Şimdi Ara

ODA TERMOSTATI SEÇİMİ (106. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.680
Cevap
154
Favori
359.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 104105106107108
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şim di ben sana borulardaki suyun soğuması,kombi yandığında daha verimli yanması anlamına geldiğini söylesem inanmazsın.
    O yüzden söylemiyorum.

El ile kapatılan kombi el ile tekrar açılıncaya kadar ev sıcaklığının çok aşağılara düşme ihtimali vardır.
    Bu durumda eşyaların soğuması mümkündür.
    Tekrar ısıtmak için daha fazla tüketim gerçekleşir.

Oysa OT kombiyi kapatırsa ev sıcaklığını ölçmeye devam edecektir.
    Sıcaklık set değerinin altına düşerse, kimseyi beklemeden kombiyi çalıştırır.
    Saatlerce düşme olmazsa saatlerce kombiyi bekletir.
    Günde 1440 kez ev sıcaklığını kontrol eder.

Kombiyi kapatıp açan kullanıcı günde 1440 kez ev sıcaklığını kontrol edebiliyorsa dediğin gibi kombiyi kimin kapattığı önemli olmaz.

Şimdi sen bu yazdıklarıma da bir kulp bulursun.
    O yüzden yazmadım farz et.
  • hasanemmii kullanıcısına yanıt
    boru ve petek suyu sıcaklığı ayrı bir dünya kasım ayında iyi hatırlıyorum ot kullandığımda yalnız günde 2-3 defa çalışsın kombi o saatlik aralarında boruda petekde buz gibi oluyordu zaten....kombiyi normal yolla kapayıp açmayla otnin açıp kapanmasında hiç bir teknik fark yok ikisininde ilk yakım tüketimi fazla....ikisindede soğmuş suyu ısıtıyor tekrar ozellikle kış başlarında....modülasyonlu yada çok soğuk havalar derseniz işler değişir tabi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 5 Şubat 2016; 20:17:13 >
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    Bak yukardaki yazdığım ilk cümlede ne demişim.
    Ben seni tanıyorum kerimcem.
    Sen kombinle nasıl haşır neşir olmak istiyorsan öyle yap.
    Herkesin kombi kullanımı farklı olabilir.
    Kal sağlıcakla.
  • Hocam kombimi 60 da yaptim 65 derecede yazmistim ilk mesajim da 3 saatte 3 m3 yakin bi harcama yapti normal mi o da havanin iyi gununde yaptim hemde bikac kez ama yine ayni harcama oldu ht 100 sadece acip kapamaya yariyo ha kombiden acacagima icerden aciyom o faydasi var ayrica oda 22 de yaptigimda da ayniydi 20 derecede yaptigimda da ayni harcama oldu ve suan ustune basa basa soyluyom kombim 43 de isinmam iyi altta yaniyo ustte guney cephe hem bugun soguktu sabahtan beri yaniyo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayrica 45 derece falan yaptigimda da 3 saatte 1 m3 harcama oluyo ona da baktim kombiyi dusurdukce m3 tuketimim azaldi zaten daha da dusuremem

• Rams51 R kullanıcısına yanıt
    hocam soba borusu stabiletede mekanik ot le bence 60 yapmayın ay sonu dahada üzülürüsnüz hasan hoca genelde iyi otlerde oneriyor o dereceyi...ya şoyle bişey yapın ot sokun 45 civarında çalıştırın tüketiminiz nekadar oynuycak bakın...fark olmadı veya çok yükseldiyse yeni ot alın deneyin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

hocam soba borusu stabiletede mekanik ot le bence 60 yapmayın ay sonu dahada üzülürüsnüz hasan hoca genelde iyi otlerde oneriyor o dereceyi...ya şoyle bişey yapın ot sokun 45 civarında çalıştırın tüketiminiz nekadar oynuycak bakın...fark olmadı veya çok yükseldiyse yeni ot alın deneyin...

