Şimdi Ara

Samsung Galaxy Wonder I8150 Rootlama ve Cyanogenmod 9 Rom Kurulumu [Videolu Anlatım]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
401
Cevap
18
Favori
102.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA:

Samsung Galaxy Wonder I8150 Rootlama ve Cyanogenmod 9 Rom Kurulumu [Videolu Anlatım]

• ROM KURULUMU,
    • KURULUM SIRASINDA ALINABİLECEK SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ
    • KURULUM SONRASI İYİLEŞTİRMELER OLMAK ÜZERE
    •SORULABİLECEK TÜM SORULARIN CEVAPLARI KONUDA ANLATILDI.

DÜZGÜN BİR OKUMA YAPARSANIZ SİZ DE GÖRECEKSİNİZ.

ROM GÖRÜNTÜLERi

CM10'a ait batarya kullanımı.
    Batarya kullanımı konusunda çok soru gelmişti.
    Rutin zamanlarda telefon konuşması, yer yer internet ve gün içerisinde 10 mesaj gönderme şartları dahilinde 5 gün 14 saat gitmiştir batarya.
    Meraklılarına duyurulur.
    2 gün standart gidiyor çok aşırı kurcalanmazsa.

NOT: Resimlerde gösterilenler Cyanogenmod 10 Alpha 2'ye ait olup, touchwiz 5.0 yüklüdür.

A.1 ROOT İŞLEMİ

A.1.1 Root Nedir ?

Android, açık kaynak kodlu olmasının verdiği rahatlıkla, kullanıcıların ve geliştiricilerin özgürce istedikleri gibi değiştirmesine, kurcalamasına olanak veren, hatta buna teşvik eden bir işletim sistemi. Ama maalesef bu çoğu zaman telefonunuzu alır almaz, işletim sisteminin tüm detaylarına, gizli kalmış köşelerine erişim hakkınızın olduğu anlamına gelmiyor.
    Bu nedenle konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunarak hareket edilmesini tavsiye ediyorum.

Root emekleme kısmı bile değil bu işin.
    Bundan sonrası asıl melesenin başladığı nokta ve en zevkli nokta tabi ki

Samsung Galaxy Wonder root işlemi aşağıdaki gibidir.

A.1.2 Root işlemi

İndirilecekler:

Buradan ya da buradan gerekli dosyasını edinin.

• Telefonunuzun sd card bölümüne indirdiğiniz dosyayı atın.

• Recovery modunda telefonu açın.

• Recovery mod: Ses açma+orta tuş+açma,kapama/power tuşuna sırasıyla basma/bekletme işlemi.

Root olmayan telefonda böyle bir menü karşınıza çıkacaktır.

Uyarı !
    Lütfen önce okuyun sonra hareket edin.

B.1 ROM ÖNCESİ HAZIRLIK

B.1.1 CLOCKWORKMOD

B.1.2 Clockworkmod nedir, ne işe yarar ?

Telefonun back up (yedek alma) recovery (yedek yükleme) ve rom yükleme (işletim sistemi yükleme) noktalarında yardımcı olacak olan programdır.
    Telefonunuza rom yüklemeseniz bile clockworkmod rom'u yükleyin.

Clockwork Mod Yükleme İçin Yapılması Gerekenler:

1) Aşağıdaki linkten programı edinin.

2) Telefonunuzu bilgisayarınızın gördüğünden emin olmadan DOWNLOAD MODA ALMAYIN !!!

3) Telefonunuzu bilgisayarınız görüyorsa driverlar yüklü demektir.

4) Sonra download modu açın ve telefonu bağlayın, sarı ışık geldiğinde telefonunuz yüklemeye hazırdır demektir.

5) Bu aşamada eğer sorun yaşarsanız telefonun bağlantısını kesmeyin, telefonunuz açılmazsa eğer soft brick olma ihtimali doğmuş olabilir, panik yapmayınız ve Bkz: Orijinal Rom Yükleme.

6) Ancak clockworkmod yüklenecektir, sonrası için artık korkmaya gerek yok, hemen back up alınız ve rom yükleme işlemine geçiniz ya da orijinal romda devam edip, fabrika ayarlarına dönmektense aldığınız back up'ı geri yükleyiniz.

