Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (364. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 362363364365366
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: ruzgarboy64

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

quote:

quote:

Merhaba vezır usta 5w/30 ıle 5w/40 numara yag arasında tam olarak fark nedır yaglarda ön numaranın kalınlık ve ıncelık oldugunu bılıyorum ama son numaranın anlamı tam olarak nedır? Ben aracta ıkı yagıda kullansam arasındakı fark ne olur cevaplarsanız sevınırım.tesekurler.

Son numaraların anlamı yağ ısındıktan sonraki viskosite değerini göstermektedir.

Yüksek numara olması motor ısındıktan sonra da düşük olana göre daha kalın bir yağ firmi demektir.

Cevap ıcın tesekurler vezır usta pekı son numaraları farklı her ıkı yagı aracımda kullanırsam artısı yada eksısı ne olur usta 5w/30 ıle 5w/40 mesela aracta ne gıbı degısıklıkler olur.tesekurler selamlar.

Araç hakkımda detay olmadan artı veya eksisi yorumu yapmak imkansız

usta aracım 2003 fıat albea 1,2 16 v hl 105000 km de bu aracta 5w/30 ıle 5w/40 ıkısınıde kullansam ne gıbı sonuclar yaratır bunu merak etmıstım.saygılarımla.

Araçta lpg var mı belirtilmemiş , var ise 5w40 tercih edilmeli yağ eksilmesi daha az olur

Orginal benzinli ve hep öyle kullnılmış ise 5w30 ile deneme yapılabilir yakıt tüketimi daha iyi olur ancak motor yıpranmış ise eksiltme yapabilir .önceden tahmin etmek zordur kullnınca araç size hangi yağdan memnun kaldığını hissettirecektir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba vezır usta 5w/30 ıle 5w/40 numara yag arasında tam olarak fark nedır yaglarda ön numaranın kalınlık ve ıncelık oldugunu bılıyorum ama son numaranın anlamı tam olarak nedır? Ben aracta ıkı yagıda kullansam arasındakı fark ne olur cevaplarsanız sevınırım.tesekurler.

Son numaraların anlamı yağ ısındıktan sonraki viskosite değerini göstermektedir.

Yüksek numara olması motor ısındıktan sonra da düşük olana göre daha kalın bir yağ firmi demektir.

Cevap ıcın tesekurler vezır usta pekı son numaraları farklı her ıkı yagı aracımda kullanırsam artısı yada eksısı ne olur usta 5w/30 ıle 5w/40 mesela aracta ne gıbı degısıklıkler olur.tesekurler selamlar.

usta aracım 2003 fıat albea 1,2 16 v hl 105000 km de bu aracta 5w/30 ıle 5w/40 ıkısınıde kullansam ne gıbı sonuclar yaratır bunu merak etmıstım.saygılarımla.

Araçta lpg var mı belirtilmemiş , var ise 5w40 tercih edilmeli yağ eksilmesi daha az olur

Orginal benzinli ve hep öyle kullnılmış ise 5w30 ile deneme yapılabilir yakıt tüketimi daha iyi olur ancak motor yıpranmış ise eksiltme yapabilir .önceden tahmin etmek zordur kullnınca araç size hangi yağdan memnun kaldığını hissettirecektir

cevap ıcın tesekur ederım vezır usta benım aracta lpg yok hıc takılmamıs ılk gunden berıdır benzın ıle kullanılmakta bende lpg takmadım hala benzınle kullanıyorum o halde ben 5w/30 kullanmalıyım soyledıgınıze gore usta bu ıkı yag arasındakı fark nedır 5w/30 5w/40 dan dahamı ıncedır ondanmı yakıt tuketımı azalır.selamlar :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

cevap ıcın tesekur ederım usta benım aracta lpg yok hıc takılmamıs bende takmadım benzınle kullanıyorum o halde soyledıgınıze gore 5w/30 kullanmalıyım.usta bu ıkı yag arasındakı fark nedır 5w/30 5w/40 tan dahamı ınce onun ıcınmı yakıt tuketımınde azalma olur.tesekurler.slmlr

• ruzgarboy64 R kullanıcısına yanıt
    Yağ motor ısındığında daha ince veya daha az sürtünme direnci yaratacağını düşünebilirsiniz. Teorik olarak böyle olsa da pratik olarak denemeden kesin bir şey söyleyemeyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 23 Aralık 2014; 10:14:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Yağ motor ısırdığında daha ince veya daha az sürtünme direnci yaratacağını düşünebilirsiniz. Teorik olarak böyle olsa da pratik olarak denemeden kesin bir şey söyleyemeyiz.

anladım usta cevaplar ıcın tesekur ederım ben her ıkı yagıda deneyecegım bı bakayım fark gorebılecekmıyım.selamlar.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eflanili

