Şimdi Ara

FM2 İşlemcili HTPC Düşüncesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
209
Cevap
5
Favori
10.893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar evde WD HDTV Live media player var, çokta memnunum ama kafamda hep bir htpc toplama fikri vardı. Şimdi bu AMD FM2 ler çıkmaya başlayınca yine kafam karıştı. Sessiz basit oyun içeriği olmayan FM2 odaklı bir sistem düşünüyorum. Optik sürücü kullanmayacağım, elimde HDD da var, aklımda AMD FM2 A6 5400 işlemcisi var ( şimdilik), buna uygun usb 3.0 destekli bir anakart almayı düşünüyorum, ayrıca bir ekran kartı almak istemiyorum. Kasa olarakta Frisby fc-s6040b modeli işimi görür gibi duruyor ( Sizler ne dersiniz). Sistemden beklentim iso bluray ve 1080p en yüksek bitrate li videoları sorunsuzca açabilmesi, 3D ile ilgilenmiyorum (tv miz 3D özellikli ama hevesimiz geçti) birde son günlerde dikkatimi çeken svplayer vs gibi programlarla 24 fps i yapay olarak 60 fps yapan programları bu işlemci destekler ve başarabilir mi bunu merak ediyorum. AV Recevier ile birlikte kullanacağım için ses kodek vs sıkıntısıda olmaz sanırım. Sizlerin de önerilerine açığım, bunun için pek bir bütçe belirlemedim ancak cpu + mb + ram + kasa için 400 - 450 tl olabilir diye düşünüyorum. İlgilerinize şimdiden çok teşekkür ederim.

• Düşüncelerinizi bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 yıl önce HTPC kurmuştum ve halen kullanıyorum. En fazla yük getiren Blu-ray filmleri dahi takılmadan gösteriyor.
    Anakart üzerinde onboard HD4200 ekran çipi var, eski bir onboard çiptir. Bununla orta seviyeli oyunlar dahi rahatça onanabilmekte.

Şu an FM2 soketli bir anakart ve işlemci ile yenilemeyi ben de düşünüyorum. Filmlerden dolayı değil, daha yüksek oyun performansı olması için.

Türkiye'de FM2 anakart ve işlemciler çok kısıtlı ve fiyatlar da şu an çok yüksek olduğundan biraz daha bekliyorum.

Sadece film seyretmek için FM2 sistemi fazlasıyla yetecektir. Televizyonda 3D seyredebilmek için anakart HDMI çıkışının 1.4 veya sonrası versiyon olması şart, yoksa sinyal bilgisayardan çıkamaz. Bu durumda HDMI kablosunun da en az 1.4 versiyonu olması gerekiyor tabii ki. Ama bunu düşünmüyorsan herhangi bir HDMI çıkışlı anakart ve HDMI kablo olur.

USB 3.0 için en az 75 veya daha iyisi 85 tipi anakart alman gerekiyor. 55 tipi anakartlarda USB 3.0 olmuyor (şimdilik). Anakart modelinde tipin numaraları yazıyor, oradan anlayabilirsin.

Film için 2 çekirdekli herhangi bir işlemci yeterlidir, fazla para vermek zorunda değilsin. Yani A4-5300 de işini görecektir.

Ancak oyunlar da iyi oynanabilsin istiyorsan en az A8-5600K olması gerek.

Film için 2x1GB DDR3 1600 Mhz hızlı Ram yeter. Ancak oyun da olsun istiyorsan en az 2x2GB DDR3 1866 Mhz Ram tavsiyemdir.

Kasa konusu bence önemli, çok dar olursa sorun olur ve kalitesiz sacda elini rahatlıkla yaralayabilirsin. Onun için görüp almak daha iyidir.
    Ben Thermaltake LANBOX Lite kullanıyorum ve tavsiye ederim.

HTPC için fanların sessiz olmasına dikkat et, yoksa keyif vermiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: KAZ

3 yıl önce HTPC kurmuştum ve halen kullanıyorum. En fazla yük getiren Blu-ray filmleri dahi takılmadan gösteriyor.
    Anakart üzerinde onboard HD4200 ekran çipi var, eski bir onboard çiptir. Bununla orta seviyeli oyunlar dahi rahatça onanabilmekte.

