Şimdi Ara

Üretim Hatalı Tsi Motor ve D...... Oto'nun Rezaleti! (Son gelişmeler)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
980
Cevap
45
Favori
93.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pek zamanım olmadığı için konuyu düzenleyemedim.gereksiz bilgileri çıkarttım. Konuyu başka insanlara yardımcı olması adına resmi bir şekilde nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini anlatarak tekrardan yazacağım.

Herkese tekrardan selam arkadaşlar.Uzun bir süredir foruma girmiyordum bunun nedeni şudur. Açmış olduğum bu konuda beni bir markayı karalamakla suçlayan mı dersiniz, arabayı iyi kullanamamışsın bozmuşsun deyip dalga geçen mi dersiniz, sana müstehak iyi olmuş diye söyleyen mi dersiniz işte bu ve bunun gibi başkalarına hakaret etmekte herhangi bir sakınca görmeyen kişilerden dolayı forumdan uzak kalmayı seçtim. Ben bu konuyu hem yapılanı bilin hemde ilerde birileri belki faydalanır diye açtım. O yüzden de şuanda gelişmeleri yazıyorum ve ileride de belgeleri ekleyeceğim. Şuan için kısaca davamızı kazandık ve hakkımızı aldık bunu bilin istedim. Destek veren arkadaşlara teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orgozgur -- 4 Ocak 2014; 18:56:55 >

• Ne kadar kalacakmış serviste,ayrıca nasıl kendileri yapamıyorlar.Sadece bakım için mi servis açmışlar.Bari sorununuz giderilene kadar bir araç talep edin.
  • Geçmiş olsun bence motorun değişimini ısrarla isteyin.hakkınızı arayın sonuna kadar.
  • Orası nasıl bi servis ya ? Sökmesini yapıyoruzda motoru biz yapmıyoruz dışarı yolluyoruz ee sanayi kafasıyla servis nasıl oluyor merak konusu. umarım sorununuzu çözersiniz.
  • Eğer uygulama sonrası sorununuz giderilmezse taleplerinizi yenileyebilirsiniz.
    Şartlar tüketici kanunuda yazıyor. Yanlış hatırlamıyorsam garanti süresi içinde aynı arızanın tekrarlanması veya değişik arızaların belli bir miktarı aşması gerekiyor. Tamir süresinin belli bir işgününü aşması vs.

Eğer sorun giderilebilirse, garanti koşulları sağlanmış olacak.

Geçmiş olsun, umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.
    Ayrıca şu çok bilmiş ve her arızayı normalmiş gibi göstermeye ve ikna etmeye alışan usta bozuntularına ben de sinir oluyorm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gopluumit

Orası nasıl bi servis ya ? Sökmesini yapıyoruzda motoru biz yapmıyoruz dışarı yolluyoruz ee sanayi kafasıyla servis nasıl oluyor merak konusu. umarım sorununuzu çözersiniz.

Yetkili servislerin büyük çoğunluğu tamir yapamaz, beceremez. Anlaştıkları sanayideki o konuda uzmanlaşmış ustalara gönderirler.
    Onların tek yapabildiği arızalı parçayı bulup değiştirmek ve periyodik bakımları yapmak. Bazen arızalı parçayı bile bulamıyorlar.

Disk tornalayan yetkili servis gördünüz mü? Hep dışarı gönderirler
    Elektronik bir arıza olur, cd içinde kalıyordur, sanayiye gönderirler.
    Sunrıoof bozulur, sanayiye gönderirler.
    Araç beyninde bir soru olur, sanayiye gönderirler.

Yetkil servisler her konuda uzman değillerdir ve olamazlar da.
    Ellerindeki personel kalitesi ve ekipman buna yetmez.

• quote:

Orası nasıl bi servis ya ? Sökmesini yapıyoruzda motoru biz yapmıyoruz dışarı yolluyoruz ee sanayi kafasıyla servis nasıl oluyor merak konusu. umarım sorununuzu çözersiniz.
    Hocam öncelikle geçmiş olsun.

Bu tür sorunlar teknik servislerde olabiliyor serviste çalışanlar yeterince kalifiye ve tecrübeye sahip olmayabilirler.
    Bu sadece araba servislerinde değil her türlü bakım onarım servislerinde olan bir sorun maalesef.Baştan savma ve yetersiz iş yapmaktansa işin uzmanı bir firmaya motoru yollamaları daha iyidir.

