Şimdi Ara

Akvaryum balığı bakımı hakkında yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
13.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya arkadaşalr ben sizin dediklerinizin hiç birini uygulamadım ama balığım yaklaşık 2 yıldır yaşıyo yani cam fanusta tek japon balığı besliyorum suyunu bazen ayda bir değiştiriyorum ama balık bunca zamandır sorunsuz yaşıyo. Dikat ettiğim şey varsa o da sadece dinlenik çeşme suyu koymamdır.Ne ısıtıcı ne su temizleyici nede düzgün bi akvaryumum var ama hayvanda halinden memnun gibi ilk günkü giib canlı falan aslında bende bu işe şaşırdım çünkü daha önce çok daha stabil ortamlarda balık beslememize rağmen hep kaybetmiştik şimdi ölesine bi fanus bi tanede balık alaha selamet yaşıyo vala
  • Selam bugün istanbul çapa'da bir plastik akvaryum içinde balık satan bir satocıya rastladım. ilk kez balık beslemeye karar verip bu balıkları aldım ama aklıma takılan bazı sorular var..

Birincisi haftada galiba 2 kez bu balıkların suyunu değiştirmem gerekiyormuş..
    İkincisi günde sadece 1 tane yem balık başına yani 2 tane yem verecekmişim günde..
    Üçüncüsü bu akvaryumun kapağıda var bunu balığın nefes alması için kapatmayacakmışım..

Pekiyi bu balıklar böyle bir bakımla ne kadar yaşar? Adamın demesine göre 6 yıl falan ama bence fazla attı..
    Bu yukarıdaki yaptıklarımdan yanlış olanlar varmı yada neleri bilmiyorum bi akıl verebilirmisiniz?

• ben 4-5 sene cam fanusta balık besledim dedikleri doğru herhangi bir havalandırma düzeneği olmadığı için haftada 2 olmadı 1 kez suyunu değiştirmen gerek ayrıca soğuk havalarda dikkat et direk çeşme suyunu doldurma hayvanlar donar valla ayrıca temizlerken fanusu sıcak suyla iyice bi temizle asla detarjan kullanma çünkü ne yapsanda orada deterjan kalıntıları kalır bide balıkların birbiriyle iyi geçinirse tamamdır yaşarlar uzun süre hatırlarımda ufacıkken almıştım eşşek kadar olmuştu balığım insana huzur veriyo gerçekten
  • suyu dinlendirmek gerekiyor mu?
  • suyunu en az 1-2 gün dinlendirmen gerek mumkunse damacana su kullan çünki klor yoktur damacanalarda ..su sıcaklıgı 22-24 drc olması gerek ..bu japon balıkları çok dayanıklıdır ..
    ama fikrimi sölemek istiyorum böyle bir cam fanus içinde o hayvanı beslemek eziyettir. dikkat edersen hiç dibe inmez genelde hep su üstünde oksijen almaya çalışır bunun sebebi fanusta oksijen motoru olmadıgı için su içindeki oksijen azalmıştır ve balık sürekli su yüzeyinde oksijen almaya çalışıyor . buda eziyettir hayvana kendi düşüncem yani bende çok akvaryumculuk yaptım ama her zmaan fanusta balık beslemeye karsıyım ..
    tavsiyem güzel küçük bir akvaryum alsan ve bu akvaryumu küçük bir ampulle aydınlatsan geceleri o balıgın diplerde nasıl gezişini seyredersen eminim fanusta balık beslemekten sende vazgeçersin ..