Şu an FM2 soketli bir anakart ve işlemci ile yenilemeyi ben de düşünüyorum. Filmlerden dolayı değil, daha yüksek oyun performansı olması için.

Türkiye'de FM2 anakart ve işlemciler çok kısıtlı ve fiyatlar da şu an çok yüksek olduğundan biraz daha bekliyorum.

Sadece film seyretmek için FM2 sistemi fazlasıyla yetecektir. Televizyonda 3D seyredebilmek için anakart HDMI çıkışının 1.4 veya sonrası versiyon olması şart, yoksa sinyal bilgisayardan çıkamaz. Bu durumda HDMI kablosunun da en az 1.4 versiyonu olması gerekiyor tabii ki. Ama bunu düşünmüyorsan herhangi bir HDMI çıkışlı anakart ve HDMI kablo olur.

USB 3.0 için en az 75 veya daha iyisi 85 tipi anakart alman gerekiyor. 55 tipi anakartlarda USB 3.0 olmuyor (şimdilik). Anakart modelinde tipin numaraları yazıyor, oradan anlayabilirsin.

Film için 2 çekirdekli herhangi bir işlemci yeterlidir, fazla para vermek zorunda değilsin. Yani A4-5300 de işini görecektir.

Ancak oyunlar da iyi oynanabilsin istiyorsan en az A8-5600K olması gerek.

Film için 2x1GB DDR3 1600 Mhz hızlı Ram yeter. Ancak oyun da olsun istiyorsan en az 2x2GB DDR3 1866 Mhz Ram tavsiyemdir.

Kasa konusu bence önemli, çok dar olursa sorun olur ve kalitesiz sacda elini rahatlıkla yaralayabilirsin. Onun için görüp almak daha iyidir.
    Ben Thermaltake LANBOX Lite kullanıyorum ve tavsiye ederim.

HTPC için fanların sessiz olmasına dikkat et, yoksa keyif vermiyor.

Sayı @KAZ ilginize çok teşekkür ederim. Önceliğim film, konser, hd videolar ama evde ps3 olduğu için oyun işini htpc de pek düşünmemiştim. Almışken her ikisinide içeren ( Oyun- Video) sizin tavsiye ettiğiniz A8-5600K modelide olabilir. Beni düşündüren anakart durumu henüz istenilen özelliklerde FM2 bir kart göremedik.

Bir diğer husus, eğer yanlış okumadıysam bir önceki modeller olan FM1 lerin A6-3500 modelinde donanımsal olarak Bluray ve 3D desteği bulunurken ( bu işlemciyide almayı düşünüyorum), FM2 cpu ların A8 serilerinden başlıyor gibi duruyor. Almayı düşündüğüm FM2 A6-5400 işlemcisinde ne yazık ki bu özellikler yok gibi duruyor.
    Sizin de bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. Tekrar teşekkür ederim

• FM1 işlemcilerin (aslında doğrusu artık CPU değil APU demek lazım) işlemci performansı FM2'lere göre birazcık daha iyi, ancak ekran kartı (GPU) performansı açık farkla daha düşük. HTPC ve oyunlarda GPU özelliğinin yüksek olması daha önemli, zira gerekli CPU performansını her iki tip APU da yerine getirebilmektedir. Ayrıca FSB hızı FM2'lerda daha yüksek olması bir başka avantajdır.

Bence aceleniz yoksa kesinlikle FM2 almak için beklemeye değer. Ayrıca FM2 soketler biraz daha geleceği olan soket tipleridir, ancak FM1 soketlerin geleceği artık sona ermiştir. Bir yıl sonra yeni FM1 tipi APU bulamazsınız, ancak FM2 tipi APU'lar 3-4 sene kadar da üretilecek gibi duruyor.

Ancak maalesef FM2 konusunda hem APU hem de anakartlar çok kısıtlı ülkemizde, tahminime göre de Ocak - Şubat 2013'den önce de çok fazla artmayacaktır. Maalesef AMD Türkiye ve de ülkemizdeki distributörler bu konuda çok ağır, Dünyayı 5 ay geriden takip ediyoruz. Bundan dolayı biraz daha beklemek gerekiyor. Avrupa ve ABD'de Ekim başından beri bütün modeller satılıyor, biz ancak seyredebiliyoruz.

