Şimdi Ara

Göz rahatsızlığı nedeniyle muafiyet işlemleri (Muaf oldum)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
6
Favori
38.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar bu konuda bilgi almak isteyenler için işleyişi adım adım anlatmak istedim.

Tecilim eylülde bitmişti ve Aralık ayı için askerlik görünüyordu.

1.Gün:
    - 1 Kasım sabah 08:00'da Halıcıoğlu asker alma bölge müdürlüğüne kimlik aslı, 2 adet fotokopisi ve 18 adet fotoğrafla gittim (Metrobüs durağından inince 5-6dk kadar yürüyoruz). Saat 9'a doğru içeri almaya başladılar ve danışmaya gittim. (Yeni mezunsanız diploma aslı ve 2 adet fotokopisini de götürmeniz istenecektir.)
    - Burada göz rahatsızlığım olduğunu ve askeri hastanede muayene olmak istediğimi belirttim. Bir form (bu form internette bulunmuyor) ve sıra numarası verdiler. Formu doldurmamı (50 kişiye 1 kalem düşüyor orada, yani yanınızda bir kalem mutlaka olsun) ve Eyüp şubesine (bir üst katta) başvurmam gerektiğini belirttiler.
    - Formu doldurup şubeye başvurdum. Bir sevk mektubu hazırlandı ve 6 Kasım'a kadar bu mektupla Kasımpaşa Asker Hastanesi'ne gitmem gerektiği söylendi.
    - Bir taksiye atladım ve hastaneye gittim (7tl yazdı ) Herşey normal gidiyor derken göz için randevulu sistemde çalıştıklarını ve aralık ayına kadar hiç boş yer olmadığını öğrendim.
    - Sevk mektubunu gösterince baştabip yardımcısı mektubu açtı ve kağıdı onaylayarak beni Yeşilyurt Hava Harp Okulu'na gönderdi. Tekrar taksiyle Halıcıoğlu'na döndüm ve metrobüsle şirinevlere gittim. Oradan bir taksi daha ve kendimi Hava Harp Okulu'nda buldum.
    - Burada doktor kısa bir muayene yaptı, "ileri miyop nedeniyle heyete çıkması uygundur" gibi birşey yazdı ve beni tekrar Kasımpaşa Asker Hastane'sine sevk etti. Kasımpaşa'ya geri döndüm ve durumu anlattım. Sevk durumunda olduğumu ve randevu filan bekleyemeceğimi belirttim ki onlar da bu durumu farkedince muayene için yarın sabah gel dediler.

2.Gün:
    - Sabah 09:00'da göz polikliniğine gittim ve 10 gibi göz kontrolü oldum, damla damlatıldı ve sonra bir daha kontrol edildi (eski muayene raporlarıma hiç bakılmadı, doktor bayan ve gayet iyi birine benziyordu).
    Sonuç: sol 7.75 miyop 0.5 astigmat, sağ 7.50 miyop
    - Doktor bu sonuca göre sağlık kuruluna çıkmam gerektiğini söyledi, pek zorluk çıkmayacağının sinyallerini o cümlede anlamıştım. (Bu arada doktor muaf olduktan sonra lazer tedavisi yapılırsa tekrar askere çağırılabileceğimi söyledi. Ne derece doğru bilemiyorum tabi.)
    - Sağlık kurulu için muayene ve sevk kağıdımı sağlık kurulu kalemi'ne götürdüm. Orada damgalar, imzalar atıldı ve belgeleri geri verdiler.
    - Verilen belgeleri tekrar göz polikliniğe götürüp teslim ettim. Bana 9 Kasım 13:30'da heyet karşısına çıkacağımı söylediler ve randevu verdiler. (Belge ile birlikte muayene sonucu heyete poliklinik tarafından teslim ediliyor. Yani heyete elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidiyoruz ama kimliğimizi yanımıza almayı unutmuyoruz tabi ki )