Tabii ki tüm yetkili bakımcı firmaların kalifiye elemanı olması gerekir ama ülkemizde durum bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Eğer uygulama sonrası sorununuz giderilmezse taleplerinizi yenileyebilirsiniz.
    Şartlar tüketici kanunuda yazıyor. Yanlış hatırlamıyorsam garanti süresi içinde aynı arızanın tekrarlanması veya değişik arızaların belli bir miktarı aşması gerekiyor. Tamir süresinin belli bir işgününü aşması vs.

Eğer sorun giderilebilirse, garanti koşulları sağlanmış olacak.

Geçmiş olsun, umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.
    Ayrıca şu çok bilmiş ve her arızayı normalmiş gibi göstermeye ve ikna etmeye alışan usta bozuntularına ben de sinir oluyorm.
    dalgamı geçiyorlar?

rektefiye etmeye hakları yok... sıfır motor takacaklar eşek gibi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sissil

dalgamı geçiyorlar?

Alıntıları Göster
    bunun adı rektefiyedir. o motorun bu saatten sonra dikiş tutacağını hiç zannetmiyorum maalesef...
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkann86

bunun adı rektefiyedir. o motorun bu saatten sonra dikiş tutacağını hiç zannetmiyorum maalesef...

Alıntıları Göster
    Türkiyede tam anlamıyla rektefşye yapabilecek kaliteli usta bulmak zor.Ben olsam rektefiye işine pek girmezdim araç çok yeni çünkü
  • quote:

dalgamı geçiyorlar?

Usta bana aynen şunu dedi "" Usta: örnek veriyorum eğer piston kırılmışsa veya yatakta sorun varsa yeni parçayla değiştirip motoru toplarız."" dedi. Şimdi bu durumda benim yeni (sıfır km) motor isteme hakkım var mı veya yeni bir araç (farkını vermeye de razıyım çünkü şuanda gerçekten araca pek güvenim kalmadı ve o servisin bu aracı fabrika ayarında toplayabileceğini sanmıyorum. Motorda her bir parçasına kadar sökülmüş bana öyle söylendi.
  • quote:

quote:

Yetkili servislerin büyük çoğunluğu tamir yapamaz, beceremez. Anlaştıkları sanayideki o konuda uzmanlaşmış ustalara gönderirler.
    Onların tek yapabildiği arızalı parçayı bulup değiştirmek ve periyodik bakımları yapmak. Bazen arızalı parçayı bile bulamıyorlar.

Haklısınız hocam misalleri çoğaltmak açısından tamponlar yine başka yere gider. Koltuklar döşemeciye sanayiye gider. Kendileri sadece yağ değiştirir far değiştirir contaydı filtreydi bu tip şeyleri yaparlar.

Konudaki somut olay için 1 yıllık motorda böyle bir sorun oluyorsa üretim hatasıdır. 0 bir motor takılmadığı taktirde tüketici mahkemesine gitmenizi tavsiye ederim tabi önce avukata gideceğinizi söylememe gerek yok. (Genelde en sonda avukata gidildiği için hatırlatma yapım dedim)

• quote:

Orijinalden alıntı: w.antilles

Türkiyede tam anlamıyla rektefşye yapabilecek kaliteli usta bulmak zor.Ben olsam rektefiye işine pek girmezdim araç çok yeni çünkü

Alıntıları Göster
    şahsen anlaşmalı başka ustaya göndermeleri beni şaşırttı bence başka bir servise gitmeniz daha iyi olurdu eğer medahale edemiyorlarsa en yakın diğer yetkili bayiyi yönlendirmeleri daha mantıklı olurdu bence ama tsi motorda böyle bir arızanın çıkması şaşırtıcı işte böyle durumlarda yabancı ülkelerde bu gibi sorunlar tamir sonrasında gayet tüketici memnun ayrılıyor ancak ülkemizde böyle değil çünki tam manasıyla tamir görüp memnun olan müşteri yok çünki memnun edemiyorlar yani eleman yok yetkili bayide suyu ısınan özel servis açıyor. ve vw gibi bir araç böyle arızaları bu km de veriyorsa bence aracı geri kabul etmeli yerine ya parasını yada yeni aracı temin etmeli ama bu dendiğinde aracınızda garanti işte bu yüzden var diyorlar yemeğinden giyiminden çoluk çocuğunun rızkından kısıp iyi araba binmek istiyorsun ama sonuç hüsran bir renaulta bile fransız diye yanaşmıyorlar ancak bence vw den ilerideler bir kia bir hundai olsun malzeme kalitesi biraz daha yüksek olsun vw gibi alman şirketleri yanlarında zayıf kalır. örneğin sizin aracın kaputunu açın ve yan bölmelere bakın boya yok sadece astar bunu bile çalmış adam olmaz böyle birşey ülkemizde vw binmek gerçekten sabır işi durumunuza üzüldüm bence doğuş gurubu sizinle irtibata geçmeli yada siz

