Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (379. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 377378379380381
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş
    120.bin çok bi km değil. 10/60 çok km.li araçlar ve çok yağ yakan araçlar içindir. Sizin yakıt da artmıştır muhtemelen.
    Dizel aracın yağı zaten simsiyah çıkar, bu konuya takılmayın.
  • 208.000 km de mitsubishi lancer 2005 model aracım var. hangi motor yağını almam lazım?
  • 1.4 fire benzinli/lpg li 54000 km de ki aracım için yağ bakıyorum.5W 40 uygunmuş önerileriniz ne olur bir de Castrol Edge ile Magnatec arasındaki fark nedir hangisini tercih etmeliyim ?
  • hoksi kullanıcısına yanıt
    5w-40 olarak ikiside kullanabilirsiniz en iyi koruma için edge serisi kullanın veya shell ultra filanda kullanabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

5w-40 olarak ikiside kullanabilirsiniz en iyi koruma için edge serisi kullanın veya shell ultra filanda kullanabilirsiniz.

Lpgli araçlarda daha fazla yağ eksiltme olduğu için 10 w 40 kullanılması daha iyi deniliyor Sizce nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alisilin07

120.bin çok bi km değil. 10/60 çok km.li araçlar ve çok yağ yakan araçlar içindir. Sizin yakıt da artmıştır muhtemelen.
    Dizel aracın yağı zaten simsiyah çıkar, bu konuya takılmayın.

hocam başka bir usta 120 bindeki aracın üflemesi normal değil deyip iyice motoru inceledi ve 5664 e sms göndermemi istedi
    motorun km düşürüldüğünü gördük
    başka bir arkadaş bu araç en az 300 bini görmüştür dedi

• quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

quote:

Lpgli araçlarda daha fazla yağ eksiltme olduğu için 10 w 40 kullanılması daha iyi deniliyor Sizce nedir ?

Benim araç 138.000 de lpg li ama 0w 40 kullanıyorum
  • hoksi kullanıcısına yanıt
    Siz söyleyenlere bakmayın sentetik yağ herzaman iyidir 5w-40 yağ kullanın eksiltme benzin dede olsa olabilir önemli olan aşırı eksiltmenin olmaması arada bir kontrol edin altaki çizgiye gelene kadar eklemenize gerek yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evo_41

quote:

quote:

Oh oh oh

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: evo_41

quote:

quote:

Oh oh oh

Ölçüm hatasından dolayi yag eksiltme var zannediyordum. Ama 4000 km oldu neredeyse hiç eksiltmemiş.

• Dün Castrol EP80W yi boşalttırıp Elf Tranself NFJ 75W-80 koydurdum. Dediğim gibi soğuk bir iklimdeyim. EP80W den sonra özellikle 1 ve 2 iyice sertleşmişti. Şimdi yeni ve üreticinin tavsiye ettiği NFJ 75W-80 ile vites geçişleri hem eski yağa hem de EP80W ye göre gayet yumuşak. Sabah -1 olmasına rağmen zorlanmadan geçti.
    Sırada diferansiyel ve direksiyon hidroliği var.

Konunun önemine binaen Vezir üstaddan bir alıntı ve iki link:

"evinizde kızartma yağı olarak kullandığınız yağ nasıl bozulursa ianzıman yağları da hele otomatik şanzıman ise ısınır ve bozulabilir.Yağı her seferinde ekleyip patates kızartmak nasıl tadı bozan ve uygun olmayan hareket ise süresi dolmuş yağın illaki eksilmesini beklemek doğru olmaz. Her yağ değişimi ile birlikte içindeki öok küçük dişli partiküllerini de sistemden uzaklaştırmış olursunuz.Bu da sadece ses değil vites geçişlerinde yumuşaklık sağlayacaktır."
    "gnele olarak manuel çanzıman yağları tamalanır görüşüne katılmakla birlikte , özellikle uzun km ler yapmış araçlarda 100 bin civarında veya sene olarak 5 seneyi geçmiş araçlarda değiştirilmesi öneriyorum. "

http://forum.donanimhaber.com/m_23070551/f_/key_%25FEanz%25FDman//tm.htm#23185957
    http://forum.donanimhaber.com/m_27116770/f_/key_%25FEanz%25FDman//tm.htm#27286681

