Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (199. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18.706
Cevap
204
Favori
1.873.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 197198199200201
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 11.6.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: RENAT27

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

merhaba, sayın vezir. 2011 opel astra classic 3 cdti aracımızın 15000 km bakımını eylül 2011 tarihinde gaziantepte bulunduğumuzdan opelin yetkili servisinde yaptırmıştık. genelde istanbuldayız. araca konulan yağ gm nexos 5/30 ben bu yağı garanti koşulları dışında, değiştirmek istiyorum. garantiye bişey olurmu onuda bilmiyorum. yağıda fazla koymuşlar zaten. aracın şimdiki km'side 24000
    bu arada forumda castrol edge 0w30 ve 5/40 turbo dizel serisi yağ satılmakta sizce bu yağ nasıl, alıp kullanan varmı aranızda? yoksa mobil 1 0w30 veya 0w40 yağmı alsam?
    yardımlarınızı bekliyorum.

GM yağları da Mobil kadar iyidir. ANCAK aracınız daha yeni dizel araç olduğu için 0w40 daha iyi olacağını düşünüyorum. Bşr kere bir yağ belirleyin hep aynı yağı koyun ta ki eksiltene kadar

peki garanti koşulları dışında yağı değiştirirsem, garantiyle ilgili bir sıkıntı çıkarmı?
    aslında değiştirme sebebim aracın performansı ve yakıt sarfiyatının çok artmasından kaynaklıda
    yinede size danışayım dedim.

serviselrin dışında yağ değişimi olursa araç genelde garanti dışı kalıyor .Sevislere para kazandırmanın güzel bir yolu bu aslında. Siz de sanırım mecburen bu kırala uyacaksınız ,size söyleyecekleri şey ise '' kullandıkları yağın sizin araç için fabrikadan önerildiği '' benzeri bir olacaktır.Maalesef durum budur

• quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba, sayın vezir. 2011 opel astra classic 3 cdti aracımızın 15000 km bakımını eylül 2011 tarihinde gaziantepte bulunduğumuzdan opelin yetkili servisinde yaptırmıştık. genelde istanbuldayız. araca konulan yağ gm nexos 5/30 ben bu yağı garanti koşulları dışında, değiştirmek istiyorum. garantiye bişey olurmu onuda bilmiyorum. yağıda fazla koymuşlar zaten. aracın şimdiki km'side 24000
    bu arada forumda castrol edge 0w30 ve 5/40 turbo dizel serisi yağ satılmakta sizce bu yağ nasıl, alıp kullanan varmı aranızda? yoksa mobil 1 0w30 veya 0w40 yağmı alsam?

GM yağları da Mobil kadar iyidir. ANCAK aracınız daha yeni dizel araç olduğu için 0w40 daha iyi olacağını düşünüyorum. Bşr kere bir yağ belirleyin hep aynı yağı koyun ta ki eksiltene kadar

peki garanti koşulları dışında yağı değiştirirsem, garantiyle ilgili bir sıkıntı çıkarmı?
    aslında değiştirme sebebim aracın performansı ve yakıt sarfiyatının çok artmasından kaynaklıda

serviselrin dışında yağ değişimi olursa araç genelde garanti dışı kalıyor .Sevislere para kazandırmanın güzel bir yolu bu aslında. Siz de sanırım mecburen bu kırala uyacaksınız ,size söyleyecekleri şey ise '' kullandıkları yağın sizin araç için fabrikadan önerildiği '' benzeri bir olacaktır.Maalesef durum budur

Yağının dışarıda değiştirseniz garanti dışı kalır tabi. Ama istediğiniz numara yağınızı kendiniz götürebilirsiniz. Hyundai Petrol Ofisi koyduğu için kendim götürüyordum.

Fabrika bunu uygun görüyor derse, ben aracı kışın Erzurum'da kullanıyorum diyebilirsiniz. :D

Bunda bir sıkıntı olmaz. Siz yine gitmeden önce telefon ile durumu bildirirsiniz.