Blu-ray filmler şifrelenmiş filmlerdir. Bunları şifreyi çözecek uygun yazılım olmadan seyredemezsiniz. Örneğin bu konuda vlc ücretsiz bir blu-ray oynatıcıdır. Daha iyi olan birkaç ücretli oynatıcı da var. Bu şirfe çözme özelliğinin APU'lara eklendiği konusunda bilgim yok, ancak linsans sorunları nedeniyle APU'lara bu özelliğin konulacağını da sanmıyorum.

Benim halen kullandığım 3 yıllık anakart ve 3 çekirdekli AM2+ işlemci Blu-ray filmleri göstermede hiç sorun yaratmıyor. Zira önemli olan şifreyi çözecek programın olması.

Ancak blu-ray 3D filmler için mutlaka HDMI 1.4 ve üzeri anakart çıkışı ve kablo olması şarttır. 3D istemiyorsanız herhangi bir HDMI kablosu yeterlidir. DVI üzerinden Blu-ray film seyredemiyorsunuz.

Blu-ray filmde veri miktarı yüksek olduğundan işlemcinin ve ekran kartının ve Ramlerin yeterli performansta olması gerekiyor, aksi halde takılmalar yaşarsınız. Ancak önceki mesajda belirttiğim şekildeki donanım işinizi görecektir diye düşünüyorum.

• quote:

FM1 işlemcilerin (aslında doğrusu artık CPU değil APU demek lazım) işlemci performansı FM2'lere göre birazcık daha iyi, ancak ekran kartı (GPU) performansı açık farkla daha düşük. HTPC ve oyunlarda GPU özelliğinin yüksek olması daha önemli, zira gerekli CPU performansını her iki tip APU da yerine getirebilmektedir. Ayrıca FSB hızı FM2'lerda daha yüksek olması bir başka avantajdır.

Bence aceleniz yoksa kesinlikle FM2 almak için beklemeye değer. Ayrıca FM2 soketler biraz daha geleceği olan soket tipleridir, ancak FM1 soketlerin geleceği artık sona ermiştir. Bir yıl sonra yeni FM1 tipi APU bulamazsınız, ancak FM2 tipi APU'lar 3-4 sene kadar da üretilecek gibi duruyor.

Ancak maalesef FM2 konusunda hem APU hem de anakartlar çok kısıtlı ülkemizde, tahminime göre de Ocak - Şubat 2013'den önce de çok fazla artmayacaktır. Maalesef AMD Türkiye ve de ülkemizdeki distributörler bu konuda çok ağır, Dünyayı 5 ay geriden takip ediyoruz. Bundan dolayı biraz daha beklemek gerekiyor. Avrupa ve ABD'de Ekim başından beri bütün modeller satılıyor, biz ancak seyredebiliyoruz.

Blu-ray filmler şifrelenmiş filmlerdir. Bunları şifreyi çözecek uygun yazılım olmadan seyredemezsiniz. Örneğin bu konuda vlc ücretsiz bir blu-ray oynatıcıdır. Daha iyi olan birkaç ücretli oynatıcı da var. Bu şirfe çözme özelliğinin APU'lara eklendiği konusunda bilgim yok, ancak linsans sorunları nedeniyle APU'lara bu özelliğin konulacağını da sanmıyorum.

Benim halen kullandığım 3 yıllık anakart ve 3 çekirdekli AM2+ işlemci Blu-ray filmleri göstermede hiç sorun yaratmıyor. Zira önemli olan şifreyi çözecek programın olması.

Ancak blu-ray 3D filmler için mutlaka HDMI 1.4 ve üzeri anakart çıkışı ve kablo olması şarttır. 3D istemiyorsanız herhangi bir HDMI kablosu yeterlidir. DVI üzerinden Blu-ray film seyredemiyorsunuz.

Blu-ray filmde veri miktarı yüksek olduğundan işlemcinin ve ekran kartının ve Ramlerin yeterli performansta olması gerekiyor, aksi halde takılmalar yaşarsınız. Ancak önceki mesajda belirttiğim şekildeki donanım işinizi görecektir diye düşünüyorum.

İlginize tekrar çok teşekkür ederim. Donanımsal BluRay desteği derken bu renkli kısımdakileri okumuştum o da kafamı karıştırdı. Burada bahsedilen işlemcinin bu işi çok rahatlıkla yapabileceği mi oluyor.