DİKKAT:

BURADA GEÇEN TERİMLERDEN HABERİNİZ YOKSA, BU İŞLEMİ YAPMAK İÇİN YETERLİ BİLGİSEL ALT YAPIDA DEĞİLSİNİZ DEMEKTİR.
    BU İŞLEMLER İÇİN ORTA DÜZEY BİR İNGİLİZCE İLE TEMEL DÜZEYDE ANROID BİLGİSİ YETERLİDİR.
    AKSİ DURUMDA ARAŞTIRMA YAPMADAN YAPACAĞINIZ HER İŞLEM NE YAZIK Kİ SİZİ BAĞLAR.

MESULİYET KABUL ETMİYORUM DESEM DE DEMESEM DE TELEFON BOZULDUKTAN SONRA ÖNEMİ YOK.

BU NEDENLE TELEFON SENİN ARKADAŞIM, İSTER "AMAAAAN, BOZULSUN HALLEDERİZ BİR ŞEKİLDE..." YA DA "OHOOOO BURADA BİR SÜRÜ ŞEY YAZIYO OKUMADAN AKAYIM BEN BU İŞE..." DERSENİZ SİZ BİLİRSİNİZ.

BU KONU BİR BÜTÜNDÜR, ORADAN BURADAN BİR KAÇ PARÇA ALAYIM OLMAZ YANİ.
    SÖZÜN ÖZÜ LAMBUR LUMBUR TARHANA BULGUR DERSENİZ, HÜSRANA UĞRARSINIZ.
    20.000'DEN FAZLA İNSAN BU VİDEOLARA BAKA BAKA NİCE DENİZLERE YELKEN AÇTI...
    ROOT'DU ROM'DU BENİ AŞTI ADAMLAR, BU NEDENLE DÜZGÜNCE OKUYUN, SADECE BURAYLA YETİNMEYİN, ARAŞTIRIN, TARAŞTIRIN DAHA NİCE ADAMLAR VARDIR BENDEN İYİ ANLATMIŞLARDIR, EN İYİ BENİM DEMİYORUM.

AMA BURADA ANLATILANLAR İŞİNİZ HAYLİ HAYLİ GÖRÜR, SADECE OKUYUN, OKUYUN, OKUYUN

Neden:
    Misal internete girdiniz çıktınız, bir sürü program yüklediniz ve artık sisteminiz kasmaya yavaş tepki vermeye başladı.
    Ama siz akıllı bıdık olduğunuzdan back up almıştınız
    Hemen telefonu recovery modunda açtınız ve recovery yaparak telefonu cillop gibi olduğu döneme döndürdünüz.
    İşte sisteminizi korumanın en kolay yolu.

Bir de rom meraklısı çıktınız ve bir takım hatalar yaptınız telefon açılmıyor vs vs.
    Üzülmüyoruz ve yine recovery modunda açarak yedeğimizi geri yüklüyoruz.
    İşte bu kadar önemli bir program bu yükleyeceğimiz.

Uyarı !
    Rom yükleme öncesi KESİNLİKLE back up yapınız ki sonradan başınız ağrımasın.

B.1.3 Clockworkmod Recovery Kurulumu:

Clockworkmod 6 Non Touch

[https://yadi.sk/d/KV2NnjDw5O1MA][İNDİR][/link]

Odin ve Ancora.ops

Yandex Disk: [İNDİR]

C.1 ROM YÜKLEME

C.1.1 Rom nedir ? Avantaj ve dezavantajları nelerdir ?

Android tabanlı cep telefonlarının işletim sistemidir.
    Stock rom, custom rom gibi türleri vardır.
    Stock rom var olan rom üzerine düzeltmeler ve eklemeler ile oluşturulurken.
    Custom rom çoğu zaman bağımsız yapıda kurularak geliştirilir.
    2'si de candır.

Avantajlar
    1) Ram optimizasyonları, gereksiz uygulamaların kaldırılması.
    2) Özgün tasarım.
    3) Donanım performansı artırma gibi daha uzayıp gidecek olan avantajları var rom yüklemenin.

