Şimdi Ara

[DH] V O L V O for L I F E (304. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.308
Cevap
40
Favori
903.725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sorunum çözüldü. egzantrik okuyu arızalıymış.
  • Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda aranıza katılacağım bir çok s40 baktım. Bütün sahibindeni taradım artık sadece yeni eklenen ilanlara bakacak seviyeye geldim :) Artık 3 araba kaldı elimde. Dün 2008 model full+full bi s40 denedim. Sanayide buldum aracı bir tanıdık vasıtasıyla. Sanayiden tarabya meydana kadar kullanıp geri geldim. Tek kelime ile aşık oldum araca. 42500 e kadar düşürebildim fiyat olarak. Ancak araba 145 bindeydi ve 6 yaşındaydı. Elimde 2009 ve 2010 model 2 araç alma fırsatı daha olduğu için eledim. şuan ise elimde 2 araç var. Sahipleri ile iletişim kurdum bir kaç güne araçları göreceğim. Volvonun donanım opsiyonları epey muallak. Yada dışarıdan gelen biri hemen hakim olamıyor. Standart arabalar gibi üst üste koyarak gitmiyor donanımları dynamic ve premium var ikiside bamşbaşka ihtiyaçlara göre hazırlanmış yada ikisini birden alıyorsun. Burada tamam ama elimdeki iki arabadan biri drive olarak geçiyor biride direkt sahibindende 1.6 D olarak eklenmiş. Bunların donanımları nelerdir yada siz hangisini düşünürdünüz yardımcı olabilir misiniz acaba ?

Siyah Araç 83000 de, 2009 model. 1.6 D olarak eklenmiş sahibindende

Ek olarak bunların olduğunu belirtmiş ;

- Xenon far ( ana far ve sis)
    - Arka park kamerası (görüntülü+sesli)
    - Body kit ( yan alt + arka rüzgarlık)

Fiyatı ise 45000 tl

Koyu gri araç ise 107000 de,2010 model 1.6 d drive olarak eklenmiş.

Fiyat : 45500 tl

Bu araçla ilgili herhangi bir başka bilgi yok 1 parça boyası var ufak sorun edilmeyecek sahibi ile tanışık çıktık kısmi olarak eskiden elektrik piyasasında olduğumuz için şişhanede bir çok ortak tanıdığa sahibiz.

Açıkçası benim gönlüm siyah olandan yana daha bir tok duruyor. Jantlar,camlardaki film birde body kit bunda etkili olabilir.Çünkü diğer arabada bunlar gözükmüyor. Mesela diğer araba xenon var mı(gri olanda) Siyah olana bakınca farda o mavi kısım seçilebiliyor ama gri araçta böyle bir durum yok. Yorumlarınıza açığım umarım yardımcı olursunuz.

[DH]   V O L V O    for   L I F E [DH]   V O L V O    for   L I F E

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhancalik -- 6 Ağustos 2014; 16:02:21 >

• araçların büyük ihtimal ikisi de baz donanım gibi görünüyor, farlarında xenon yok, mavi aracın cantlarından belli oluyor baz donanım olduğu , siyah olanda r desing etiketi sonradan eklenmiş daha detaylı fotoları olursa yardımcı olurum
  • Telefondan girebildiğim için pm den linkleri attım. Sanırım siyah premium diğer araç banada baz donanım gibi geldi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle merhabalar.

Yıllardır hayallerimi süsleyen bir volvo sahibi olmak istiyorum. Tabii istediğim modele şimdilik uzanamıyorum :) 2000 model s-40 1.8 otomatik vites almayı düşünüyorum. Otomatik konusunda ısrarcıyım çünkü; keyfini bir kere aldım...

20.000 TL bütçem var. Açıkcası Ankara'da bir tane buldum 90.000 km de kaporta boyasından başka bir sıkıntısı olmadığını söylüyor araç sahibi. Açıkcası fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile temiz göründü gözüme. Şöyle bir sıkıntım var ÖĞRENCİYİM :) yakıt tüketimi malumunuz hepimiz için büyük sıkıntı. Ama şöyle bir avantajım olduğunu düşünüyorum hızı, ani kalkışları, ani frenleri seven birisi değilim. Acaba yakıt tüketimi ne oranda olur bu araçta. Birde genelde fiyatlar 25.000 civarı (Yaz ayı) beklemeli miyim? Fiyat bu araçlarda ekim gibi düşer mi, yoksa VOLVO S40 ların yaz-kış fiyatı bu mudur?