AMD 2.Nesil A4 Islemci Özellikleri:
    ■AMD APP Acceleration1 – Günlük uygulamalarin hizini arttirir
    ■DirectX®11 Destegi - En hizli ve güçlün oyun oynama ve bilgi isleme saglar
    ■Yeni AMD Quick Stream Teknolojisi2 - Internette hizli ve sorunsuzca video akisi saglar
    ■Yeni AMD Steady Video Teknolojisi 2.03 - Daha düzgün görüntülemek için titresimli videolari sabitler.

AMD 2.Nesil A6 islemciler yukaridaki bütün özellikleri destekler, ayrica:
    ■AMD Radeon Dual Graphics4 – Iki güçlü AMD Radeon ekran karti birleserek grafik ve oyun performansini en üst düzeye çikarir
    ■Yeni AMD HD Media Accelerator - Videolari daha zengin, net ve sabitleyen yeni mimarisi ile kesintisiz ve hizlandirilmis video aktarimi saglar
    ■AMD Performance Advantage5 - Sadece bir masaüstünün verebilecegi hiz ve güç ile dizüstünün ötesine geçin
    ■AMD Start Now Teknolojisi 6 - Kullanicilarin sistemi sadece iki saniye içerisinde uyku modundan çikarmasini ve on saniye içinde Windows masaüstüne döndürebilmesini saglayan BIOS optimizeli bir çözüm
    ■AMD Turbo Core 3.0 Teknolojisi - En çok ihtiyaç duyuldugu anda ekstra performans saglamak amaciyla talebe göre performansi otomatik olarak artirir

AMD 2.Nesil A8 islemciler yukaridaki bütün özellikleri destekler, ayrica:
    ■Blu-Ray/Blu-Ray 3D capability - En güncel Blu-Ray and Blu-Ray 3D filmleri masaüstü bilgisayarinizda izlemenizi saglar
    ■AMD Eyefinity Teknolojisi7 - Çoklu ekran teknolojisi, içerigi dört monitöre yayarak etkileyici bir oyun ve eglence deneyimi sunar
    ■AMD HD3D Teknolojisi8 - Filmler, fotograflar ve oyun içerigi için essiz bir 3D deneyimi saglar

AMD 2.Nesil A10 islemciler yukaridaki bütün özellikleri destekler, ayrica:
    ■Dört çekirdekli hizlandirilmis performans
    ■4.2 GHz Max Turbo9
    ■384 AMD Radeon Cores 2.0
    ■Hizasirtilabilir Black Edition seçerek potansiyelinizi ortaya çikarin10
    ■1.Nesil AMD A8 APU’dan %45 daha fazla grafik performansi11
    ■1.Nesil AMD A8 APU’dan %26 daha güçlü sistem performansi12

• Şeytan ayrıntıda gizli.

dipnotu okumadan geçmeyin:

AMD HD3D; oyunlarda, filmlerde ve/veya fotoğraflarda stereoskopik 3D desteği sağlamak için tasarlanmıştır. Stereoskopik 3D'nin etkinleştirilmesi için ek donanım (örn. 3D etkin paneller, 3D gözlükler/yayıcı, Blu-ray 3D sürücü) ve/veya yazılım (örn. Blu-ray 3D diskler, 3D özel yazılımı, oyunlar) gereklidir. Bütün özellikler, tüm bileşen veya sistemlerde çalışmayabilir. Belirli model kapasitesi ve desteklenen teknolojiler için sahip olduğunuz bileşen veya sistemin üreticisi iletişime geçin. Desteklenen stereoskopik 3D donanımların listesinehttp://www.amd.com/HD3D adresinden ulaşabilirsiniz.

Özetle sadece APU Blu-ray şifresini çözmüyor, ancak çözecek yazılım veya Blu-ray Sürücü için gerekli performansı veriyor. Bence AMD'nin sayfasındaki ifadeler yanıltıcı hatta aldatıcı. İşlemci tek başına blu-ray göstermeyecektir. Dipnotu okumazsanız APU bu işi yapabiliyor zannedersiniz.

3D'li blu-ray seyredebilmek için A8 grubu işlemci gerekiyor anlaşılan. Normal blu-rayler yukarıda dediğim gibi.