60 dereceyi 3 saat yapabildim saatte 1 m3 harcama yapti 3 saate 3 m3 e yakin harcamam oldu dustukce derece m3 harcamam da azaladi alt komsum da ot yok normal de 45 yakar bende o da ayni dereceyi yaktik 22 saatte 8.5 m3 harcama gunduz kapatiyo bu sefer 5 bucuk 6 m3 oluyo harcama acma kapama olatina gelince ot olmayan da ayni olan da ac kapa cok harcamiyo kimse kusura bakmasin karsi komsu 1 gunlugune olmasa bile ne dereceye ne kombiye elliyo 24 saatte 9 m3 kombi 60 derece oda 24 o birazda o konforu seviyo kisa kol kapriyle dolaniyolar eger 22 21 derrce olsa o kadar da gitmeyecektir izmir gibi yerde 20 de yeter aslinda orasi onu ilgilendirir ama iyi ot tasarruf sagliyo yada dijitaller ama mekanikler bence tasarruf degil kuru kalabaliktir in therm alacam hem yorumlar olumlu hemde butcem icin

bende kombiyi kapatınca öğlen 4 gibi açarsam gecede 11 kaparsam kafadan oynuyo azalıyor tüketimim full kullanıma gore ona bende katılıyorum tvlerde forumlarda ezberlenmiş laflar ama bende katılmıyorum ona kombinizi kapatmayın diyolar ama nezaman full kullansam hep faturam fazla geldi geçen ay ninemiz bizde kaldı full açık kullandım 220 odedim bu ay bazı günler kapadım oda çok az 3-4 gün olsun en fazla çünkü hava soğuktu bu ay genelde kombiyide çok yükseltmedim düşük derecede yaktım 180 geldi...eh karşıdaki komşum full pahalı yeni tesisat pahalı kombi pahalı ot kullanıyoda ne oluyor kışın ayda 300 den aşağı odemiyor ama adam konforunda rahatında çok değişken bu işler kişiye aileye gore değişiyor yani..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 5 Şubat 2016; 21:39:03 >
    Kombiler farklı özellikleride olsa çalışma prensibleri sistem olarak bir birleriyle örtüşüyor.Gidiş suyuna göre hepsinde modülasyon özelliğine sahip olsada bazılarıda oda sıcaklıklarına göre modülasyon özelliği olanlarda var.Yorumun birinsinde hasanemmii vurgulamış.Yani sizin kombi özelliğine göre yorum yaptığını sanıyorum.Oda termostatının modülasyon özelliği fazla bir getirisi olmaz demesinin sebebi kombide oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinin olmamasıdır.Eğer kombi oda sıcaklığına göre modülasyon yapma özelliği olsaydı modülasyonlu oda termostadı tavsiyesinde bulunurdu diye düşünüyorum.Benim şuan kombimde hem gidiş suyuna göre hemde oda sıcaklığına göre modülasyon özelliği olduğu için modülasyonlu RC 150 oda termostat kullanıyorum kombi 65c ayarlı olarak.Her ne kadar kombi 65c ayarlı olsada oda termostatı modülasyonlu olduğu için dış ısıya entegreli ve oda sıcaklık durumuna göre 45c de bile termostatdaki set edilen ısıya ulaşıyor.Dış ısı eksilerde düştüğünde ise 60c , 65c arasına kadarda yükselme oluyor.Kombide oda sıcaklığına göre modülasyon yapmıyorsa modülasyonlu oda termostatıda olsa ON/OF çalışacağı için termostatın proğramlı olması ayrı bir tasarruf sağlayacağını düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rams51

Ayrica 45 derece falan yaptigimda da 3 saatte 1 m3 harcama oluyo ona da baktim kombiyi dusurdukce m3 tuketimim azaldi zaten daha da dusuremem

Sizin ot evin ısındığını anlayamadığı için kombiye müdahale etmiyor.
    Ya da çok geç müdahale ediyor.
    Siz bütçenize uygun bir ot alın.
    Ot sıcaklığını şimdiki ev sıcaklığına ayarlayın.
    Kombinizi de 60 yapın.
    3 gün dokunmayın.
    Ev sıcaklığı bir otursun.
    Sonra tüketiminizi kontrol edin.
    45 de tüketim az görünür.
    Ama yaktığınızın karşılığını alamazsınız.

