Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (397. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
18.548
Cevap
202
Favori
1.865.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 395396397398399
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 26.4.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: Alisilin07

quote:

Orijinalden alıntı: sporcu51

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

Orijinalden alıntı: sporcu51

vezır ustad 4 ay once aracım yag yakıyor dıye tavsıyenızı almıştım. aracım 2001 clıo rxt otomatık bır acar, 10 40 yag kullanıyordum ve sırasıyla 20 50 ve son olarak mobıl 10 60 yag kullandım, 10 60 yag 1500 km sonra sıfırladı dıgerlerı 1200 km de bıtmıstı. sımdı benım bu dakikadan sonr a ne yapmam gerek 2. kez 10 60 yag ıle devam edıp katkımı koymalıyım. yag konusunda yapılabilecek farklı bır seçenek varmı halen. yoksa motorumu açtırmalıyım. sayet motor acılcaksa segman degısıtırlmesı yeterlı olabılırmı. ben motor kısmını son care olarak düşünüyorum bu sebeple yag konusunda katkı ıle beraber neler yapabılırım acaba yardımcı olursanız cok memnun olacagım

10w60 gibi çok kalın bir yağ bile kısa sürede eksiliyorsa mutlaka motorun açılması laızm .açılınca neresi arızalı ise ki bazen birden çok nokta olabilir , belli olur . Mottor yağları ve katkılar gecici süre sizi idare eder . Ameliyat kaçınılmaz ise geciktirerek alternatif şetler denemek hasarın büyüklüğünü artırabilir .

vezır ustad benım ıcın oldukça onemlı bır soru soracagım daha once bahsetmıstık aracımdan, aracım clıo rxt 2001 130.000 km de olan aracım barız bır sekılde yag yaktığını daha öncede sormuştum en son aldığım 10 60 mobıl marka yag 1500 km sonra aracın gostergesınde yag bıttı ısaretı verdı, yag cubugundada yağın yetersız olduğu goruldu, bunun uzerıne 1 lt 15 40 ılave ettırdım. hemen sonrasında max lıfe 5 40 yag koymak ve komple degıstırmek ıcın sanayiye gıttıgımde ( 5 40 ında doğru olup olmadığını sormak ısterım bu arada) yag karterınden 3.5 lt yag cıktı, bunun en son ılave ettırıdıgım 1 lt yagı saymaz ısek 2.5 lıtre yag cıktı, oysakı araç yag bıttıgını ısaret etmeye başlamıştı ve yag cubuguda yetersız sevıyede ıdı, durum böyle olunca aqracım dusundugum kadar yak yakmadığını dusunmeye başlattı bana böyle bırsey nasıl olur 6 ay once 1500 km ıle bıttıgını dusundugum 10 60 yag dan 2.5 lıtre karterden yag cıktı kartel buyulugu 5 lıtre almakta bu arada. ve 5 4 yagı koydurmadım kartelden çıkan yagı yenıdenn koyrdurdum. kısacası aracım 1500 km de 5 lıtre yag yaktığını düşünmüşken aracda oyle söylerken ısaretlerle, durumun oyle olmadığı goruldu bu durum nasıl olabılıyor nedır acaba

Yağ çubuğunun alt seviyesiyle üst seviyesinin arası 1-1,5 litre yağ alır. çubukta yağ bitti gözüktüğü zaman kartelde araca göre 2-3 litre yağ kalır. Yağ lambası yandığı zaman yağ bitti anlamına gelmez, yeteri kadar yağlamayı yapacak yağ yok demektir.

vezır beyden c evap beklemekle beraber konuyu aydınlatamaya calsıtıgınız ıcın teşekkür ederım o zaman sıze su soruyu sorayım ben 1500 km de 4 lt yagı bıtırdıgını dusunurken ıcınden çıkan 2.5 lıtre den dolayı ben aracım demekkı 1500 km de 4 lıtre yag yakmış olmöuyor ben o sekılde dusunmustum oysa ıcınden çıkanı sayar ısek daha mantıklı bır sarfıyat soz konusu d egılmı, soyle dıyeyım, yag deposu boşaltılıp 4 lıtrer 10 60 kondu 1500 km sonra yg ısaret lambası yandı yanı tukendı olarak yorumlamıştım oysa ıcınden çıkan yag oranı 2.5 lıtre olduğuna gore aracım 1.5 lıtre yakmış oldu ve nıspeten benım ıcın daha mantıklı bır değer olmuş oldu, anlamadığım kısım halen 2.5 lıtre cıkabılıyorsa nasıl yag bıtık ıkazı yada basınç ıkazı verıyor, motoru açtırma arefesınde bununla karşılaşınca açtırmaktan vazgeçer gıbı oldum. sızın yorumunuzu merak edıyorum aracımla ılgılı olarak. denklemı benmı yanlış kuruyorum dıye dusunuyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: ayhand28

Arkadaşlar ben önceden lpgli araç kullanıyordum. 7.500 km de bir aracın yağını filtrelerini vs değiştiriyordum.150 lira turuyordu. Şimdi 0 km astra dizel aldım. Servislerde bakım cok masraflı malumunuz üzere. Bir bakım 600 civarı imiş. Ben kendim. 7.500 de yağı değiştirsem sonra 15 bin bakımına servise gitsem birşey anlarlar mı?

