Şimdi Ara

SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!! (271. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.029
Cevap
198
Favori
983.291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 269270271272273
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: caretta9

quote:

Orijinalden alıntı: caretta9

quote:

Orijinalden alıntı: breakfast1905

Arkadaslar Merhaba

Bende gecen ay 2014 beyaz subaru xv 6000 kmde aldim.
    Araci aldigimda Michelin Alpin diye bir lastik Verdi sahibi.(Lastigin modeli sadece Alpin)
    Araba kar yagdiginda yola tam tutunmuyor. Diger arabalar hizli bir Sekilde giderken biz aracin kontrolunu kaybediyoruz.(Kar 20 cm uzerindeyse sikinti yok) Bugun lastik havalarinida kontrol ettim normaldi.Acaba lastik disinda birsey olabilirmi? Bu durum beni tedirgin ediyor.

Michelin Alpin kış lastiği olarak hep bir numara ile tanımlanırdı, eskiden A2 - A3 gibi kodları vardı; son jenerasyonu ise Alpin 5 olarak tanımlanıyor... Kuru zeminde biraz geride kalsa bile ıslak ve karlı zeminde oldukça iyi performans vermiş yapılan testlerde... Sadece karlı zeminde dairesel yol tutuşu biraz geride en iyi rakiplerine göre..
    Ben Alpin 5 kullanıyorum, lastiğin en iyi performans gösterdiği zemin şartları olarak sıkışmış karlı zeminler diyebilirim... Gevşek ve az karlı, ya da erimeye başlamış karlı zeminlerde doğal olarak bastığı zemin stabil olmadığı için kayıyor ama aynı yerde yürürken benim ayağım da kayıyor, yani lastikle alakası olmayan bir durum...
    XV için önerilen normal lastik hava basıncı ön/arka için 33/32; karlı zeminler için bunu 2-3 psi arttırmak lastik marka ve tipinden bağımsız olarak faydalı olur - aynı ağırlığı daha dar alana uygulamak tutuşa biraz katkı sağlar...
    Rot vs. ayarlarında bir bozukluk olduğunu düşünmüyorum ama gene de baktırın isterseniz..

Bir düzeltme yapıyorum, hava basınçlarını yazarken hesap hatası yapmışım... Fabrikanın önerdiği hava basınçları ön/arka olarak 2.2/2.1 bar...
    1 bar = 14,5038 psi olarak çevrilir. Yani belli bir yük durumuna kadar ön lastiklere 32 psi, arka lastiklere 30,5 psi basılırsa fabrikanın tavsiyesine uyulmuş olunur...

Alıntıları Göster
    havaların soğumasıyla lastik basınçları normal olarak düştü ve lastik basınç izleme sisteminin ikaz lambası yandı. Lastiklere uygun olan basınçta hava basıtm. Sonrasında aracımı tekrar çalıştırdığımda ikaz lambasının hala yandığını görerek lastik basıncı ayarlama düğmesine bastım. Bu hareketi bilmeden ve tezcanlılıkla yaptım. Sonradan internette diğer markalar için okuduğum kadarıyla lambanın bir süre yol yaptıktan sonra otomatik olarak söndüğünü öğrendim. Ancak bunu deneme şansımı acelecilikten harcadım. Bu arada yaptığım işlem şu:

1- Lastik basınç düğmesine basılı tuttum. [TPMS button (tam adını bulamadım) ]
    2- Ekranda "P1" ibaresi gözüktü, burdan sonra butona her kısa bastığımda "P1, P2 ve P3" ibarelerini gördüm.
    3- Tekrar P1 gözüktüğünde butona basılı tuttum ve ışık söndü. (tamamen içgüdüsel).

Bunu yaparkende P1,P2 ve P3'ün üç farklı basınç seviyesi için programlama imkanı verdiğini düşünerek hareket ettim. P4 görseydim 4 lastik için farklı olabileceğini düşünerek daha az cesaretli davranırdım. Tabii ki ilk program yani P1 mevcut ayarların saklandığı program olduğunu düşünerek buraday basılı tuttum ve ayarladığımı düşünüyorum.

Gelelim sorulara:

a) yaptığım ayarlama doğru mu?
    b) kitapçıkta bulunmayan bu ayarlara tam olarak nereden ulaşabilirim?

cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.