HAFTANIN 3 GÜNÜ TOPLAM 160 KM KULLANACAĞIM. SENEDE İKİ KERE ŞEHİR DIŞI...

DEDİĞİM GİBİ ÖNCELİĞİM YAKIT TÜKETİMİ. ŞİMDİ ŞUNU DİYEBİLİRSİNİZ YAKIT TÜKETİMİNİ DÜŞÜNÜYORSAN GİT! PEJO* 107 AL, TOYOTA* YARİS AL. HAKLI OLABİLİRSİNİZ AMA 3-5 KURUŞ FARK VEREREK GÜVENLİ VE KONFORLU BİR ARAÇ KULLANMAK İSTİYORUM. AMA YAKIT KONUSUNDA CANIMI YAKACAKSA EĞER (ŞEHİR İÇİ), PEJO YA YÖNELECEĞİME OTOBÜSE BİNERİM DAHA İYİ. YAKIT KONUSUNDA DENEYİMLERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.

ŞİMDİDEN SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM.
    KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞ KEYFİ DİLİYORUM.

*Pejo ve Toyota sahibi arkadaşlardan özür dilerim, lütfen yanlış anlamasınlar bu tamamen benim kişisel fikrim. Yeni modellerde eminim bu güven ve konfor sorununu aşmışlardır ama buna benim bütçem yetmiyor. Bu güveni ve konforu 2000 (VOLVO) model bir araçta görmek ise gözlerimi yaşartıyor (Mutluluk gözyaşları).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komradef -- 13 Ağustos 2014; 4:55:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: serhancalik

Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda aranıza katılacağım bir çok s40 baktım. Bütün sahibindeni taradım artık sadece yeni eklenen ilanlara bakacak seviyeye geldim :) Artık 3 araba kaldı elimde. Dün 2008 model full+full bi s40 denedim. Sanayide buldum aracı bir tanıdık vasıtasıyla. Sanayiden tarabya meydana kadar kullanıp geri geldim. Tek kelime ile aşık oldum araca. 42500 e kadar düşürebildim fiyat olarak. Ancak araba 145 bindeydi ve 6 yaşındaydı. Elimde 2009 ve 2010 model 2 araç alma fırsatı daha olduğu için eledim. şuan ise elimde 2 araç var. Sahipleri ile iletişim kurdum bir kaç güne araçları göreceğim. Volvonun donanım opsiyonları epey muallak. Yada dışarıdan gelen biri hemen hakim olamıyor. Standart arabalar gibi üst üste koyarak gitmiyor donanımları dynamic ve premium var ikiside bamşbaşka ihtiyaçlara göre hazırlanmış yada ikisini birden alıyorsun. Burada tamam ama elimdeki iki arabadan biri drive olarak geçiyor biride direkt sahibindende 1.6 D olarak eklenmiş. Bunların donanımları nelerdir yada siz hangisini düşünürdünüz yardımcı olabilir misiniz acaba ?

Fiyatı ise 45000 tl

Bu araçla ilgili herhangi bir başka bilgi yok 1 parça boyası var ufak sorun edilmeyecek sahibi ile tanışık çıktık kısmi olarak eskiden elektrik piyasasında olduğumuz için şişhanede bir çok ortak tanıdığa sahibiz.

Açıkçası benim gönlüm siyah olandan yana daha bir tok duruyor. Jantlar,camlardaki film birde body kit bunda etkili olabilir.Çünkü diğer arabada bunlar gözükmüyor. Mesela diğer araba xenon var mı(gri olanda) Siyah olana bakınca farda o mavi kısım seçilebiliyor ama gri araçta böyle bir durum yok. Yorumlarınıza açığım umarım yardımcı olursunuz.

