Şimdi Ara

Oda Termostatı & Termostatik Radyatör Vanası Vs.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
5
Favori
23.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ----Oda termostatları montajının yapıldığı odanın sıcaklığını algılayarak ısıtma cihazına komut gönderen kumandalardır. Sıcaklık algılaması dışında belirli saatler içerisinde veya manuel olarak kombi cihazlarını uzaktan açıp kapatmak içinde kullanılmaktadır.

Oda termostatı kullanımı kombiden bağımsız olarak kumanda olanağı sağlar, ayrıca aylık faturanızda %5 ila %15 arasında ilave tasarruf sağlar.
    Program saatli oda termostatları, gündüz ve gece gibi farklı saat dilimlerinde farklı sıcaklık ayarı ile ısıtma cihazınızın atıl saatlerde çalışmasının önüne geçecektir. Örneğin gece yorganımız ile yatarken kombimizin gündüz ayarında çalışması gereksiz olacağından, gündüz kalkış saatimizden 30 dakika önce kombimizin çalışmasını sağlayarak bütün gece kombimizin çalışmasını engellemiş ciddi oranda tasarruf sağlamış oluruz. Yada sadece akşamları evde olup gündüz işyerindeysek, bu saat dilimlerinide oda termostatımızdan ayarlayabilir, kombimizin bu saatlerde çalışmasını tam otomatik olarak engellemiş oluruz. Haftalık program saatine sahip oda termostatları ile haftanın hergününü ayrı ayrı ayarlayabiliriz. Böylece hafta sonu ve hafta içi ayarlarımızıda farklı ayarlayabiliriz.
    Modülasyon özelliğine sahip olan oda termostatları ise kombi ile sürekli iletişimde olan oda termostatlarıdır. Bu termostatlar odanızın ayarlanan sıcaklığına yaklaştıkça kombinize yavaşlamasını söyleyerek oda sıcaklık konforunun en üst düzeye çıkmasını sağlarlar. Ayrıca kombinin gereksiz yere dur ve kalk yapmasını engelleyerek ömrünü uzatatır ve ciddi oranda elektrik tasarrufu sağlarlar.

Oda termosatının montajı hususunda dikkat etmeniz gereken kurallar şöyledir: 7
    Radyatör, tv, lamba, abajur üstüne, pencere yanlarına, dış cepheye bakan duvarlara, daire giriş kapısı yanına monte edilmezler. Yerden 1,5 metre yükseklikte göğüs seviyesine, nispeten hava sirkülasyonunun olabileceği ortak bir mahale takılmalarında fayda vardır. Hava sirkülasyonunun faydası tüm oda veya odalarda homojen bir ısınmanın meydana gelmesinin yanında ayrıca açık ve kapalı konumların arasındaki sıcaklık farkının minimuma inmesini sağlayacaktır.
    Termostatik Vana ne işe yarar?
    Termostatik vana her odadaki radyatörün üst girişine bir adet takılarak, oda sıcaklığının vana üzerindeki ayarlanan değere gelmesi durumunda radyatöre su girişini keserek oda sıcaklığını kontrol altında tutmayı sağlayan basit bir tesisat parçasıdır. Termostatik vana sayesinde oda sıcaklıkları istenilen değerlere ayarlanabilir. Örneğin çocuk odaları, banyo gibi mahallerin daha sıcak, oturma odaları ve yatak odalarının daha serin olması sağlanabilir. Böylece tek kombi ile odalarda farklı farklı sıcaklıklar elde edilebilir. Termostatik vanalar ayrıca tesisatlardaki reglaj problemlerininde kesin çözümüdür. Örneğin kombiye yakın olan odanın ısınması ve bu odanın radyatörünün kapanması ile kombiden uzak olan odaların daha iyi ısınması sağlanmış olur. Ayrıca hatırlatma isteriz ki termostatik vana kullanımı %35 `e varan enerji tasarufu sağlayarak, bütçenize destek our.

