlük | 441 PPI Pixel Rate | 16 Million Colors | Corning Gorilla Glass 3 | 13 Mp Camera | Advanced Level Sensor's

4108 Mesaj
16 Aralık 2012; 5:43:52 

quote:

quote:

Bende boyle sanirdim ama bunu ispatlayan bir test yok bu sadece lastik ureticilerinin iddiasi. Hatta testler karli e buzlu zemin haric eksi derecelerde bile yazlik lastigin daha iyi performans verdigni gosteriyor.

Bu yuzden artik bunun uretic ilerin bir kandirmacisi olduguna inaniyorum. Her ne kadar kis lastigi dense de gercekte kar lastigi. Ayrica yurt disinda uzerinde kar isareti olan 4 mevsim lastikler var. Keske bizim ulkemizde de olsa bu tarz lastikler.

2014 Jeep Grand Cherokee
2013 Bmw 328i Modern line

493 Mesaj
16 Aralık 2012; 9:17:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Helldancer

quote:

Aynı sekilde doblo aracımız var ve hususi kamyonet olarak geçiyor. Yasal zorunluluk bizi de kapsamakta mıdır?

konu ile ilgili son çıkan genelgede
"Şehirler arası kara yollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ve 'A' türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği kullanılması zorunlu"
demiş burada ticari hususi diye ayırmamış.
kamyonet diye açıkça belirtmiş .
dolayısıyla hususi kamyonetlerde kış lastiği zorunlu.

493 Mesaj
16 Aralık 2012; 9:19:07 

quote:

Orijinalden alıntı: tolgaaaaa

quote:

Orijinalden alıntı: Helldancer

quote:

konu ile ilgili son çıkan genelgede
"Şehirler arası kara yollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ve 'A' türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği kullanılması zorunlu"
demiş burada ticari hususi diye ayırmamış.
kamyonet diye açıkça belirtmiş .
dolayısıyla hususi kamyonetlerde kış lastiği zorunlu.

uzun yolda bu tarihler arasında her daim zorunlu şehiriçindede valiliklere bırakmış . yani kar yağıp yollar tıkandığında valilik emriyle emniyet hususi kamyonetlere şehiriçinde ceza kesebilir.

493 Mesaj
16 Aralık 2012; 9:44:23 

quote:

Orijinalden alıntı: berk984

quote:

quote:

Bende boyle sanirdim ama bunu ispatlayan bir test yok bu sadece lastik ureticilerinin iddiasi. Hatta testler karli e buzlu zemin haric eksi derecelerde bile yazlik lastigin daha iyi performans verdigni gosteriyor.

Bu yuzden artik bunun uretic ilerin bir kandirmacisi olduguna inaniyorum. Her ne kadar kis lastigi dense de gercekte kar lastigi. Ayrica yurt disinda uzerinde kar isareti olan 4 mevsim lastikler var. Keske bizim ulkemizde de olsa bu tarz lastikler.

http://www.youtube.com/watch?v=clSC7APitaQ
bu linkteki videoda açıklanmaya çalışılmış bahsettiğiniz durum.
simülasyon ama durum böyle bencede
şimdi kış lastikleride çok farklı özellikte.
bütün kış lastiklerini aynı şekilde değerlendirmemek lazım.
ben 7 yıl önce pirelli winter carving kullanmıştım .
5 derece üstünde ıslak kuru inanılmaz kötüydü kayıyordu.
o çivi takılabilen kış lastiklerindendi belki hamuru daha çok karlı buzlu zeminlere uygundu kar üzerinde gerçekten süperdi.ama istanbul için hiç uygun değildi .
o lastik kışlık llastiklerden istanbul içi kullanım için beni biraz soğutmuştu.
açıkçası o lastiği kullanırken bende bu 7 derecenin biraz aldatmaca olduğunu düşünüyordum

şimdi 205 55 16 ölçüsünde adac test lerinden birinci çıkmış continental winter contact aldım. bu lastikle ilgili düşüncelerim.pirelli winter carvinge hiç benzemiyor .kuru ıslak yolda 7 10 derece c ivarında bile gayet güvenli. sırf deneme amaçlı aracımla ilk defa 150 km hıza çıktım .çok sert fren yaptım . hava sıcaklığı 10 derece üstüydü bana inanılmaz güven verdi kayma savrulma vb bir durum yaşamadım.abs ışığı bir iki sefer kısa kısa yandı söndü.
sonuçta 7 derecenin aldatmaca olduğunu artık düşünmüyorum.

birde şunu ekliyim araştırmalarıma göre istanbul için en iyi kış lastiği çözümü bence gerçek 4 mevsim lastiği olan goodyear vector. karda bırakmıyor yolda .7 derece üğstündede gayet güzel iş görüyor . ancak bu lastik piyasada yok fabrikasını bile aradım yok. .

