- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
ODA TERMOSTATI SEÇİMİ
494 Cevap35265 Görüntüleme13 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 [3] 5 6 7 8 9      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

256 Mesaj
2 Aralık 2012; 16:51:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Blur

Eğer termostatta kalibrasyon yapıldıysa ve ben diger termometlere güvenmiyorsam, termostatın daha iyi okuduguna itimad edip sıfırlamak istiyorum :)

dedigin gibi olabilir kullanıcının istekleri tabiki bitmez.Ama 6001 modelinde bu özellik yok malesef benim bildigim kadarıyla belki digerlerinde vardır

Nıtromıx,Atron,Nepto,Neva,Nıtron,DT3

51 Mesaj
2 Aralık 2012; 17:40:54 

Merhaba Siteye yeni üye oldum.
Demirdöküm atron kombimize demir döküm rf 6001 oda termostatı taktırdık.Demirdöküm servisi eğer başka marka taktırırsanız kombi garanti kapsamından çıkar dedi.Yanlız yanlız pek memnun değiliz çünkü;ısı hassasiyetinin +-1 C olması toplamda 2 C fark bizim üşümemize neden oluyor ki en soğuk odamızda oturuyoruz.Oturduğumuz oda kombiye en uzak oda olması nedeniyle bütün petekleri kıstık kombi 60 C de ayarlı.Kombi devreye girdiğinde diğer odalar çok sıcak olmasına karşın bu oda zor ısınıyor kombinin ayarını kısmak benim gaz sarfiyatımı düşürür mü?
Termostatı DD SD7000 ile değiştirmelimiyiz. Yada kombinin servis garantisinden çıkmasına göz yumup başka bir termostat mı taktırmalıyız.Bilgi verirseniz çok sevinirim.

4558 Mesaj
2 Aralık 2012; 17:54:34 

quote:

Orijinalden alıntı: yesilciha53

Merhaba Siteye yeni üye oldum.
Demirdöküm atron kombimize demir döküm rf 6001 oda termostatı taktırdık.Demirdöküm servisi eğer başka marka taktırırsanız kombi garanti kapsamından çıkar dedi.Yanlız yanlız pek memnun değiliz çünkü;ısı hassasiyetinin +-1 C olması toplamda 2 C fark bizim üşümemize neden oluyor ki en soğuk odamızda oturuyoruz.Oturduğumuz oda kombiye en uzak oda olması nedeniyle bütün petekleri kıstık kombi 60 C de ayarlı.Kombi devreye girdiğinde diğer odalar çok sıcak olmasına karşın bu oda zor ısınıyor kombinin ayarını kısmak benim gaz sarfiyatımı düşürür mü?
Termostatı DD SD7000 ile değiştirmelimiyiz. Yada kombinin servis garantisinden çıkmasına göz yumup başka bir termostat mı taktırmalıyız.Bilgi verirseniz çok sevinirim.

DD 5005 modelini alabilirsiniz. Çok ucuz ve 2 kat daha hassastır. Aşağıda daha önce yazdım.
Kombinizin derecesini en fazla 50 derece yapın. Bu size yetecektir. Az kullandığınız yada gereksiz sıcak olan odaların peteklerini tam kapatıp 1-2 tur açın. Sıcak su oturduğunuz odaya ve diğer istediğiniz yerlere gelecektir. Sarfiyat düşecektir. Yalıtım ile ilgili aşağıdaki linki de okuyabilirsiniz.
http://forum.donanimhab...6887868/mpage_21/tm.htm

""Hızlıal'dan Demirdöküm PR5005 için gerçekten 73 TL çok iyi fiyat. Piyasada 120-150 TL arası satılıyor. Forum Donanım Haber kullanıcılarının da haberi olsun istedim. Üstelik kartlara 6 TL x 12 taksit.
Kullanım kılavuzu aşağıda, sorularınıza yanıt olabilir.
http://www.demirdokum.c...nma%20K%C4%B1lavuzu.pdf

- 0,5 derece hassasiyet
- Pil ile çalışması sayesinde tüm kombi modelleri ile uyumlu
- Kablolu bağlantı
- Haftalık programlanabilir
- Ekonomi – Konfor modu
- Geniş LCD ekran

http://www.hizlial.com/...-sogutma_20121129&adw=1

Kolay gelsin. ""

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

51 Mesaj
2 Aralık 2012; 18:42:14 

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

DD 5005 modelini alabilirsiniz. Çok ucuz ve 2 kat daha hassastır. Aşağıda daha önce yazdım.
Kombinizin derecesini en fazla 50 derece yapın. Bu size yetecektir. Az kullandığınız yada gereksiz sıcak olan odaların peteklerini tam kapatıp 1-2 tur açın. Sıcak su oturduğunuz odaya ve diğer istediğiniz yerlere gelecektir. Sarfiyat düşecektir. Yalıtım ile ilgili aşağıdaki linki de okuyabilirsiniz.

""Hızlıal'dan Demirdöküm PR5005 için gerçekten 73 TL çok iyi fiyat. Piyasada 120-150 TL arası satılıyor. Forum Donanım Haber kullanıcılarının da haberi olsun istedim. Üstelik kartlara 6 TL x 12 taksit.

- 0,5 derece hassasiyet
- Kablolu bağlantı
- Ekonomi – Konfor modu
- Geniş LCD ekran

Kolay gelsin. ""

sserin cevabınız için çok tşk ederim.Oturduğumuz oda kombiye en uzak oda olduğu için kablolu tercih etmiyoruz.KOMBİNİN DEREESİNİ 50 Cye ayarlayacam.Günlük gaz tüketimim 5,5 metreküptü 60 Cde çalışırken buna 3 kişinin duş alması dahil.

3 Mesaj
2 Aralık 2012; 19:40:31 

quote:

Orijinalden alıntı: siyah34

Herkese Merhaba,

Evim İstanbul' da, oturum olarak toplamda 80 M2 kadar 2+1 giriş kat daire. Evi geçen yıl sıfır aldım. Yeni yapılardan altımda bodrum var oturan yok boş. Ama ben alttan tavanı komple montalama köpük ile kaplatıp gerekli yalıtımı yaptırdım. Ayrıca evdeki parkelerin altında ince beyaz şilte yerine 3 mm strafor koydurdum gene yalıtım için. Dış duvarlar komple yalıtımlı. Ev tümüyle güney cepheye bakıyor ve gün içinde güneş ışığı oldukça sürekli odalara vuruyor. Salon 1,4 M, yatak odası 1 M, otruma odası 0,8 M, mutfak 0,5 M ve banyoda orta boy (ölçmedim) havlupan var. Kombim ECA Confeo Plus 24KW. Geçen havalar soğuduğunda yakmaya başladım ve bir hafta takip ettiğim kadarıyla günlük 24 saatte hiç kapanmadan 5 m3 doğalgaz sarfiyatı var. Ne artıyor nede azalıyor. Kombi açılış 40 derece yanıyor. 31 derecede deveye giriyor ve 49 derecede kapanıyor. Evde 3 farklı termometre var ve odalar kombi kapalı iken ortalama sürekli 23-24 dereceyi gösteriyor. Yaktığımda 25 dereceyi geçebiliyor bu havalarda. Cuma gününden beri yağan yağmurlu havada dışarısı 13-14 derece iken ve dün gece bu yazıları okurken kombi kapalı olduğu halde evdeki tüm termometreler 24 dereceyi gösteriyordu. Şuanda da kapalı ve hala aynı şekilde 24 dereceyi gösteriyor ve üşümüyoruz. Buradan anlıyorum ki evin yalıtımı oldukça iyi . Bu şekilde iken kombiyi açınca ev 25 derece oluyor ve sıcak hissi veriyor özellikle yatak odası aynı ısıda olunca uyurken rahatsız oluyorum.

