Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (415. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
18.526
Cevap
202
Favori
1.864.159
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 413414415416417
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
  • Bizimle alışveriş yapan tüm arkadaşlara ve güzel yorumlarınız için teşekkürler

www.madeniyag.net

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İki Yağ arasında Kaldım Castrol Edge Titanium 5-40 ve Shell Helix Ultra 5-40 Fiyatları Nerdeyse Aynı araç 2004 Corsa 1.4 Twinport 130 bin km Benzin+Lpg Bu Yeni Nesil Yağlar Bizim araçlarda Herhangi Bir Sorun Yaratırmı Birde Bu Yağlardan Kullanan Arkadaşlar Varsa Yorum Rica edebilirmiyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: mşah

Petronas'ın sizin araç için önermiş olduğu yağlar

http://www.pli-petronas.eu/tr/Browse.aspx?sezione=1872

benim araç için 30.000 km değişim önermiş... vaovvv...
    http://www.pli-petronas.eu/tr/Browse.aspx?sezione=1872

• muhamnet kullanıcısına yanıt
    Ben önceki aracımda ve şimdikinde neredeyse 5 yıl olmuştur sorunsuz kullandım ve fiyat olarak diğer markalardan daha uygun, Markaya para vermektense kaliteye para veririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

Ucuz olan yağ kötüdür iş görmez diye düşünmemek lazım . Her yağın bir vasfı vardır .km ve kullanma koşullarına göre bazen daha dayanıklı bazen de sık değiştirilen yağ kullanmak gerekir . Yeni ve az kullanılmış araçlarda genel olarak rma sentetik ve kaliteli yağ seçilirse motor sıfır gibi kalır uzun yıllar performansı değişmez.

Vezir bey selamlar.

kararsızlık içinde motor yağı arıyorum. Aracım dizel aveo 1.3 lt 95 bg ve 60.000 km de. Haliyle Dexos2 uyumu DPF katkılı bir yağ alacağım. İstanbul da yaşıyorum ve hali hazırda üreticinin önerisi olan 5w30 yağ kullanıyorum. Almayı planladığım dexos2 ve DPF katkılı yağlar;

1- MOTUL 8100 X-CLEAN FE 5W-30 4 LİTRE (105 tl)
    2- Mobil Super 3000 XE 5W30 Tam Sentetik Partiküllü (88 tl)
    3- Mobil 1™ ESP 0W-40 (Mobil yağlarının sitesi bunu tavsiye etmiş) (104 Tl)
    4- Lukoil Genesis Premium 5w40 (özellikle bu yağ hakkındaki fikrinizi merak ediyorum. 5w40 olması aracıma uyar mı acaba?) (68 Tl)
    5- PETRONAS Syntium 5000 XS 5W-30 (85 Tl)

Castrol lerin gereksiz pahalı olduğunu farkettiğim için listeye eklemedim. Belki de fazlası ile hak ediyordur. bana bir öneride bulunabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhamnet -- 17 Şubat 2016; 0:10:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mşah

Ben önceki aracımda ve şimdikinde neredeyse 5 yıl olmuştur sorunsuz kullandım ve fiyat olarak diğer markalardan daha uygun, Markaya para vermektense kaliteye para veririm.

yanlış anlamayın lütfen. kötü bir yorum yapmadım. ancak 30.000 km lik bir aralık belirlemiş site. baya iddialı geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhamnet -- 17 Şubat 2016; 0:09:55 >
    Estağfurullah yanlış anlamadım zaten yanlış anlaşılacak bir şey yok ki. Evet bayağı iddialı ama biz alışmışız kendim dahil 10,000 km de yağ değiştirmeye bunu görünce tuhaf geliyor olamaz öyle bir şey diyoruz ama adam yağına güveniyor demek ki zaten F1 de Mercedes' in sponsoru. Önceki aracım Nissan Micra idi kitapçığında normal kullanım şartlarında 60,000 km de yağ değişimi öneriyordu ama bunu TR de yakalamak çok zor şehirlerimizin tozu isi çok fazla
  • High shear bakarak yağ seçimi tek başına uygun değildir .İkinci hanesi yüksek olan yağlarda bu değer yüksektir .baz yağ miktarı artıkça da değer yükselir.bu nedenle genel uygulamalarda 100 derecedeki viskositeye ve 40 derecedeki viskositeye bakılarak viskositeye eğrisi çıkarılabilir. Aslında tüm ürünler için viskositeye eğrisi verilse hangi yağ hangisinden görece daha iyidi ir anlamak kolay olurdu .Araçların hp tork grafikleri gibi daha detaylı ve anlamlı yorumlar yapılabilirdi. Ama sanırım bu konuda kendi aralarında bir konselyus var .birisi çıkar da teknik bültenlerinde sıcaklık ve viskositeye dair grafikleri vermeye başlaya kadar tüketicilerin gerçekleri tam bilmelerini istemiyor olmalılar.

3 numara uygun 10-15 lira fark için maceraya gerek yok.yağa verilen para eğer fark olarak yüzde 50 almıyorsa değiştirmeye gerek yok.alıştığınız restoranın yağına nasıl mideniz bağırsaklarınız alışırsa ,yağ sa bende durum var .Ama yağınızdan memnun değilseniz o zaman değerlendirme ve bakıldığında açısı değişecektir .