• quote:

Orjinalden alıntı: ghostly

suyunu en az 1-2 gün dinlendirmen gerek mumkunse damacana su kullan çünki klor yoktur damacanalarda ..su sıcaklıgı 22-24 drc olması gerek ..bu japon balıkları çok dayanıklıdır ..
    ama fikrimi sölemek istiyorum böyle bir cam fanus içinde o hayvanı beslemek eziyettir. dikkat edersen hiç dibe inmez genelde hep su üstünde oksijen almaya çalışır bunun sebebi fanusta oksijen motoru olmadıgı için su içindeki oksijen azalmıştır ve balık sürekli su yüzeyinde oksijen almaya çalışıyor . buda eziyettir hayvana kendi düşüncem yani bende çok akvaryumculuk yaptım ama her zmaan fanusta balık beslemeye karsıyım ..
    tavsiyem güzel küçük bir akvaryum alsan ve bu akvaryumu küçük bir ampulle aydınlatsan geceleri o balıgın diplerde nasıl gezişini seyredersen eminim fanusta balık beslemekten sende vazgeçersin ..

+1

bendede akvaryum var ama onun bakımı daha zor 2 haftada bir suyunu değiştirmelisin.arada camındaki yosunları alcaksın.bazen hastalık oluyo ve balıklar teker teker ölüyo onada ilaç alcaksın bendeki tesisat akvaryum+ısıtıcı+motor+süsler+içindeki balıklar 70 milyon falan tutuyo ama japon balığı aldıysan o ayrı akvaryuma koy dicem ama japon balıkları diğer normal balıklarla yaşamıyo ve kısa zamanda hepsi ölüyo
    onun için bi motor bide cam akvaryum alsan hepsi 30 milyonu geçmez.bence 30milyonun varsa hiç bekleme hemen al akvaryum

• quote:

Orjinalden alıntı: ghostly

suyunu en az 1-2 gün dinlendirmen gerek mumkunse damacana su kullan çünki klor yoktur damacanalarda ..su sıcaklıgı 22-24 drc olması gerek ..bu japon balıkları çok dayanıklıdır ..

kardeş çok hakılısın,

@lossalive
    bende uzun yıllar profosyonel sayılacak düzeyde akvaryum baktım 1,5 - 2 metre boyunda akvayumlarım oldu ve çok zor türler besledim, bana göre fanus içinde balık beslemek diye bir kavram yoktur, eziyet başka hiç birşey deil, seni bir hücrenin içide yarı aç yarı tok beslediklerini düşün, bir balığı yaşatmak sorun deildir(yok birde öldür :) önemli olan doğal ortamını senin sağlayabilmendir, üretebilecek kadar doğal ortamı ona hissettirebilmendir, tavsiyem en kısa zamanda 50 cm de olsa bir küçük akvaryum al ve hava motoru kullan, güzel bir aydınlatma sağla, diğer tefarruatları zamanla öğrenirsin, bu senide çok mutlu eder balıklarıda, sorularını çekinmeden bana sorabilirsin

• arkadaşlara katılıyorum en kısa zamanda alabiliyorsan motorlu bir akvaryum kur en az 40-50 lt lik olsun değme keyfine bende de 6-7 senedir akvaryum var şu an frontosa besliyorum çok güzel balıklar ya akvaryum gerçekten çok güzel bir hobi insanı dinlendiriyo birde 2. akvaryumumda yunuslarım var

akvaryum alıp cichlid türlerinden balıklar beslemeni tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musandia -- 26 Nisan 2006; 23:33:16 >
  • o yunuslar cok güzel oluyor benim vardı yaklasık 10-12 cm boylarında intahar etti.babam akvaryumu camasır suyuyla yıkamıs
  • Aslında dediğiniz doğru balık sürekli yüzeye çıktığında ben acıktığını sanıyordum ama demekki oksijenmiş sorun.. + galiba bunlar açlıktan ölmezmiş ama fazla yemekten ölürlermiş.. Dikkat ediyorumda su değişimi yaptıktan sonra yüzeyde değil istedikleri yerde dolaşıyorlar. Bugün bir balıkçıdan bir balık daha alıp sayılarını 3e çıkardım. Hem bu bahane ile birkaçbirşey öğrendim akvaryumcudan. Ve onun bana dediğine göre bu balıklardan yavru alamazmışım. Ama adamın elinde benim elimdeki kap için motor varmış. Artık sayıları 3 olduğundan oksijen daha çabuk biter diye düşünüyorum.
    Madem bir sorumluluk aldım yarın ilk işim bir motor almak! Elektroniktende anlarım birde bir ışık yaparım onlara biraz bari olsun birşeye benzer dış görünüşte, bende balık beslediğimin farkına varırım. Ama akvaryum işini biraz daha sonraya bırakmayı düşünüyorum bu fikrimi nasıl karşılıyorsunuz? Birde akvaryum aldıktan sonra da;
    2 haftada bir su değişimi gerekecek değil mi? cichlid türlerinden balıklarada göz atacağım