• quote:

Şeytan ayrıntıda gizli.

dipnotu okumadan geçmeyin:

AMD HD3D; oyunlarda, filmlerde ve/veya fotoğraflarda stereoskopik 3D desteği sağlamak için tasarlanmıştır. Stereoskopik 3D'nin etkinleştirilmesi için ek donanım (örn. 3D etkin paneller, 3D gözlükler/yayıcı, Blu-ray 3D sürücü) ve/veya yazılım (örn. Blu-ray 3D diskler, 3D özel yazılımı, oyunlar) gereklidir. Bütün özellikler, tüm bileşen veya sistemlerde çalışmayabilir. Belirli model kapasitesi ve desteklenen teknolojiler için sahip olduğunuz bileşen veya sistemin üreticisi iletişime geçin. Desteklenen stereoskopik 3D donanımların listesinehttp://www.amd.com/HD3D adresinden ulaşabilirsiniz.

Özetle sadece APU Blu-ray şifresini çözmüyor, ancak çözecek yazılım veya Blu-ray Sürücü için gerekli performansı veriyor. Bence AMD'nin sayfasındaki ifadeler yanıltıcı hatta aldatıcı. İşlemci tek başına blu-ray göstermeyecektir. Dipnotu okumazsanız APU bu işi yapabiliyor zannedersiniz.

3D'li blu-ray seyredebilmek için A8 grubu işlemci gerekiyor anlaşılan. Normal blu-rayler yukarıda dediğim gibi.

Tekrardan çok teşekkürler. Bakalım zaten A6-5400K işlemcisinin satışa çıkmasını bekliyorum.

• Evet, gelişmiş ülkeleri seyrediyoruz ve ürünleri bekliyoruz.

Dünya çapında yüksek tablet ve smartphone satışları nedeniyle ve kriz nedeniyle masaüstü bilgisayar donanım satışları çok azalmış durumda. Yani talep çok az, fakat Türkiye'de talep hazır bekliyor, ancak hala ürünler yok ortalıkta.

Fakat şuna da dikkat: AMD önümüzdeki aylarda dünya çapında % 15 -20 arası eleman çıkaracağından şu an satışla pek ilgilenemiyordur. Personel şu an can derdinde, satışlar ve üretim arka planda kalmıştır. Bundan dolayı anakartlar piyasada çoğalsa bile APU'ların Türkiye'ye gelmesi gecikecek gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KAZ -- 20 Kasım 2012; 3:33:45 >
  • quote:

Evet, gelişmiş ülkeleri seyrediyoruz ve ürünleri bekliyoruz.

Dünya çapında yüksek tablet ve smartphone satışları nedeniyle ve kriz nedeniyle masaüstü bilgisayar donanım satışları çok azalmış durumda. Yani talep çok az, fakat Türkiye'de talep hazır bekliyor, ancak hala ürünler yok ortalıkta.

Fakat şuna da dikkat: AMD önümüzdeki aylarda dünya çapında % 15 -20 arası eleman çıkaracağından şu an satışla pek ilgilenemiyordur. Personel şu an can derdinde, satışlar ve üretim arka planda kalmıştır. Bundan dolayı anakartlar piyasada çoğalsa bile APU'ların Türkiye'ye gelmesi gecikecek gibi.

Üstad durum aynen dedğin gibi; dün AMD ye telefonla A6-5400K nın ne zaman geleceğini sordum, kasımın son haftası gelme ihtimali var dediler. Bakalım ve umalım dedikleri gibi olur. Ayrıca telefonda neden ürünlerin ülkemize hep geç geldiğini ve böyle olmasının hiç de güzel olmadığını da belirttim. Saygılar.

• Evet arkadaslar sonunda sistemi su sekilde olusturdum. Eksenden asrock Pro 4 , Gold Pc den A8-5600K, Vatandan Thermatek V2 kasa ve Corsair 4 gb 1600 mhz ram aldım. Gold pc de çalışan arkadasım ben evde uğraşmayayım diye kasayı hemen kurdurdu. Hafta sonu evdeki 1 tb hdd yi baglayarak sistemi calistiracagim. Umarım beklentilerimi karşılar.

• Hayırlı olsun.

Üstten PSU'lu kasa almanız güzel.

APU ile beraber gelen fanın çok sesli olduğu konusunda yorumlar var internette. Bundan dolayı 92mm fanlı sessiz bir APU soğutucu takmanızı tavsiye ederim.

