Şimdi Ara

Corsair H100: İşlemciniz bu yöntemle 8˚C daha serin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
220
Cevap
6
Favori
11.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • H100 kullanan arkadaşlarımızın montaj aşamasında yapacakları basit birkaç işlem ile, soğutucularından maksimum verim alarak, işlemci ısılarınızı yaptığınız montaja bağlı olarak 10˚C'ye kadar daha düşürme imkânına erişebilirsiniz. Bu fark asgari 6˚C. Bu fark bazı durumlarda 8˚C olabiliyor. -2˚C'lik ek fark, termal macunun hem CPU, hem de blok üzerine sürülerek elde edilmiş durumda. Bunu zaten yapan ve bilen kişilere sözümüz yok. Sorunun kaynağı, H100'ün arka taraftan tamamen sıkılamayıp, soğutucunun headsink'e tam temas etmemesinden kaynaklanıyor. İşte bu uygulama ile o boşluğu alıp, soğutucunun işlemciye tam temas etmesini sağlayacağız.

Bu konunun amacı, soğutucunuzu değiştirmeden (H100i'ye geçmeden) sorununuza çare bulmaktır. Umarım istifadeli olur.

ÖNEMLİ NOTLAR:
    - H100'ün kutusunun üzerinde barkod etiketinin yanında bulunan numaralar eğer 12279403 ve üzeri bir sayısı ise sorunsuz H100'ler yani pompa sesi problemi olmayanlar, 12279403'den düşük olanlar bahsettiğimiz boşluk sorunu olanlarmış. Yani her H100'de bu sorun yokmuş. Konuya yazan bazı arkadaşların H100'leri için "problem yok" demelerinin sebebi şimdi daha iyi anlaşıldı. Ama pul sorunu genel.

– Bu sorun üretimden kaynaklı bir sorun ve bunu Corsair'de kabul etmiş durumdadır. H100i'yi çıkartmalarındaki nedenlerden biri de budur.

– H80 sahibi arkadaşlar da aynı uygulamayı yapabilirler.

– Soğutucu vidalarını boşluk kalmayacak kadar sıkmanız gerekiyor. Fazla sıkıldığında kırılabiliyor; bilginize.

– Kasasında soğutucu takma boşluğu olmayan kişiler, arka plâkanın kasaya temas edip etmediğini kontrol etmeden sistemlerini çalıştırmamalarında fayda var. Bir arkadaşımızın (allaturca89) sisteminde kısa devre yapmış bu. Bence bi yerden kaçak var ama bu sorunu ciddiye almak gerek. Çare olarak (arka plâka kasaya değiyorsa eğer) kasanın o kısmını izole bantla kapatarak bu sorun aşılabilir diye düşündüm.
    Kendisi bana PM atarak, oluşabilecek bu sorundan dolayı kimsenin mağdur olmaması için bu bilgiyi paylaştını belirtti. Hassasiyeti için kendisine teşekkür ediyorum.

2011 soket anakart-işlemci kullananlarda bu sorun yoktur. Çünkü onlarda arka plâka yok.

UYGULAMA:

1- Uygulama safhası çok basit. H100'ünüzü kendiniz taktıysanız, bu sizin için çocuk oyuncağı zaten.
    Öncelikle, resimde görülen izole bant ve pullardan temin etmeniz gerekiyor. Bunları nalbur ve elektrikçilerde bulabilirsiniz.
    Elektrik iletmeyen metal pul veya plastik pul kullanırsanız, izole banta gerek kalmayacaktır.

2- Pulları bantla tamamen sarıp orta kısmını deliyoruz. Derseniz ki: "Pulları sarmadan taksak olmaz mı?" Olur ama iletken olmayanını bulabilirseniz.

3- Soğutucunun arka plakasını çıkartıp, az önce sarıpta ortasını deldiğimiz pullarımızı anakartla plakanın arasına takıp somunları sıkıyoruz ve işlemcimizi daha serin kullanmanın mutluluğuna eriyoruz.

suleymangonca'nın yaptığı uygulamada dikkat ettiyseniz pullar bantlı değil. Çünkü o, elektrik iletmeyen pul temin etmiş.