Dezavantajlar:
    1) Yükleme sırasında meydana gelecek hasarlar sonucu telefonu kaybetme riski.
    2) Sistem kararsızlıkları.
    3) Stabilizasyon eksiklileri gibi.

Ancak emin olun, custom rom yazanların niyeti şu:

Bu ürün benim ve onunla ne yapmak istediğimi ben bilirim.
    Madem açık kaynak kodlu bir yazılımı olan telefonum var neden yerimde durayım.

Cyanogenmod hakkında kısa bir okuma yapalım.

C.1.2 Gerekli dosyalar

1) Cyanogenmod

[İNDİR]

2) Gapps.ics

[İNDİR]

C.1.3 Cyanogenmod 9 Beta 3.0 Kurulumu

D.1 ORİJİNAL ROM'A GERİ DÖNME

D.1.1 Orijinal rom açıklamaları

ÇOK ÖNEMLİ !!!!!

Arkadaşlar orijinal rom'a dönmeden önce:

1) Telefonu recovery moduna alınız. (Clockworkmod Recovery)

2) Sonra rom yükler gibi wipe, delete ve dalvik işlemlerini sırasıyla yapın telefon tertemiz olsun.

3) Bataryayı çıkarın. Sonra telefonu download moda alarak bilgisayara bağlayın.

4) Orijinal Rom'u kurun.

Yüklemede anlatılan Samsung Value Pack yüklü olan güncelleme paketidir. Güvenle yükleyebilirsiniz.
    Kurmadan önce mutlaka clockworkmod recovery ile backup almanızı öneriyorum.

D.1.2 Orijinal rom için gerekli dosyalar

1) Rom:

Turbobit: [İNDİR]

2) Odin ve Ancora.ops

Turbobit: [İNDİR]

Dosyaları indirin, indirdiğiniz rar dosyasından tüm dosyaları bir klasöre çıkarın ve kurulum için videodan yardım alın.

D.1.3 Orijinal rom yükleme video anlatımı

E.1 YAŞANAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

F.1 HAFIZA KARTININ YERİNİ DEĞİŞTİRME

Telefon hafızasının kapasitesini arttırmak için gerekli dosyaları kullanıma açıyorum.
    Videou anlatım aracılığıyla gerekli işlemleri yapınız.

F.1.2 Gerekli dosyalar

Sadece Cyanogenmod 10 Final Release -4.1.1 JELLY BEAN- için geçerlidir.

Cyanogenmod 10 Final Release ile denenmiş olup sorunsuzca çalışmaktadır.
    Sadece dosyayı indirin, root explorer ile değiştirme işlemini yapın.
    Dosyayı direkt telefonunuza indirin ya da pcden aktarım yapın.

Back up alın ve videodaki yönergeleri izleyin.

vold.fstab [İNDİR]

G.1 KURULUM SONRASI NOTLARI

G.1.1 İyileştirmeler

• Klavye titreşimini kaldırmak.

Ayarlar/Dil ve Giriş/Android Klavyesi/Tuşa Basıldığında Titret'in yanındaki tiki kaldırın tamamdır.

• Ana ekran düzeltmeleri

Ayarlar/Başlatıcı/Ana Ekran/Ana Ekranlar

• Bildirim çubuğu yapılandırması

Ayarlar/Sistem/Durum Çubuğu

•Hesaplar ve Senkronizasyon

Ayarlar/Hesaplar ve Senkronizasyon/Aç, Kapa

•Uygulamaları tümden kapatmak

Ayarlar/Geliştirici Seçenekleri/Geri tuşu ile uygulama kapat

• Arka planda çalışan uygulamaları denetleme

Ayarlar/Geliştirici Seçenekleri/Arka plan işlem sınırı

• Animasyon geçişlerini ayarlama

Ayarlar/Geliştirici Seçenekleri/Pencere animasyonu ölçeği ve Geçiş animasyonu ölçeği

• Pil kullanımı görme, denetleme

Ayarlar/Sistem/Durum Çubuğu/Pil Göstergesi

Bu iyileştirmeler sonrasında telefonunuzu internete girmeden önce recovery modunda açıp back up alın.
    Sonrasında recovery yaptığınızda hep bu ayarlarda kalmış olacaktır.