Herkese iyi günler.Sn. Vezir hocam benim 1,4 8 valf Dacia Sandero marka lpg li bir araç kullanıyorum.Araç şu anda 42,500 km de 21.000 km de lpg taktırmıştım.Normal de 5w 40 yağ kullanmama rağmen son değişimde 0w 30 koydurdum belki yakıt tasarrufu olur araba daha rahat çalışır diye.Zaten senede 10.000 anca yaparım.Bu yağ 4000 km de min- max çizgilerinin arasının 8/1 kadar eksildi.Biraz araştırma yapınca lpg ısısı nedeniyle yağ eksiltebileceğini okudum.Geçenlerde bi dükkana girdim 0w 60 yağ var dedi.0w 60 yağ kullanmak mantıklımıdır.0w ile devam etmek isterim 60w olmazsa 40w ile devam etmeyi düşünürüm.Lpg ile ne kadar eksiltmeye rağmen 0w kullanmam mantıklı olur mu teşekkür ederim.

10000 km de min çizgisinin altına düşmedikçe çok eksiltiyor diyemeyiz. Ancak yaz sıcaklarını da öngörerek 0w olacak ise 40 ile biten yani 0w40 yağ kullnılması daha uygun olur. 60 numara yağ zaten 10w60 dır aşırı eksiltmedikçe bu yağa gerek yok.

Herkese hayırlı günler.Vezir üstadım Bu yazımı Haziran ayında yazmışım şu anda 0w 30 yağla 11.000 km ye yaklaştım.Temmuz Ağustos aylarında sıcaklarda biraz daha yağ eksildi ama sonra havaların serinlemesinden mi nedir max. ve min ortalarında durdu.Ben bu durumu normal buluyorum 5w 40 kullanırken de 12.000 km civarın da aynı oranda eksilmişti.Vezir üstadım benim asıl sorum şu olacaktı 1 litre 0w 30 1 litre 5w 40 yağım vardı bunlar evin bodrumunda güneşten uzakta duruyorlardı ben bunları birbirine karıştırdım hatta 200 ml de disel için 5w 40 vardı onuda kattım araya.Yağların tamamı tam sentetik visikolitelerininde birbirine yakın olduğunu düşünüyorum.1 litre daha 5w 40 alıp karışımı 3.2 litreye tamamlayıp yağ değişimini bu karışımla yapmak istiyorum.Bu şekilde yağ değişimini yapmam uygun olurmu.Aracım Sandero 1.4 LPG li 50.000 km de.

• quote:

quote:

quote:

Herkese iyi günler.Sn. Vezir hocam benim 1,4 8 valf Dacia Sandero marka lpg li bir araç kullanıyorum.Araç şu anda 42,500 km de 21.000 km de lpg taktırmıştım.Normal de 5w 40 yağ kullanmama rağmen son değişimde 0w 30 koydurdum belki yakıt tasarrufu olur araba daha rahat çalışır diye.Zaten senede 10.000 anca yaparım.Bu yağ 4000 km de min- max çizgilerinin arasının 8/1 kadar eksildi.Biraz araştırma yapınca lpg ısısı nedeniyle yağ eksiltebileceğini okudum.Geçenlerde bi dükkana girdim 0w 60 yağ var dedi.0w 60 yağ kullanmak mantıklımıdır.0w ile devam etmek isterim 60w olmazsa 40w ile devam etmeyi düşünürüm.Lpg ile ne kadar eksiltmeye rağmen 0w kullanmam mantıklı olur mu teşekkür ederim.

10000 km de min çizgisinin altına düşmedikçe çok eksiltiyor diyemeyiz. Ancak yaz sıcaklarını da öngörerek 0w olacak ise 40 ile biten yani 0w40 yağ kullnılması daha uygun olur. 60 numara yağ zaten 10w60 dır aşırı eksiltmedikçe bu yağa gerek yok.

Herkese hayırlı günler.Vezir üstadım Bu yazımı Haziran ayında yazmışım şu anda 0w 30 yağla 11.000 km ye yaklaştım.Temmuz Ağustos aylarında sıcaklarda biraz daha yağ eksildi ama sonra havaların serinlemesinden mi nedir max. ve min ortalarında durdu.Ben bu durumu normal buluyorum 5w 40 kullanırken de 12.000 km civarın da aynı oranda eksilmişti.Vezir üstadım benim asıl sorum şu olacaktı 1 litre 0w 30 1 litre 5w 40 yağım vardı bunlar evin bodrumunda güneşten uzakta duruyorlardı ben bunları birbirine karıştırdım hatta 200 ml de disel için 5w 40 vardı onuda kattım araya.Yağların tamamı tam sentetik visikolitelerininde birbirine yakın olduğunu düşünüyorum.1 litre daha 5w 40 alıp karışımı 3.2 litreye tamamlayıp yağ değişimini bu karışımla yapmak istiyorum.Bu şekilde yağ değişimini yapmam uygun olurmu.Aracım Sandero 1.4 LPG li 50.000 km de.