2 haftadır oda termostatı araştırıyorum ama çok yorum var olumlu ve olumsuz. Çok kararsız kaldım alma konusunda. Evim bu şekilde iken kombim açıldığında günlük 5 m3 tüketim var ve bu arttırıp azaltma şansım sadece kombiyi açma ve kapama yoluyla oluyor çünkü yukarıda belirttiğim gibi daha düşük bir seviyede çalışmıyor. Ama ilerleyen günlerde hava daha soğuduğunda durum nasıl olur tamda bilemiyorum. Muhtemelen şimdiki kadar sıcak olmayacak ve tüketim bu kadar da az olmayacak. Ancak evin içi gene bu şekilde ısısını koruyacak mı soğuk günlerde de yaktığımda bu şekilde 24 dereceleri görecek miyim? Bu sorulara tam cevap veremiyorum. Çünkü geçen kış ev yeniydi ve gaz aralık ayında bağlandığı için bunu tam tecrübe edinemedim.

Marka olarak kombimle uyumlu "HT-300 SET Programlanabilir Dijital Kablosuz Oda Termostatı" - "in-therm MRL-300 RF Kablosuz Dijital Programlanabilir Oda Termostatı" ve "Siemens REV24RF Kablosuz, Dijital, Progralanabilir Oda Termostatı" seçenekleri var almak için son 3' e bıraktığım tercihler. Siemens REV24RF duyarlılık olarak diğerlerinden daha iyi +-0,1 ile çalışıyor ama diğerlerinden daha pahalı. Birde bazı yorumlarda kablosuzlar sorun olabilir sinyal karışıyor demişler oda kafamı karıştırdı. Ancak kombim mutfağın balkonunda balkon kapalı ve kesinlikle kablo derdi ile uğraşmak istemiyorum.

Bazı yorumlarda "termostatı 23 derece yaptım kombi 2 saat durmadan çalıştı sonra 5 saat çalışmadı" , "kombi ısı değerini max yapmak gereksiz 50 derece yeterlidir" gibi yorumlar var. Kombinin 2 saat yanması 5 saat yanmaması nasıl bir tasarruf olacak biraz anlam veremedim. Birde hissedilir sıcaklık demişler. Termometre 22,5 i gösterirken kombi yanmıyor ve soğuk hissi veriyor demişler. Pek anlam veremedim sonuçta kombi yansada yanmasada 23 derece 23 derece değil midir? Bu bir kilo demir mi daha ağır yoksa bir kilo pamuk mu sorusuyla aynı gibi geldi bana farkı ne her ikiside bir kilo, her ikiside aynı derece değil mi?

Bu bilgiler ışığında tavsiyeleriniz neler olacak? Termostat benim için kullanışlı olacak mı yoksa boşuna para mı vermiş olacağım? Bu kadar para verip aldıktan sonra bir işe yaramayacağını görmek beni üzecektir. Ama evimdeki ölçümlerim testlerim ve tüketimim bana fayda sağlayacağını düşündürtmekte. Görüştüğüm birkaç servis sirketi tarafsızca bu bilgilerle kesinlikle olumlu olacağını söylediler ama sizler ne dersiniz?

Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Konu hakkında kullananların ve uzmanların yorumlarını rica ediyorum. 2 hafta içinde satın almayı düşünüyorum. Araştırmalarım devam ediyor.

4558 Mesaj
2 Aralık 2012; 20:06:43 

quote:

sserin cevabınız için çok tşk ederim.Oturduğumuz oda kombiye en uzak oda olduğu için kablolu tercih etmiyoruz.KOMBİNİN DEREESİNİ 50 Cye ayarlayacam.Günlük gaz tüketimim 5,5 metreküptü 60 Cde çalışırken buna 3 kişinin duş alması dahil.

Fark etmez ki! Siz en uzak odada kaç derece istiyorsanız, örneğin koridordaki kablolu termostatı ona ayarlayınız. Buna yukardaki cevaplarımda hep değindim. Kablosuz kullanmak, çok katlı değilse kesinlikle anlamlı değil.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

4558 Mesaj
2 Aralık 2012; 20:09:03 

quote:

Konu hakkında kullananların ve uzmanların yorumlarını rica ediyorum. 2 hafta içinde satın almayı düşünüyorum. Araştırmalarım devam ediyor.

Oda termostatı her koşulda tasarruflu olacaktır. Ilıman iklimde de soğuk yerlerde de.
REV24 yada REV17 yi öneririm. İkisi de aynı özelliklere sahiptir. REV24 aynı zamanda soğutma ünitelerinde de kullanılır. REV17 145 TL. Daha önce yazdım.

3 Mesaj
3 Aralık 2012; 0:20:38 

quote:

Oda termostatı her koşulda tasarruflu olacaktır. Ilıman iklimde de soğuk yerlerde de.
REV24 yada REV17 yi öneririm. İkisi de aynı özelliklere sahiptir. REV24 aynı zamanda soğutma ünitelerinde de kullanılır. REV17 145 TL. Daha önce yazdım.

cevap için teşekkürler. ancak kablolu bir model düşünmüyorum. REV 17 kablolu galiba. REV 24 fiyatı da oldukça yüksek. endişem bu kadar fiyatı verip daha sonra beklediğim performansı alamamak. tekrar belirtiyorum şu anda kombim yanmıyor ve evim 24 derece. diğer iki model nasıl bir servis yetkilisi in-therm olanı çok tavsiye etti. hem programlanabilir hemde oda sıcaklığını gösterme özelliği de var bu şekilde kıyaslaman daha kolay olur dedi. REV 24 biraz pahalı bir model.

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 0:26:38 

REV 24 305 TL gibi. İn therm bilemiyorum. ALırsanız kullanıcı deneyimlerinizi paylaşınız.

"Orijinalden alıntı: sserin

Forum Donanım Haber takipçileri için, Ankara'nın en köklü, eski ve güvenilir firmalarından KAR-EL Şirketinden özel fiyatlar aldım. İnternetten Firmayı araştırabilirsiniz. Bu vesile ile burada paylaşayım. Amacım; kaliteliyi uygun fiyata almanızdır. Daha ucuz bulduğunuz yer varsa tabi ordan alınız. KAR-EL Satış Müdürü Kamuran Kılıç ile 312 311 2444-312 311 2114 numaralı telefonlardan görüşerek ürünü alabilirsiniz. Aşağıdaki fiyatlara Türkiyenin her yerine kargo dahildir.