• quote:

Orijinalden alıntı: orgozgur

quote:

dalgamı geçiyorlar?

Usta bana aynen şunu dedi "" Usta: örnek veriyorum eğer piston kırılmışsa veya yatakta sorun varsa yeni parçayla değiştirip motoru toplarız."" dedi. Şimdi bu durumda benim yeni (sıfır km) motor isteme hakkım var mı veya yeni bir araç (farkını vermeye de razıyım çünkü şuanda gerçekten araca pek güvenim kalmadı ve o servisin bu aracı fabrika ayarında toplayabileceğini sanmıyorum. Motorda her bir parçasına kadar sökülmüş bana öyle söylendi.

piston kırılmışsa yatakta sorun vardır... yatağı takması için tornaya göndermesi lazım... belkide pistonlardan biri içeride kaynamışta olabilir... görmeden bişey diyemem ama o arabayı satarken alacak şahıs civataların açıldığını görünce arkasını dönüp gider...

bu şekilde arabayı satmanız zor... hadi 17binde motor değişse sıkntı olmaz satmak ama rektefiyeli arabayı kimsede almaz... yada değerinden düşüğe alır...

bu şekilde kabul edeceksenizde en az 5bin lira para isteyin bence...

şahsen benim aracımın motoru 105 binde şu an sıkntı yapsa okadar umursamam... 17binde olsaydı böyle bişey adamların başına yıkardım orayı...

ayrıca arabada isteyin bu şekilde fabrika hatası bir araçta ikame araç vermek zorundalar... en kötü jetta...

• quote:

dalgamı geçiyorlar?

Alıntıları Göster
    Forumda biri diyordu vw de servisdeki adamlar gerçekten kötü diye.Haklıymış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: w.antilles

Alıntıları Göster
    14000 km'deki motoru rektefiye edecekler, sakın kabul etmeyin bunu. sıfır motor takacaklar ya da aracı değiştirecekler. ayrıca ne demek başka yere gönderiyoruz ne rezilliktir bu!

Bir de araç yattığı sürece muadil araç vermek zorundalar. haklarınızı arayın, sessiz kaldıkça bunlar daha çok tepenize binerler.

• quote:

Orijinalden alıntı: farks

quote:

quote:

Haklısınız hocam misalleri çoğaltmak açısından tamponlar yine başka yere gider. Koltuklar döşemeciye sanayiye gider. Kendileri sadece yağ değiştirir far değiştirir contaydı filtreydi bu tip şeyleri yaparlar.

Konudaki somut olay için 1 yıllık motorda böyle bir sorun oluyorsa üretim hatasıdır. 0 bir motor takılmadığı taktirde tüketici mahkemesine gitmenizi tavsiye ederim tabi önce avukata gideceğinizi söylememe gerek yok. (Genelde en sonda avukata gidildiği için hatırlatma yapım dedim)

İşin açıkçası aracımı çok severek aldım ve bütün olanlara rağmen hala seviyorum. Aracmı hiç bir zaman 2 sene sonra satıp yenisini alırım diye almadım bütün araçlarımızda olduğu gibi en az allah izin verirse 5-10 sene binerim diye aldım. Amacım aracımı kurtarmak ve tekrar severek kullanabilmek ancak olay şunu gösteriyor ki bu servisler bunu fabrika gibi toplayabilecek kapasitede değiller. Motoru da her parçasına kadar sökmüşler sorunu anlamak için buda bende inanılmaz büyük soru işaretleri oluşturdu.Ya sıfır motor talep edeceğim yada aynı aracın sıfırını talep edeceğim. Sizce mahkemeye başvursam kazanabilir miyim bunun örnekleri var mı? (şuanda bütün interneti araştırıyorum ) Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: haydar_007

