Şimdi Ara

Jetta 1.2 yakıt tüketimi ve dizel kıyaslamam

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
50
Cevap
1
Favori
55.865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sezgintr
    ..
    Jetta 1.2 ile senede 7.3
    Megane 1.5 dizellede 6.3

jetta nın benzinlisini dizeliyle kıyasla
    meganı niye işin işine katıyorsun hiç anlamadım

+

ayrıca senin 7.3 ortalama olan güzergahında
    megane 6.3 ün altında bir veri vermesi mümkün
    dci motoru hafife almayın
  • Sacma sapan yorumlar var ben nerden bileyim 1.6 jetta bu kullanimda ne yakiyor onceki aracim 1.5 megan dizeldi 6.5 ortalamam vardi bu kullanimla. 6.3 iyimser bi rakam. Kullandigim aracla kiyaslama yaptim nevar bunda. Banane fabrikalarin teknik verilerinden ben kullandigim araca bakarim.
  • Değerli forum donanım haber üyeleri. 3 Ocak da İstanbul dan 2013 model 1900 km de daha 5 aylık Jetta TSİ trentline şeker beyazı aracımı aldım. almadan önce hep dizel araç (Önceki aracım 2010 öodel dizel 1.3 lt lik opel corsa idi. ilk arabam da 2006 yine opel corsa 1.3 dizel idi. Yani yakıt tüketimi konusunda hep cimri araçlar kullandım. ) kullanmış biri olarak neden benzinli düşük hacimli bir araç olmasın deyip konuyu açan arkadaş gibi düşünüp bu aracı aldım. Alırken yakıt tüketimi konusunda yeterli bilgiye de ulaşamamıştım. sizlere yaklaşık 6 aylık yakıt tüketimi konusundaki elde ettiğim değerleri paylaşmak istiyorum. Hepsi tamamen hassas depo hesabı yapılan ölçümlerdir.

İlki İstanbul-Tokat Yolculuğu idi. İstanbul Pendikte depoyu fulledim. 250 TL ye. Tek başıma idim ancak aracın bagajı ve arka koltuklar yüklüylü. Araç üzerinde micheline alpin 4 kış lastiği vardı. Sürekli hız sınırlarına uyacak şekilde otobanda 130 bölünmüş yollarda 120 Km hızlarında,(bazı radar olmadığını bildiğim düzlüklerde 150-160 hızlarda rampalar da dahil ) hızım sabit idi. Tokat Merkeze vardığımda sarı ışık yeni yanmıştı. Depoyu fulllediğimde 245 TL aldı. Km ise 780 idi. Yani 314 Kuruş tüketim vardı. Yol blgisayarı ise 6.2-6.3 değerleri arasında idi. Oradan Erzincana geldim ancak ölçüm yapamadım.

İkincisi Erzincan-Trabzon yolculuğu,Şubat ayında Ben eşim ve 1,5 yaşındaki kızımla idik. Fazla olmayan bagajla, Ancak hala kış lastikleri üzerinde idi. Depo fule yakındı ama yinede fulledim. 60 TL yakıt aldı. 220 km sonra yani trabzonda tekrar fullediğimde 62 TL aldı. Yani 282 Kuruş civarı yaktı. Dönüşte ise çoğunlukla rampa olduğu ve yine 110-120 hızlarında seyrettiğim için 330 kuruşa yakın yaktı diğer hatırlıyorum.

Üçüncüsü Erzincan merkezde depoyu fulledim yolculuk Erzurum'a idi. Seminer için gittiğimizden bagaj ağzına kadar dolu ve 2 si en az 100 kiloluk 4 de yolcu vardı Yani 5 kişi ve dolu bagaj ile. Nisan ayı başı olmasına karşılık hava ise soğuk idi yani erzurum kışı hala devam ediyordu. Ancak yazlık lastikleri bu sefer taktırmıştım. (Micheline Primacy 3) Erzincana bir hafta sonra döndüğümüzde depoyu fullediğimde 145 TL benzin aldı. Toplamda 468 Km yol yapmıştık. 380 Km şehirler arası 88 km ise şehir içi trafiğinde idi. Bu seferki tüketim değeri 309 kuruş idi. Yol bilgisayarı ise 6.5 değerini gösteriyordu. Yol boyunca hızım yine 120-130 aralığında idi.

Erzincan merkezde trafik yoğun olmadığından ve sakıin kullandığımdan olsa gerek bir depo benzin ile 740 Km yol yapıyorum. 340-350 Kuruşu geçmiyor. Yol bilgisayarı 6,9-7,2 aralığında oluyor. Aynı araçla İstanbul trafiğinde yoğun dur kalk ile kullanan arkadaşlar eminim 400-450 kuruş arasında yakacaklardır.