SİEMENS REV24 RF (KABLOSUZ) 305 TL
SİEMENS RDJ10 RF (KABLOSUZ) 240 TL
SİEMENS RDH10 RF (KABLOSUZ) 203 TL
SİEMENS REV24 KABLOLU 157 TL
SİEMENS REV17 KABLOLU 145 TL

Çoğumuzun aklına REV24 ile REV17 arasındaki fark nedir sorusu takılabilir. REV17, aynı REV24 gibi -+0,1 derece farkla oda ısısını kontrol edebiliyor, haftalık program yapabiliyor, oda şartlarını öğrenip (kısa süreli cam açıldığında çalıştırmıyor vb) ona göre kombiyi çalıştırabiliyor, daha birçok akıllı özelliğe sahip. Tek farkları REV24 ısıtma-soğutma ünitelerinde, REV17 sadece ısıtma ünitelerinde kullanılabiliyor. Kısaca yeni, kaliteli ve çok uygun bir model."

488 Mesaj
3 Aralık 2012; 10:30:37 

quote:

"Akşam saat 21:00 civarı evin içindeki ısı fazla geldi ve termostata baktım 22,5 °C'tı. Normalde bu ısıda kombinin kesinlikle çalışmaması lazım."
Siemens RDE10.1 modelleri ayarlanan ısı 22,5 olduğuna göre 23 derecede kapatır, 22 dereceye kadar çalıştırmaz. Üzerinde görünen oda ısısı referanstır. Bu nedenle çalışması doğal. Konfor-tasarruf modları arasındaki ısı farkını yüksek tutmayın dememizdeki amaç da bu. Örneğin akşam üzeri ev ısısı (oda termostatına göre) 21 dereceye düştü. Bu arada konfor modu devreye girdi ve çalıştı. 21 dereceden 23 dereceye kadar kombiyi çalıştırır. Aradaki ısı farkı görüldüğü gibi 2 derecedir. Siz 1 derece fark koyduğunuz halde uygulamada 2 dereceye çıkıyor.
23 dereceye kadar çalışmasını istemiyorsanız, 22,5 derece istediğim ısı diyorsanız konfor ısısını 22 dereceye alınız. Tasarruf ısısı yine 21,5 derecede kalsın.

quote:

Orijinalden alıntı: Papirus

...

Haklısınız , 0,5 °C'lık toleranstan dolayı 22,5 °C istenen değer 23 °C'a kadar ısıtır ve 23 °C'ta kapatır.Haliyle sorun yok termostat'ta ve kombiyi yakması da normal....

Üstad ,

Gerçi sizinle aynı fikirde olduğum yazmıştım yukarıdaki mesajımda ve olması gerekende buydu zaten ama hafta sonu benim yine kafam karıştı yahu.

Cumartesi akşamı odada oturuyoruz ve içerisinin sıcaklığı oldukça iyi , üşümüyoruz. Ama bir ara gözüm termostat'a takıldı. 22,5 °C'ta bekliyor ve kombi yanmıyor. Belli bir süre takip ettim. Aynen bu şekilde belli bir süre yanmadı kombi.

Aslında dediğim gibi üşümüyorduk ama bu durum yukarıda yazdıklarımızla çelişti. Normalde 23 °C'a kadar yanmalı ve 21 °C'a düşünce sönmeli kombi diyoruz ya pekala neden 22,5 °C'ta beklemede kaldı ki o akşam ?

Bir de şunu merak ediyorum. Diyelim 22,5 °C bir ısı var oda içinde ve kombi bu ısıyı korumak için belirli periyodlarda yanacak. Pekala bu yanma periyodu da tüm kombilerde genel olarak söylenen max.3 dk'lık zaman dilimlerinde yanma olarak mı gerçekleşecek bizim gibi termostat kullanıcılarında da ?

Yani normalde max. 3 dk.'da bir yanıyorsa kombi suyu ısıtmak için ; bizim gibi termostat kullanıcılarında da oda ısısını korumak için aynı zaman diliminde mi devreye girecek? Kısacası oda termostatı bu zaman dilimini de etkiliyor mu kombinin çalışması anlamında ?

Son olarak şimdilik aynı ayarlarda devam ediyorum kullanmaya.Hele bu hafta havalar bir soğusun bakalım ısınma anlamında neler göreceğiz ? Ama ben yine de yakın bir zamanda Konfor Isı değeri ile Ekonomi ısı değeri arasındaki farkı 0,5 °C'a çekebilirim gibi gözüküyor.

Selamlar...

Papirus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 3 Aralık 2012; 11:22:39 >

" Akıllı insan düşündüğü herşeyi söylemez ;
ama her söylediğini düşünür..." ARİSTOTELES

51 Mesaj
3 Aralık 2012; 10:32:09 

quote:

REV 24 305 TL gibi. İn therm bilemiyorum. ALırsanız kullanıcı deneyimlerinizi paylaşınız.

"Orijinalden alıntı: sserin

Forum Donanım Haber takipçileri için, Ankara'nın en köklü, eski ve güvenilir firmalarından KAR-EL Şirketinden özel fiyatlar aldım. İnternetten Firmayı araştırabilirsiniz. Bu vesile ile burada paylaşayım. Amacım; kaliteliyi uygun fiyata almanızdır. Daha ucuz bulduğunuz yer varsa tabi ordan alınız. KAR-EL Satış Müdürü Kamuran Kılıç ile 312 311 2444-312 311 2114 numaralı telefonlardan görüşerek ürünü alabilirsiniz. Aşağıdaki fiyatlara Türkiyenin her yerine kargo dahildir.

SİEMENS RDH10 RF (KABLOSUZ) 203 TL
SİEMENS REV24 KABLOLU 157 TL
SİEMENS REV17 KABLOLU 145 TL

Çoğumuzun aklına REV24 ile REV17 arasındaki fark nedir sorusu takılabilir. REV17, aynı REV24 gibi -+0,1 derece farkla oda ısısını kontrol edebiliyor, haftalık program yapabiliyor, oda şartlarını öğrenip (kısa süreli cam açıldığında çalıştırmıyor vb) ona göre kombiyi çalıştırabiliyor, daha birçok akıllı özelliğe sahip. Tek farkları REV24 ısıtma-soğutma ünitelerinde, REV17 sadece ısıtma ünitelerinde kullanılabiliyor. Kısaca yeni, kaliteli ve çok uygun bir model."

Bunların derece hassasiyetleri nedir? aralarındaki farklar nelerdir.DEMİRDÖKÜM ATRON h 24 dg kombimize uyumlumudurlar.

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 11:04:21 

quote:

Bunların derece hassasiyetleri nedir? aralarındaki farklar nelerdir.DEMİRDÖKÜM ATRON h 24 dg kombimize uyumlumudurlar.

En önemli farkı; REV24 0,2 derece , RDJ10 RF 0,5 derece hassasiyetle çalışır. REV24 de ayrıca yıllık tatil programı vardır.
Yukardaki her model, yoğuşmalı-yoğuşmasız tüm kombilere uyumludur.