Bu konu, bozokaydin ve suleymangonca'nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 31 Mayıs 2013; 8:55:54 >

• 10 derece bana biraz ütopik geldi abi.Öncesi ve sonrası farkı gösteren ekran görüntüleri olsa iyi olur fakat 10 derece çok büyük rakam yani 100 ün 10 derece altı anca custom sogutmayla mümkün olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 20 Kasım 2012; 1:56:26 >
  • Ben de inanmakta zorluk çektim açıkçası ama veriler suleymangonca'ya ait. O gerekli açıklamayı yapacaktır elbet.
  • Evet arkadaşlar bu doğru birşey Bunu anlamak çok zor değil headsink i söküp arka tarafı oynatın nekadar boşluk olduğunu göreceksiniz. H100i 'lerde bu sorun giderilmiş bunu söyleyen CORSAIR kendi firmasıdır. Forumdan arkadaşlarla biz telefondada konuştuk Corsair bu sorunu kabul edip M5 pul ile sorunun düzeldiğini söylemiştir. H100i 'lerda giderilen bir sorunda budur İşlemciye tam temas etmeme sorunu... 10 Derece olmasada Yükte 5,6 derece azaldığı ortadadır.

Buda benim yaptığım uygulama ben direk plastik pul alıp koydum ve tam oturdu.

• Evet, bu da güzel bir çözüm.
  • Öncelikle konuyu açan Mürsel abiye teşekkür ediyorum.

Gelelim konuya sıcaklıklar 6-8derece kesin düşüş var.Zaten @Oguzzz arkadaşımızın dediği gibi pul koymazsanız boşluk oluyor.
    Ben yukarıda pulları bantlayıp gösterdim.Anlayan anlamayan oluyor diye.
    YOksa benim pullar elektrik iletmez olanlardan.

corsair bu sıkıntıyı kabul ediyor h100i serisinde o boşluklar olmayacak diyor.
    Bu konudaki gerekli görüşmeyi corsair ile yapan @bozokaydın abimiz bilgi verecektir sizlere.

İster pul ekleyin ister ne diyor bunlar yahu diyin.
    Şu gerçek h100 ü bugüne kadar hep yanlış kullanmışlar.O boşluk tüm h100lerde var.

Konuyu ben tek seferde h100 ü elime aldım anakarta takarken farkettim.Pul koyup çözdüm.
    Bende sıkıntının benim 1366soket 4yıl öncesini soketi olur böyle uyumsuzluk sanmıştım.

takii @bozokaydın abim beni arayıp yahu bunda boşluk var seninkindede varmı demesiyle alevlendi.Hemen h100kullanan arkadaşları arayıp sorduk onlardada varmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel paylaşım olmuş, H100 kullananlar için güzel haber.

H100i nin çıkmasının bir diğer sebebi de H100 de olan Pompa sesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

H100i nin çıkmasının bir diğer sebebi de H100 de olan Pompa sesi.

Evet, ikinci nedeni de buydu. Ama birçok kişinin rahatsız olacağı nokta, yeni versiyondaki pompanın daha küçük olması. Sesi böyle gidermişler galiba.
  • Evet yeni seride pompayı yavaşlatıp termal macunu daha iyi birşeyler kullanmışlar aradaki farkı böyle kapatmışlar. Yani Eski h100 'ün performansı çok daha iyi... Tek artısı şuanda sistemden fan ayarı ancak onuda ben zaten anakartımdan yapıyorum işlemci ısındıkça h100 deki fanlar artıyor benim öyle birşeye ihtiyacım yok zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oguzzzzz -- 20 Kasım 2012; 10:54:37 >
  • Mantıklı. Ben de bu işlemi yapan kişinin H100i'ye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.
  • Aynen Öyle şuanda pompa sesinden rahatız olmayan arkadaşlar.. Eğer H100 'ü en iyi performansta kullanmak istiyorlarsa iş basit.

Yapıcakları Şeyleri Ben sıralıyorum..

1. Yukarıda bahsettiğimiz pullardan temin edicekler.

2. Üstünde gelen termal macunu silicekler

3. Üstünde gelen fanları çıkarıcaklar yerine daha iyi 4 adet fan alıcaklar.