Genel anlamda aylık bir depoyu geçmeyen aileler için şahane bir araç. Yol tutuşu tartışılmaz. Çekişi çok güzel. Rampalarda dizel motor gibi tırmanıyor.
    Şehir dışı 120-130 hızlarında 6.5 lt kesinlikle geçmez. Genelde 6,2-6,3 gibi seyrediyor. Vergisi en alt dilimde ocakta aracı aldığım arkadaş 285 TL yatırmıştı. Bakım aralığı 15.000 Km de bir. Bakımları 250-350 TL arasında diye duydum. Bu fiyat Km ye göre değişiyor. Şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Atak bir araç. Bazı zamanlarda ışıklarda durduğumda arkadan korna çalanlara plaka okutturuyorum. Hızlanması gayet yeterli. Almadan evvel 1.2 çekermi çok yakarmı diye çok düşündüm. Ancak kullandıktan sonra bunların yersiz olduğunu gördüm. Almak isteyenlere tavsiye ederim. 1.4 ve 1.2 sini hiç düşünmeden alabilirsiniz. İlerde lpg düşünenler için 1,4 daha doğru bir tercih olur diye düşünüyorum...

• Aynı yol koşullarında 1.2 jetta 7.3 iken 1.5 dci 6.3 olamaz maalesef. Ancak yıllık 10-15 bin km için bence de en mantıklısı benzinli.
  • garip bir hesaplama yontemı. benzini en ucuz olani secip 4.6 demissiniz ama mazotu 4.30 demissiniz. opetin pompa fiyatlarına bakıldıgında benzın 4.6 fakat dizel 4.12. en ucuzları alındıgında. ayrıca bende jettanın 7.2 yaktıgı yerde dizel meganın 6.3 yakacagına inanmıyorum. szi hesabı biraz kendinize uydurmussunuz. cok objektıf bir acıklama değil. birde hangi aracın benzinlisiyle dizeli arasında bakım fiyatı olarak 200 lira var soylersenız sevinirm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cooler -- 8 Kasım 2012; 17:20:19 >
  • Adam her ikisini de kullanmış şu kadar yaktım diyor,daha olmaz diyorsunuz.
    yorum.donanimhaber.com
  • Zaten ortalama 47 km/s diyor videoda. O hızlarda dizelin de pek faydası yok zaten.
  • Başka bir konudamı yazımı buraya aktarıyayım;

2007 yılında Mart ayında Ford Focus Trend 1.6 109 PS 4K gri renk arabamı 37 000 Tl ye aldım. Şu an aracım 130 000 km de.Aynı zamanda eğer benzinli araç alsaydım ödeyeceğim meblağ 32 000 Tl idi. Dizel Focus ortalama 6 lt Benzinli araç ortalama 9 litre yakıyor.

Dizel 130 000 km de 7,800 Lt mazot yani *4,28 den 33.384 TL yakıt harcadı.
    Benzinli 130 000 km de 11,700 Lt benzin yani *4,60 dan 53,820 TL yakıt harcar idi.

Dizel benzinliden 5000 tl pahalı idi.Bu parayı 1,75 den Akbanktan kredilendirerek 36 ayda 2165 tl faiz ödendi.

Dizel Turbo arızası yaparak 2100 tl masraf açtı.Aynı zamanda kayışıda değiştirdim 1200 tl harcandı.Yani sırf dizel diye 3300 ek masraf çıkardı. Buna 4000 Tl ye DPF yide ekliyelim.

2007 Sedan Trend araç şu an piyasada dizeli 26,000 e benzinlisi 23,000 e satılabilir. (Benzinliler genelde LPG li ama olsun göz ardı edelim)

Arabanın maliyeti = 0 Fiyatı + Yakıt masrafı + ek masraf - 2. el satış fiyatı. (Bakım masrafları hemen hemen aynı olduğu için hesaba katılmadı)

Dizel : 37,000 + 33,384 + 5465 ( Faiz + Turbo )+ 4000 DPF - 26,000 = 53,849
    Benzin: 32,000 + 53,820 - 23,000 = 62820

Aradaki fark 8,971 akla gelen gelmeyen masraflarıda ekleseniz bu fark dizel lehine kapanmaz.

Aynı hesabı 90,000 km için yaparsan dizel 23,212 tl benzinli 37,260 tl yakıt masrafı yapar. arabanın maliyetleri arasında genede 6 000 tl fark olur.

1.2 TSİ ile 1.6 TDCİ arasında 12,000 tl fark var diyorsunuz ama bu farkın yaklaşık 2/3 ünü satarken geri alacağınızı hiç hesaba katmıyorsunuz.1.2 motor çok avantajlı gözüksede 2. elde 5 yıl sonra dezavantajlı olacaktır.Tahminim 1.4 122 likler daha çok tutulan tercih edilen araçlar olacaktır.