51 Mesaj
3 Aralık 2012; 11:16:56 

quote:

En önemli farkı; REV24 0,2 derece , RDJ10 RF 0,5 derece hassasiyetle çalışır. REV24 de ayrıca yıllık tatil programı vardır.

sserin bilgiler için çok tşk ederim.Çok oldum ama rev24rf sadece 0,2 derece hassasiyetindemi çalışıyor yoksa 0,5 derece hassasiyetine ayar yapılabiliyor mu?

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 11:33:13 

quote:

Üstad ,

Gerçi sizinle aynı fikirde olduğum yazmıştım yukarıdaki mesajımda ve olması gerekende buydu zaten ama hafta sonu benim yine kafam karıştı yahu.

Cumartesi akşamı odada oturuyoruz ve içerisinin sıcaklığı oldukça iyi , üşümüyoruz. Ama bir ara gözüm termostat'a takıldı. 22,5 °C'ta bekliyor ve kombi yanmıyor. Belli bir süre takip ettim. Aynen bu şekilde belli bir süre yanmadı kombi.

Aslında dediğim gibi üşümüyorduk ama bu durum yukarıda yazdıklarımızla çelişti. Normalde 23 °C'a kadar yanmalı ve 21 °C'a düşünce sönmeli kombi diyoruz ya pekala neden 22,5 °C'ta beklemede kaldı ki o akşam ?

Bir de şunu merak ediyorum. Diyelim 22,5 °C bir ısı var oda içinde ve kombi bu ısıyı korumak için belirli periyodlarda yanacak. Pekala bu yanma periyodu da tüm kombilerde genel olarak söylenen max.3 dk'lık zaman dilimlerinde yanma olarak mı gerçekleşecek bizim gibi termostat kullanıcılarında da ?

Yani normalde max. 3 dk.'da bir yanıyorsa kombi suyu ısıtmak için ; bizim gibi termostat kullanıcılarında da oda ısısını korumak için aynı zaman diliminde mi devreye girecek? Kısacası oda termostatı bu zaman dilimini de etkiliyor mu kombinin çalışması anlamında ?

Son olarak şimdilik aynı ayarlarda devam ediyorum kullanmaya.Hele bu hafta havalar bir soğusun bakalım ısınma anlamında neler göreceğiz ? Ama ben yine de yakın bir zamanda Konfor Isı değeri ile Ekonomi ısı değeri arasındaki farkı 0,5 °C'a çekebilirim gibi gözüküyor.

Selamlar...

Papirus

"Normalde 23 °C'a kadar yanmalı ve 21 °C'a düşünce sönmeli kombi diyoruz ya pekala neden 22,5 °C'ta beklemede kaldı ki o akşam ?"
Oda termostatı konfor modu 22,5 ayarında kombiyi 23 derecede kapatır, 21 değil 22 derecede çalıştırır. Ancak saat olarak tasarruf moduna geçerse sizde, 22 dereceye kadar çalışarak kapanır. 21 dereceye kadar kombi çalışmaz.
Odada ısı kaybı fazla değilse ve oda termostatının bulunduğu yerdeki hava durağan ise bir süre 22,5 derecede kalabilir. Siz üşümüyorsanız sorun yok. Zaten oda termostatının amacı da, kombiyi gerekmedikçe yakmamak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 3 Aralık 2012; 11:35:18 >

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 11:41:53 

Siemens REV24 oda termostatının hassasiyeti,
0,1
0,2
0,5

derece olarak ayarlanabilir.

488 Mesaj
3 Aralık 2012; 13:54:12 

quote:

"Normalde 23 °C'a kadar yanmalı ve 21 °C'a düşünce sönmeli kombi diyoruz ya pekala neden 22,5 °C'ta beklemede kaldı ki o akşam ?"
Oda termostatı konfor modu 22,5 ayarında kombiyi 23 derecede kapatır, 21 değil 22 derecede çalıştırır. Ancak saat olarak tasarruf moduna geçerse sizde, 22 dereceye kadar çalışarak kapanır. 21 dereceye kadar kombi çalışmaz.
Odada ısı kaybı fazla değilse ve oda termostatının bulunduğu yerdeki hava durağan ise bir süre 22,5 derecede kalabilir. Siz üşümüyorsanız sorun yok. Zaten oda termostatının amacı da, kombiyi gerekmedikçe yakmamak.

Üstad ,

" ... hava durağan ise bir süre 22,5 derecede kalabilir " diyorsanız sorun yok o zaman.

Önceden kullandığım termostatı salonumda bağlamıştım ve pek görmüyordum. Sadece çalıştığını biliyordum.

Şimdiki termostatı ise oturma odamda kullandığım için bariz olarak daha dikkatimi çekiyor ve arada sırada özellikle de odaya giriş çıkışlarda sürekli göz atıyorum. Herhalde belli bir süre sonra daha da rayına oturacak ve daha da alışacağız birbirimize...:)))

Teşekkürler...

Papirus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 3 Aralık 2012; 13:55:34 >

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 14:08:21 

quote:

Siemens REV24 oda termostatının hassasiyeti,
0,1
0,2
0,5

AYRICA Siemens REV 17 oda termostatının hassasiyeti de;

0,1
0,2
0,5

127 Mesaj
3 Aralık 2012; 14:10:42 

quote:

Sevgili Dsotlar, Siemens REV24 RF /SET oda termostatını aldım. Bunun alıcısını nasıl kuracağım konusunda bilgin varmı? Teşekkür ederim

488 Mesaj
3 Aralık 2012; 14:11:35 

İyi günler ,

Bir arkadaşım için ; Bosch'un Condense 2000 serisi kombide kullanılabilecek digital ve haftalık programlı bir termostat önerisi lazım. Danıştığı servis " Kombinize sadece TRZ 200 model termostat uyumlu " demiş.

Ama aşağıdaki linke baktığımızda ; termostat olarak " TR 21RF, TRZ 125 , TR 15 VE TRZ 200 " modellerin uyumlu olduğundan bahsediliyor.

http://www.bosch.com.tr...0518_CONDENSE_2000W.pdf

Eğer böyleyse bizim kullandığımız Siemens RDE 10-1 bile uyumlu gözüküyor.

Servis yanlış mı yönlendiriyor ki acaba ?

Eğer doğruysa daha ekonomik bir alternatifimiz olabilir mi termostat konusunda ?

Selamlar...

Papirus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 3 Aralık 2012; 14:21:28 >

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 14:26:39 

quote:

İyi günler ,

Bir arkadaşım için ; Bosch'un Condense 2000 serisi kombide kullanılabilecek digital ve haftalık programlı bir termostat önerisi lazım. Danıştığı servis " Kombinize sadece TRZ 200 model termostat uyumlu " demiş.

Ama aşağıdaki linke baktığımızda ; termostat olarak " TR 21RF, TRZ 125 , TR 15 VE TRZ 200 " modellerin uyumlu olduğundan bahsediliyor.

http://www.bosch.com.tr...0518_CONDENSE_2000W.pdf

Eğer böyleyse bizim kullandığımız Siemens RDE 10-1 bile uyumlu gözüküyor.

Servis yanlış mı yönlendiriyor ki acaba ?

Eğer doğruysa daha ekonomik bir alternatifimiz olabilir mi termostat konusunda ?

Selamlar...