• Arkadaşlar merhaba. 2006 model 1,5 VGT dizel Getz'im var, 163.000 km'de. Ankara'da ve en soğuk yerlerinden birinde yaşıyorum. -25'lere kadar hava soğuyabiliyor. Bu yıl arabayı zor çalıştırdım. Bu sert hava koşullarına ve km'ye uygun motor yağı hangisidir? Ustalar 10w-40 öneriyor ama forumda okuduğum kadarıyla 10w yağlar kışın çok soğuklarda donar diye anladım. 5W-40 uygun mudur? Tam sentetik-Yarı sentetik hangisini kullanmalıyım? Benden önceki sahipleri 10w-40 kullanmışlar ben ise Shell 10w-30 koydurdum (bosch servis öyle koydu)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iso0661 -- 17 Şubat 2016; 10:32:52 >
  • quote:

3 numara uygun 10-15 lira fark için maceraya gerek yok.yağa verilen para eğer fark olarak yüzde 50 almıyorsa değiştirmeye gerek yok.alıştığınız restoranın yağına nasıl mideniz bağırsaklarınız alışırsa ,yağ sa bende durum var .Ama yağınızdan memnun değilseniz o zaman değerlendirme ve bakıldığında açısı değişecektir .

cevabınız için teşekkür ederim.
    5w-30 dan 0w40 a dönmenin uzun veya kısa dönemde bir mahsuru yok sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhamnet

quote:

Ucuz olan yağ kötüdür iş görmez diye düşünmemek lazım . Her yağın bir vasfı vardır .km ve kullanma koşullarına göre bazen daha dayanıklı bazen de sık değiştirilen yağ kullanmak gerekir . Yeni ve az kullanılmış araçlarda genel olarak rma sentetik ve kaliteli yağ seçilirse motor sıfır gibi kalır uzun yıllar performansı değişmez.

Vezir bey selamlar.

kararsızlık içinde motor yağı arıyorum. Aracım dizel aveo 1.3 lt 95 bg ve 60.000 km de. Haliyle Dexos2 uyumu DPF katkılı bir yağ alacağım. İstanbul da yaşıyorum ve hali hazırda üreticinin önerisi olan 5w30 yağ kullanıyorum. Almayı planladığım dexos2 ve DPF katkılı yağlar;

4- Lukoil Genesis Premium 5w40 (özellikle bu yağ hakkındaki fikrinizi merak ediyorum. 5w40 olması aracıma uyar mı acaba?) (68 Tl)

Castrol lerin gereksiz pahalı olduğunu farkettiğim için listeye eklemedim. Belki de fazlası ile hak ediyordur. bana bir öneride bulunabilir misiniz?

Hocam listeye total ineo ecs 5w30 yağıda ekleyip @vezir beye soralım. N11 de 58 liraydi hafta sonu. (Tam sentetik ve kül oranı mobil1 5w30 a yakın)

• iso0661 İ kullanıcısına yanıt
    0w40 sizin için en doğru seçenek olacaktır

• quote:

quote:

Hayır bir zarar söz konusu olmaz.eğer eksiltme miktarı artarsa seçimi tekrar gözden geçiririz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Köprülü37

quote:

quote:

Vezir bey selamlar.

Hocam listeye total ineo ecs 5w30 yağıda ekleyip @vezir beye soralım. N11 de 58 liraydi hafta sonu. (Tam sentetik ve kül oranı mobil1 5w30 a yakın)

0w ile başlayanlar ile 5w ile başlayanlar farklı baz yağ oranı içerirler .paranın karşılığını anlamak çok zor bir şeydir kimyasal ve teknik analiz yapmak lazım. Ancak sık değiştirilen yağlar için pahalı seçenekler akılcı değildir .ama yağı uzun km ler araçta tutmayı düşünüyorsak 0w ile başlayanlar koruma olarak en üst korumayı sağlıyorlar .Bazı sitelerde yağları tek tek kıyasladıkları seçenekler vardı.Geçmiş yıllarda vermiştim yine bulabilirsen vermeye çalışırım.ancka bu tür siteler de bazen yanlı sonuçlar verebiliyorlar araba kıyasalrında olduğu gibi puanlama sistemi ile yapılmakta

• quote:

0w40 sizin için en doğru seçenek olacaktır

Teşekkürler. Peki 5w-40 ile arasındaki fark nedir? 0w daha ince değil mi? Eksiltme yapar mı?
  • iso0661 İ kullanıcısına yanıt
    Soğukta ilk çalışma ve ses problemlerinizi çözecektir.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Vezir üstat verdiğin cevap için teşekkürler. Rahatsız ediyorum kusura bakma. Kitapçıkta 0w-40 ve 5w-40 yazmıyor. Senin önerinle 0w-40 almayı düşünüyorum ama aracın km'si yüksek 0w-40 ince olmaz mı? Yağ eksiltme yapar mı? 5w30 veya 5w-40 koysam sıkıntı olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iso0661 -- 19 Şubat 2016; 10:37:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: iso0661

Vezir üstat verdiğin cevap için teşekkürler. Rahatsız ediyorum kusura bakma. Kitapçıkta 0w-40 ve 5w-40 yazmıyor. Senin önerinle 0w-40 almayı düşünüyorum ama aracın km'si yüksek 0w-40 ince olmaz mı? Yağ eksiltme yapar mı? 5w30 veya 5w-40 koysam sıkıntı olur mu?

kitapçıkta 40 ile biten hangi yağlar yazıyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: iso0661

kitapçıkta 40 ile biten hangi yağlar yazıyor

İnternette bulduğum kılavuzda dizel araçlar için;

API CH4
    veya ÜZERİ,
    ACEA B4
    veya ÜZERİ
    SAE 30 (0°C ~ 40°C)
    SAE 20W-40 (-10°C ÜZERİ kalite )
    SAE 15W-40 (-15°C ÜZERİ kalite )
    SAE 10W-30 (-20°C ~ 40°C)
    SAE 5W-30 (-25°C ~ 40°C)
    SAE OW-30 (10°C ALTI)

5W-30 uygun gibi duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iso0661 -- 19 Şubat 2016; 15:30:37 >

• 
Sayfa: önceki 413414415416417
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.