• A_C A kullanıcısına yanıt
    Kitapçıkta p1, p2, p3 modlarının normal durum, yüklü durum ve römork çekme durumu olduğu ve anlattığınız yöntemle değiştirilebileceği anlatılıyor. Ayrıca sistemin sadece 40kmh hız üzerinde aktif olduğu, lastik basınçları ayarlandıktan sonra 40kmh üzerine çıkıldığında birkaç dakika içerisinde ikazın söneceğinden bahsedilmiş.
    TPMS düğmesi nerede? Ben bulamadım, 2-3 gündür lastik uyarı lambası sürekli yanıyor, kitapçıkta da hiçbirşey anlatılmamış ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcksy

TPMS düğmesi nerede? Ben bulamadım, 2-3 gündür lastik uyarı lambası sürekli yanıyor, kitapçıkta da hiçbirşey anlatılmamış ...

İngilizce kitapçıkta anlatılıyor olması lazım. Bilginize.
  • quote:

Orijinalden alıntı: firpir

quote:

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar, silecek işini nasıl hallediyorsunuz?

Bir arkadaşımız Bosch marka takmıştı ama bağlantı yerleri yüksek kalıyor, göze fazla batıyor demişti. Bugün İstinye'ye gidip sordum; Ön sürücü 110, yolcu tarafı 60 olmak üzere toplam 170 TL'lik bir fiyat söylediler. O da ellerinde yok yarın gelecekmiş. Lastik yok mu dedim, sadece lastiği değirtirmek istiyorum aslında. O da yok, diğer servislere bakmak lazım dediler.

Piyasa da satılan silecek lastiklerine baktım ama pek olacak gibi değil, tırnaklarının yeri aynı mesafede olmadığı için aklıma yatmadı. 170 TL vermek te hiç içimden gelmiyor.

Yaptığınız başka çözümler varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hmavunduk -- 26 Ocak 2016; 0:47:19 >

Aynı durum bende de olmuştu ve bende aynen dediğiniz gibi yaptım. O zamandan beri yandığını görmedim. Bence bir sorun yok.

İngilizce kitapçıkta TPMS sistemi anlatılmış ama orada da P'lerden bahsedildiğini görmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XV 07

Hocam ön tarafa iki tane arka tarafa bir tane takılıyor. Plastik spatula tarzi bir şeyle yan taraflarindan hafifçe kanırtarak kapağı çıkardı usta. Ben serviste taktırdım. Ama dikkatli davranirsaniz ve biraz da el beceriniz varsa sizde yapabilirsiniz sanırım.

Fakat tırnakları kırmamak için dikkatli olun. Ben bagaja da taktırdım. Bagaj aydınlatması için. Bagaja ön parklardaki gibi T10 tipi takılıyor. İç lambalar farklı. Solid di galiba tipi. Buraya resmini eklemek isterdim ama cepten giriyorum. Sonra resmini eklerim.

selamlar, tüm iç aydınlatmada kullandığınız ampullerin marrka ve modellerini yazarsanız çok makbule geçer

teşekkürler şimdiden.
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Evdeki basılı ve internetteki pdf kitapçıklara baktım. hepsinde TPMS den bahsediyor ancak restlemek için servise gidin diyor. Havalar soğudu diye lastik sensörünü resetlemek için de servise gitmek istemiyorum açıkcası ...

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcksy -- 26 Ocak 2016; 9:08:13 >
  • Dediginiz Seviyeye getirdim ama sanirim seneye lastiklerimi degistirecegim.Tesekkürler :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: breakfast1905

Dediginiz Seviyeye getirdim ama sanirim seneye lastiklerimi degistirecegim.Tesekkürler :)
    cevaplar için çok teşekkürler. TPMS butonu Start/Stop ESP açma kapama butonlarının olduğu bölgede biraz aşağıda. Umarım resetleme işi doğrudur. Kitapçıkta bu iş için servise yönlendirmesi beni biraz endişelendirdi. Boş bir zamanımda bir lasitğin havasını indirip kontrol edeceğim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A_C -- 26 Ocak 2016; 9:49:43 >
  • hmavunduk H kullanıcısına yanıt
    Bende de şuan Boschun aerotwin Xv için olan silecekleri kullanıyorum tam göz hizasından böyle görünüyor.
     SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!! SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!!

Akşam eve gidince bakacağım, çok teşekkür ederim.
  • manci kullanıcısına yanıt
    Resimler için çok teşekkür ederim. Evet biraz yüksek kalmış ama bu silecek te piyasadaki en iyisi sanırım.