Ot siz 45de çalışırken eviniz 22 derece ve tüketiminiz 8m3 diyelim.
    Ot ile 60da çalışırken eviniz 22 derece ve tüketiminiz 8m3 den aşağı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

bende kombiyi kapatınca öğlen 4 gibi açarsam gecede 11 kaparsam kafadan oynuyo azalıyor tüketimim full kullanıma gore ona bende katılıyorum tvlerde forumlarda ezberlenmiş laflar ama bende katılmıyorum ona kombinizi kapatmayın diyolar ama nezaman full kullansam hep faturam fazla geldi geçen ay ninemiz bizde kaldı full açık kullandım 220 odedim bu ay bazı günler kapadım oda çok az 3-4 gün olsun en fazla çünkü hava soğuktu bu ay genelde kombiyide çok yükseltmedim düşük derecede yaktım 180 geldi...eh karşıdaki komşum full pahalı yeni tesisat pahalı kombi pahalı ot kullanıyoda ne oluyor kışın ayda 300 den aşağı odemiyor ama adam konforunda rahatında çok değişken bu işler kişiye aileye gore değişiyor yani..

Ablam kombi 55 60 da yakiyom kombi bosch yogusmali ot dd ama gunduz acip kapayacagima ot 22 yrine 19 18 yapiyodum dedi apt em cok ben yakar en az fatura bana gelirdi diyo zaten gumduz gunes alan ev 22 mantiksiz kombi yanmasa bile gunes isisi bile yetiyo evde hareket halinde olunuyo ister istemez gok ev isi supurge derken 18 19 gunduz yapiyorum aksam oda isisi 22 falan yapiyim dedi fatura 498 tl geldi iki aylik toplamda benden daha az ayrica ev daha buyuk yanan yerler benden cok

• quote:

Orijinalden alıntı: op_dede

Kombiler farklı özellikleride olsa çalışma prensibleri sistem olarak bir birleriyle örtüşüyor.Gidiş suyuna göre hepsinde modülasyon özelliğine sahip olsada bazılarıda oda sıcaklıklarına göre modülasyon özelliği olanlarda var.Yorumun birinsinde hasanemmii vurgulamış.Yani sizin kombi özelliğine göre yorum yaptığını sanıyorum.Oda termostatının modülasyon özelliği fazla bir getirisi olmaz demesinin sebebi kombide oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinin olmamasıdır.Eğer kombi oda sıcaklığına göre modülasyon yapma özelliği olsaydı modülasyonlu oda termostadı tavsiyesinde bulunurdu diye düşünüyorum.Benim şuan kombimde hem gidiş suyuna göre hemde oda sıcaklığına göre modülasyon özelliği olduğu için modülasyonlu RC 150 oda termostat kullanıyorum kombi 65c ayarlı olarak.Her ne kadar kombi 65c ayarlı olsada oda termostatı modülasyonlu olduğu için dış ısıya entegreli ve oda sıcaklık durumuna göre 45c de bile termostatdaki set edilen ısıya ulaşıyor.Dış ısı eksilerde düştüğünde ise 60c , 65c arasına kadarda yükselme oluyor.Kombide oda sıcaklığına göre modülasyon yapmıyorsa modülasyonlu oda termostatıda olsa ON/OF çalışacağı için termostatın proğramlı olması ayrı bir tasarruf sağlayacağını düşünüyorum.

Arkadaşın kombisi konvensiyonel.
    Konvensiyonel kombilerde kazan sıcaklığı 60 ın altına düşmemeli.
    Modülasyonlu otler ise 45 bile yapabiliyorlar. Bu da verimi düşürüyor.

Yoğuşmalı kombilerde ise modülasyonlu ot tavsiye edilebilir.
    Yoğuşma veriminden dolayı düşük kazan sıcaklıklarında da kombi verimli çalışır.

O yüzden modülasyonlu ot nin arkadaşın kombisi için ekstra getirisi olmayacağını yazdım.