Motor yağını ise 6 ay kadar önce değiştirmiştim. (5 40 castrol 129.000 de değişti) LPG ile kullanmama ve yaklaşık 7.000 km geçmesine rağmen eksiltme yok. Bir daha ki değişimde Mobil new life 0w 40 düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alphace

Dün Castrol EP80W yi boşalttırıp Elf Tranself NFJ 75W-80 koydurdum. Dediğim gibi soğuk bir iklimdeyim. EP80W den sonra özellikle 1 ve 2 iyice sertleşmişti. Şimdi yeni ve üreticinin tavsiye ettiği NFJ 75W-80 ile vites geçişleri hem eski yağa hem de EP80W ye göre gayet yumuşak. Sabah -1 olmasına rağmen zorlanmadan geçti.
    Sırada diferansiyel ve direksiyon hidroliği var.

Konunun önemine binaen Vezir üstaddan bir alıntı ve iki link:

"evinizde kızartma yağı olarak kullandığınız yağ nasıl bozulursa ianzıman yağları da hele otomatik şanzıman ise ısınır ve bozulabilir.Yağı her seferinde ekleyip patates kızartmak nasıl tadı bozan ve uygun olmayan hareket ise süresi dolmuş yağın illaki eksilmesini beklemek doğru olmaz. Her yağ değişimi ile birlikte içindeki öok küçük dişli partiküllerini de sistemden uzaklaştırmış olursunuz.Bu da sadece ses değil vites geçişlerinde yumuşaklık sağlayacaktır."
    "gnele olarak manuel çanzıman yağları tamalanır görüşüne katılmakla birlikte , özellikle uzun km ler yapmış araçlarda 100 bin civarında veya sene olarak 5 seneyi geçmiş araçlarda değiştirilmesi öneriyorum. "

http://forum.donanimhaber.com/m_23070551/f_/key_%25FEanz%25FDman//tm.htm#23185957
    http://forum.donanimhaber.com/m_27116770/f_/key_%25FEanz%25FDman//tm.htm#27286681

Motor yağını ise 6 ay kadar önce değiştirmiştim. (5 40 castrol 129.000 de değişti) LPG ile kullanmama ve yaklaşık 7.000 km geçmesine rağmen eksiltme yok. Bir daha ki değişimde Mobil new life 0w 40 düşünüyorum.

Hocam benim araçta dediğim gibi 138.000 de lpgli New life 0w 40 kullanıyorum eksiltme yok.Ama benim gibi soğuk yerde yaşamıyorsanız 5w 40 daha mantıklı gibi geliyor.

Aslında konu motor yağı ama ;

Ben de 6 gün önce baskı balatayı ve bilyayı değiştirdim.
    Benim manuel şanzıman 1.8 lt alması lazımdı ama 1 lt civarında yağ boşaldı, yağın rengi pembeydi.
    Ben şanzıman için 2 litre castrol 75w 90 yağ almıştım ama 1 litresini kullandık gerisi kaldı, castrolün rengi sarıydı.
    Usta içinde biraz yağ kalabilir dedi. Bende dedim 1 litre aldı içinde 0.8 litremi var da 1 lt aldı diye ama cevap yok.
    Debriyaj/fren hidroliği de birazcık aktı alttan tamamladık.
    Debriyaj pedalı pambık gibi oldu yumuşacık. Aynı zamanda erken kavrıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evo_41 -- 19 Mart 2015; 19:35:48 >

• Alphace A kullanıcısına yanıt
    Aracınız önden çeker bir araç değilmi diferansiyel şanzımanın içinde bulunur ve yağı ayrı değildir şanzıman yağını değiştirmişsiniz defransiyel ayrı yağ gerektirmez. Arkadan çeker ise diferansiyel yağı değiştirilir ayrıca.
  • Evet bu konuda şüpheleniyordum araç önden çekişli. @ozgur_gs_91