• @Vezir

Üstadım kolay gelsin 2005 model 40.000 km de neredeyse hiç kullanmadığım audi a3 1.6 fsi aracım var. Kilometreden değilde seneden dolayı bakıma götürüyorum . senede 1kere , takribi 5000-7000km de bir bakıma sokmak zorunda kalıyoruz . bu süreyi 1.5-2 yıla çıkarmamızı tavsiye edermisiniz ? Araç kışlıkta 10 ay kadar kapalı garajda yazları ise kuşadasında 1-2 ay kalıyor . ne önerirsiniz . Nasıl bir yağ tavsiye edersiniz ? servis 5/30 koyuyor aynen devam edelim mi ? Saygılar kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydinpurcek

@Vezir

Üstadım kolay gelsin 2005 model 40.000 km de neredeyse hiç kullanmadığım audi a3 1.6 fsi aracım var. Kilometreden değilde seneden dolayı bakıma götürüyorum . senede 1kere , takribi 5000-7000km de bir bakıma sokmak zorunda kalıyoruz . bu süreyi 1.5-2 yıla çıkarmamızı tavsiye edermisiniz ? Araç kışlıkta 10 ay kadar kapalı garajda yazları ise kuşadasında 1-2 ay kalıyor . ne önerirsiniz . Nasıl bir yağ tavsiye edersiniz ? servis 5/30 koyuyor aynen devam edelim mi ? Saygılar kolay gelsin...

Süreyi uzatmak doğru degildir ancak çok km yapmıyorsa yağdan ödün vererek parasal anlamda tasarruf sağlanabilir.
    5w30 sizin için uygun bir yağdır. Devam edebilirsiniz.
  • quote:

quote:

@Vezir

Süreyi uzatmak doğru degildir ancak çok km yapmıyorsa yağdan ödün vererek parasal anlamda tasarruf sağlanabilir.

Geçmişini bilmediğimiz 140000deki arabaya 5w30 tam sentetik yağ koymak riskli midir? Fabrika tavsiyesi 5w30 ama önceki sahipleri ne koydu bilmiyorum bu kilometredeki arabaya 5w30 koyarsak eksiltme ihtimali çok mu?

Bir de izmirde oturuyorum hava yazın 40 dereceyi buluyor fakat ford standartlarına uyan yağlar hep 5w30. Bu yağ yazın sorun çıkarır mı?

• peugeot 308 vti otomatik vitesli benzinli aracımın yağını değiştirmeyi düşünüyorum genelde kısa mesafede kullanıyorum acaba hangi marka ve tip yağ arabam için uygundur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jackson

quote:

quote:

@Vezir

Geçmişini bilmediğimiz 140000deki arabaya 5w30 tam sentetik yağ koymak riskli midir? Fabrika tavsiyesi 5w30 ama önceki sahipleri ne koydu bilmiyorum bu kilometredeki arabaya 5w30 koyarsak eksiltme ihtimali çok mu?

Bir de izmirde oturuyorum hava yazın 40 dereceyi buluyor fakat ford standartlarına uyan yağlar hep 5w30. Bu yağ yazın sorun çıkarır mı?

eks,ltme ihtimalinin en iyi yanıtı kullanarak test etmektir. Diğer yorumlarımız teorik olarak kalacaktır. Ancka 140000 kmlik bir araç için eğer LPG varsa 5w40 yoksa 5w30 , dizel ise 5w40 da kalmak uygundur.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrleoo

peugeot 308 vti otomatik vitesli benzinli aracımın yağını değiştirmeyi düşünüyorum genelde kısa mesafede kullanıyorum acaba hangi marka ve tip yağ arabam için uygundur?

benzinli araç motor yağı 5w30 veya 0w30 en iyi seçenektir. Kataloglarda yazmak kaydıyla .
    kısa mesafe kullanım ve sıcak bir bölgede çalışma için tam sentetik 0w30 çok km yapmamış ve yıpranmamış araçlar için iyi bir seçimdir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Jackson

quote:

quote:

@Vezir

eks,ltme ihtimalinin en iyi yanıtı kullanarak test etmektir. Diğer yorumlarımız teorik olarak kalacaktır. Ancka 140000 kmlik bir araç için eğer LPG varsa 5w40 yoksa 5w30 , dizel ise 5w40 da kalmak uygundur.