Papirus

Kesinlikle doğru söylemişler. Bosch TRZ00 dışında olanlar, Bosch Condense 2000W kombisine modülasyon yaptırmaz. Bu modelle, kombi hangi ısıya ayarlanırsa ayarlansın, gerekmedikçe kombi ısısı artmaz. Bazen az ısıda yakarak ev ısısını sabit tutup, ılıtır. Bu özellik önemli konfor sağlar.
Örneğin Bosch TRZ125 modeli Siemens RDE 10.1 ile bire bir aynı modeldir. Kombiye uygundur ama modülasyon yaptırmaz.
Zaten TRZ200 modeli çok çok ucuz bir model. Neden tereddüt ediyorsunuz ki? Aşağıdaki linkten kombitoptancisi.com dan 120 TL ye alın, rahat kullanın. Bu fiyata ancak Simenes RDE 10.1 alınır. Başka yerlerde 160-200 TL ye kadar fiyat çekiyorlar.

http://www.kombitoptanc...-trz-200-oda-termostadi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 3 Aralık 2012; 14:29:45 >

51 Mesaj
3 Aralık 2012; 14:38:01 

quote:

AYRICA Siemens REV 17 oda termostatının hassasiyeti de;

0,1
0,2
0,5

RV24 DEMİŞSİNİZ YA acaba RVRF Mİ DEMEK istediniz?Ben kablosuz olanı merak ediyorum.Yardımlarınız için çok tşk ederim.

488 Mesaj
3 Aralık 2012; 14:39:26 

Eyvallah Üstad ,

Gerçekten çok iyi fiyat. Arkadaşa hemen iletiyorum bu linki.

Papirus

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 14:56:31 

quote:

RV24 DEMİŞSİNİZ YA acaba RVRF Mİ DEMEK istediniz?Ben kablosuz olanı merak ediyorum.Yardımlarınız için çok tşk ederim.

REV24 ile REV24 RF arasındaki tek fark, birinin kablosuz diğerinin kablolu olmasıdır.

127 Mesaj
3 Aralık 2012; 15:06:41 

Mesajım görülmedi sanırım.

Sevgili Dostlar, Siemens REV24 RF /SET oda termostatını nihayet aldım. Bunun alıcısını nasıl kuracağım konusunda bilgiye ihtiyacım var. Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blk_55 -- 3 Aralık 2012; 15:07:01 >

51 Mesaj
3 Aralık 2012; 15:51:03 

quote:

REV24 ile REV24 RF arasındaki tek fark, birinin kablosuz diğerinin kablolu olmasıdır.

Hakkınızı nasıl öderim bilemem yardımlarınız için...

DD RF6001 benim kendi 2 farklı termometremden 1 C az gösteriyor sıcaklığı; bu bütün oda termostatlarında olan bir şey midir? normal midir böyle olması.

256 Mesaj
3 Aralık 2012; 16:07:37 

quote:

DD RF6001 benim kendi 2 farklı termometremden 1 C az gösteriyor sıcaklığı; bu bütün oda termostatlarında olan bir şey midir? normal midir böyle olması.

o zman 6001 i de diger oda termostatlarının gösterdiği degere kalibre edin.yani sıcaklık okumasını düzeltin.2 butona birden basılı tutun.ekranda ev işareti yanıp sönecek.sağ altta.daha sonra o tuşlara basarak dogru olarak gösterdigine inandıgınız termostatların degerine ayarlayın ve 2 tuşa birden aynı anda basın ana ekrana dönün

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 16:29:28 

-+ 1 derece (toplam 2 derece) hassasiyete sahip 6001, bence başarısız bir model. Ancak ucuz fiyatlı kablosuz ısrarı olduğunda tercih olarak görünüyor.

51 Mesaj
3 Aralık 2012; 16:43:00 

quote:

-+ 1 derece (toplam 2 derece) hassasiyete sahip 6001, bence başarısız bir model. Ancak ucuz fiyatlı kablosuz ısrarı olduğunda tercih olarak görünüyor.

demirdöküm rf6001 Bencede kesinlikle başarısız bir model.Peki Kar-el şirketine ne kadar güvenilir ürün piyasada 400 TLye satılırken Kar-el şirketinde 300 TL civarında satılmasını almak isteyenler için nasıl açıklayabilirsiniz?Ürün kaçak mı?Fturalı mı gönderiyolar ürürün garantisi var mıdır? Ürün ödemesi nasıl gerçekleşiyor?Ürünü stokta var mı ne kadar sürede alıcıya ulaşır?

4558 Mesaj
3 Aralık 2012; 20:00:54 

quote:

demirdöküm rf6001 Bencede kesinlikle başarısız bir model.Peki Kar-el şirketine ne kadar güvenilir ürün piyasada 400 TLye satılırken Kar-el şirketinde 300 TL civarında satılmasını almak isteyenler için nasıl açıklayabilirsiniz?Ürün kaçak mı?Fturalı mı gönderiyolar ürürün garantisi var mıdır? Ürün ödemesi nasıl gerçekleşiyor?Ürünü stokta var mı ne kadar sürede alıcıya ulaşır?

Çok açık yazdığımı düşünüyorum. Kesinlikle kaçak değil. Ben bu Foruma özel fiyat alıyorum. Amaç yüksek adet satılacağı için sürümden kazanmak. Fiş-fatura fark etmez. İstediğiniz şekli telefonda Kamuran Beye iletiniz. Ben Siemens'in bu ürünlerinde 1 tane arıza çıkaranına rastlamadım. Birçok arkadaşımız aldı. Parayı hesaba yatırıyorsunuz, 1-2 günde kargo ile geliyor. Stokta olup olmadığını tlf da sorunuz.

4764 Mesaj
3 Aralık 2012; 20:33:32 

quote:

Benimki de 2-3 derece eksik gösteriyor diğerlerine oranla

851 Mesaj
4 Aralık 2012; 8:22:12 

quote:

Çok açık yazdığımı düşünüyorum. Kesinlikle kaçak değil. Ben bu Foruma özel fiyat alıyorum. Amaç yüksek adet satılacağı için sürümden kazanmak. Fiş-fatura fark etmez. İstediğiniz şekli telefonda Kamuran Beye iletiniz. Ben Siemens'in bu ürünlerinde 1 tane arıza çıkaranına rastlamadım. Birçok arkadaşımız aldı. Parayı hesaba yatırıyorsunuz, 1-2 günde kargo ile geliyor. Stokta olup olmadığını tlf da sorunuz.

stokta olduğu sürece çok hızlı gönderiyorlar..ayrıca faturada yolluyorlar..benimde çekincelerim vadı ama sonra sorun olmadığını gördüm..

tavsiye ederim.

emeği geçenlere teşekkür ederim.

127 Mesaj
4 Aralık 2012; 9:19:57 

quote:

Orijinalden alıntı: oprema

stokta olduğu sürece çok hızlı gönderiyorlar..ayrıca faturada yolluyorlar..benimde çekincelerim vadı ama sonra sorun olmadığını gördüm..

tavsiye ederim.