KULLANAN KİŞİLERDEN YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.
    KIŞ GELDİ DIŞ YALITIM YAPAMAYACAĞIMDAN ALTERNATİF ISINMA YÖNTEMLERİ ARIYORUM...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gult3kin -- 10 Kasım 2012; 21:58:08 >

• Bu konuyu ben de araştırıyorum fakat sorunuma bir çözüm bulamadım, bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum;
    Bahsi geçen her yerde enerji tasarrufu için yakıtın kısatlanabildiğinden bahsedilmiş, ama benim istediğim bu yaklaşıma biraz ters,
    Kombimi sabit bir sıcaklık değerine ayarlamışken, oturma odamın diğer yerlerden daha sıcak olmasını istiyorum(?) Bunu nasıl sağlayabilirim?
    Bir de bu oda termostatı montajı nasıl yapılır? Nerelere ne bağlanır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrbean

Bu konuyu ben de araştırıyorum fakat sorunuma bir çözüm bulamadım, bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum;
    Bahsi geçen her yerde enerji tasarrufu için yakıtın kısatlanabildiğinden bahsedilmiş, ama benim istediğim bu yaklaşıma biraz ters,
    Kombimi sabit bir sıcaklık değerine ayarlamışken, oturma odamın diğer yerlerden daha sıcak olmasını istiyorum(?) Bunu nasıl sağlayabilirim?

Ben koridor ve banyo hariç tüm peteklere termostatik vana taktırdım. Ayarları şu şekilde:

Yatak Odası - Mutfak = 18C
    Çocuk Odası - Salon = 20C
    Oturma Odası = 22C

Sağlıklı devirdaim için koridordaki peteğe dokunmuyorum, banyodaki peteği kısık tutuyorum (1 tur açık) banyo yapılacağı zaman sonuna kadar açıyorum.

• Peki kombide sıcaklık kaça ayarlı?
    (termostatik vanalar için kombinin sıcaklığı üstüne çıkamıyor, diye biliyorum. Oda termostatları ise ayarlanan sıcaklığa çıkmak için kombiyi açıp kapatabiliyor(?), sanırım?)
  • bu konuyla ilgili en çok merak ettiğim bir kombiyi açık kapandığı zaman tüketim fazlaşıyor diye söyleniyor.
    Peki bu Program saatli oda termostatları da ayarlanan sıcaklığa geldiğinde yada programlanan saatlerde açılıp kapandığında peteklerdeki su soğuyacağından yakıt sarfiyatı da çoğalmıyacak mı?
    KOMBİNİN EN ÇOK YAKIT TÜKETTİĞİ ZAMAN İLK AÇILIŞ DİYE BİLİYORUM. BU AÇ/KAPALAR YAKIT TÜKETİMİ ARTTIRMAYACAK MI?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gult3kin -- 13 Kasım 2012; 17:54:58 >
  • quote:

Peki kombide sıcaklık kaça ayarlı?
    (termostatik vanalar için kombinin sıcaklığı üstüne çıkamıyor, diye biliyorum. Oda termostatları ise ayarlanan sıcaklığa çıkmak için kombiyi açıp kapatabiliyor(?), sanırım?)

Termostatik vanalar en fazla 28C ye çıkıyor, bendekiler 26C. Onun üzerinde bir sıcaklığa neden ihtiyac duyorsunuz? Kombi kaça ayarlı şu an maalsef bilmiyorum. Sebebine gelince Novadens Extra var sökülebilir panelli ve paneli henüz devrede değil. Ada yönetimin anlaşmış olduğu dandik firma sayesinde, henüz resmi açılış yok gazın, dolayısıyla servisi çağırıp ilk çalıştırmasını (resmi olarak) yapamıyorum henüz. Tahminim kombi 60C de çalışıyor şu an saate 0.5-0.75m2 cıvarı harcıyor. Kombi ayarını 50C veya altına çekince sarfiyat oldukça düşücek diye tahmin ediyorum.

• GÜNCEL
    bu konuyla ilgili en çok merak ettiğim bir kombiyi açık kapandığı zaman tüketim fazlaşıyor diye söyleniyor.
    Peki bu Program saatli oda termostatları da ayarlanan sıcaklığa geldiğinde yada programlanan saatlerde açılıp kapandığında peteklerdeki su soğuyacağından yakıt sarfiyatı da çoğalmıyacak mı?
    KOMBİNİN EN ÇOK YAKIT TÜKETTİĞİ ZAMAN İLK AÇILIŞ DİYE BİLİYORUM. BU AÇ/KAPALAR YAKIT TÜKETİMİ ARTTIRMAYACAK MI?
  • TRZ 200 ODA TERMOSTATI KULLANIYORUM.KULLANMA KILAVUZUNDA OLAMAYAN, BÜYÜK YUVARLAK DÜĞMEYE YAKLAŞIK 5-10 SANİYE BASILDIĞINDA ÇIKAN 9 KADEMELİ AYARDAN 8 VE 9 UNCUSUNU ANLAYAMADIM.8 NOLU AYARDA 0.4-4 DEĞERLERİ ARASINDA 9 NOLU AYARDA 0-20 DEĞERLERİ ARASINDA OYNAMA YAPILIYOR.FAKAT İŞLEVİNİ ANLAYAMADIM.DİÜER BÜTÜN AYARLARINI DENEME YANILMA YOLUYLA BULDUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa KAHYA