SONUÇ

KURULUM SIRASINDA VE SONRASINDA ALINAN HATALAR VE ÇÖZÜMLERİ

1) Ramdump hatası

Telefonu kapatın, recovery modunda açarken kullanılan tuş kombinasyonlarından sadece ses açma ve power tuşuna basılı tutup telefonu açın, olmazsa sadece orta tuş ve power tuşuna basarak açın. Tekrar kapatın ve recovery moduna alın telefonu yani ses açma, orta tuş ve power tuşlarına sırasıyla basma işlemi.
    Sorun ortadan kalkacaktır.

2) USB bellek kablosuna telefonu bağlama sonrası sürücü yüklenemedi hatası

Kernel kurulu olmadığından bu hatayı alırsınız.
    Samsung Kies'i kurun.
    Samsung Kies'in kurulum exesini yönetici olarak çalıştırın.

3) Download Mod'un çalışmaması

Download mod: ses kısma, orta tuş ve power tuşlarına sırasıyla basma.
    Bataryayı çıkarın 20 saniye kadar bekleyin, telefonu download modda açar gibi ayarlayın ve o esnada bataryayı takın.
    Download mod açılacaktır.

4) Ses kaydetme

Easy voice recorder free'yi google playdan indirin.

5) Hoparlör patlama sorunları

Ayarlar/ses menüsünden telefon sesinin ses düzeyini düşürün, direkt ses nasıl geliyor diye denemeyin.
    Çok fazla görülen bir sorun değil ancak yine de tedbirli olun

6) Diğer yaşanan tüm sorunların çözümü

DİKKAT!
    Telefonu sistemin görmemesi, recovery ve download modların tümünün aynı anda çalışmaması durumuna hazırlık olarak mutlaka telefonda Cyanogenmod'un kurulum dosyalarını bulundurun.
    Böylece sistemi tekrar kurabilir ve eski romunuza dönebilirsiniz.
    Atmayı unutsanız bile panik yapmayın, bluetooth bağlantısı ile kurulum dosyalarını telefonunuza gönderebilirsiniz.
    Eğer pcnizde bluetooth yoksa, bluetooth olan bir pcden faydalanın.

BUNLARIN DIŞINDA BİR SORUN OLURSA LÜTFEN YAZIN, ÇÖZÜMSÜZ DERT YOKTUR.

TELEFONU BRICK (TUĞLA) HALİNE DÖNÜŞTÜRMEK O KADAR KOLAY DEĞİL, BECEREBİLENLERE HELAL DİYORUM SADECE.
    OKUMADAN LÜTFEN BU İŞLERE KALKIŞMAYIN.
    OKURSANIZ DA O KADAR KORKUNÇ OLMADIĞINI GÖRECEKSİNİZ.

ERCAN DEMİRCİ

SIKCA SORULANLAR

quote:

Anlatım için teşekkürler merak ettiğim bir konu var.

Custom rom ile görüntülü görüsme yapabilirmiyiz acaba o çok önemli benim için

Saygılar

Cevap: Hangout ile mümkün, sadece internet tabanlı görüşmelere izin veriliyor.

quote:

Ayrıca konuda clockworkmod için nasıl backup alınır bölümü de eksik.

Cevap: Sistemi recoveryde açın, sırasıyla, clockworkmod yüklü sistemden bahsediyorum tabi. Back up and recovery menüsüne girip, sadece back up diyerek sistemi yedekleyebilirsiniz.

quote:

Ben başka bir yerden okuduğum XXLM8 rom'unu yükledim sorun olur mu acaba

Saygılar

Cevap: Sorun olmaz, yükleyebilirsiniz.

quote:

ben sadece telefonda kurulu gelen gereksiz programları kaldırmak istiyorum.
    bunun için root şart mı?
    root yapmanın zararı var mı?
    root sonucunda telefonun kullanılmaz hale gelen her hangi bir özelliği oluyor mu?
    root garanti dışı bırakırmı?