Siemens REV 24 RF/SET yada Bosch TR 21 RF (ikiside aynı birinde siemens diğerinde Bosch yazıyor) . Ben Bosch kombi ürünleri satan bir firmadan tanıdık aracılığı ile gayet uygun fiyata 10 taksit aldım. Sizde bölgenizdeki Bosch kombi satan mühendislik firmalarından sorabilirsiniz. Ürüne gelince...Kutulu, üzerinde sıfır jelatini var. Made in China üretimi. Henüz kurduracak kimse bulamadım. Elektrikçilere de güvenemiyorum. Kullanmaya başlayınca yorumları yazarım artık.

51 Mesaj
4 Aralık 2012; 10:57:08 

quote:

Orijinalden alıntı: oprema

tavsiye ederim.

Cevabınız için tşk ederim kısa sürede iletişime geçicem firmayla.

488 Mesaj
5 Aralık 2012; 9:34:24 

Sserin Üstad ,

Soğuklar başlayınca haliyle gelişmelerde farklı oluyor.Hemen konuya girelim.

1-2 gündür kar soğuğu etkisini göstermeye başladı Bursa'da. Haliyle bu ısınma kon****daki ayarlara da olumsuz yansıdı.

Örneğin dün akşam eve gittiğimde saat yaklaşık 19:30 falandı ve kombi saat 17:00'den beri Konfor ısısı olan 22,5 °C'ye getirememişti oda içindeki ısıyı ve hâlâ çalışıyordu. Dolayısıyla mevcut ayarlarla kombinin konfor ısısına ulaşması için 1 saatlik zaman dilimi ( özellikle de soğuk havalarda ) yeterli gelmiyordu. Yani kombi yaklaşık 2,5 saatlik çalışma diliminde 21,5 °C'lık Ekonomi Modu ısısını , 22,5 °C'lık Konfor ısısına getirememişti bir türlü.

Bu aşamada yapabileceğim 3 şey vardı.

1- Ya kombinin üzerindeki ısı değerini 2,5'tan 3'e çekecektim.
2- Ya Ekonomi Modu Isı değerini 21,5'tan 22'ye çekerek iki ısı modu arasındaki farkı 0,5 dereceye getirecektim.
3- Ya da saat 17:00'de ve sabah 06:00'da ayarlı olan Konfor ısısı başlangıç saatini 1'er saat geriye alarak ısınmayı gözlemleyecektim.

Ben öncelikle ilk tercihi denedim ve kombi ısı değerini düğmeden 2,5 'tan 3'e getirdim.Bunun faydasını da sabahleyin gördüm. Çünkü sabah kalktığımda oda içindeki ısı 22 °'ye gelmiş durumdaydı ve ideali de buydu aslında.Ama sarfiyat artmıştı.

Şimdi önemli olan bu 3 seçenekten hangisinin tasarruflu olacağına karar vermek.

Çünkü 1.tercihi seçmem ısınma anlamında faydalı gibi gözüküyordu sabah kalktığımda ama bu seçenek akşam 19:00 / sabah 07:00 arasındaki 12 saatlik zaman diliminde 6 m3'lük bir sarfiyat olarak çıktı karşıma. Yani tüketimin arttığı bariz olarak belliydi.

Hani siz önceki bir mesajınızda ;

quote:

...Eğer kombi 3. kademede hızlı bir şekilde istenilen ısıya getiriyorsa bu bazı sorunlara yol açabilir. İlki daha fazla gaz sarfiyatıdır. İkincisi ve daha önemlisi; oda sıcaklığını 22,5 a ayarladınız, 23 e getirdi kapattı, 22 dereceye kadar yakmaz. Eğer bu hızla olursa uzun süre oda soğuk gelebilir.
Bu durumu 2 yöntemle iyileştirebilirsiniz:
1- termostat ısısını 0,5 derece daha arttırmak yada
2- kombi azami ısı ayarını 3 yerine 2,5 yapmak.
2. yöntem daha tasarrufludur.

demiştiniz ya. Bu yaşananlar yazdıklarınızı net olarak doğruluyor Üstad.

Kombi ısı değerini 3'e çekmem ısınma anlamındaki süreyi kısaltmış gözüküyor ama yazdığınız gibi gaz sarfiyatını arttırıyor.

Gerçi siz tavsiyenizde Konfor ısı değerini 0,5 derece arttırmaktan da bahsetmişsiniz ama önceliğimiz kombinin 2-2,5 saatlik çalışma zamanına rağmen ekonomi modundan konfor moduna geçişi sağlayamama problemini çözmek.

Biz gaz sarfiyatını azaltma anlamında ilk seçeneği eleyip 2.seçeneği deneyelim mi ? Yani Ekonomi modu ısı değerini 21,5 'tan 22'ye çekelim mi ? Daha ekonomik olur mu ?

Eğer ki bu iki değer arasındaki geçişi zamanında sağlayabilirsek ısınma ile ilgili değerlere sonra bakarız.Ve üşüme ile ilgili bir sıkıntımız olursa da her iki değeri 0,5 derece arttırırız.

Son olarak tasarruf anlamında bayağı uğraştırıyorum sizleri ve sık sık sorular soruyorum ama yalıtımsız bir evde ısınma işini rayına oturtmak ( hele ki soğuklar kendini gösterince ) inanın kolay olmuyor.

Evet , bu yazılanlar doğrultusunda ne yapmamı tavsiye edersiniz Üstad ?

Selamlar...

Papirus

256 Mesaj
5 Aralık 2012; 11:22:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Blur

Benimki de 2-3 derece eksik gösteriyor diğerlerine oranla

termostatınız o zman kalibre edin

59 Mesaj
5 Aralık 2012; 11:32:36 

sayıın sserin ekdeki resimdeki kombıyı kullanıyoruz sizin tavsıye ettiğiniz rev17 alana kadar kombideki ayarlarım nasıl olmalıdır suan resımdekı gıbı duruyor birde ustanın taktıgı gnrl ht-100 ki siz işyerlerinde ıdare eder demiştınız ayarı 20 de duruyor yalnız 19 a cevırdıgımde klık sesı gelıp kombıyı kapatıyor bu durumda 19 drceyemı ayarlanmıstır yoksa ben klık sesindn snramı ayarı yapmam lazım 20-21 gıbı trmstat korıdorda oldugu için djtal termomtreyle bakınca 21.5 falan olyr koridrdkı ısı

0

Ekteki dosya (1)

488 Mesaj
7 Aralık 2012; 9:45:15 

sserin Üstad ,

Gelişmeler şöyle :

Kombinin üzerindeki sıcak su ısı değeri 2,5'ta.

Termostat'taki Konfor modu ısı değeri 22,5 °C'a ,

Termostat'taki Ekonomi modu ısı değeri ise 21,5 °C'a ayarlı.

Yaklaşık 3-4 gündür bu haliyle deniyorum termostatı. Şu andaki hava koşullarında üşüme sıkıntımız yok ama ekonomi modu ısı değerinden konfor modu ısı değerine geçişte zaman sorunumuz hâlâ var. Görünen o ki ; kombi çoğu zaman ayarlanan 1 saatlik sürede konfor moduna alamıyor istenen ısıyı. Yani sabah 06:00'da çalışmaya başladığında 1 saatte 22,5 °C'a getiremiyor ısıyı.