ortaya karışık yapmışınız , normalde siz karıştırsanızda yağlar homejen olarak karışmazlar yoğunlukları farklıdır. Katkıları farklıdır. ANCAK

araç LPG li bahsettiğiniz yağlar da üst sınıf yağlar olduğu için belki pratikte yapılabilir. Bu kadar kasmaya gerek yok eksildikçe tek bir yağı ekleseydiniz daha iyi olurdu oransal olarak daha doğru bir adım olurdu.

eksiltmenin azalmasının sebebi soğuklardır . 0w30 yağı en çok yazın ve sıkışık trafikte eksiltir , zaten kış yağı olarak da biliniyor ama yaz kış kullanılabilir motor için uygun ise.

Sizin LPG araç için ikinci hane 40 ile biten yağın altında kullanılmasını önermem , sadece yağ eksilmez motor da aşınır. 5w40 veya 10w40 ile devam edebilirsiniz. Ama mutlaka sıfır ie başlayan yağdan vazgeçmem diyorsanız 0w40 en iyisi olur.Yazın da problem çıkarmaz.

• Vezir üstadım yorumunuz için teşekkür ederim.Yağ ekleme gerek duymadım çünkü eksilen kısım max - min arasında en fazla 500 ml dir oda LPG li bir araç istanbul trafiği ve 11.000 km de normal geldi.5w 40 kullandığımda da bu kadar eksiliyordu .5w 40 yada 0w-40 alıp devam edicem.
  • vezir kardeşim 2012,1.6,lpg li,19000 km de cruze aracım var Konya merkezde oturuyorum,hangi yağı tavsiye edersiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sensei111

vezir kardeşim 2012,1.6,lpg li,19000 km de cruze aracım var Konya merkezde oturuyorum,hangi yağı tavsiye edersiniz?

Araç lpg li de olsa yeni bu nedenle katalogta tavsiye edilen en ince yağı kullanınız.

0w30 veya 5w30 katalogta yazıyorsa bunlardan birisini tercih edebilirsiniz.
  • Vezir kardeşim hayırlı günler.
    1997 Model Vw golf 132.000 Km aracım var. Daha önceleri mobil2000 10-40w, Castrol magnatec 10-40W yağlarını kullandım. Fakat araçta çok ses yapıyor ve aracımda çok az yağ azalması olduğundan dolayı, kimsenin tavsiyesinle değil kendi fikrimce 5-40w Castrol Edge geçtim. inan çok anladığımdan değil sürekli tam sentetik yağların güzelliğini duyuyordum benim kullandığım yağa en yakın kalınlıkta bu var diye buna geçtim. Aracımın bu castrol edge 5-40W yağ ile 10.000 km kaybettiği yağ 0.5 L den az. Şimdi ben 5-30W a geçsem nasıl olur ne kazanırım ne kaybederim. Bu arada Manisa' da oturuyorum burada sıcaklık en düşük 0*C olur en yüksek 42-43*C gibi.
    Teşekkürler. Kolay gelsin.
  • ikinci hanenin 40 dan 30 numaraya inmesi yazın yağ eksiltmesi artırır. Ayrıca araç kmsi yüksek bu nedenle 5w40 dan aşağı yağ kullanmayınız . Eğer eksiltme az ise ve sesten rahatsız iseniz 0w40 da deneyebilirsiniz.

ancak 100 bini devirmiş aracın 10.000 de yarım litre yağ eksiltmesi normal bir durum , bu eksiltmeyi de yazın nemli aşaırı sıcaklarda yapmıştır kışın aynı km yol yapsanız belki çok az veya hiç eksiltme yapmayabilir.

sonuç bana göre doğru yağı bulmuşsunuz yapmanız gereken yağın değişme sıklığını %20-25 azaltarak daha erken değişmesini sağlamak böylece eksilme daha az olacağı için ideal yağlama koşulunu yakalamış olursunuz tabiiki bu durum 200.000 km ye kadar ondan sonra tekrar görüşelim
  • Çok teşekkür ederim. O zaman 5-40W a devam edelim. Peki son bir soru 0-40W ile 5-40W arasındaki fark nedir.? Örneğin ben 10-40W tan 5-40W a geçince aracın marş alması kolaylaştı. Soğuk havalarda bile eskisine nazaran daha iyi marş alıyor. 0-40W ile nasıl bir değişiklik olur yazarsanız sevinirim. Bu arada konuyu şöyle bir inceledim. Üşenmeden herkesle bilginizi karşılıksız olarak paylaşmışsınız, ne güzel. Bu forumlar sizin gibi bilgili ve paylaşımcı insanlar sayesinde ayakta tekrar teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: namco20007