Cevap: Titanium backup kurun sistemdeki gereksiz uygulamaları kaldırın.
    Root gerekiyor titanium back up için.
    Madem root yaptınız clockworkmod ile yedek almak gerek.
    Eğer bunu istiyorsan root yapacaksın.

quote:

ben bu google play olayını bi türlü halledemedim.sorun sadece bu romla da alakalı değil.hangi romu yüklediysem aynı sorunu yaşadım ve artık yeter dedim.an itibariyle stok rom yükledim.olsaydı iyiolurdu, cm10 u baya bi sevmiştim ama olmadı.bütün ilgin ve yardımların için teşekür ederim.

Cevap: Google Play gelmiyorsa kurulumla alakalı bir sorun vardır, sizle alakası yok romun hatası, bu nedenle güncellenmiş olan Gapps dosyalarını ekledim, kullanacaklar güvenle kurabilirler.

quote:

Custom rom yüklediğimiz zaman Google Play hsabımızda sorun çıkar mı?

Cevap: Hayır çıkmaz.

quote:

Ercan bey ; S3ümü kurtardı sağolsun çok teşekkür ederiimm

Cevap: Sorun olursa konuyu takibi bırakmayın, görüldüğü gibi yardımcı olmaya her zaman çalışıyorum.

quote:

Hocam birşey sormak istiyorum ben daha önce cm 9 ics yüklemiştim şimdi telefonu formatlayıp cm 10 jelly bean a geçmem doğru olur mu ?

Cevap: Formattan kasıt sadece rom yüklerken yapılanları tekrar etmekse evet, yapmasanız sorun olmaz ancak yeni başlayanlar sorunları çözmede, mantıksal analiz yapamayacağından dolayı, siz sıfır bir rom yükler gibi telefonu hazırlayın, ana konuda anlatıldı.

quote:

Cm 9 ics den farkı var mı

Cevap: Jelly Bean, Ice Cream gibi orijin romların rehabilite edilerek ilgili telefonlara uygulanmasıdır.
    Modifiye edilmiştir, orijinal romdaki hataları barındırmaz ancak kendine has hataları olabilir.

quote:

Merhaba Ercan Hocam Gece Saat 4 ten 06:23 e kadar uğraşmış ve videolarda verdiğiniz bilgileri dikkatli dinlememin sonucu telefonum romlanmıştır. Telefonumda 10x performans mevcut bu paylaşımız için sizi kutlarım ve teşekkür ederim.Fakat yapamadığım tek sorun Sd kart ile birleşim bunu bana nasıl oldugunu açıklarsanız sevinirim.

Cevap: Video ve yazımsal anlatım eklendi, ana konudan ve Youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

quote:

Ya Off Link Kırık DropBox Olan Link Kırık MediaFire Çalışıyor da :(

Cevap: Tüm linkler Yandex formatına döndürüldü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ercandemirci -- 17 Mayıs 2015; 19:11:49 >

• bilgilendirme için teşekkürler bi cesaretle yaparım inşallah ilk adım tamam rootladık aleti 2. adım riskli gibi ama yavaş yavaş artık şimdiden emeğine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozanyagizel

bilgilendirme için teşekkürler bi cesaretle yaparım inşallah ilk adım tamam rootladık aleti 2. adım riskli gibi ama yavaş yavaş artık şimdiden emeğine sağlık

Hayirli olsun, bundan sonrasi daha zevkli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kuseyr

Güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler...

Tesekkurler.
    Bu islerden cok anlamam sadece merak. Amacim bu rom isini herkesin anlayacagi sekilde sunmakti.
    Turkce video yoktu o eksik giderilmis oldu.
    Buradan gore gore potansiyeli olanlar daha saglam islere yonelirler umarim.
    Simdiki amacim ise bu konuyu muhtemel sorunlar ve cozumleri noktasinda daha aciklayici hale getirmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ercandemirci -- 6 Kasım 2012; 9:30:37 >
  • mesajim bulunsun surada

• Beklenilen konu geldi sonunda eline saglik kardes root isi tamamda rom olayina bnde cesaret topluyorum bir nevi :-)

bir sorum olacak bnm ; simdi ben telefonu romladim kulaniyor ancak eski orjinal roma donmek istedim bunu nasil yaparim aklimi kurcaliyan tek sey bu beni aydinlatirsaniz bu konuda cok iyi olur :-)

• quote:

Orijinalden alıntı: ercandemirci

Tesekkurler.
    Bu islerden cok anlamam sadece merak. Amacim bu rom isini herkesin anlayacagi sekilde sunmakti.
    Simdiki amacim ise bu konuyu muhtemel sorunlar ve cozumleri noktasinda daha aciklayici hale getirmek.