Soğuk yerde sayılırım, şu an -2 sabahları 0-2 arası. 0W ile 5W arasında normal sıcaklık koşullarında bir fark olmaması lazım, örneğin 15 C sıcaklıkta da her ikisi aynı akıcılıkta olmalı.
    Benim şanzıman da ustaya göre 4 litre almalıydı ama 3 litre boşaldı ve yetti. Belki tamamen boşalsaydı 4 litre alırdı.
  • Alphace A kullanıcısına yanıt
    0w yağ ile 5w yağ arasında pek bir fark yoktur sıcak havalarda soğuk havada 0w daha iyidir ancak bu soğuk -20 lerden sonraki soğuklar için birde 0w %1 filan daha az yakıt tüketimi sağlar. Şanzımandaki yağın hepsinin boşalması biraz zor olur girintili çıkıntılı bir yapısı var birde akıcılığı az bu şanzıman yağlarının.
  • quote:

0w yağ ile 5w yağ arasında pek bir fark yoktur sıcak havalarda soğuk havada 0w daha iyidir ancak bu soğuk -20 lerden sonraki soğuklar için birde 0w %1 filan daha az yakıt tüketimi sağlar. Şanzımandaki yağın hepsinin boşalması biraz zor olur girintili çıkıntılı bir yapısı var birde akıcılığı az bu şanzıman yağlarının.

Özgür bey benim şanzıman yağının %40 içeride mi kaldı.İçeride kalam miktar çok fazla değil mi?
    Şanzıman 1.8 lt alması lazım boşalttık tamamen.Sonra yeni 1 lt castrol doldurduk doldu dışarıya akmaya başladı.
    Neredeyse yarısı içeride kaldı o zaman.Bu arada 1 lt yağ da elimde kaldı.Bazı arkadaşlar vites körüğünü açıp biraz oralarada damlat vites geçişleri yumuşar diyor siz ne diyorsunuz bu konuda?
    Debriyağ yumuşacık ama vites geçişleri hala kemikli.

• evo_41 kullanıcısına yanıt
    Halatlı olan bi sistemde şanzıman yağını vites körüğünden dökmenin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Şanzıman yağlarının tamamını değiştirmek zor olur genelde. Tamamını boşaltmak için şanzımanın tıpasından sonra akslarıda filan sökmek lazımki içinde kalanın hepsi boşalsın ama buna gerek yok ikisi birbirine karışıp iş görür normalde değişim sentetik yağlarda yapmıyorlar. Kısacası çok sorun olmaz bir daha değişimde daha dikkatli ol iyice yağın akmasını bekle birde şanzıman sıcakken boşaltırırsan yağ hem ısındığından hemde köpürdüğünden daha fazla yağ boşaltılabilir.

• quote:

Halatlı olan bi sistemde şanzıman yağını vites körüğünden dökmenin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Şanzıman yağlarının tamamını değiştirmek zor olur genelde. Tamamını boşaltmak için şanzımanın tıpasından sonra akslarıda filan sökmek lazımki içinde kalanın hepsi boşalsın ama buna gerek yok ikisi birbirine karışıp iş görür normalde değişim sentetik yağlarda yapmıyorlar. Kısacası çok sorun olmaz bir daha değişimde daha dikkatli ol iyice yağın akmasını bekle birde şanzıman sıcakken boşaltırırsan yağ hem ısındığından hemde köpürdüğünden daha fazla yağ boşaltılabilir.

Şanzıman aşağı indikten sonra açıldı o arada bi miktar yağ boşaldı.
    Baskı balata bilye yerine takıldı.Sonra bir alet ile eski yağ alındı elektrikli vacum cihazı felan yok mu dedim.
    Onlar pahalı dedi ee bu da zaman kaybı dedim haklısın dedi
    Yani elle yağın boşaltılması ve yerine yeni yağın konulması yarım saat sürdü.
    İşin garip yanı o kadar yağ boşalmasına rağmen 1 litre yağ almasıydı.
    Ben birr müddet kullandıktan sonra 1 litre daha yağ boşaltıp elimdeki yağı eklemesini isteyeceğim.Aslında çokta pimpirik yapmamak lazım.

• evo_41 kullanıcısına yanıt
    Problem olucağını sanmıyorum zaten kimse kolay kolay şanzıman yağını değişmiyo olsa onlarda olurdu problem çok fazla pimpiriklenmye gerek yok ama yağa bir baktır eksik yağ olabilir. Tapayı açıp bi baksın yada kendin bakabilirsen kendin bak.

• kullandığımız yağ buydu
  • 
Sayfa: önceki 377378379380381
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.