Araba turbo dizel.

Fakat 5w40 yağlar fordun performans seviyelerini karşılamıyor en kötü ihtimalle kullanın yoksa kullanmayın dediği performans seviyesi de 5w40 da yazanlardan biri. Kilometre dolayısıyla fabrika önerisini yoksayıp direk 5w40 mı koyayım dersiniz?

Karışık bu işler ya seçenek de çok

• quote:

Araba turbo dizel.

Fakat 5w40 yağlar fordun performans seviyelerini karşılamıyor en kötü ihtimalle kullanın yoksa kullanmayın dediği performans seviyesi de 5w40 da yazanlardan biri. Kilometre dolayısıyla fabrika önerisini yoksayıp direk 5w40 mı koyayım dersiniz?

aracınızın tam markası modeli km si ve yaşadığınız bölgeyi yazarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: biuu

quote:

quote:

quote:

quote:

Yağının dışarıda değiştirseniz garanti dışı kalır tabi. Ama istediğiniz numara yağınızı kendiniz götürebilirsiniz. Hyundai Petrol Ofisi koyduğu için kendim götürüyordum.

Fabrika bunu uygun görüyor derse, ben aracı kışın Erzurum'da kullanıyorum diyebilirsiniz. :D

Bunda bir sıkıntı olmaz. Siz yine gitmeden önce telefon ile durumu bildirirsiniz.

sayın biuu. bunu öğrenmem iyi oldu araştıracağım.

• quote:

quote:

sayın, vezir. biuu nun belirtiğine göre aracımızın yetkili servisine istediğimiz viskozite değerlerindeki yağı götürebiliyormuşuz.
    gm nexos standartlarını mobil1 castrol markası karşılamaktamı?
    değilse hangi marka karşılıyor merak etmekteyim.

• quote:

quote:

Araba turbo dizel.

aracınızın tam markası modeli km si ve yaşadığınız bölgeyi yazarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.

Araba 2006 ford mondeo 2.0 Tdci. Kilometre 138000. Arabayı 1 ay önce aldım şu an içinde nasıl yağ var bilmiyorum.

İzmirde yaşıyorum yılda 3-4 kere muğlaya gidiyorum yani ılıman bölgelerde kullanıyorum arabayı yıllık sıcaklık ortalaması 20 civarı. Günde 5-6 km yapıyorum fakat kesik kesik yani 3 km gidip motor ısınmadan kapatıp 3-4 saat sonra soğuk motorla yeniden devam ediyorum kısacası araç %60-70 tam ısınmadan kullanılıyor.

• Sayın Vezir, aracım 2007 model 29400km de mitsubishi colt. 30000km bakımı geldiği için kendi yağı olan bp 10w40 motor yağı aldım. sonra daha yağı kullanmadan mitsubishi forumundaki arkadaşlardan esinlenerek castrol edge 5w40 yağ aldım. daha yağ elime geçmeden sizin tavsiyeleriniz okudum. şimdi de az km yapan ve soğuk olmayan iklim şartlarında 0w30 tavsiye ettiğinizi gördüm.

benim kullanım şartlarıma gelirsek küçük bir ilçede yaşadığım için evimle işim arası 800m, hergün olmasada 2-3 günde bir sabah-akşam gitgel yapıyorum. çarşıya çıktığımda yine kısa mesafelerde en az 3 kez marş basıyorum. aracımda lpg yok. bu kriterlere göre sizce 5w40 kullanmalı mıyım? yoksa hiç kullanmadan 0w30 yağa mı geçmeliyim?

yardımınız için şi
    mdiden teşekkürler diler
    im.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZİkriTalan

Sayın Vezir, aracım 2007 model 29400km de mitsubishi colt. 30000km bakımı geldiği için kendi yağı olan bp 10w40 motor yağı aldım. sonra daha yağı kullanmadan mitsubishi forumundaki arkadaşlardan esinlenerek castrol edge 5w40 yağ aldım. daha yağ elime geçmeden sizin tavsiyeleriniz okudum. şimdi de az km yapan ve soğuk olmayan iklim şartlarında 0w30 tavsiye ettiğinizi gördüm.

benim kullanım şartlarıma gelirsek küçük bir ilçede yaşadığım için evimle işim arası 800m, hergün olmasada 2-3 günde bir sabah-akşam gitgel yapıyorum. çarşıya çıktığımda yine kısa mesafelerde en az 3 kez marş basıyorum. aracımda lpg yok. bu kriterlere göre sizce 5w40 kullanmalı mıyım? yoksa hiç kullanmadan 0w30 yağa mı geçmeliyim?

yardımınız için şi
    mdiden teşekkürler diler
    im.

benzinli ancak LPG olmayan yeni nesil araçlar için 0w30 veya 5w30 uygundur.

0w30 daha soğuk iklimlere uygun bir yağdır. Her 2 yağ da kullnılabilir ancak mobil 1 0w30 tam sentetik ihtiyacların ötesinde bir yağlama sağladığı için bonus yağlamadan ihtiyacınız varsa faydalanabilirsiniz. Yoksa 5w30 zaten yeterli bir yağlama sağlayacaktır.

10w40 tavsiye etmem özel bir neden yok ise.Daha aracınız sıfır sıfıra yakışan yağlar 0w30 veya 5w30 dur. Benzinli LPGsiz , kısa mesafe araç kullanan için

• merhabalar burada mademki konu yağ bende sizin gibi değerli arkadaşlardan fikir alayım aracım toyota corolla 2008 d4d elegant antalyada yaşıyorum malum sıcak memleket kilometre 60.000 oldu servis şimdiye kadar 10w40 koydu aracıma şimdi yakıt ekonomisi ve performans anlamında hangi yağı tercih etmem doğru olur günlük evle işyerim arası 8 km ağırlıklı şehiriçi kullanıyorum.tavsiyelerinizi bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murattrm

merhabalar burada mademki konu yağ bende sizin gibi değerli arkadaşlardan fikir alayım aracım toyota corolla 2008 d4d elegant antalyada yaşıyorum malum sıcak memleket kilometre 60.000 oldu servis şimdiye kadar 10w40 koydu aracıma şimdi yakıt ekonomisi ve performans anlamında hangi yağı tercih etmem doğru olur günlük evle işyerim arası 8 km ağırlıklı şehiriçi kullanıyorum.tavsiyelerinizi bekliyorum.

0w40 veya 5w40
  • sayın, vezir. gerçi yukarıdada yazmıştım ama gözden kaçmış olmalı. biuu nun belirtiğine göre aracımızın yetkili servisine istediğimiz viskozite değerlerindeki yağı götürebiliyormuşuz.
    gm dexos standartlarını mobil1 castrol markası karşılamaktamı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RENAT27 -- 29 Mart 2012; 18:51:53 >
  • quote:

sayın, vezir. gerçi yukarıdada yazmıştım ama gözden kaçmış olmalı. biuu nun belirtiğine göre aracımızın yetkili servisine istediğimiz viskozite değerlerindeki yağı götürebiliyormuşuz.
    gm nexos standartlarını mobil1 castrol markası karşılamaktamı?

http://www.gmdexos.com/

"licensed brands" sekmesine tıklayın. Orada lisanslı Dexos1 ve Dexos2 yağları vardır. Türkiye'de bulunabilen "Global" Mobil ve Castrol yağları karşılar. Markaların bütün tipleri karşılamaz.

• quote:

hocam merhaba;

2010 CRUZE LS PLUS AT/6 aracım var. yer antalya, sürekli şehir içi kullanım.
    yıllık 8-10.000km yapıyoruz ve 5w40 yağ kullanıyoruz. doğru mudur?

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...
  • 
Sayfa: önceki 197198199200201
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.