Kardeş bir türlü CLOCKWORKMOD yüklüyemedim dedigin linkteki dosyayı indiriyorum ancak içerisinde sendeki dosyalar yok bir sürü alakasıs dosya war bir şey anlamadım odin i yükledim odin ile bakıyorum dosyaya içerisindeki dosyaların hiç birini görmüyor .s netten başka dosyalar indirdim denedim yine gözükmedi bir şey bir el atsan iyi olur aslında senin android klasörü içindeki dosyaları bulamadım bir türlü ben .s

• quote:

Orijinalden alıntı: scaner123

Beklenilen konu geldi sonunda eline saglik kardes root isi tamamda rom olayina bnde cesaret topluyorum bir nevi :-)

bir sorum olacak bnm ; simdi ben telefonu romladim kulaniyor ancak eski orjinal roma donmek istedim bunu nasil yaparim aklimi kurcaliyan tek sey bu beni aydinlatirsaniz bu konuda cok iyi olur :-)

Evet arkadaşa katılıyorum bununda anlatımını eklesen tadından yenilmez hiçbir yerde orjinal rom'a dönmekle ilgili konuya rastlamadım. Bir de bu romu yükledikten sonra eski root yetkisi devam ediyor mu?

• quote:

quote:

Beklenilen konu geldi sonunda eline saglik kardes root isi tamamda rom olayina bnde cesaret topluyorum bir nevi :-)

Evet arkadaşa katılıyorum bununda anlatımını eklesen tadından yenilmez hiçbir yerde orjinal rom'a dönmekle ilgili konuya rastlamadım. Bir de bu romu yükledikten sonra eski root yetkisi devam ediyor mu?

Bu gunde orijinal rom olayini anlatirim madem

• quote:

quote:

Tesekkurler.

Kardeş bir türlü CLOCKWORKMOD yüklüyemedim dedigin linkteki dosyayı indiriyorum ancak içerisinde sendeki dosyalar yok bir sürü alakasıs dosya war bir şey anlamadım odin i yükledim odin ile bakıyorum dosyaya içerisindeki dosyaların hiç birini görmüyor .s netten başka dosyalar indirdim denedim yine gözükmedi bir şey bir el atsan iyi olur aslında senin android klasörü içindeki dosyaları bulamadım bir türlü ben .s

Clockworkmod linki duzenlendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ercandemirci -- 6 Kasım 2012; 14:32:47 >

• quote:

quote:

quote:

Bu gunde orijinal rom olayini anlatirim madem

O zaman rom işlerine başlarım

• quote:

1. dosya tamamdır saoolasın ancak select OPS kısmındaki dosya yok bu seferde onuda rica etsem :)
  • quote:

quote:

1. dosya tamamdır saoolasın ancak select OPS kısmındaki dosya yok bu seferde onuda rica etsem :)

Ancora.ops simdilik onu indir googleden arattirip, is yerindeyim saat altidan sonra konunun tum eksikliklerini gidericem.

• tmm dostum sagolasın en iyisi akşam haletmek ..
  • video durumu nedir?
  • Anlatım için teşekkürler merak ettiğim bir konu var.

Saygılar
  • quote:

video durumu nedir?

Bugun hazirlarim videoyu. Yarin konuya eklenmis olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: burcink

Anlatım için teşekkürler merak ettiğim bir konu var.

Saygılar

Goruntulu arama mevcut degil maalesef.

• bende trident telefon var wt5 ona custom rom yüklemek istiyorum ortasında tuş yok nasıl yapıcam yardımcı olabilirmisiniz ? :)

birde ona uygun rom varmı :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.