Neden 7500 de yağ değiştirceksiniz ki? 15000de zaten değişcek ve servis bu aralığı uygun görmüş. Bakıma pahalı diyosunuz ama siz arada fazladan bakım yaparak daha çok masraf ediyorsunuz. Şahsi fikrimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alisilin07

quote:

Orijinalden alıntı: ayhand28

Arkadaşlar ben önceden lpgli araç kullanıyordum. 7.500 km de bir aracın yağını filtrelerini vs değiştiriyordum.150 lira turuyordu. Şimdi 0 km astra dizel aldım. Servislerde bakım cok masraflı malumunuz üzere. Bir bakım 600 civarı imiş. Ben kendim. 7.500 de yağı değiştirsem sonra 15 bin bakımına servise gitsem birşey anlarlar mı?

Neden 7500 de yağ değiştirceksiniz ki? 15000de zaten değişcek ve servis bu aralığı uygun görmüş. Bakıma pahalı diyosunuz ama siz arada fazladan bakım yaparak daha çok masraf ediyorsunuz. Şahsi fikrimdir.

Ben arabamın üzerine cok düşerim. 15bin km gerçekten cok fazla. Disarda 150 liraya yağ bakımı yapabiliyorum. Amaç arabamın yipranmamasi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba iki sorum olacak.

Eğer çok km yapılmıyorsa örneğin bir sıfır araç 3 senede 10 bin km yi bulamadıysa, yağı değiştirmek gerekli midir.

Değişmediği taktirde motordaki durum ne olur.

Son sorum, chevrolet cruze 1.6 benzinli ve lpg siz araç için shell helix 5-30 ya da mobil1 5-30 ya da castrol (egde mi magnetec mi) 5-30 dan hangisi uygun olur, ya da fark eder mi?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superegoid -- 27 Haziran 2015; 11:58:51 >
  • selam arkadaşlar kısa mesafe ve şehir içi kullanım için hangi yağı kullanmalıyım ev ile iş yerimin arası 2.5km.hergün toplam 5km yol yapıyorum 5w30 ile 5w 40 arasında karar veremiyorum aracım kia picanto 1.1 benzinli 108binde 2006 model. fikirlerinize ihtiyacım var?
  • superegoid S kullanıcısına yanıt
    Km dolmasa bile yılda bir yağ değişmesi gerekir yağ özelliğini kaybeder.

• Arkadaşlar aracımı 40 gün önce aldım. Sahibi 100 binde bakıma girdiğini söyledi. Şu an 105 binde. Bir ara petroldeki yağcıya baktırmıştım. Yağı lpgli araç için tam olması gerektiği gibi dedi. Bunu da duyunca yağını değiştirme gereği duymadım. Sizce buna rağmen değiştirmek faydalı olur mu yoksa boşuna değiştirmeyeyim mi?
  • memocan2468 kullanıcısına yanıt
    Eski sahipler bazen unutabiliyorlar!!! Bu yüzden en iyisi değiştirmek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • clio 2 2005 1.2 aracıma 5w30 yağ aldım arac 117 binde daha önce 5w40 kullanmıştım bi sorun olmaz demi acil beyler?
  • CaNeRR kullanıcısına yanıt
    Olabilir de olmayabilir de. İyi takip etmeniz lazım. Her yakıt aldıkça yağ çubuğuna bakın. Ugrasmam diyorsanız yağı 5-40 la değiştirin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetyilmaz77

Olabilir de olmayabilir de. İyi takip etmeniz lazım. Her yakıt aldıkça yağ çubuğuna bakın. Ugrasmam diyorsanız yağı 5-40 la değiştirin.

Saol dostum

• mehmetyilmaz77 M kullanıcısına yanıt
    yağı vermişler kargoya mecburen artık bi kullanıp deneyeceğim bakalım ama bişey olacağını pek düşünmüyorum
  • arkadaşlar bugün internetten sipariş verdiğim yağ geldi, ancak sanırım benim dikkatsizliğim 5w30 yerine 5w40 sipariş vermişim.

aracım 2007 tsi 140 hp golf, 5w40 kullanmam sıkıntı yaratır mı sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CaNeRR

quote:

Saol dostum

hocam sizle yağları değiştirelim motora koymadıysanız

ben de 5w30 yerine 5w40 almışım
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1984

quote:

Orijinalden alıntı: CaNeRR

quote:

Saol dostum

hocam sizle yağları değiştirelim motora koymadıysanız

ben de 5w30 yerine 5w40 almışım

markası nedir dostum ben castrol aldım sizdeki?
  • Vezir bey,
    dizel aracımı 10 binde bir bakıma sokuyorum. 2008 corolla 92 binde.
    şu an aracımın bakımına 2 bin km var,,ancak yaz tatiline çıkacağım için ve tatilde yaklaşık 2-3 bin km yapacağım için bakımı yaklaşık 400 km ila 800 km kadar gecikecek..yil olarak dolmasina 3 ay var.

gittigim yerde de yaptırmak istemiyorum

bu gecikme sorun yaratır mı

TAVSİYELERİNİZ NEDİR...........?

• Deboil Yağ

Öncelikle merhaba arkadaşlar . Reklam olarak algılanmasın zaten aktif bir üyeyim. Aracımda deboil yağından ve ağır ticari araçlarıma da bu yağlardan kullanmaktayım. Herhangi bir sıkıntı yarattığını görmedim. Kalite olarak orta seviyede kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Eğer ticari araçlarınız varsa iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  • Merhabalar Bmw F30 316i 2012 model aracım var hangi motor yağını kullanmalıyım?
  • 5-30 yağ kullanıyorum yağ seviyesi azaldı elimde 5-40 var onunla tamamlasam sıkıntı olur mu

• xT.SecKn kullanıcısına yanıt
    Bmw servisleri 0w-30 yağ kullanıyor castrol edge.

• 
Sayfa: önceki 395396397398399
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.