Arkadaşlar siyaj araç alındı. 4 adet volvo s40 test ettim son 2 adet kalmıştı. Onu da sayfaya koyduk cevap gelmedi. Siyah aracı sanayide tanıdık bi volvo servisiyle test ettim ve bunda karar kıldık babamlada. O 2-3 km kullanımda dahi çok sevdim kullanımını. Araç alımına karar verdikten sonra antalyaya geldim. Şuanda araç alındı merakla dönüp kullanmayı bekliyorum aracı doya doya. Bu arada forum çok sakin. Çok fazla aydınlatıcı bilgiler var. 80. Sayfadan başlayıp şuan 190'a kadar geldim. O zamanlar meteg ve hesheit gibi üyelerle birlikte çok faalken şuan kuş uçmaz kervan geçmez bir hal almış. Umarım eski günlerine döner.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2009 volvo s40 aracımın bu yaz aküsü bitti. araç 45 binde ve çok sıcak bir günde akü bitti. malum ya çok sıcak ya çok soğukta çıkıyor akü sıkıntıları. tek bir şeye sinir oldum, öncesinde en ufak bir belirti vermedi. neyse ki ters bir yerde bitmedi akü. ama tamamen bitti kapıları camları bile kilitleyemedim. 80 lik akü de bulamadım 72 lik mutlu akü taktım. bundan sonra 3 senede bir ne olursa olsun yeni akü takıcam. yolda kalsak çok feci olacaktı.
  • Volvo S40 alacağım ama aklima takilanlar var ;

- D2 motor hangi motorlarda bulunuyor yakıt tuketimi nasil?
    - Premium dynamic prime ve drive diye paketleri var sanırım farklari neler? Net olarak bir yerde bulamadim.
    - S40 ikinci el alinirken dikkat edecegim noktalar var mi volvo icin

• quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda aranıza katılacağım bir çok s40 baktım. Bütün sahibindeni taradım artık sadece yeni eklenen ilanlara bakacak seviyeye geldim :) Artık 3 araba kaldı elimde. Dün 2008 model full+full bi s40 denedim. Sanayide buldum aracı bir tanıdık vasıtasıyla. Sanayiden tarabya meydana kadar kullanıp geri geldim. Tek kelime ile aşık oldum araca. 42500 e kadar düşürebildim fiyat olarak. Ancak araba 145 bindeydi ve 6 yaşındaydı. Elimde 2009 ve 2010 model 2 araç alma fırsatı daha olduğu için eledim. şuan ise elimde 2 araç var. Sahipleri ile iletişim kurdum bir kaç güne araçları göreceğim. Volvonun donanım opsiyonları epey muallak. Yada dışarıdan gelen biri hemen hakim olamıyor. Standart arabalar gibi üst üste koyarak gitmiyor donanımları dynamic ve premium var ikiside bamşbaşka ihtiyaçlara göre hazırlanmış yada ikisini birden alıyorsun. Burada tamam ama elimdeki iki arabadan biri drive olarak geçiyor biride direkt sahibindende 1.6 D olarak eklenmiş. Bunların donanımları nelerdir yada siz hangisini düşünürdünüz yardımcı olabilir misiniz acaba ?

Fiyatı ise 45000 tl

Arkadaşlar siyaj araç alındı. 4 adet volvo s40 test ettim son 2 adet kalmıştı. Onu da sayfaya koyduk cevap gelmedi. Siyah aracı sanayide tanıdık bi volvo servisiyle test ettim ve bunda karar kıldık babamlada. O 2-3 km kullanımda dahi çok sevdim kullanımını. Araç alımına karar verdikten sonra antalyaya geldim. Şuanda araç alındı merakla dönüp kullanmayı bekliyorum aracı doya doya. Bu arada forum çok sakin. Çok fazla aydınlatıcı bilgiler var. 80. Sayfadan başlayıp şuan 190'a kadar geldim. O zamanlar meteg ve hesheit gibi üyelerle birlikte çok faalken şuan kuş uçmaz kervan geçmez bir hal almış. Umarım eski günlerine döner.