4. İyi bir termal macun alıp,işlemciye hemde headsink 'e sürücekler

5. Kasa içi sirkülasyon iyi olucak ve dışarı üfleticekler. Push / Pull şeklinde.

Eğer H100 ü dediğim şartlarda kullanılırsa H100i aynı şartlar altında performansı daha az kalıcaktır pompanın küçüklüğü nedeniyle. Ve Custom yapmadan hazır çözümle en iyi soğutma sağlanacaktır.

Ben Akasa Viper fan kullanıyorum ve 1900 devirde 84 Cfm hava üflüyor ve S flow. Evet yüksek devirde gürültüsü fazla fanların ama hava akımı ve şiddeti soğutmak için gerçekten iyi ben anakartımın üzerindeki Fan Girişlerine taktım fanlarımı ve anakartın kendi programıyla fanları programladım. Yani Dedimki işlemci 30 - 40 derecelerdeyse fanları %25 ile %30 arasında çalıştır ama sıcaklık 70 derece ise fanlar en yüksek performansa girsin %100 çalışsın ve ısıyı düşürsün. Şuanda böyle kullanıyorum ve işlemci ısınır ısınmaz fanlarım canlanıp görevini yapıyor ve sıcaklığımı şuanda 51 derecenin üstünde görmedim.

Kasamdaki hava sirkülasyonunu ise böyle sağlıyorum. Her bir ok her bir fanı temsil ediyor sistemimde imzaamda şuanda gerçekten çok serin çalışıyor makimem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oguzzzzz -- 20 Kasım 2012; 11:05:47 >

• Bu kadar düşüş varsa güzel tespit olmuş. Anlaşılan o ki normal şartlarda vidaları dipleseniz bile blok iyice sıkışmıyor. Huyumdur (herhangi bir soğutucuyu), önce kasa dışında montajlar, bloktan tutarak anakartı şöyle bi'yoklarım, o zaman oturduğu belli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oguzzzzz

Plastik pulu nerden temin ettin? Temini kolaysa diğer arkadaşlar da öyle yapsınlar.
    Kasa Carbide 400R galiba. Memnun musun ondan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 20 Kasım 2012; 11:09:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hedevilcate

Bu kadar düşüş varsa güzel tespit olmuş. Anlaşılan o ki normal şartlarda vidaları dipleseniz bile blok iyice sıkışmıyor. Huyumdur (herhangi bir soğutucuyu), önce kasa dışında montajlar, bloktan tutarak anakartı şöyle bi'yoklarım, o zaman oturduğu belli olur.

Aynen öyle hocam alt taraftaki metal üstten vidaları nekadar sıkarsanız sıkın tıngır tıngır oynuyor bunu herkes deneyebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

quote:

Orijinalden alıntı: Oguzzzzz

Plastik pulu nerden temin ettin? Temini kolaysa diğer arkadaşlar da öyle yapsınlar.

Temini kolay hocam içerisinde vida çeşitleri bulunan her nalburda bulunacaktır M5 boyutları hiç olmadı h100 ^ü tutan parçayı alıp gitsinler benim fotoğraftaki gibi tam oturcak bir pul alsınlar hiç zor birşey değil.
  • Süleyman, satın aldığım soğutucuyu ekran kartına monte ettiğimde GPU ve bakır yüzey arasında kalan 1 mm boşluğu bana gösterdiği zaman kendimi zavallı hissetmiştim
  • Kasa vidalarının arasından çıkan pulları da kullanabilirsiniz, 3-4 tane kadar üst üste koyarak kalınlaştırırsınız, plastikten daha sağlam olur (bence), yalıtkandır.

• Bilgilendirici bir konu olmus. Bu sorunun 2011 sokette oldugunu sanmiyorum cunku arka parca kullanilmiyor. Ama diger soketler icin uygulanmasi lazim 8 derece az bir fark degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • H80 içinde acaba aynı şey geçerli midir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik
    Kasa Carbide 400R galiba. Memnun musun ondan?

kasadan gerçekten çok memnunum kablo gizleme olayı ve hava sirkilasyonu ve fan yuvaları olarakta çok zengin fotoğraftada gösterdiğim gibi şuanda her bi tarafında fan var ve gerçektne serin.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.