• Hacım, balık olayı fanusda olmaz..Al adam gibi bir akvaryum ve sonra Türkyede konu ile en ilgili akvaryum. com sitesine göz at..
  • quote:

Orjinalden alıntı: lossalive

Aslında dediğiniz doğru balık sürekli yüzeye çıktığında ben acıktığını sanıyordum ama demekki oksijenmiş sorun.. + galiba bunlar açlıktan ölmezmiş ama fazla yemekten ölürlermiş.. Dikkat ediyorumda su değişimi yaptıktan sonra yüzeyde değil istedikleri yerde dolaşıyorlar. Bugün bir balıkçıdan bir balık daha alıp sayılarını 3e çıkardım. Hem bu bahane ile birkaçbirşey öğrendim akvaryumcudan. Ve onun bana dediğine göre bu balıklardan yavru alamazmışım. Ama adamın elinde benim elimdeki kap için motor varmış. Artık sayıları 3 olduğundan oksijen daha çabuk biter diye düşünüyorum.
    Madem bir sorumluluk aldım yarın ilk işim bir motor almak! Elektroniktende anlarım birde bir ışık yaparım onlara biraz bari olsun birşeye benzer dış görünüşte, bende balık beslediğimin farkına varırım. Ama akvaryum işini biraz daha sonraya bırakmayı düşünüyorum bu fikrimi nasıl karşılıyorsunuz? Birde akvaryum aldıktan sonra da;
    2 haftada bir su değişimi gerekecek değil mi? cichlid türlerinden balıklarada göz atacağım

kardeş kendinde dediğin gibi şu anda 3 ncü balığı almakla hata yapmışsın, ve sana tavsiyem akvaryumcuların tavsiyelerini pek dikkate alma sonuçta amaçları para kazanmak, eğer biraz civdanın varsa yarın ilk işin bir hava motoru almak olsun zate fiyatı 10 lira falan ve akvaryum olayını kafanda büyütme 20 liraya bile şimdilik işini görcek bişe alabilirsin arkadaşlar sana iyi tavsiyede bulunmuşlar cichlid türü mükkemmel bir balıktır,

• Kardeş, sen çok acele ya o balıklardan kurtul, ( akvaryumcuya falan da verebilirsin veya satabilirsin) .. yada, git full techizat bir akvaryum al..

Eğer yukarıdaki seçeneklerden bir tanesini kullanmazsan, o balıklar bir kaç gün içinde ölür..

Sularını değiştirirken, balıkları bir poşete koy kavanozdaki su ile beraber... sonra o poşeti yeni suyun içine koy yarım saat sonra poşetteki suyu lavaboda süz ve balıları suyunu tazelediğin suyun içine bırak.. Bunu hergün yap.. çünkü kavanoz çok küçük ve içinde çok sayıda balık var..

Balıkları yeni suyun sıcaklığına alıştırmazsan, hava kesecikleri iltahaplanır ve çok kısa süre içinde balıklar çan çekişerek suyun üstüne çıkarlar ve asla iyileşmezl, ölürler..

Çok acele küçük ve full tesisat doğru dürüst bir akvaryum al..