8cm APU fan gürültülü ve 12cm APU fan çok büyük olacaktır. 92mm iyi bir boyut olur kasanız için.

Kasa arkasına çok sessiz 2 adet 8cm fan takarsanız öndeki 12cm fanı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bu sayede sessiz bir HTPC olmuş olur.

Çalıştırdıktan sonra performansınızı ben de merak ediyorum.

Güle güle kullanın.

• quote:

Hayırlı olsun.

Üstten PSU'lu kasa almanız güzel.

APU ile beraber gelen fanın çok sesli olduğu konusunda yorumlar var internette. Bundan dolayı 92mm fanlı sessiz bir APU soğutucu takmanızı tavsiye ederim.

8cm APU fan gürültülü ve 12cm APU fan çok büyük olacaktır. 92mm iyi bir boyut olur kasanız için.

Kasa arkasına çok sessiz 2 adet 8cm fan takarsanız öndeki 12cm fanı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bu sayede sessiz bir HTPC olmuş olur.

Çalıştırdıktan sonra performansınızı ben de merak ediyorum.

Güle güle kullanın.

Çok teşekkür ederim arkadaşım. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Elimde hiç kullanmadığım Silent Blade marka sessiz olduğu söylenen bir fan var. Hali hazırda kullandığım pc yi topladığım yer olan inventus hediye etmişti, ya da ben öyle hatırlıyorum epey zaman geçmiş üzerinden. Bir tane daha alırsam sizin söyledeğinizi uygulayabilirim.
    İşlemci fanı için tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim. Core 2 Duo için scythe mine soğutucu almıştım, Core 2 nin stok fanı duruyor, sizce stok fanı yerine takıp scythe mine'ı A8 e taksam olur mu? Bu arada scythe oldukça büyük bir soğutucu.
    Hafta sonuna kadar elimdeki 1 tb dahili hdd yi hariciye aktarmaya çalışıyorum, yetiştirebilirsem pazar günü işletim sistemini yüklemeyi düşünüyorum. Teşekkürler.

• Fanlarda PWM (hız kontrol özelliği) olmasına dikkat ederseniz iyi olur.

Intel CPU fanlar AMD yuvalara yapı olarak uymaz. Ancak bazı CPU fanlarda hem AMD'ye hem de Intele uyacak bağlantı aparatı veriyorlar. Yani birçok sokete uyumlu CPU fan alırsanız da olur ya da sadece AM2, AM3' uyumlu fan alsanız da olur.

Ben henüz FM2 soketli APU almadığımdan emin değilim fakat, fan bağlantı yerleri aynı olduğundan AM2 veya AM3 fanlar FM2 ile uyumlu olması gerekiyor.

Belli bir marka veya model öneremeyeceğim fakat 92mm fanlı olanlarda dönüş hızının 500 - 2000 rpm arası olması yeterli olacaktır. En düşük hızın 1000 rpm'den fazla olmamasına dikkat edin, bunlar düşük performansta bile çok görültülü dönerler.

• quote:

Fanlarda PWM (hız kontrol özelliği) olmasına dikkat ederseniz iyi olur.

Intel CPU fanlar AMD yuvalara yapı olarak uymaz. Ancak bazı CPU fanlarda hem AMD'ye hem de Intele uyacak bağlantı aparatı veriyorlar. Yani birçok sokete uyumlu CPU fan alırsanız da olur ya da sadece AM2, AM3' uyumlu fan alsanız da olur.

Ben henüz FM2 soketli APU almadığımdan emin değilim fakat, fan bağlantı yerleri aynı olduğundan AM2 veya AM3 fanlar FM2 ile uyumlu olması gerekiyor.

Belli bir marka veya model öneremeyeceğim fakat 92mm fanlı olanlarda dönüş hızının 500 - 2000 rpm arası olması yeterli olacaktır. En düşük hızın 1000 rpm'den fazla olmamasına dikkat edin, bunlar düşük performansta bile çok görültülü dönerler.

Teşekkürler üstad, sabah zaten kablosuz klavye mouse set almaya çıkacağım, tavsiyeleriniz doğrultusundaki fanlara da bakarım.