• Bide suna deginiyim ben kombi sık devreye giriyo dedim soyle anlatiyim 3 dk kadar duruyo 1 dk falan geri calismaya basliyo bu 50 de ve 50 den yukarida dereceler de oyle oldu hele 60 derecede yaktigim da kombi vizir vizir calisti masallah nerdeyse durmadi desem yeri baktim 3 saat 60 da ot 22 de 3 saat calistirabildim o da 3 m3 harcamay col yakindi bide havalrin iyi gununde denedim araligin basiydi zaten izmir soguk bi memleket degil ama dusuk isida 45 43 durma suresi biraz uzadi deyim net tutmadim ama 10 dk kadar bi ddurma suresi oluyo ama ot kullananlar da zaten kombi sık devreye girip cikmaz forumu bastan sona okudum nadir oda ariza durumunda falan bide ozellikle soyle bisey danisacam mrl 300 hassasiyeti 0.1 derece forumum ilk sayfalarinda oda sık devreye gir cik yapiyo diyolar konfor + biraz fazla tuketim diyolar oyle mi sizce programlida haftalik ayarladim deyim bi daha 7 gun sonunda guncelleme yapmak gerekiyomu

• Evin doğalgazını yapan kişi ile nerdeyse kanka gibi olduk hemen hemen günü birlik dukknına gidiyorum.Forumlarda yapılan yorumlardan edindiğim bilgiler ile baya tercübeye kavuştum doğalgazcı benden fikir alır oldu.Şuan ben Buderus U 072 kombiye uyumlu RC 150 oda termostatını kullanıyorum aynı zamanda Buderusun GB 012 modeli için özel üretim olarak belirtilen OTM-P termostatıda merak ediyordum.Doğalgazcıda ikinci el OTM-P vardı ayrıca başka bir müşterisi içinde RC 100 termostat getirtmiş.Ben RC 100 kullanım kılavuzunu inceledim dijital ekran manuel trimpotu çevirmek suretiyle derece ayarlanmsı yapılıyor ve tek yeniliği ekranın dijital olması hassasiyet 0.5c ve proğramlama yok.Diğer OTM-P olanı bana bağlayıp test etmem için verdi bende sitelerdedeki özelliklerinden en çok gün içerisini 6 dilime bölerek proğramlama yapılıyor ve her proğrama ayrı ısı değeri verilebilirliğini avantaj olarak gördğüm için kendimin kullandığım RC 150 de dezavantaj haftalık proğramlamada iki ısı limiti verildiği için keşke OTM-P alsaydım diye düşünüyordum.Bu gece OTM-P bağladım günü 3 bölüme ayırıp her bölüme ayrı ısı limiti verip haftalık olarak proğramladım ama kombiyi çalıştırmadı daha doğrusu kombi ile uyum sağlamadı.Termostada bağlantı uclarını yer değiştirip denedim gene çalıştırmadı.Manuel mod seçimi yaptım gene çalıştırmadı belki modülasyonlu olmasaydı çalıştırabilirdi diye düşünüyorum.Buderusun termostatları başka markalara göre baya fiyat farkı var Buderus U072 kombiyi başka marka termostatlar çalıştırırmı bilmiyorum

Hassasiyeti 0,1 de kullanma şartı yok.
    Büyük alanlar için 0,1 daha iyi sonuç verirken küçük alanlarda 0,2-0,3 daha iyi sonuç verir.
    0,1 in konforu yüksektir. Ancak kombinin devreye girip çıkması biraz sıklaşabilir. Ama emin olun kombi kendi başına ot olmadan daha sık devreye girer çıkar.

Haftalık programı bir kez yaparsınız. Hafta sona erdiğinde program yine baştan tekrar devam eder.
    Her hafta yenilenmesine gerek yoktur.
  • Ot kullanmadığım zamanlarda kalorifercilik oynamaktan yorulmustum.çık balkona dereceyle oyna dur.öf sıcak oldu öf serin oldu.ot den sonra kurtuldum şükür .ot kullanmanızi tavsiye ederim.