TRZ 200 ODA TERMOSTATI KULLANIYORUM.KULLANMA KILAVUZUNDA OLAMAYAN, BÜYÜK YUVARLAK DÜĞMEYE YAKLAŞIK 5-10 SANİYE BASILDIĞINDA ÇIKAN 9 KADEMELİ AYARDAN 8 VE 9 UNCUSUNU ANLAYAMADIM.8 NOLU AYARDA 0.4-4 DEĞERLERİ ARASINDA 9 NOLU AYARDA 0-20 DEĞERLERİ ARASINDA OYNAMA YAPILIYOR.FAKAT İŞLEVİNİ ANLAYAMADIM.DİÜER BÜTÜN AYARLARINI DENEME YANILMA YOLUYLA BULDUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Bir bilen yokmu şu ayarı yaaaa. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gult3kin -- 29 Kasım 2012; 16:25:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Bu konuyu ben de araştırıyorum fakat sorunuma bir çözüm bulamadım, bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum;

Ben koridor ve banyo hariç tüm peteklere termostatik vana taktırdım. Ayarları şu şekilde:

Yatak Odası - Mutfak = 18C
    Çocuk Odası - Salon = 20C
    Oturma Odası = 22C

Sağlıklı devirdaim için koridordaki peteğe dokunmuyorum, banyodaki peteği kısık tutuyorum (1 tur açık) banyo yapılacağı zaman sonuna kadar açıyorum.

bütün odalara taktırmak doğru olmayabilir diye bir şey duymuştum. kombi zararı vs. durumlarla karşı karşıya kalabirsin denmişti...

• quote:

Orijinalden alıntı: gltknln

bütün odalara taktırmak doğru olmayabilir diye bir şey duymuştum. kombi zararı vs. durumlarla karşı karşıya kalabirsin denmişti...

2 petek hariç diğer peteklere taktırabilirsiniz, bende koridor ve banyo hariç diğer tüm odalarda takılı, gayet memnunum, her odanın ısısını bağımsız ayarlıyorum.
  • Arkadaşlar sorunla ilgili bilgisi olanların yardımını bekliyorum, oturduğum evde thermoplus marka kombi takılı,havlupan dahil toplam 7 petek var,oturma odamın petekleri kombiye bağlı son petekler,sorun ısınmamaları,tesisat yeni olmasına rağmen 35-45 arası tüm odalar ısınırken oturma odamın petekleri buz gibi,50 altında ısınmıyorlar (kombi 50* ama petekler 25-30* gibi) termostatik vana çözümmüdür?oturma odamı ısıtıcam diye kombiyi 60* den aşağı düşüremiyorum,buda faturamı kötü etkiliyor,diğer odalarım yaz mevsimi oturma odam kuzey kutbu gibi.şimdiden teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemen yiğit

Arkadaşlar sorunla ilgili bilgisi olanların yardımını bekliyorum, oturduğum evde thermoplus marka kombi takılı,havlupan dahil toplam 7 petek var,oturma odamın petekleri kombiye bağlı son petekler,sorun ısınmamaları,tesisat yeni olmasına rağmen 35-45 arası tüm odalar ısınırken oturma odamın petekleri buz gibi,50 altında ısınmıyorlar (kombi 50* ama petekler 25-30* gibi) termostatik vana çözümmüdür?oturma odamı ısıtıcam diye kombiyi 60* den aşağı düşüremiyorum,buda faturamı kötü etkiliyor,diğer odalarım yaz mevsimi oturma odam kuzey kutbu gibi.şimdiden teşekkür ederim.

