Şimdi Ara

Samsung, yeni amiral gemisinde Super AMOLED yerine Full HD çözünürlüklü LCD ekran kullanabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
1
Favori
1.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Samsung, yeni amiral gemisinde Super AMOLED yerine Full HD çözünürlüklü LCD ekran kullanabilir

Full HD standardı şimdiden akıllı telefon endüstrisini etkisi altına almayı başardı. İlk olarak HTC'nin J Butterfly modelinde gördüğümüz yüksek piksel yoğunluğuna sahip Super LCD 3 panel, 2013'te bu çözünürlüğün yaygın bir şekilde kullanılacağının sinyallerini veriyordu. LG Display'in ürettiği ilk Full HD akıllı telefon paneli olan 5 inçlik AH-IPS ve sonrasında Sharp, Japan Display gibi firmaların seri üretim duyuruları HD standardından sonra küçük ekranlara uygulanması kaçınılmaz olan Full HD'ye geçişin çok daha hızlı olacağını gösterdi.

Birkaç hafta önce Kore merkezli kaynaklardan gelen Samsung'un 1080p AMOLED ve LG'nin AH-IPS çözümünü taşıyan ilk cihazların 2013 ilk yarısında çıkış yapacağı iddiası teknoloji dünyasını oldukça heyecanlandırmıştı. Şimdiye kadar standart RGB dizilimiyle 300ppi değerinin üstüne çıkamayan Samsung, yerel haber ajanslarının edindikleri verilere göre mevcut üretim yöntemleriyle 350ppi'ı aşmayı başarmış ve Full HD çözünürlüklü OLED'ler geliştirebilmiş. 1920 x 1080 piksel ile 5 inç büyüklüğünde 440ppi'a ulaşan görüntü birimi yoğunluğu, tüketicilere çok daha keskin bir görüntü sunacak. Sektörün ileri gelen firmalarının yaptığı açıklamalar, LCD panellerin bu yoğunlukta rahatlıkla yüksek hacimli üretilebileceğine işaret ederken AMOLED hususunda resmi kanallardan henüz bir bilgilendirme gelmedi. 

ZDNet Kore'nin endüstri kaynaklarına göre; Samsung'un yüksek çözünürlüklü AMOLED üretimiyle ilgili problemleri halen devam ediyor. Belirli bir ilerleme kaydedilse de LCD'lerle karşılaştırıldığında OLED panellerin istenilen piksel yoğunluğunda verimli üretimi gerçekleştirilemiyor. Bu sebeple önümüzdeki yıl piyasaya süreceği amiral gemi akıllı telefonu için Japan Display ile görüşmelere başlayan Güney Koreli teknoloji devi, Full HD LCD panel tedariği için Sony, Toshiba ve Hitachi'nin Japon hükümetinin yardımıyla oluşturduğu küçük ve orta büyüklükte LCD üretim ortaklığıyla anlaşmaya varabilir. 

Yaklaşık bir ay önce 5 inçlik Full HD IPS panel üretimine başlayan Japan Display, 443ppi piksel yoğunluğu, 500cd/m2 ve NTSC standardında %71'lik bir renk yelpazesi sunan çözümünü 1.4mm kalınlığında geliştirmiş. Samsung'un kullandığı Super AMOLED'lerden çok daha kalın olsa da Full HD çözünürlüğüyle firmanın üst düzey akıllı telefonunu çözünürlük anlamında sektörün yeni standardına ulaştırmış olacak.

Dört çekirdekli ARM Cortex-A15 işlemci ve ARM Mali-T658 GPU'nun yer aldığı Exynos 5450 çipsetin güç vereceği tahmin edilen dördüncü nesil Galaxy S'in Super AMOLED mi yoksa IPS LCD ekranla mı çıkış yapacağını en geç bahar aylarında resmen öğrenmiş olacağız. Cihazın Şubat ayı sonundaki MWC 2013'te tanıtılacağı ve Mart-Nisan gibi satışa sunulacağı iddia ediliyor.  

• Burası S4 kokuyor... ;)

• 1080p'yi televizyonlarda anca kullanıyoruz, telefonlarda son derece gereksiz, işlemci ve bataryayı sömürmekten başka hiç bir işe yaramıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nemésis -- 3 Kasım 2012; 15:07:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kim ne derse desin Sony.

• one x emi özenmişler

• Daha keskin yazı imkanı sunuyormuş sözde daha geçen gün yaptığınız haberde hd ekranlı bi telefonlar full hd ekranı bi telefonda insan gözünün keskinlik farkını ayırt edemeyeceğini 220 ppi dan sonra insan gözünün pixelleri algılamadığından bahsetmiştiniz? Şimdi noldu

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: abdullahkhan

Kim ne derse desin Sony.

ya bu kim ne derse desincileri ben anlamıyorum sizin amacınız nedir.
    bunu yazınca kendinizi kişisel tatmim mi ediyorsunuz.size bir kazanç mı sağlıyor bugün o iyi olur yarın başkası zamanında nokia iyiydi şimdi başkası yarında başkası olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: regaibyigit.

Daha keskin yazı imkanı sunuyormuş sözde daha geçen gün yaptığınız haberde hd ekranlı bi telefonlar full hd ekranı bi telefonda insan gözünün keskinlik farkını ayırt edemeyeceğini 220 ppi dan sonra insan gözünün pixelleri algılamadığından bahsetmiştiniz? Şimdi noldu

insan gözü 590megapixel algılama kapasitesine sahiptir.
    Bende size hak veriyorum hocam ayın şeyi bende söylemiştim
    insan gözü ayırt eder herşeyi
    mikronluk şeylerden bahsetmediğimiz sürece tabiki...