• Bacanak için aldığım İntherm MRL 300RF yi deneme fırsatım oldu , şu an halen elimde ama kutusunda.Bu gün gidip vaillanta montajını yapacam.
    bende mrl 300 kablolu var 2,5 ay oluyor alalı.
    ikisininde ekran ve özellikleri , fiziksel boyutlar falan aynı sadece farkı kablosuz oluşu bu sebeplen werless alıcı kutusu var.
    Evin en uzak noktasına vericiyi götürdüm.
    kombi balkonda , balkon kapısını kapattım , mutfak kapısını kapattım , verici odadaki kapıyı kapattım , haberleşme of oldu , yani sinyal gücü yetmedi.
    balkon kapısı hariç diğer kapıları açtım sinyal gene yetmedi.
    vericiyi en uzak odanın olması gereken yere koyunca ( 4m.daha kısaldı) sinyal çekti.( eğer siz alıpda sinyal çekmez ise onunda kolay yöntemi var - alıcıyı 4-5 metre kadar daha yakın bir monte edersiniz illaki kombi altında , yanında olacak diye kural yok.)
    Bu şu anlama gelmesin sinyal çekmiyor diye ben sadece limitleri zorladım.
    diğer tüm odalarda sinyal çok iyi çekti.
    Sonuç olarakdan keşke bende mi werless alsaydım dedim.Ama ben öncedende mekanik ot kullandığım için kombi ile oturma odası arasındaki kablo yerlerden gizli geliyordu
    tesisat hazırdı yani.Hazır kablo olmasa iyi kesin werlese karar verirdim.
    Gecen ay ot yi 0.3 hassiyette kullandım.faturam gecen ay 300 bu ay 275 geldi.karşı komşum 275 , onun yanı 250 yani ortalama faturalar 250 - 300 tl geldi.
    Bu iki ay kullanım içinde mekaniklerden çok daha iyi olduğu kesin doğru .Bu ay da hassasiyeti 0.4 yaptım bide böyle deneyim.
    Bu ay elektrik faturası uçtu , geçen ay 78 tl olan fatura bu ay 122 tl geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metnes71 -- 6 Şubat 2016; 10:58:07 >

• Termostatın pek faydası olmamış gibi size. Diğer dairelerden daha çok.

• Ot galiba güneş alan gereksiz fazla ısınan mekanlar için tasarruf sağlıyor. Diğer mekanlarda ise konfor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mubareki

Ot galiba güneş alan gereksiz fazla ısınan mekanlar için tasarruf sağlıyor. Diğer mekanlarda ise konfor.

+ ben sıcakcık evde zengin konforu seviyorumcularında işine pek yaramaz karşımdakinin 360 geçen aykı 310 mu neydi adam tik oldu ikide bir fatura soruyor kahvede sonra şikayet için yaptırıdğı mühendislik firmasını çağırmış bizmi yanlış kullanıyoz ot yi kombiyi diye adam abi 24 de ısnırsan evde tüm petekler açıksa doğal demiş paparayı onlara kesmiş gitmiş...adamın kombisi viilantın pahalı kombilerinden+otside kablosuz villant..benim evim daha büyük bina 15 yıl daha eski 180 geldi bu ay çoğunlukla kişisel yani...hatta beni çağrdı evine bak bu şu otye arızalı olduğundan şüphelenmişler anlıyom diye adam 24 den aşağı indirtmedi bana üşüyolarmış 22 yapıyım dedim olmaz dedi :D , ben kara kışta bile 21.5 yeterken ot siz sen ot le 24 de yayılıp uzancam dersen o fatura işi yaş yani..

adamdaki kafa şu 2 senki oncki 10+ yıllık kombisinde 250 civarı fatura ödüyormuş ama kısık yakıp ısınmıyormuş filan ama şimdi herşeyin en kalitelisni en pahalısnı yaptırdım hem düşük fatura ödüycem hemde bo bol ısıncam kafası var oyle bişey yok diyoruz anlamıyor yok mühendislik firmasını dava edicem dedi bir cacık çıkmaz diyince banada bozuldu zaten adamların işini beğendim ben güzeldi tesisat kombinin altı full bakır boruları bariyerli folyolu filan petekler kaliteli..ama mühesndislik firmasının hatası yapmadan once faturan azalcak demesi ,ortalama 50-100 tl artınca bunlarda çileden çıkmış ailecek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 6 Şubat 2016; 14:55:31 >

• 
Sayfa: önceki 104105106107108
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.