• bu akvaryum değilki kavanoz..

bende geçen gün böyle bir konu açmıştım sayende fayadalanırım bende..

benimkide aynı bu balıktan biraz daha büyük ama...
    ben sabah ve akşam 2 öğün olmak üzere minicik olan yemden balık başı 2 tane atıyorum sabah akşam 4 tane yem yani..

suyunuda herdün değiştiriyorum..günde bir kez..sabahları da eğer suyu bulanıksa biraz, bir su bardağı kadar suyunu alıp, bir su bardağı kadar döküyorum tekrar..

benimde akvaryum bu boyutlarda...

çok tatlılar ya alıp elime sıkasım geliyo..

bende bi erker bir dişi var balık bunlar ürerlermi? yeri gelmişken sorayım bende

sakın damacana su koymayın ha çeşme suyu olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizkabuğu -- 27 Nisan 2006; 10:42:42 >

• Ben de kavanoza balık beslmeyi düşünüyorum.Bazı sorularım var bu işten anlayanların cevabını bekliyorum.Bir de havasız yaşayan beta balıkları var. onlarda mı hava almak için sürekli üstde mi yüzüyor yoksa dibe de mi iniyor ? betalar kavanozda beslemeye daha mı uygun ?
  • canlı doğuranları gec yaw.balık değil onlar.japondur lepistesdir teleskop dur bunlar yem nıyetıne kullanırım ben.
    Ne varsa Cichlid türlerinde var.Hele Papağan Cichlidleri çok guzeller.
  • Arkadaşlar 2 günde edindiğim bilgileri söylüyorum: DAEDALUS ' un dedikleri bende doğru çıktı. Tabi bir aydır balık bakanda var suyun içinde.. Ama bana bu şans gülmedi balıklarımdan biri bu sabah suyun dibine çökmüştü her ne kadar 2 günde 3 kez su değiştirsemde bu bir işe yaramadı. Herhalde iltihap olayı, bende diğer 2 balığı parasız bir akvaryumcuya götürüp geldim az önce parasız en azından balıklar öleceğine yaşasınlar.. Böylece balık besleme devrini kapattım. Ama beslemeyi düşünenlere şunu diyorum madem karar veriyorsunuz gülü seveceksiniz, dikeninede katlanın.. Kesinlikle akvaryum alın!! Bugün motor alacaktım oksijen bitmesin diye bir balığım öldü. Oksijensizlikten olsa neden diğer 2si hala yaşıyordu?
  • demekki yanlış bakmıkşsın aldığın yerde söylemedilermi nasıl bakılacağını bende pazar günü aldım mesela ama benimkiler maşallah akvaryumda fink atıyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizkabuğu -- 27 Nisan 2006; 11:46:41 >
  • Adamım balık besleme olayı gerçekten o kadar zor bir olayki.en iyi akvarist in bile donem donem bazı balıkları ölür.
    Önemli olan bu ölümleri en aza ındırebılmek.bu iş kalıtelı motor kalıtelı ısıtıcı.gerektiğinde anı mudahele yapabılmek.gereklı bazı ılaçları kullanmak.
    O kadar çok ayrıntısı varki.En basıt örneği Çoğu balık 2-3 derecelık ısı değişiminde çok fazla etkılenırler.
    Bu işin üstatları söyluyor fanusta balık beslenmez dıye.e yanı işi bırazcık öğrenınce fanusta beslemenın ne kadar yanlış olduğunu anlıyorsun.
    Eğer akvaryum alırsan balıklarını yavru olarak al.ve mutlaka vatos 1 tane bulundur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozgurbakacak
    canlı doğuranları gec yaw.balık değil onlar.japondur lepistesdir teleskop dur bunlar yem nıyetıne kullanırım ben.
    Ne varsa Cichlid türlerinde var.

Olay budur zebra çiklit,kurt falan vererek çabucak büyütülüyor wardley yemleriyle dehşet renkler geliyor yüzgeçlerine,yumurtlayıncada akvaryumun hangi köşesinedeyse oraya bir Allah ın kulu yaklaşamaz,hatta camdan beni bile track ladığı oluyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.