Doğanlar'ı aradım bugün, bir ihtimal 10 güne kadar silecek lastikleri gelebilir dediler. Biraz da onları bekleyeceğim. Yanlış anlamadıysam şoför tarafının lastiği 35 TL imiş.
    TPMS düğmesini buldum, dediğinizi yaptım. İşe yaradı. Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thai-Fun

quote:

Orijinalden alıntı: XV 07

Hocam ön tarafa iki tane arka tarafa bir tane takılıyor. Plastik spatula tarzi bir şeyle yan taraflarindan hafifçe kanırtarak kapağı çıkardı usta. Ben serviste taktırdım. Ama dikkatli davranirsaniz ve biraz da el beceriniz varsa sizde yapabilirsiniz sanırım.

Fakat tırnakları kırmamak için dikkatli olun. Ben bagaja da taktırdım. Bagaj aydınlatması için. Bagaja ön parklardaki gibi T10 tipi takılıyor. İç lambalar farklı. Solid di galiba tipi. Buraya resmini eklemek isterdim ama cepten giriyorum. Sonra resmini eklerim.

selamlar, tüm iç aydınlatmada kullandığınız ampullerin marrka ve modellerini yazarsanız çok makbule geçer

teşekkürler şimdiden.

Hocam ben Amerikadan şu linklerdeki ampulleri getirtmiştim.

http://www.diodedynamics.com/store/catalog/product/view/id/22365/s/2013-2015-subaru-xv-crosstrek-map-light-leds-pair/

Bu yukarıda linkini verdiğim iç aydınlatmada kullandığım ampuller. Memnunum sorun yok.

Fakat...!

http://www.diodedynamics.com/store/catalog/product/view/id/22651/s/boomerang-led-for-2015-subaru-xv-crosstrek-pair/

Şu ampulü de ön parklar için getirtmiştim. Philips T10 ampullerle birlikte getirtmiştim. Serviste usta takarken her ikisine de bakıp. Philips daha iyidir bence. Bunu takalım deyip Philips i taktı. İyi ki de öyle yapmış. Ben diğer ampulü C5 in parklarına takmıştım. 4 saatlik bir gece yolculuğu sonrası birisi patlamış ve ucu erimişti. Diğerinin ki de ucunda görünen plastik kapak tarzı şeffaf parça sıcaktan deforme olup yerinden çıkmış ve farın içine düşmüştü. 1 saat uğraşarak serviste farın içinden düşen parçayı zor çıkartık. Usta iyi ki XV ye takmamışsınız bunu. XV de çıkartmak çok daha zor olurdu farın yapısı gereği. Hatta çıkaramayabilirdik dedi.

Bagaj lambasında da bu bahsettiğim ampul takılı ama daha bir sorun çıkarmadı. Ya yolculuk sırasında far ampulunun ısısından etkilenip bu şekilde zarar gördü bilemeyeceğim ama bilginiz olmasında fayda var.

Ama iç aydınlatmayı ve bagaj lambasını 1 yıldır kullanıyorum. Her hangi bir sıkıntı yada sorun yok henüz.

Bu arada son birşey. Ben bu ampulleri direk sipariş etmedim. Amerikadan bir tanıdığıma getirttim. İnternet siparişi nasıldır ne kadar sürede gelir nasıl olur bir fikrim yok. Bilginiz olsun... :)

• XV 07 kullanıcısına yanıt
    quote:

Usta iyi ki XV ye takmamışsınız bunu. XV de çıkartmak çok daha zor olurdu farın yapısı gereği. Hatta çıkaramayabilirdik dedi.

Bu olay başıma geldi yerine iyi oturtmak gerekiyor park ampullerini yoksa farı sökmeden çıkarılamıyor onun için de tamponu falan sökmek gerekiyor.
  • breakfast1905 B kullanıcısına yanıt
    Michelin Alpin yazıyorsa muhtemelen modeli Alpin A4 tür (Alpin yazısının sağ alt tarafında çok ufak bir şekilde A4 yazar). Bundan önce Citroen C4 Picasso'da kullandım bu lastikleri ve fren mesafesi, hafif dönüşlerde yol tutuşu vs. güzel olsa da genel olarak pek memnun kalmamıştım. Özellikle karlı havada yokuşlarda Michelin'e yakışmayacak kadar zayıf gelmişti. O dönem ben bu sorunu arabaya bağlamıştım ama sizin mesajınızı okuduktan sonra sorunun lastikten kaynaklı olduğuna kanaat getirdim. Kötü bir lastik değil ama her durumda çok iyi olduğu da söylenemez.