• quote:

Orijinalden alıntı: _Athelas_

Burası S4 kokuyor... ;)

ii tespit ..

• Amoled amoled dedik fakat dokunmatik kısım ile ön cam ve amoled birbirine entegre olduğu için komple değişiliyor.

LCD daha iyi.

• Ben gecen gunku japan displayin tanitimini yaptigi oled ekranlari beklemeyi tercih ederim rgbw dizilimi cok mukemmeldi. Full hd benim bir telefondan istedigim birsey degil hd olsada olur hatta daha iyi olur islemciyi yormaz.

• 720p gayet yeterliydi bence, pil teknolojisini geliştirmeden çözünürlüğün arttırılmasına gerek yoktu, bunun yerine pil teknolojisini geliştirsinler ekranlar 720p kalsa da olur zaten 5 inç ekranda 720p ile 1080p çözünürlük farkını ayırt etmek çok zor, 720p olduğunda da pikseller çok dikkatli bakmadıkça gözükmüyor. Sadece alt piksel dizilimi pentile olmasın rgb olsun yeter.
  • Samsungun'un süper amoledi dostu zaten, gerçekte Nokia Clear Black daha iyi olduğuna göre, samsung Appleyi küçümserdi ve dandik süper amoledleri ile hava atardı hani ne oldu şimdi, IPS yenik mı düştü yani, Japon dışlayın a gitsin, Japonlar iyidir, :)

• quote:

Orijinalden alıntı: senatorlines

Samsungun'un süper amoledi dostu zaten, gerçekte Nokia Clear Black daha iyi olduğuna göre, samsung Appleyi küçümserdi ve dandik süper amoledleri ile hava atardı hani ne oldu şimdi, IPS yenik mı düştü yani, Japon dışlayın a gitsin, Japonlar iyidir, :)

Defalarca okudum yinede hicbirsey anlamadim

• quote:

Daha keskin yazı imkanı sunuyormuş sözde daha geçen gün yaptığınız haberde hd ekranlı bi telefonlar full hd ekranı bi telefonda insan gözünün keskinlik farkını ayırt edemeyeceğini 220 ppi dan sonra insan gözünün pixelleri algılamadığından bahsetmiştiniz? Şimdi noldu

Ben öyle bir haber yazmadım, yazıldıysa bile bunu Donanımhaber değil analiz yapan birileri ortaya atmıştır. Bana göre şuan piyasada herkesin ulaşabileceği Full HD çözünürlüklü cihazlar yokken yapılan bu analiz birilerini desteklemek, birilerine de köstek olmak içindir. Full HD çözünürlük zaten 8-10 inçlik ekranlarda mevcuttu ve mevcut işlemcilerle gayet düzgün bir şekidle çalışıyordu. Ne olduysa 5 inçlik ekrana koyulunca donanımı yoracak, hiçbir işe yaramayacak diye algılandı. Ben yapılan o analize katılmıyor, Full HD'yi destekliyorum. Hiçbir yazımda da Full HD standardından akıllı telefonlar için yararsız olarak bahsettiğimi hatırlamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nemésis

1080pyi televizyonlarda anca kullanıyoruz, telefonlarda son derece gereksiz, işlemci ve bataryayı sömürmekten başka hiç bir işe yaramıyor.

yakında televizyonlarda da kullanmıcaksın
    türkiyeye panel yönünden en dandik mallar geldiği için 1080p kısıldık kaldık. 1440p 27" monitörlerin çoktan yaygınlaşması lazımdı

her full hd tel paneli konusunda ne gerek var yææa diyenleri ayfon kullanmaya alalım bi 5 sene daha 4" ekran kullanırsınız siz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rajeesh -- 3 Kasım 2012; 16:03:57 >
  • 1080p çözünürlük çok çok fazla, performansı aşağı çekip pil sarfiyatını arttırmaktan başka özelliği yok.

LCD olayına gelirsek zaten Samsung üretimi olan Super Clear LCD paneller bile gayet iyi görüntü veriyorlar, yeni ürünlerde de çok başarılı olacaklarına eminim. Üst segment ürünlerde çok iyi paneller kullanıldığı aşikar ama orta/alt segment ürünler içinde en azından Super Clear LCD kullanılsa firma olarak Samsung çıtayı biraz daha yükseltmiş olurdu.
  • Senede 1 telefon çıkartmak da moda oldu telefonu yeni alıyosun 2 ay sonra yenisinin haberi görünüyor 5 ay sonrada çıkıyor insanın morali bozuluyor haliyle.Ne saçma bir iş anlamadım sanki bu cihazlar her sene 10 yıl öncesinin teknolojisi mi oluyorda böyle yapılıyor! ve bu telefon piyasasının da dışına çıktı artık, mesela 3.nesil ıpad daha 2012 Mart ta çıkmışken 4.nesil ipad 7 ay sonra satışa sunuluyor ve 3.nesil ipad piyasanın en güçlü tabletlerinden biri olduğu halde!!! şimdi bazılar - oy verebilirler ama şu bir gerçek ki bu her sene yeni cihaz olayını apple başlattı ve ne yazık ki diğer firmalar da bunu yapmaya başladılar

• quote:

Orijinalden alıntı: IceRulez

quote:

insan gözü 590megapixel algılama kapasitesine sahiptir.
    Bende size hak veriyorum hocam ayın şeyi bende söylemiştim
    insan gözü ayırt eder herşeyi
    mikronluk şeylerden bahsetmediğimiz sürece tabiki...

İnsan gözü nasıl dijital bir terim olan piksel üzerinden değerlendirilebiliyor ?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.