merhaba aracınız hayırlı olsun, tekerinize taş değmesin :)
    bende s40 bakıyorum aracın donanım detaylarını ve en son kaça aldığınızı yazabilir misiniz
    iyi sürüşler

• 2005 model s40 t5 geartronic alarak aranıza katılmış bulunuyorum.

aracımda:
    - xenon farlar
    - elektrikli ısıtmalı hafızalı deri koltuk
    - Dolby prologic II ses sistemi
    - sunroof
    - 17" orijinal Volvo alaşım jantlar
    - telefon (sim kart takınca aktif)
    -cruise control
    - orijinal alarm
    bulunuyor.

mekanik olarak eksik yanı sadece frenler olarak gözüküyor.

kozmetik olarak pasta-cila gerekli çok fazla harelenme var. iç aksamda ise ön kapılardaki kol dayamalar gıcırtı yapıyor. bir de ön koltuk ayar düğmelerinin olduğu plastik yerinden çıkmış.

kısa bir süre kullandım. bana göre artılar:
    - ses sistemi
    - klima/havalandırma
    - doğal olarak motor gücü. 2000d/d 100km/h ile seyrediyor bu da bu güçteki bir araç için oldukça güzel bir yakıt tüketimi sunuyor.
    - koltuklar
    -ergonomi. kontrollere alışmak 5 dakika sürdü.

eksiler:

- lastik sesi (petlas velox sport pt711 daha yeni alınmış)

• Benim aracım baz donanım. Buna göre özellikleri

-stc (araçta esp yok baz donanımda. Asr ile esp karışımı sanırım. Asr nin biraz geliştirilmiş versiyonu)
    -far yıkama
    -sis farları
    -16 inç çelik jant
    -dikizlere entegre sinyaller
    -aracın sürücü koltuğu çok yönlü ayarlanabiliyor bel desteğide dahil. Aynı durum yan koltuk içinde geçerli
    -4 camda tek tuşla açılıp kapanabiliyor
    -uzaktan kumandadan cam açıp kapanabiliyor veya parklar yakılabiliyor
    -aracın her yerinde izalasyon var bagajda kaputta demir aksam görmüyorsunuz. Bu arada herkes dikkat eder mi bilmem kaputu çengelle tutturmuyorsunuz süspansiyon var ( fazla detay oldu sanırım ama ben bunlara dikkat ederim aldığım an inceledim :) )
    -far sensörü
    -aux bağlantısı
    -deadlock

[DH]   V O L V O    for   L I F E

• quote:

Orijinalden alıntı: sef_welder

Sayın av.ilhami;

Castrol edge 5-40 bende kullandım bir miktar eksiltme yaptı. Şimdi mobil 1 0-40 new life kullanıyorum gayet memnunum herhangi bir eksiltme yok gerçi eksiltmeyi benim turboda yapmış olabilir çünkü turbom arızalanmadan önce manifolda yağ gönderiyordu.Aracım LPG li olduğu için mümkün olduğunca sonu 40 ile biten yağları kullanmaya çalışıyorum.Saygılar.

eneos 0-50 (japon) sustina kullanmayı düşünüyorum. eneosu bilen biri (boğaçiçi yağ) hyper serisinin özellikle lpg için üretildiğini söyledi. ama ürün olarak 5-40 var. acaba hangisi 0-50 mi 5-40 lpgli mi?
    şu an malum mobil 0-40 kullanıyorum ama 50 rakamını 0veya 5 ile birlikte görünce heyecanlandım. yağcı arkadaşım var internet üzerindeki fiyatlardan uyguna verecek ama neticede mobil 0-40 new life tan 1 bidon (4litre) 55 TL pahalıya gelecek mecburen 2 kutu alacağım motor 6 litrelik olduğu için.
    yağ değişim süre/km uzatırsam kuratırırmıyım acaba?
    aracımda da lpg (prins) veya benzinde p1171 arızası (uzun dönem zengin karışım) oluyor. Volvo ve diğer obd cihazlarında somut bir sensör vs. arızası vermiyor. ihtimaller veriyor. 2 lambda sensörünü ve katalitik euro4 olarak değişti. ilk montajda ve ayarda sıkıntı olmuştu ama 6 ay arıza yanmadı. acaba uzun dönem lpg ayarsızlığı aracın kendi ecu yakıt map ayarını etkilemiş olabilrmi ustanın bir 500km benzinde kullan dedi şu an 200kmyi geçti.
    maf ve rotor sensörlerini kontak temizleyici ile temizledim ışığın yanması da gecikti.
    sonuçta yağ olarak 0-50 deneyelimmi ve p1171 nasıl çözülür.
    herkese iyi günler