• Arkadaşlar sistemi tv ye az önce hdmi dan bağladım. XBMC ve MPC kurdum video kalitesi hiçbir ayar yapmadanda gayet güzel geldi bana, ama sesi optikten bağlamama rağmen dts de olsa, streo yani iki kanal
    geliyor. Sesi direk amfiye aktarmak istiyorum, sanırım anakart kendi çözüp iki kanal olarak aktarıyor. Yardım ederseniz bu ses ayarları için çok sevinirim.
  • HDMI kablo üzerinden hem görüntü hem de ses verileri dijital olarak aktarılmaktadır.

Anakart HDMI çıkışından kabloyu doğrudan TV'ye bağladıysanız işletim sisteminde sesin HDMI üzerinden gitmemesini ayarlamanız gerekiyor. Yani sadece görüntü HDMI kablosu üzerinden gitsin şeklinde ayarlamanız gerek. Böyle yaptığınızı düşünüyorum.

Sesin de anakart üzerindeki optic çıkıştan Amfiye bağlamanız gerekiyor.

Sonunda da ses sürücüsünü yükleyip buradan ayar yapmanız gerekiyor. Yani 5+1 ses için ses sürücüsü ayarlarına girmeniz gerekiyor.

Aklıma ilk aşamada bunlar geliyor.
  • quote:

HDMI kablo üzerinden hem görüntü hem de ses verileri dijital olarak aktarılmaktadır.

Anakart HDMI çıkışından kabloyu doğrudan TV'ye bağladıysanız işletim sisteminde sesin HDMI üzerinden gitmemesini ayarlamanız gerekiyor. Yani sadece görüntü HDMI kablosu üzerinden gitsin şeklinde ayarlamanız gerek. Böyle yaptığınızı düşünüyorum.

Sesin de anakart üzerindeki optic çıkıştan Amfiye bağlamanız gerekiyor.

Sonunda da ses sürücüsünü yükleyip buradan ayar yapmanız gerekiyor. Yani 5+1 ses için ses sürücüsü ayarlarına girmeniz gerekiyor.

Aklıma ilk aşamada bunlar geliyor.

Üstad ilginize çok teşekkür ederim . Bağlantıları aynı sizin dediğiniz gibi yaptmıştım zaten. XBMC programını biraz inceleyince ses çıkış opsiyonlarını farkettim. Oradan optik seçeneğini işaretleyince bu program için iş halloldu, amfide dijital bağlantı göründü, fakat media player clasic te halledemedim. Bazı filmlerin türkçe dublaj ses dosyası ayrı olarak aynı klasör içinde olunca mpc te extradan seçip film türkçe olarak izlenebiliyor, belki xbmc de de bu özellik vardır ama ben bilmiyorum, bu yüzden gerekliydi. MPC de stereo ses alıyorum. Mpc seçeneklerini karıştırsak işi halledebilir miyim?

Sistemi kurarken ( ses sürücüsünü) hoparlör seçimini sormuştu bende nasıl olsa sonra değiştiririm hızlı olsun diye 2.0 olarak kurmuştum. Şimdi o kadar arıyorum bu hoparlör ayarlarını bir türlü bulamadım. Win 7 kurmuştum, şimdiye kadar hep xp kullanıyordum acaba bundan mı? Tekrar teşekkürler.

• Evet bence de ses ayarlaması Win7'de Win XP'ye göre daha karşışık.

Belki ses sürücüsünü kaldırıp tekrar yüklerseniz istediğiniz ayarları daha kolay yapabilirsiniz.

Program olarak MPC yerine bir de VLC'yi bir deneyin derim. Ben yıllardır MPC kullanmıyorum artık. Win7 ve vlc benim işimi görüyor. Bir de Blu-ray için TotalMedia kullanıyorum.
  • quote:

Evet bence de ses ayarlaması Win7'de Win XP'ye göre daha karşışık.

Belki ses sürücüsünü kaldırıp tekrar yüklerseniz istediğiniz ayarları daha kolay yapabilirsiniz.

Program olarak MPC yerine bir de VLC'yi bir deneyin derim. Ben yıllardır MPC kullanmıyorum artık. Win7 ve vlc benim işimi görüyor. Bir de Blu-ray için TotalMedia kullanıyorum.

Sayın KAZ tekrar teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi en kısa sürede deneyeceğim. Elimde denemek icin indirdiğim bluray iso dosyası var. Daha izlemek nasip olmadi. Acmak icin cok uğraşmamıştım ama şimdi hangi program yardımıyla açabilirim, bir öneriniz olursa sevinirim.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.