• 15 bin km için ben de benzinli alırım.
    fakat 1.5 dci'ın 6.3 yaktığı yolu 1.2 jetta en az 8.5 yakar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sezgintr

Önceki aracım Fiat linea ve gpuntoydu bı ara megane dizelde kullandım ve kullandığım yol ve tarzla bu araçlarla ortalama 6-6.5 litre gibi degerler yakalıyordum. Jetta 1.2 aracimdaki degerim 7.3

Geçiniz...
  • http://www.youtube.com/watch?v=Gfl-brLzKv8
    Forumda sürekli benzin dizel kıyaslaması yapılıyor ufakta olsa bende kendimce bı kıyaslama yapayım. Önceki aracım Fiat linea ve gpuntoydu bı ara megane dizelde kullandım ve kullandığım yol ve tarzla bu araçlarla ortalama 6-6.5 litre gibi degerler yakalıyordum. Jetta 1.2 aracimdaki degerim 7.3 videoda da göründüğü gibi.

Senede 15.000km yapan biriyim.
    Jetta 1.2 ile senede 7.3x4.6= 33.58 100kmdeki yakıtım x150 =5.037,00 tl senelik yakıtım.
    Megane 1.5 dizellede 6.3 civarından hesaplasam 6.3x4.3= 27.09 x150 = 4.063,00 tl yakıt tüketimim.
    Senede 973tl fark var 300tl vergiden düşersem 673tl bunun yaklaşık 200lirasida bakımdaki farka gitse 473tl gibi bı rakam çıkıyor. Şimdi dizel alırken neden 10.000 gibi bı rakam daha fazla verip onun har har har gürültüsünü çekeyim. Eğer 10.000 fazladan verecek param varsada altın gibi yatırım araclarıyla 473tlden daha fazlasını kazanırım.
    Neden 1.5 dizel bı araçla kıyasladın diye sorarsanız güç olarak ikiside 105bg araçlar. Amacım polemik yaratmak değil bu benim kendi hesabım.

• madem 105hp dizelle kıyaslıyacan neden 105 lik tdi ile kıyaslamadın?

hangi dizel har har bu arada çok eskilerde kalmışsınız günceleme şart

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssd23062306 -- 8 Kasım 2012; 15:11:34 >
  • 1.2 jettanın 7 litre yaktığı bir yolda dizel meganenın 6 litre yakması pek mümkün değil. Ya sizin kullanım tarzınıda bir sorun var ya da megane'ın motorunda.
  • Mesajım bulunsun aksam ben de uzun yorum yazıcam bu konuya.
  • Adam kullandim bu kadar yakti diyor siz hala yok imkansiz yok 1.6 TDI ile karsilastir bilmem ne bu forum gercekten bi garip.
  • meganım var diyip wv dizel verisimi verecekti. Bende katılıyorum 1.2 golf şu an aklımda
  • Benim 80 lik megane dizel sedanla ortalamam 4,4 dü. Civic sedanla ortalamam 6.7. Yani sizin dediğiniz kadar biribirine yakın yakmaları mümkün değil bence.
    Bence aracınızın benzinli olmasından dolayı daha ekonomik kullanmaya çalışıyorsunuz (bilinçli veya bilinçsiz olarak).
  • Nasilsa dizel deyip tempolu kullanılmış bir araçla, malesef benzinli deyip ihtiyatlı kullanılmış bir aracın karsilastirilmasi gibi olmuş sanki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kinglbj23

Adam kullandim bu kadar yakti diyor siz hala yok imkansiz yok 1.6 TDI ile karsilastir bilmem ne bu forum gercekten bi garip.

+1

Arkadaş zaten kendi kullandığı araçlar arasında kıyaslama yapmış ve kendine göre mantıklı olan sonuca ulaşarak, kararının ne derece doğru olduğunu bizlerle paylaşmış. Absürt yorumlar yerine, karşındakinin ne anlatmak istediğini anlayıp ona göre cevap yazmak gerekir...
  • megane da problem olabilir mi? 1.5 dizel fluence kullanıyorum istanbul içi 8lt yakıyor. izmir-manisa arası otoban artı şehir içi 1.2tsi jetta ile ortalamam yaklaşık 11lt olmuştu, istanbul içi daha fazla yakar benim kullanımda. belki dci problemli yada dizel az yakar mantığıyla daha sert kullanmış olabilirsiniz. ama hesabınıza sizin adınıza inanıyorum, sizin için benzinli daha mantıklı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.