3.Gün (1 hafta sonrası):
    - Belirtilen saatte sağlık kurulu kapısının önüne gittim. İsim isim çağırıyorlardı ve cuma günü olması dolayısıyla çok kalabalıktı. Buna rağmen 14 gibi içeri alındım ve sonuç açıklandı.. B7-F4 (Barışta askerlik yapamaz, seferde yapar..)
    - Kimlik kontrolü yaptılar ve iki elin başparmaklarını boyayarak parmak bastırdılar. Sonuca ait belgeyi saat 16:00'da dağıtıyorlardı ve o saate kadar hastanede bekledim.
    - Belgeyi alır almaz da taksiye atlayıp Eyüp askerlik şubesine (Halıcıoğlu) gittim, heyet raporunu teslim ettim. Muafiyete dair çıktılar alındı ve kullanabileceğim önrapor bana teslim edildi. Asıl raporun 6 ay içinde çıkacağı ve adresime gönderileceği söylendi (kaybolması durumunda yenisini nüfusa bağlı olduğumuz yerin askerlik şubesinden alabiliyormuşuz.)

Umarım bu bilgiler işinize yarar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi air_jersey15 -- 11 Kasım 2012; 6:24:59 >

• kardeş kusura bakma ama bu raporu veren doktorları kınıyorum 7.5 derece miyopsun diye seni muaf yapmaları pek mantıklı gelmiyor bana madem öyle seni bedavadan lazer ameliyatı yapsınlar askere alsınlar bu devletin işine akıl sır ermiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: osman8660

kardeş kusura bakma ama bu raporu veren doktorları kınıyorum 7.5 derece miyopsun diye seni muaf yapmaları pek mantıklı gelmiyor bana madem öyle seni bedavadan lazer ameliyatı yapsınlar askere alsınlar bu devletin işine akıl sır ermiyor

Miyop musun?

Yasaya göre iki göz toplamı 14 olunca muaf olunuyor. Benimkiler 15.5 filan yapıyor.

Bana kalırsa 5 derecenin üstünü bile almamaları lazım askere. Ayrıca kimse onlar askere alacak diye lazer ameliyatı olmak zorunda değil. Kişinin kendisine kalmış ki ben yaklaşık bir 5-6 sene daha olmayı düşünmüyorum. Teknoloji biraz daha ilerleyince lazerle kesmeden bu dertten kurtulmanın mümkün olacağını düşünüyorum. Şu anki teknolojiyle ameliyat olup gözleri yeniden bozulan birkaç kişi tanıyorum. Gözden parça alındığı için artık hiç müdahale yapılamıyor.

Gözlüğü çıkartınca net görebildiğim en uzak mesafe yaklaşık 10cm. Sen buna rağmen 7.5 numara miyopla muaf olunmamalı mı diyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi air_jersey15 -- 11 Kasım 2012; 21:24:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: air_jersey15

quote:

kardeş kusura bakma ama bu raporu veren doktorları kınıyorum 7.5 derece miyopsun diye seni muaf yapmaları pek mantıklı gelmiyor bana madem öyle seni bedavadan lazer ameliyatı yapsınlar askere alsınlar bu devletin işine akıl sır ermiyor

Miyop musun?

Yasaya göre iki göz toplamı 14 olunca muaf olunuyor. Benimkiler 15.5 filan yapıyor.

Bana kalırsa 5 derecenin üstünü bile almamaları lazım askere. Ayrıca kimse onlar askere alacak diye lazer ameliyatı olmak zorunda değil. Kişinin kendisine kalmış ki ben yaklaşık bir 5-6 sene daha olmayı düşünmüyorum. Teknoloji biraz daha ilerleyince lazerle kesmeden bu dertten kurtulmanın mümkün olacağını düşünüyorum. Şu anki teknolojiyle ameliyat olup gözleri yeniden bozulan birkaç kişi tanıyorum. Gözden parça alındığı için artık hiç müdahale yapılamıyor.