şahsen anlaşmalı başka ustaya göndermeleri beni şaşırttı bence başka bir servise gitmeniz daha iyi olurdu eğer medahale edemiyorlarsa en yakın diğer yetkili bayiyi yönlendirmeleri daha mantıklı olurdu bence ama tsi motorda böyle bir arızanın çıkması şaşırtıcı işte böyle durumlarda yabancı ülkelerde bu gibi sorunlar tamir sonrasında gayet tüketici memnun ayrılıyor ancak ülkemizde böyle değil çünki tam manasıyla tamir görüp memnun olan müşteri yok çünki memnun edemiyorlar yani eleman yok yetkili bayide suyu ısınan özel servis açıyor. ve vw gibi bir araç böyle arızaları bu km de veriyorsa bence aracı geri kabul etmeli yerine ya parasını yada yeni aracı temin etmeli ama bu dendiğinde aracınızda garanti işte bu yüzden var diyorlar yemeğinden giyiminden çoluk çocuğunun rızkından kısıp iyi araba binmek istiyorsun ama sonuç hüsran bir renaulta bile fransız diye yanaşmıyorlar ancak bence vw den ilerideler bir kia bir hundai olsun malzeme kalitesi biraz daha yüksek olsun vw gibi alman şirketleri yanlarında zayıf kalır. örneğin sizin aracın kaputunu açın ve yan bölmelere bakın boya yok sadece astar bunu bile çalmış adam olmaz böyle birşey ülkemizde vw binmek gerçekten sabır işi durumunuza üzüldüm bence doğuş gurubu sizinle irtibata geçmeli yada siz

Aracımı Ankara Konya Yolundaki DOĞUŞ Otoya bıraktım.Zaten orası EN YETKİLİ (hem distirbitör) servis (araç garanti kapsamında olduğu için) eğer oraya da güvenemezsem ne yapcaz başka servis yok.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: farks

quote:

quote:

İşin açıkçası aracımı çok severek aldım ve bütün olanlara rağmen hala seviyorum. Aracmı hiç bir zaman 2 sene sonra satıp yenisini alırım diye almadım bütün araçlarımızda olduğu gibi en az allah izin verirse 5-10 sene binerim diye aldım. Amacım aracımı kurtarmak ve tekrar severek kullanabilmek ancak olay şunu gösteriyor ki bu servisler bunu fabrika gibi toplayabilecek kapasitede değiller. Motoru da her parçasına kadar sökmüşler sorunu anlamak için buda bende inanılmaz büyük soru işaretleri oluşturdu.Ya sıfır motor talep edeceğim yada aynı aracın sıfırını talep edeceğim. Sizce mahkemeye başvursam kazanabilir miyim bunun örnekleri var mı? (şuanda bütün interneti araştırıyorum ) Teşekkürler.

Hocam mahkemeye gidersiniz diyelim ki. Bilirkişi atanır bakılır. Arıza eğer fabrikasyondan ötürü ise araç 1-1 değişime girer. Çeşitli örnekler internette vardır daha önce duymuştum bu tür şeyler. Bulduklarım.

http://www.yusufayik.av.tr/ornekkarar1.htm

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8829

Mahkeme sürecinden korkmayın. Artık tüketici çok daha fazla korunuyor. Siz yapılan bütün işlemleri belgelemeye bakın. Attığınız adımı not alın faturasını çıktısını ne bulursanız saklayın ve avukatla görüşün.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: haydar_007

Aracımı Ankara Konya Yolundaki DOĞUŞ Otoya bıraktım.Zaten orası EN YETKİLİ (hem distirbitör) servis (araç garanti kapsamında olduğu için) eğer oraya da güvenemezsem ne yapcaz başka servis yok.

Alıntıları Göster
    Efet servisler sanayide anlaştıkları yerlere gönderiyorlar, motor içini yapmazlar pek. Motordaki bir sorun nedeniyle garantiden değişim anca sürekli arıza yaparsa aynı nedenle bir kaç kez o zaman sanırım mümkün, çok can sıkıcı bir durum sıfır arabada, üretim hatası var gibi gözüküyor....

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.