• av.ilhami kullanıcısına yanıt
    Hocam merhabalar;

Yağ konusunda; sonu 50 ile biten tam sentetik yağları kullanmanıza gerek yok kesinlikle bütçenize yazık edersiniz. sonu 40 ile biten tüm yağları kullanabilirsiniz buna yarı sentetik 10w-40 da dahil.Hatta yağ değişim periyotlarını kısa tutup (5000km-7500km arası) ucuz olan yarı sentetik veya tam sentetik yağları kullanmak aracınız için daha faydalı olur.

P1171 hatası MAF sensör sorunu.Eğer sprey sorununuzu çözmedi ise kesinlikle MAF ı değiştirin derim. Maf alacaksanız ebay'dan alın oldukça ucuza getirtebilirsiniz.Saygılar.
  • teşekkürler. aracı uzun süredir temizledikten sonra hep benzinde kullanıyorum arıza yanmamaya başladı önceden 60km içinde yanardı benzinde bile şimdi benzinde 200 km geçti hala yanmadı.(ankarada Ahmet diye prins ustası varmış onun tavsiyesi ile böyle sürekli benzinde kullanıyorum)
    yağ için de teşekkürler. dediğiniz gibi yapacağım 40 kullanacağım. zaten aracı da satışa çıkarmıştım. bayram öncesi satılabilir. sonraya da kalsa fazla para vermiş olacağım zaten 0-4- mobil new life yeterince iyi. elimde 3 litre kadar daha var zaten. tekrar teşekkür ederim.
  • size cevaptan sonra Boğaziçi yağ'dan da mesaj gelmiş onu okudum aynen kopyalıyorum;
    "5W/40 daha mantıklı olur diye düşünüyorum. 0W/50 daha çok yarış araçları için."
  • Budak 1903 kardeşimize de hoş geldin diyelim bu arada. kendi derdimizden forumdaşlığı unuttuk. ilk defa "s40 T5" duyuyorum. hayırlı olsun. garip gelebilir ama sakin kulanananlar ama arasıra gaza gelen benim gibiler için T5 çok iyi. hep spor kullanımda kullananların dediğine göre s40larda T4 daha seri imiş. turbo daha erken devreye girdiğinden. tabi 2005 yılındaki T5 lerin yazılımını vites oranlarını vs bilmiyom. ben 99 model c70 için söylüyorum. c70 ile s40 arasındaki ağırlık farkını da unutmamak lazım. 7kg. 1 beygir harcarmış. yani 1200 kg 200beygir araç 1600 kg 225 beygir aracı 25 beygir güçsüz olmasına rağmen geçer. en önemlisi turbo motorlar diğerlerine göre daha ısıya vs. dayanıklı üretilir. T5 lerde de turbonun tam dolumu aktif olması yüksek devirde olacağından normal kullanımda diğer motorlara göre ekstra sağlamlığı nedeniyle daha az yıpranır. belki bu sebeple Volvo 850,70, ve diğerleri daha uzun ömürlü oluyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi av.ilhami -- 29 Eylül 2014; 10:53:56 >

• bugün eneos fiyatı sorduğum arkadaşım ürünü satmamasına rağmen Shell 5-40 pur plus helix ultra tavsiye etti. en büyük sebebi doğal gazdan üretilmesiymiş.az önce görüştük nete giremiyormuş. nette 99,22 TL yani 100 TL görünüyor ama açıklamasında püre plus veya CNG den üretim yazmıyor. ayrıca şu an kullandığım mobil 0-40 new life a da baktım dikkatimden kaçan bişey gördüm. LPGLİ motorlarla da uyumlu yazılmış ve kullanım olarak 55-70bin km. yazmış. bne 10bin olunca ilk fırsatta değiştiriyordum. kartelden dökülen yağa ustam keşke temiz bidona alıp ben kullansaydım demişti. zaten lpg yağ eksiltsede fazla kirletmezmiş. yani Shell 5-40 cng li, mobil0-40 newlife veya eneos 5-40 susente-hyper den ucuzunu almak mantıklı gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: av.ilhami

quote:

Orijinalden alıntı: sef_welder

Sayın av.ilhami;

Castrol edge 5-40 bende kullandım bir miktar eksiltme yaptı. Şimdi mobil 1 0-40 new life kullanıyorum gayet memnunum herhangi bir eksiltme yok gerçi eksiltmeyi benim turboda yapmış olabilir çünkü turbom arızalanmadan önce manifolda yağ gönderiyordu.Aracım LPG li olduğu için mümkün olduğunca sonu 40 ile biten yağları kullanmaya çalışıyorum.Saygılar.

eneos 0-50 (japon) sustina kullanmayı düşünüyorum. eneosu bilen biri (boğaçiçi yağ) hyper serisinin özellikle lpg için üretildiğini söyledi. ama ürün olarak 5-40 var. acaba hangisi 0-50 mi 5-40 lpgli mi?
    şu an malum mobil 0-40 kullanıyorum ama 50 rakamını 0veya 5 ile birlikte görünce heyecanlandım. yağcı arkadaşım var internet üzerindeki fiyatlardan uyguna verecek ama neticede mobil 0-40 new life tan 1 bidon (4litre) 55 TL pahalıya gelecek mecburen 2 kutu alacağım motor 6 litrelik olduğu için.
    yağ değişim süre/km uzatırsam kuratırırmıyım acaba?
    aracımda da lpg (prins) veya benzinde p1171 arızası (uzun dönem zengin karışım) oluyor. Volvo ve diğer obd cihazlarında somut bir sensör vs. arızası vermiyor. ihtimaller veriyor. 2 lambda sensörünü ve katalitik euro4 olarak değişti. ilk montajda ve ayarda sıkıntı olmuştu ama 6 ay arıza yanmadı. acaba uzun dönem lpg ayarsızlığı aracın kendi ecu yakıt map ayarını etkilemiş olabilrmi ustanın bir 500km benzinde kullan dedi şu an 200kmyi geçti.
    maf ve rotor sensörlerini kontak temizleyici ile temizledim ışığın yanması da gecikti.
    sonuçta yağ olarak 0-50 deneyelimmi ve p1171 nasıl çözülür.
    herkese iyi günler

Merhaba, konuyu tekrar okursanız, lpgli araçlar için olduğunu söyleyen ben değildim. Benzinli, dizel veya lpgli araçlarda kullanıma uygundur.

• arkadaşlar 2000 model s40 2.0t için kullanmam gereken lastik ebatları kitapçıkta
    195/55 yada 60/R15
    205/50 yada 55/R15
    öneriyor şuan üstünde 195/60/R15 var ve lastik değiştireceğim
    lastik ve ebadı ile tecrübelerinizi yazabilir misiniz?
  • arkadaşlar c30 model aracımın motor arıza ışığım yanmaya başladı bugün aslında dün fark etmiştim gazı iyi yemiyor gibi motor 2000 devri geçemiyordu.

Ne yapmam lazım çok sıkıntılı oldu pazar günü olması. Tecrübe edenler varsa ne arızası olabilir.

Arıza ışığı yandığını fark ettikten sonra geri döndüm ama 3- 4 km falan yapmışımdır. Bir zararı olmuş mudur o şekilde kullanmamın.
    Birde İstanbul'da nereye götürebilirim. Sanırım çekici ile aldırmalıyım değil mi? O şekilde götürmek sıkıntılı olabilir.

Önceki sahibi Bostancı oto sanayisine götürüyordu. Birde işyerime yakın otokoç taşdelen var yetkili servis hangisini tercih etmeliyim sizce

Aracımda kasko var bir faydası olur mu arızanın karşılanması konusunda ?

• 
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.