Gözlüğü çıkartınca net görebildiğim en uzak mesafe yaklaşık 10cm. Sen buna rağmen 7.5 numara miyopla muaf olunmamalı mı diyorsun?

ben 2.5 gözle önümü göremiyorum gözlüğü çıkarınca, senin durumunu miyop olanlar bilir anca arkadaşım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-07CE3F799 -- 12 Kasım 2012; 2:02:31 >

• Toplam 3 günde askerlik işini halletmişsiniz tebrik ederim
  • quote:

quote:

Miyop musun?

düzeltile bilir bir göz kusuru degil mi? lazer ameliyatla tedavi imkanı var mı yok mu ? ben sana degil askeriye ye kızıyorum yap ameliyatını ücretsiz al askere

• quote:

quote:

quote:

Miyop musun?

düzeltile bilir bir göz kusuru degil mi? lazer ameliyatla tedavi imkanı var mı yok mu ? ben sana degil askeriye ye kızıyorum yap ameliyatını ücretsiz al askere

Düzeltilebilirliği kesin değil ki. Ameliyat bu sonuçta. Askeriyenin insanlara "gözleriniz bozuksa size ameliyat ettireceğiz, askere alacağız" demesini beklemiyorsun umarım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Miyop musun?

Düzeltilebilirliği kesin değil ki. Ameliyat bu sonuçta. Askeriyenin insanlara "gözleriniz bozuksa size ameliyat ettireceğiz, askere alacağız" demesini beklemiyorsun umarım.

arkadaşlarımdan öyle örnekler biliyorum ki gece görme rahatsızlıgı olup ta askerlik yapanı , yada diz eklemini menisküsten dolayı oynatamayan adamı askere alınması.

not: gözünde problem olan yakın arkadaşım vardı göz merceği yerleştirildi retinasına ve askere alındı. tüm işlemler gata'da yapıldı.

öyle insanlar var ki askere gitmek için can atan komutanlara yalvaranlar, benim kızdığım konu askeriyeye, size değil....

• iki gözümde 1.25 miyop sizce engel olurmu ayrıca 1 yıldır hiç ilerlemedi gözlerim. askeri lise düşünüyorum yani ışıklar hava lisesi'ni
  • Suçlıycak bir şey yok sonuçta arkadaş yalan beyanda bulunmuyor, yasalar-yönetmelikler boşuna değil askere elverişli değil diyorlarsa elvet var bir sebebi.
  • Benimkiler de 4,25-4,50. Olması gereken olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkay2603

iki gözümde 1.25 miyop sizce engel olurmu ayrıca 1 yıldır hiç ilerlemedi gözlerim. askeri lise düşünüyorum yani ışıklar hava lisesi'ni

Engel olmaz bildiğim kadarıyla. Sadece havacı olamazsın.
  • Benim de gözlerim 2,5 miyop, astigmat yok. Sorun çıkmaz heralde demi.
  • quote:

Merhaba arkadaşlar bu konuda bilgi almak isteyenler için işleyişi adım adım anlatmak istedim.

Tecilim eylülde bitmişti ve Aralık ayı için askerlik görünüyordu.

1.Gün:
    - 1 Kasım sabah 08:00'da Halıcıoğlu asker alma bölge müdürlüğüne kimlik aslı, 2 adet fotokopisi ve 18 adet fotoğrafla gittim (Metrobüs durağından inince 5-6dk kadar yürüyoruz). Saat 9'a doğru içeri almaya başladılar ve danışmaya gittim. (Yeni mezunsanız diploma aslı ve 2 adet fotokopisini de götürmeniz istenecektir.)
    - Burada göz rahatsızlığım olduğunu ve askeri hastanede muayene olmak istediğimi belirttim. Bir form (bu form internette bulunmuyor) ve sıra numarası verdiler. Formu doldurmamı (50 kişiye 1 kalem düşüyor orada, yani yanınızda bir kalem mutlaka olsun) ve Eyüp şubesine (bir üst katta) başvurmam gerektiğini belirttiler.
    - Formu doldurup şubeye başvurdum. Bir sevk mektubu hazırlandı ve 6 Kasım'a kadar bu mektupla Kasımpaşa Asker Hastanesi'ne gitmem gerektiği söylendi.
    - Bir taksiye atladım ve hastaneye gittim (7tl yazdı ) Herşey normal gidiyor derken göz için randevulu sistemde çalıştıklarını ve aralık ayına kadar hiç boş yer olmadığını öğrendim.
    - Sevk mektubunu gösterince baştabip yardımcısı mektubu açtı ve kağıdı onaylayarak beni Yeşilyurt Hava Harp Okulu'na gönderdi. Tekrar taksiyle Halıcıoğlu'na döndüm ve metrobüsle şirinevlere gittim. Oradan bir taksi daha ve kendimi Hava Harp Okulu'nda buldum.
    - Burada doktor kısa bir muayene yaptı, "ileri miyop nedeniyle heyete çıkması uygundur" gibi birşey yazdı ve beni tekrar Kasımpaşa Asker Hastane'sine sevk etti. Kasımpaşa'ya geri döndüm ve durumu anlattım. Sevk durumunda olduğumu ve randevu filan bekleyemeceğimi belirttim ki onlar da bu durumu farkedince muayene için yarın sabah gel dediler.