Çok teşekkür ederim. O zaman 5-40W a devam edelim. Peki son bir soru 0-40W ile 5-40W arasındaki fark nedir.? Örneğin ben 10-40W tan 5-40W a geçince aracın marş alması kolaylaştı. Soğuk havalarda bile eskisine nazaran daha iyi marş alıyor. 0-40W ile nasıl bir değişiklik olur yazarsanız sevinirim. Bu arada konuyu şöyle bir inceledim. Üşenmeden herkesle bilginizi karşılıksız olarak paylaşmışsınız, ne güzel. Bu forumlar sizin gibi bilgili ve paylaşımcı insanlar sayesinde ayakta tekrar teşekkürler.

aynen sizin de belirttiğiniz ilk marş almada ve kışın ısınma zamanı azalır , araç titreşimsiz çalışır ve rölanti devri yükselir. 5 w0 dan 0w geçişte aynı fark daha da artar.

Mesela LPG li araçlar ilk çalıştırmada benzinle çalışırlar bu nedenle LPG lide olsa ilk 3 dakika için aracın soğuk geçişleri kolaylaşır hemen çalıştırıp 1 dakika sonra gaza basıp devam edebilirsiniz.

• Vezir hocam benimde bi sorunum var .Aracım 2006 Model ford focus 1.6 benzin+LPG'li 128 Binde 5W-30 CASTROL marka yağ konuldu.4 lt .ancak aracım yağ eksiltiyor. minimum çizginin altında dahada 133 binde 10 binlik bakımına 5 bin km daha var. 2 ay önce yağ +yağ filtresi değiştirmiştim. acaba üstüne ilave 5w-30 yağ mı ekleyim. yoksa yağı değiştireyim mi? . saygılar şimdiden teşekkürler.
  • Vezir hocam astra benzinli 10 bin km deki araç için shell helix ag 5w30 dexos2 li yağ gerekiyor ama piyasada pek yok hatta nette ki yağcılarda bile yok onun yeri ne bu yağ olur mu.sadece dexos 2 si yok.
    http://www.shell.com.tr/products-services/on-the-road/consumer-lubricants-tpkg/cars/helix-range/helix-fully-synthetic/ultra-pro-am-l-5w30.html

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5w40 a geçiniz.
  • Vezir Hocam Merhaba, herkese yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
    Size bi sorum daha olacak. Bu yağ değişiminde aracıma tam sentetik 5w 40 yağ koyacağım 4 lt aldım. Aracım 4.3 Lt yağ alıyor. Ve aldığım markanın 1 Lt lik bidonu yok. Elimde yarı sentetik 10w 40 yağ var, kalan 300 gramı bu yağdan tamamlasam zararı olur mu bu karışımın, yoksa bi 4 LT daha alsam mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alisilin07

Vezir Hocam Merhaba, herkese yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
    Size bi sorum daha olacak. Bu yağ değişiminde aracıma tam sentetik 5w 40 yağ koyacağım 4 lt aldım. Aracım 4.3 Lt yağ alıyor. Ve aldığım markanın 1 Lt lik bidonu yok. Elimde yarı sentetik 10w 40 yağ var, kalan 300 gramı bu yağdan tamamlasam zararı olur mu bu karışımın, yoksa bi 4 LT daha alsam mı?

4,3 litre kapasite demek mutlaka okadar koyacaksınız demek değil, Yağ çubuğunun ortalarında olduğu sürece yağ seviyesi sıkıntı olmaz, alt seviye ile üst seviye arası yaklaşık 1 litre olduğu için siz 4 litre koyduğunuzda zaten yağ seviyesi ortanın yukarılarında olacaktır. İlla koyacam derseniz kesinlikle farklı viskozite yağ koymayın başka markanın 1 litreliğini alın aynı viskozitedeki.

Tavsiyem 4 litre koyun yeterli. 300ml bir fark yapmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: clio 1.2 16 v

Vezir hocam astra benzinli 10 bin km deki araç için shell helix ag 5w30 dexos2 li yağ gerekiyor ama piyasada pek yok hatta nette ki yağcılarda bile yok onun yeri ne bu yağ olur mu.sadece dexos 2 si yok.
    http://www.shell.com.tr/products-services/on-the-road/consumer-lubricants-tpkg/cars/helix-range/helix-fully-synthetic/ultra-pro-am-l-5w30.html

dexos 2 için kullanabileceğiniz yağ listesi linkte mevcut bunlardan herhangi birisi dexos 2 şartını sağlamaktadır .

http://www.centerforqa.com/gm/dexos2-brands

bp serisi uyumlu yağları da arayabilirsiniz

http://www.toprakmadeniyag.com.tr/UrunlerDetay.aspx?urun_id=225&id=62

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 25 Aralık 2014; 15:07:51 >

• 
Sayfa: önceki 362363364365366
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.