Yine aynı şekilde akşam 17:00'de konfor modunda çalışmaya başlamasına rağmen bazen saat 19:00 ya da 19:30'u buluyor konfor ısısına ulaşma süresi.

Aşağıda da göreceğiniz gibi ; daha önceki mesajlarınızın birinde en akılcı çözüm olarak , termostat ısısını 0,5 derece daha arttırmayı tavsiye etmiştiniz.

quote:

...Eğer kombi 3. kademede hızlı bir şekilde istenilen ısıya getiriyorsa bu bazı sorunlara yol açabilir. İlki daha fazla gaz sarfiyatıdır. İkincisi ve daha önemlisi; oda sıcaklığını 22,5 a ayarladınız, 23 e getirdi kapattı, 22 dereceye kadar yakmaz. Eğer bu hızla olursa uzun süre oda soğuk gelebilir.
Bu durumu 2 yöntemle iyileştirebilirsiniz:
1- termostat ısısını 0,5 derece daha arttırmak yada
2- kombi azami ısı ayarını 3 yerine 2,5 yapmak.
2. yöntem daha tasarrufludur.

Bu tavsiyenize göre en mantıklı çözüm ; 1 saatlik zaman diliminde istenen ısıya ulaşmak için ekonomi modu ısı değerini 21,5 °C'tan 22 °C'a çekmek ve sürekli böyle kullanmak.

Peki bunun haricinde ; istenen saatte istediğimiz konfor ısısına ulaşmak için 1 saat değilde 2 saatlik bir tolerans versek ?

Yani kombi sabah kalkmamıza ya da akşam gelmemize 2 saat kala konfor moduna geçip çalışmaya başlasa ve bizde istediğimiz gibi bulsak evi ?

Gaz sarfiyatını ekonomik kullanma anlamında hangisi mantıklı bu çözümlerden ?

Ekonomi modu ısısını 0,5 °C arttırmak mı yoksa eskisi gibi 21,5 °C'ta bırakmak ama başlangıcı 1'er saat daha öne almak mı ?

Selamlar...

Papirus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 7 Aralık 2012; 9:56:14 >

32 Mesaj
7 Aralık 2012; 11:11:31 

arkadaşlar merhaba, lojmanda kalıyorum (Malatya) kombi nitron, son kat, üç cephe mantolama ve çatıya izocam serildi(geçen yıl) ısıtılan alan 85m2 civarı ve 8m petek açık olarak kullanmaktayım 39-40 derecede 24 saat sabit kullanmama rağmen günlük ortalamam 9-10m3 civarı.
Yazın nasip olursa kendi evime taşınacağım orda da demirdöküm neva var giriş üstü güney cephe, termostat almak istiyorum burada yer alan değerli bilgiler ışında siemens rev 17'de karar kıldım yalnız karel stokta yer almadığını belirtti. Bu ürün her iki kombi için uygunmudur uygunsa nereden temin edebilirim?

4558 Mesaj
10 Aralık 2012; 11:53:09 

quote:

Orijinalden alıntı: harputt

arkadaşlar merhaba, lojmanda kalıyorum (Malatya) kombi nitron, son kat, üç cephe mantolama ve çatıya izocam serildi(geçen yıl) ısıtılan alan 85m2 civarı ve 8m petek açık olarak kullanmaktayım 39-40 derecede 24 saat sabit kullanmama rağmen günlük ortalamam 9-10m3 civarı.
Yazın nasip olursa kendi evime taşınacağım orda da demirdöküm neva var giriş üstü güney cephe, termostat almak istiyorum burada yer alan değerli bilgiler ışında siemens rev 17'de karar kıldım yalnız karel stokta yer almadığını belirtti. Bu ürün her iki kombi için uygunmudur uygunsa nereden temin edebilirim?

Evet, Siemens REV17 her 2 kombi için de uygundur. 2-3 hafta sonra stoklara girecekmiş. Yalnız aşağıdaki linkte olanı da her 2 kombi için uygundur. Aralarındaki fark; DD 5005 modeli -+ 0,5 hassasiyette, REV17 2 kat daha hassas -+0,2 derece hassasiyettedir. Bence beklemeden aşağıdaki linktekini alabilirsiniz. Hiç olmazsa DD kombilerin orjinal oda termostatıdır. REV17 nin yarı fiyatına 73 TL ve haftalık programlıdır.
http://www.hizlial.com/...-pr-5005-oda-termostati

Kullanma kılavuzu size fikir verebilir...

4558 Mesaj
10 Aralık 2012; 12:03:52 

quote:

sserin Üstad ,

Gelişmeler şöyle :

Kombinin üzerindeki sıcak su ısı değeri 2,5'ta.

Termostat'taki Konfor modu ısı değeri 22,5 °C'a ,

Termostat'taki Ekonomi modu ısı değeri ise 21,5 °C'a ayarlı.

Yaklaşık 3-4 gündür bu haliyle deniyorum termostatı. Şu andaki hava koşullarında üşüme sıkıntımız yok ama ekonomi modu ısı değerinden konfor modu ısı değerine geçişte zaman sorunumuz hâlâ var. Görünen o ki ; kombi çoğu zaman ayarlanan 1 saatlik sürede konfor moduna alamıyor istenen ısıyı. Yani sabah 06:00'da çalışmaya başladığında 1 saatte 22,5 °C'a getiremiyor ısıyı.

Yine aynı şekilde akşam 17:00'de konfor modunda çalışmaya başlamasına rağmen bazen saat 19:00 ya da 19:30'u buluyor konfor ısısına ulaşma süresi.

Aşağıda da göreceğiniz gibi ; daha önceki mesajlarınızın birinde en akılcı çözüm olarak , termostat ısısını 0,5 derece daha arttırmayı tavsiye etmiştiniz.

Bu tavsiyenize göre en mantıklı çözüm ; 1 saatlik zaman diliminde istenen ısıya ulaşmak için ekonomi modu ısı değerini 21,5 °C'tan 22 °C'a çekmek ve sürekli böyle kullanmak.

Peki bunun haricinde ; istenen saatte istediğimiz konfor ısısına ulaşmak için 1 saat değilde 2 saatlik bir tolerans versek ?

Yani kombi sabah kalkmamıza ya da akşam gelmemize 2 saat kala konfor moduna geçip çalışmaya başlasa ve bizde istediğimiz gibi bulsak evi ?

Gaz sarfiyatını ekonomik kullanma anlamında hangisi mantıklı bu çözümlerden ?

Ekonomi modu ısısını 0,5 °C arttırmak mı yoksa eskisi gibi 21,5 °C'ta bırakmak ama başlangıcı 1'er saat daha öne almak mı ?

Selamlar...

Papirus

"HER KAZANÇ BİR KAYBIN KARŞILIĞIDIR"

Bu bakımdan düşündüğümüzde; ekonomi modundaki ısı bize yetiyor mu ona bakmak lazım. Eğer ekonomi modunda ısı bize yetiyor ve sabah konfor modundaki ısıya hızlı gelmesini istiyorsak, 3 yöntem var;

1- konfor modunu dediğiniz gibi 1 saat önce başlatmak yada
2- kombi azami ısısını yükseltmek veya
3- ekonomi modu ısısını 0,5 derece arttırmak.