4108 Mesaj
16 Aralık 2012; 14:51:48 

quote:

quote:

quote:

quote:

o çivi takılabilen kış lastiklerindendi belki hamuru daha çok karlı buzlu zeminlere uygundu kar üzerinde gerçekten süperdi.ama istanbul için hiç uygun değildi .
açıkçası o lastiği kullanırken bende bu 7 derecenin biraz aldatmaca olduğunu düşünüyordum

şimdi 205 55 16 ölçüsünde adac test lerinden birinci çıkmış continental winter contact aldım. bu lastikle ilgili düşüncelerim.pirelli winter carvinge hiç benzemiyor .kuru ıslak yolda 7 10 derece c ivarında bile gayet güvenli. sırf deneme amaçlı aracımla ilk defa 150 km hıza çıktım .çok sert fren yaptım . hava sıcaklığı 10 derece üstüydü bana inanılmaz güven verdi kayma savrulma vb bir durum yaşamadım.abs ışığı bir iki sefer kısa kısa yandı söndü.

birde şunu ekliyim araştırmalarıma göre istanbul için en iyi kış lastiği çözümü bence gerçek 4 mevsim lastiği olan goodyear vector. karda bırakmıyor yolda .7 derece üğstündede gayet güzel iş görüyor . ancak bu lastik piyasada yok fabrikasını bile aradım yok. .

Bakin burada bir derginin yaptigi test var -5 derecede yapmislar. Yani iddia edilen +7den 12 derece daha dusuk.

http://www.caranddriver...e-test-comparison-tests

Test biraz uzun ama kisaca ozetlersek.

HAva -5 derece 4 lastik var test edilen, hepsi Michelin marka. 2 tanesi M+S semboli olan 4 mevsim lastik, 2 tanesi ise kar tanesi sembolu olan kis lastigi. Bulduklari sonuc kar lastikleri kar ve buzlu zeminde 4 mevsimlere gore cok iyi performans veriyor. Fakat kar ve buzdaki performans arttikca, kuru ve islak zemindeki performans dusuyor. Yani testte karda en iyi performansi veren lastik kuru zeminde en kotu performansi veriyor.

2014 Jeep Grand Cherokee

493 Mesaj
16 Aralık 2012; 18:59:40 

quote:

quote:

quote:

quote:

Bakin burada bir derginin yaptigi test var -5 derecede yapmislar. Yani iddia edilen +7den 12 derece daha dusuk.

HAva -5 derece 4 lastik var test edilen, hepsi Michelin marka. 2 tanesi M+S semboli olan 4 mevsim lastik, 2 tanesi ise kar tanesi sembolu olan kis lastigi. Bulduklari sonuc kar lastikleri kar ve buzlu zeminde 4 mevsimlere gore cok iyi performans veriyor. Fakat kar ve buzdaki performans arttikca, kuru ve islak zemindeki performans dusuyor. Yani testte karda en iyi performansi veren lastik kuru zeminde en kotu performansi veriyor.

4 mevsim lastikler kuru yolda 7 derece altında kışlıklara göre daha iyi performans verebilir .
zaten yukarıdada aynı şeyi belirtmeye çalıştım.
ancak 7 derece altında kışlık lastik yazlıktan kuru yoldada üstün.
micheilen continental goodyear en iyi lastik markaları .bunlardan ülkemizde sadece goodyear vector isimli gerçek 4 mevsim lastiği satıyor .daha doğrusu sitesinde var ama piyasada yok.
piyasada lastikçiye gidince yazlık lastiği çoğu lastikçi 4 mevsim diye söylüyor.
türkiyede 4 mevsim lastiği bulmak bir hayli güç
goodyear vector
hankook optima
kumho solus
bunlar gerçek 4 mevsim lastiği ve bana sorarsanız istanbul için kışın en uygun lastikler.ama yok
şu linkte 4 mevsim lastiklerin çok güzel bir testi var
http://forum.donanimhaber.com/m_67092753/tm.htm

83 Mesaj
16 Aralık 2012; 19:10:14 

quote:

Orijinalden alıntı: ersingun

quote:

bendede combo cıty var ruhsatta kamyonet yazıyo ama hususı yazıyomuydu yarın bakıcam artık (ınşallah yazıyodur) bu bılgı acaba kesın doğrumu. doğruysa 600tl cepte kalacak demektır yanlışsada trafık durdurup ceza yersek 500tl cezası bu 500ude belırleyen zatların gelmış-geçmışlerıne bır fatıha okumak lazım... yakınsa samsun-trabzon arası yola çıkıcam durumu oğrenmem lazım...