2.Gün:
    - Sabah 09:00'da göz polikliniğine gittim ve 10 gibi göz kontrolü oldum, damla damlatıldı ve sonra bir daha kontrol edildi (eski muayene raporlarıma hiç bakılmadı, doktor bayan ve gayet iyi birine benziyordu).
    Sonuç: sol 7.75 miyop 0.5 astigmat, sağ 7.50 miyop
    - Doktor bu sonuca göre sağlık kuruluna çıkmam gerektiğini söyledi, pek zorluk çıkmayacağının sinyallerini o cümlede anlamıştım. (Bu arada doktor muaf olduktan sonra lazer tedavisi yapılırsa tekrar askere çağırılabileceğimi söyledi. Ne derece doğru bilemiyorum tabi.)
    - Sağlık kurulu için muayene ve sevk kağıdımı sağlık kurulu kalemi'ne götürdüm. Orada damgalar, imzalar atıldı ve belgeleri geri verdiler.
    - Verilen belgeleri tekrar göz polikliniğe götürüp teslim ettim. Bana 9 Kasım 13:30'da heyet karşısına çıkacağımı söylediler ve randevu verdiler. (Belge ile birlikte muayene sonucu heyete poliklinik tarafından teslim ediliyor. Yani heyete elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidiyoruz ama kimliğimizi yanımıza almayı unutmuyoruz tabi ki )

3.Gün (1 hafta sonrası):
    - Belirtilen saatte sağlık kurulu kapısının önüne gittim. İsim isim çağırıyorlardı ve cuma günü olması dolayısıyla çok kalabalıktı. Buna rağmen 14 gibi içeri alındım ve sonuç açıklandı.. B7-F4 (Barışta askerlik yapamaz, seferde yapar..)
    - Kimlik kontrolü yaptılar ve iki elin başparmaklarını boyayarak parmak bastırdılar. Sonuca ait belgeyi saat 16:00'da dağıtıyorlardı ve o saate kadar hastanede bekledim.
    - Belgeyi alır almaz da taksiye atlayıp Eyüp askerlik şubesine (Halıcıoğlu) gittim, heyet raporunu teslim ettim. Muafiyete dair çıktılar alındı ve kullanabileceğim önrapor bana teslim edildi. Asıl raporun 6 ay içinde çıkacağı ve adresime gönderileceği söylendi (kaybolması durumunda yenisini nüfusa bağlı olduğumuz yerin askerlik şubesinden alabiliyormuşuz.)

Umarım bu bilgiler işinize yarar.
    Bende süreç biraz daha farklı başladı.