Bir başka açıdan düşünelim; ekonomi modunda ısı 21 dereceye indi ve sabah konfor moduna geçti. 21 dereceden 23 dereceye çıkarmak için düşündüğünüz gibi 1 değil tam 2 derece var. O zaman bu ısıyı kısa sürede sağlaması biraz güç olacaktır.

Konfor+tasarruf bakımından daha mantıklısı ekonomi modunu 22 ye çekmek olduğunu düşünüyorum. Doğrusunu size göre bulabilmek için sarfiyatı ölçerek bulmak gerekir. 3 şekilde 3 ayrı gün deneyin ve sarfiyatı ölçün. Ona göre karar verin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 10 Aralık 2012; 12:05:41 >

4558 Mesaj
10 Aralık 2012; 12:17:56 

quote:

Orijinalden alıntı: haakan33

sayıın sserin ekdeki resimdeki kombıyı kullanıyoruz sizin tavsıye ettiğiniz rev17 alana kadar kombideki ayarlarım nasıl olmalıdır suan resımdekı gıbı duruyor birde ustanın taktıgı gnrl ht-100 ki siz işyerlerinde ıdare eder demiştınız ayarı 20 de duruyor yalnız 19 a cevırdıgımde klık sesı gelıp kombıyı kapatıyor bu durumda 19 drceyemı ayarlanmıstır yoksa ben klık sesindn snramı ayarı yapmam lazım 20-21 gıbı trmstat korıdorda oldugu için djtal termomtreyle bakınca 21.5 falan olyr koridrdkı ısı

0

Siz hangi ildesiniz bilmiyorum ama kombi ısısını 45-50 derece gibi yapın. 45 ısıtmazsa 50 ye çıkarırsınız. Kombi nedir? Ariston Clas mı?
Dükkana takın derken, HT100 ün hassas ve kullanışlı olmadığını söylemek istedim. Siz de bunu görmüşsünüz. 19 da kombiyi kapatıyorsa bulunduğu yerin ısısını 18 algılıyordur. Siz hangi derecede ısınıyorsanız ona ayarlayınız. OT açma-kapamasına bakmayınız.
REV17 pahalı gelirse yada şu anda olmadığı için -+ 0,5 hassasiyette olan Siemens RDE10.1 100 TL civarına yada DD 5005 haftalık programlı modelini 73 TL alın ve HT100 kablolarına kendiniz bağlayın. Tabi önce elektriği sigortadan keserek.
http://www.hizlial.com/...-pr-5005-oda-termostati

4558 Mesaj
10 Aralık 2012; 12:24:06 

Bir de her konuyu pek izleyemiyorum. Aşağıdaki linke sorularınızı yazarsanız bana mesaj gelir.

http://forum.donanimhaber.com/m_46887868/tm.htm

73 Mesaj
11 Aralık 2012; 15:46:33 

Siemens REV 24 Viessmann Vitides 100 için tam olarak uyumlu olduğunu paylaşmak istedim arkadaşlar. Bağlantıyı kendim yapmıştım ve bir haftadır kullanıyorum termostat tam olarak kombiyi çalıştırıp kapatıyo hatta ben devir daim pompasını kapatmaz diye düşünmüştüm ama pompayı da boşa çalıştırmıyo bence çok faydalı herkeze tavsiye ederim. Yardımcı olan arkadaşlara da teşekür ederim.

2119 Mesaj
13 Aralık 2012; 19:19:49 

DD 5005 in hassasiyeti 0,5 derecemi gercekten yarin siparis vermeyi dusunuyorum. kombim eca colara . uyum sorunu yasamam insaallah. elimde kalmasa bari. evde yalitim yok en son care bunu deneyecegim.40 derecede yaniyor kombi .evin sicakligi 19-20 derece gelen fatura 152 lira. gelecek aylari dusunemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

43 Mesaj
15 Aralık 2012; 22:08:02 

quote:

Siemens REV 24 Viessmann Vitides 100 için tam olarak uyumlu olduğunu paylaşmak istedim arkadaşlar. Bağlantıyı kendim yapmıştım ve bir haftadır kullanıyorum termostat tam olarak kombiyi çalıştırıp kapatıyo hatta ben devir daim pompasını kapatmaz diye düşünmüştüm ama pompayı da boşa çalıştırmıyo bence çok faydalı herkeze tavsiye ederim. Yardımcı olan arkadaşlara da teşekür ederim.
sayın bedri4 arkadaşım bende oda termostatı almayı düşünüyorum ve sanırım kombilerimiz aynı.viesman vitopend 100 benimki seninkide öyle sanırım.termostatı nereden ve ne kadara aldığını yazabilirsen sevinirim.şimdiden teşekkür ederim..

2100 Mesaj
15 Aralık 2012; 23:01:56 

demirdöküm atron komb kullanıcısıyım.tkılı olan termostat sanırım 2005 modelıydı.+- 2 deece oynuyormus servıs oyle demıstı.bı yanıyor yarım saat evı ısıtıp termostat kapatana kadar kombıyı calıstıryor.ama sonra 2 saat devreye gırmıyor ev buz gıbı ve halıyle petektekı su soguyor ve tekrar calıstıgında suyu ısıtana kadar gazın anasını aglatıyor bu 5005 modelının bıze bı fydası olurmu 0,5 demıssınız.bırde kendımız takabılırmıyız ve garantısı devre dısı kalırmı,tesekkurler.

2100 Mesaj
16 Aralık 2012; 11:49:13 

quote:

- 0,5 derece hassasiyet
- Kablolu bağlantı
- Ekonomi – Konfor modu
- Geniş LCD ekran

Kolay gelsin. ""

sserin abi ben bu oda termostatını almak istiyorum,kndim bağlayabilirmiyim yada servis bağlarmı?bir de garantisini bozarmı?

131 Mesaj
16 Aralık 2012; 15:46:21 

quote:

cevap için teşekkürler. ancak kablolu bir model düşünmüyorum. REV 17 kablolu galiba. REV 24 fiyatı da oldukça yüksek. endişem bu kadar fiyatı verip daha sonra beklediğim performansı alamamak. tekrar belirtiyorum şu anda kombim yanmıyor ve evim 24 derece. diğer iki model nasıl bir servis yetkilisi in-therm olanı çok tavsiye etti. hem programlanabilir hemde oda sıcaklığını gösterme özelliği de var bu şekilde kıyaslaman daha kolay olur dedi. REV 24 biraz pahalı bir model.

Cihazının için en uygun ot bence lago fb ot modulasyonlu oda termostadi hassasiyeti 0, 1 diye hatırlıyorum fiyatında uygun 210tl civarında cihazinizla tam uygun incelemenizi tavsiye ederim. Cihazin bütün kontrollerini termostadi yapabiliyorsunuz garanti içinde sorun cikartmaz. Şimdiden güle güle kullanın.

43 Mesaj
16 Aralık 2012; 16:11:39 

quote:

Orijinalden alıntı: bedri4

arkadaşım bizim kombiler aynı sanırım.acaba rica etsen siemens rev24ü nereden ve ne kadara aldıgını söyleyebilir misin acaba?

73 Mesaj
16 Aralık 2012; 16:27:40