arac ruhsatlarında TİCARİ olarak gecen tum araclarda gecerli bir uygulama kanunda tamda bu sekılde belırtıyor

493 Mesaj
16 Aralık 2012; 20:50:38 

quote:

Orijinalden alıntı: oonur33

quote:

Orijinalden alıntı: ersingun

quote:

arac ruhsatlarında TİCARİ olarak gecen tum araclarda gecerli bir uygulama kanunda tamda bu sekılde belırtıyor

kanunun hiçbiryerinde "arac ruhsatlarında TİCARİ olarak gecen tum araclarda gecerli bir uygulama" diye belirtmiyor.
yukarıda açıklama yaptım.
kanun da yok bununla ilgili yönetmelik ve genelge var.
ticari diye bir ibare yok.
genelgede "Şehirler arası kara yollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ve 'A' türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği kullanılması zorunlu" şeklinde yazılı. kamyonet dediğine göre hususi kamyonetlerdede zorunlu .
mevcut yönetmelik ve genelgeye göre
bence memur yanlış söylemiş

4108 Mesaj
16 Aralık 2012; 22:49:38 

quote:

quote:

quote:

quote:

4 mevsim lastikler kuru yolda 7 derece altında kışlıklara göre daha iyi performans verebilir .
zaten yukarıdada aynı şeyi belirtmeye çalıştım.
ancak 7 derece altında kışlık lastik yazlıktan kuru yoldada üstün.
micheilen continental goodyear en iyi lastik markaları .bunlardan ülkemizde sadece goodyear vector isimli gerçek 4 mevsim lastiği satıyor .daha doğrusu sitesinde var ama piyasada yok.
piyasada lastikçiye gidince yazlık lastiği çoğu lastikçi 4 mevsim diye söylüyor.
türkiyede 4 mevsim lastiği bulmak bir hayli güç
goodyear vector
hankook optima
kumho solus
bunlar gerçek 4 mevsim lastiği ve bana sorarsanız istanbul için kışın en uygun lastikler.ama yok
şu linkte 4 mevsim lastiklerin çok güzel bir testi var
http://forum.donanimhaber.com/m_67092753/tm.htm

Test Amerikada yapilmis bir test. Amerikada kar sembolu varsa Kis lastigi, M=S yaziyorsa 4 mevsim, M+S yok ise yazlik lastik deniyor. Ulkemizde satilan sizinde yazlik olarak tabir ettiginiz cogu lastigin uzerinde M+S sembolu bulunuyor. Yani testte 4 mevsim olarak gecen lastikler, Turkieyede satilsa yazlik lastik olarak satilacak.

Mesela benim aracimda teslim edilen lastikler 4 mevsim deniyor. Simid Pirelli Tukiye sitesine baktim, orada ayni lastik yazlik olarak geciyor. Standartlar farkli oldugu icin birebir karsilastirma yapamiyoruz aslinda.

Sizin verdiginiz test de ilgi cekici ama keske yazlik kislik sadece bir ortalama deger yazmka yerine marka model koysalarmis o zaman daha guvenilir ve daha net olurmus. YIne de fren testine bakarsaniz, yazlik lastikler kis lastiklerin her hava sicakliginda daha basarili demis. Yine ayni sekilde islak zeminde yazlik lastikler kisliklardan ve 4 mevsimlerin cogundan daha iyi performans gostermis.

Yani aslinda sonuc ayni kar ve buzdaki performans arttikca kuru ve islaktaki performans azaliyor hava sicakligindan bagimsiz olarak.

Edir: Sizin verdiginiz link yukarida kalinlastirdigim seyin tam tersini soyluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk984 -- 17 Aralık 2012; 1:20:23 >

2014 Jeep Grand Cherokee

20 Mesaj
19 Ekim 2013; 16:52:57 

2013-2014 kışı için hususi kamyonet vs. tarzı araçlar için bir değişiklik oldu mu ?

SAMSUNG GALAXY S III

Super AMOLED 720p HD Gorilla Glass 2 Ekran | Exynos 4412 Quad Chipset | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 İşlemci | Mali-400MP GPU | 16/32/64 GB Depolama | 64 GB kadar MicroSD ile Arttırılabilir Hafıza | 1 GB RAM | Bluetooth v4.0 A2DP, EDR | 8 MP 3264x2448 pixels, Autofocus, LED Flash Kamera | 1080p HD Video Kayıt | TV - Out MHL | Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) İşletim Sistemi
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Hususi Araçlara Kış Lastiği Zorunluluğu Yok
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.219