Ben de Aralık 2012'de sevke tabi olduğum için 5 Kasım 2012'de Halıcıoğlu'nda bulunan Beyoğlu Askerlik Şubesi'ne gittim ve bir göz polikliniğine sevkimi istedim. Memur evrakları hazırladı ve imza için şube komutanına gittim. Şube komutanı Kasımpaşa Asker Hastanesi'nde göz polikliniğinde randevuların ancak 2 ay sonrasına verilebildiğini, hastaneye gitmeden önce telefonla durumu açıklayıp (Aralık 2012'de sevke tabi olmam) öne randevu talep etmem gerektiğini söyledi. Hastaneyi aradığımda ise bu durumun mümkün olmadığını öğrendim. "Ne yapayım, 1 ay sonra sevkim var?" sorusuna aldığım cevap ise "Yapacak bir şey yok." oldu. Bunun üzerine şube komutanı karşıda bir askerlik şubesine gitmemi, karşıdaki şubelerin sevki GATA'ya yaptıklarını ve GATA'da işimi daha çabuk halledebileceğimi söyledi. Evim Şişli'de olduğu için İstanbul Anadolu Yakası'nda bir askerlik şubesi ve GATA'ya gitmek çok zor olacaktı. Ailem Balıkesir'de ve asıl askerlik şubem Balıkesir olduğundan muayeneyi Balıkesir'de olmayı düşündüm. Beyoğlu Askerlik Şubesindeki memurlar muayeneyi başka bir ildeki askeri hastanede olmamın bir sorun yaratmayacağını söyledi. Bunun üzerine Balıkesir Askerlik Şubesi'ni aradım, onlar da "Muayeneni burada olabilirsin." dedikleri için atladım gittim Balıkesir'e. Balıkesir'de altımda araba vardı, trafik derdi de olmayınca "İyi ki bu işi halletmek için Balıkesir'e gelmişim." dedim. 8 Kasım 2012 günü 1.5 saat süren bir muayene oldum. Muayenenin kendini 1.5 saat sürmüyor, gözünüze 3 kere damla damlatılıyor ve her damla arasında 10 dakika bekleniyor, bir de araya başka hastalar girince muayene biraz uzuyor. Arada hasta olmasa en fazla 1 saat sürecek bir muayene. Doktor muayene sonucu elde ettiği göz numaralarımı sevk kağıdına yazdı ve beni heyete sevk ettiğini söyledi. 13 Kasım 2012'de heyet askerliğe elverişli değildir kararını verdi. Hemen kısa raporu verdiler. Şubeye kapanmadan yetiştim ve askerlik durum belgemi aldım. Kapsamlı raporun 2-3 ay sonra adresime postalanacağını belirttiler. Böylece askerlik mevzusu benim için kapanmış oldu.

• Benim bi uzağı görememe sorunum var bu aralar artık yakını bile göremiyorum ama sorun olmaz sanırım .
  • Eğer askeri sağlık yönetmeliğine uygun bir şekilde askerlikten muaf olduysanız , sonrasında kendi imkanlarınızla laser ameliyatı olsanız dahi bu sizin tekrardan askeri çağrılmanızı gerektirmez. Eğer elverişlidir raporu çıkarıp sizi askeri almaya çalışırlarsa bu hukuka aykırıdır. Daha önce Askeri Yüksek İdari Mahkemesi (AYİM) tarafından alınmış örnek bir karar aşağıdaki milli savunma bakanlığı sitesinde yer almaktadır:

http://www.msb.gov.tr/ayim/Ayim_karar_detay.asp?IDNO=1452&ctg=000002000004000002
  • 1.25 miyop bile hyattan bezdiriyor. heleki gozunde nefelyon varsa ustune bulaniklik ve aci cabasi.
  • quote:

7 numara miyopum. İmkan olsa da "bedavadan ameliyatla" gözleri değişsek, 3 yılda askere gitmeye razıyım.
    sen kesin sakatlara da kızıyorsundur askere gitmiyorlar diye. nasılsa oturduğu yerden ateş edebilir ,sniper olabilir falan diyorsundur .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Svhp -- 18 Ağustos 2013; 13:48:04 >

• Benim gozler de 3.5 ikisi de, toplam 7 kurtarmiyor :) normalde de lens kullaniyorum, askerde de lens ile idare edicem artik yapicak bisey yok.

Ayrica lazer olsun alsinlar askere diyen arkadasa katilmiyorum. Lazeri ileride saglik problemleri dogurabilecegi icin tavsiye etmeyen bir cok doktor var, ben de oyuzden lazeri tercih etmiyorum mesela. Zorla lazer yapip gonderemezler adami. 14 ustu muaf oluyor diye duymustum ben de. Dogrusunu yapmislar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konuyu hortlatmak gibi olacak ama.. sağ gözüm % 85 oranında gormuo sol gozum gayet ıyı.. Sorunda göz tembellıgı malum oluru duzelırı yok bu işin. Gözlük ameliyat hiç bişey fayda etkı etmiyor.. göz bozukluklarındakı 13 14 numara ısını bılmıorum kocaelide gitmediğim goz hastanesı doktoru kalmadı herkez net %85 görme kaybı war dıyor bu durum askerliği etkilermi herhangı bi fikri olan warmıdır ?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.