Reglaj yapmayı denediniz mi?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: egemen yiğit

Arkadaşlar sorunla ilgili bilgisi olanların yardımını bekliyorum, oturduğum evde thermoplus marka kombi takılı,havlupan dahil toplam 7 petek var,oturma odamın petekleri kombiye bağlı son petekler,sorun ısınmamaları,tesisat yeni olmasına rağmen 35-45 arası tüm odalar ısınırken oturma odamın petekleri buz gibi,50 altında ısınmıyorlar (kombi 50* ama petekler 25-30* gibi) termostatik vana çözümmüdür?oturma odamı ısıtıcam diye kombiyi 60* den aşağı düşüremiyorum,buda faturamı kötü etkiliyor,diğer odalarım yaz mevsimi oturma odam kuzey kutbu gibi.şimdiden teşekkür ederim.

Reglaj yapmayı denediniz mi?

"Reglaj" nedir? Nasıl yapılır?

• Arkadaşlar sorunla ilgili bilgisi olanların yardımını bekliyorum, oturduğum evde thermoplus marka kombi takılı,havlupan dahil toplam 7 petek var,oturma odamın petekleri kombiye bağlı son petekler,sorun ısınmamaları,tesisat yeni olmasına rağmen 35-45 arası tüm odalar ısınırken oturma odamın petekleri buz gibi,50 altında ısınmıyorlar (kombi 50* ama petekler 25-30* gibi) termostatik vana çözümmüdür?oturma odamı ısıtıcam diye kombiyi 60* den aşağı düşüremiyorum,buda faturamı kötü etkiliyor ,diğer odalarım yaz mevsimi oturma odam kuzey kutbu gibi.şimdiden teşekkür ederim.

SICAK SU FİLTRENİZ TIKANMIŞ OLABİLİR.AYNI SORUNU YAŞADIM HEMDE 2KEZ.
    YENİ TESİSAT DEMEYİN YENİDE DAHA ÇOK OLUYOR.
    BENİMKİNDEN TUĞLA PARÇASI ÇIKMIŞTI.
  • quote:

Tüm peteklerin dönüş vanaları tam kapatıyorsunuz ardından kombiye en yakın petekten başlayarak kademeli olarak açıyorsunuz.

Birinci petek - yarım tur
    Ikinci petek - bir tur
    Üçüncü petek - bir buçuk tur
    Dördüncü petek - iki tur
    son peteğe kadar bu şekilde devam ediyorsunuz, son peteği tam açık bırakıyorsunuz.

Not: Yarım tur yerine çeyrek turlar ile de açabilirsiniz.
  • quote:

quote:

Tüm peteklerin dönüş vanaları tam kapatıyorsunuz ardından kombiye en yakın petekten başlayarak kademeli olarak açıyorsunuz.

Ikinci petek - bir tur
    Dördüncü petek - iki tur
    son peteğe kadar bu şekilde devam ediyorsunuz, son peteği tam açık bırakıyorsunuz.

BU ÜSTTEKİ VANALARI YARIM TUR VS. ÇEVİRİYORUZ
    PEKİ ALTTAKİ GİDER VANASINI NE KADAR ÇEVİRMEMİZ GEREK?

• quote:

Orijinalden alıntı: gltknln

quote:

quote:

Ikinci petek - bir tur
    Dördüncü petek - iki tur

BU ÜSTTEKİ VANALARI YARIM TUR VS. ÇEVİRİYORUZ
    PEKİ ALTTAKİ GİDER VANASINI NE KADAR ÇEVİRMEMİZ GEREK?

Bu işlem alt vanalar için geçerli, üst vanalar tam açık onlara dokunmuyoruz.

• Oda termostatı odayı ayarlamış olduğunuz sıcaklığı bulduğunda cihazınızı kapatarak sınırlama bulunur.( standartlara göre 21-23 derece ortam sıcaklığı önerilir) bu sınırlama cihazınızı kapattığı için ekonomiyi sağlar. Bu cihazlar oturulan odanın uygun yerine ve yerden 150 cm- 160 cm yükseklikte takılmalıdır. Ayrıca Oda termostatları açıp kapayarak cihazınıza uzaktan kumanda verir açıp kapatma olarak da kullanılabilir.Oda termostatı , sıcaklığı istenen ölçüde sabit tutabilen bir tür kontrol sistemidir. Sıcaklıktaki değişim, termostattaki duyarlı bir parçaya tesir ederek bunun elektrik veya basınç sinyali göndererek bir ısıtma veya soğutma sistemini kontrol etmesini sağlar. Termostat binalarda, su ısıtmalarda, fırınlarda, elektrik ütülerinde, otomobil radyatörlerinde ve önceden belirlenen sabit sıcaklığın gerekli olduğu cihazlarda kullanılır.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.