XV'de ise yaklaşık 1 aydır Michelin Alpin 5 kullanıyorum kara kışın tavan yaptığı dönem dahi çok memnun kaldım. Teşbihte hata olmaz yerdeki buz ve kar sanki şehir süslemesiymişçesine güvenli konforlu ve rahat bir kullanım sunuyor. Yalnız karlı havada bir kez keskin bir U çekerken ESP devreye girdi o kadar. Kışın araziye çıkmayıp asfaltta kullanacaklar için tavsiye ederim.

• tahamer2 T kullanıcısına yanıt
    1- Biz XV yi seçerken çocuk planlarımızı da göz önüne alarak karar vermiştik henüz çocuk yok o yüzden bagaj hacminin yetip yetmeyeceğine ilişkin yorum yapmam doğru olmaz ama bagaja bir şekilde her şey sığıyor yaptığımız onca yolculuktan hiçbirinde bizi üzmedi.

2- Forumdaki llk yorumumda senede 20.000 Km yapıyorum demiştim 1 senede XV sağolsun eşimle bizi gezmeye o kadar alıştırdı ki tahminimin 5.000 Km ilerisine geçti. ODO tüketimim 8.8lt/100km Şunu belirtmek istiyorum yılda 10.000 Km için yakıt tüketimini kafaya taktığınıza değmez. Karşılığında güzel ve konforlu bir aracınız olacak.

3- Ben XV ye min. 10 sene kullanım ömrü biçerek karar verdim ama bence yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi araba fiyatları o kadar çok artıyor ki 3 sene sonra aldığınız fiyata satmanız hiç de uzak bir ihtimal değil.

4- Yaklaşık 1 senedir (11 ay oldu) XV sahibiyim. Boyum 1.93 ve araba seçerken doğal olarak en önemli kriterlerim arabaya (öne ve arkaya) sığabilmem ve önümü rahat bir şekilde görebilmem oluyor Türkiye'de satılan tüm Crossover ve Küçük SUV (Tiguan, QQ, BMW X3 vb.) sınıflarındaki araçları denemiş biri olarak şunu kesin ve net olarak söyleyebilirim ki bu boya en uygun hatta tek uygun araç bu Bu sınıflar dışında ise MPV sınıfı araçlara bakabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: SXV

1- Biz XV yi seçerken çocuk planlarımızı da göz önüne alarak karar vermiştik henüz çocuk yok o yüzden bagaj hacminin yetip yetmeyeceğine ilişkin yorum yapmam doğru olmaz ama bagaja bir şekilde her şey sığıyor yaptığımız onca yolculuktan hiçbirinde bizi üzmedi.

2- Forumdaki llk yorumumda senede 20.000 Km yapıyorum demiştim 1 senede XV sağolsun eşimle bizi gezmeye o kadar alıştırdı ki tahminimin 5.000 Km ilerisine geçti. ODO tüketimim 8.8lt/100km Şunu belirtmek istiyorum yılda 10.000 Km için yakıt tüketimini kafaya taktığınıza değmez. Karşılığında güzel ve konforlu bir aracınız olacak.

3- Ben XV ye min. 10 sene kullanım ömrü biçerek karar verdim ama bence yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi araba fiyatları o kadar çok artıyor ki 3 sene sonra aldığınız fiyata satmanız hiç de uzak bir ihtimal değil.

4- Yaklaşık 1 senedir (11 ay oldu) XV sahibiyim. Boyum 1.93 ve araba seçerken doğal olarak en önemli kriterlerim arabaya (öne ve arkaya) sığabilmem ve önümü rahat bir şekilde görebilmem oluyor Türkiye'de satılan tüm Crossover ve Küçük SUV (Tiguan, QQ, BMW X3 vb.) sınıflarındaki araçları denemiş biri olarak şunu kesin ve net olarak söyleyebilirim ki bu boya en uygun hatta tek uygun araç bu Bu sınıflar dışında ise MPV sınıfı araçlara bakabilirsiniz.
    Bu arada ben geri vites lambası olarak da şu ürünü taktım ve kullanıyorum...

http://www.usa.philips.com/c-p/12841B2/vision-led-exterior-lighting

Tavsiye ederim...

SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!! SUBARU-XV Kullananlar Kulübü!!!

• 
Sayfa: önceki 269270271272273
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.