Şimdi Ara

Win7 SSD'ye Sıfırdan Kurulum - INVALID KEY Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vista ile gelen, 2008 model HP laptopuma, daha sonra ABD'de okuyan öğrenciler için olan kampanya sayesinde uygun fiyata Windows 7 Professional 64Bit Key satın aldım.

Win7 Proyu (laptoptaki D sürücüsünü, HP programlarını, recovery bölümünü falan herşeyi silip) sıfırdan kurdum.
    İki senedir falan da kullanıyordum yaklaşık.

Geçenlerde SSD satın aldım ve yine aynı ISO DVD ile Win7'yi sıfırdan kurdum.

Ürün kodunu (windows activation key) girdim ve İnvalid Key dedi. Yani kodu kabul etmiyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Bunun nedeni olarak size iki şeyi gösterebilirim:

1) Win7 keyi, Vista'dan upgrade keyi olabilir, ben sıfırdan yeni alınan bir SSD'ye kurulum yaptığım için, daha öncesinde Vista yüklü olduğunu görememiş olabilir.
    (ancak burada da şöyle bir durum var, ben HDD zamanı ilk Vista'dan Win7'ye geçerken de sıfırdan kurulum yapmıştım, fakat belki de HDD'nin bir yerlerinde eski Vista kodunu vs. hatırlıyor olabilir mi bilemiyorum)

2) Okuduğum bir başka yazıyı, ve ardından benim olayıma uyarlamasını yazayım;
    "A bug with an Lenovo Thinkpad T510 BIOS update deleted the SLIC table from the BIOS therefore Lenovo OEM product keys will no longer work on this computer. The solution is to call Microsoft and explain them your situation and get a new activation id."

Laptopun BIOS versiyonunu güncellediklerinde BIOS'ta bulunan SLIC tablosunun silindiği, dolayısıyla ürün kodunu kabul etmediğini yazmış burada arkadaş.

Ben de SSD kurmadan önce BIOS'umda AHCI modu olmadığı için ve AHCI moduna erişebilmek için "modlu BIOS" yüklemiştim.
    Modlu BIOS sanırım SLIC tablosunu silmiş olabilir bende de. Çünkü açıklamalarında SLIC ile ilgili mod yapıldığı yazıyor.

Dv5 için modlu BIOS açıklamaları:
    Mods:
    -SLIC2.1
    -WLAN whitelist check "removed" (Use any Wifi card you want.)
    -IDE Controller option (important to some SSD firmware updating.)
    -SATA NatiVe Support
    -AHCI Option ROM Support
    -EIST unlocked (to use Throttlestop)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Elimdekiler:
    Win7 Pro 64Bit yüklü, aktivasyonu yapılmamış SSD
    Win7 Pro 64Bit yüklü, aktivasyonu yapılmış, önceden kullandığım, SSD alınca hiç bir şey yapmadan çıkarıp kenara koyduğum HDD

Laptopun orjinal geldiği şekliyle oluşturulan Recovery DVD'leri (Vista Home Premium 64Bit)
    Win7 Pro 64Bit KEY

SSD'ye eski işletim sisteminden kopyalama yapmak istemedim performans ve stabilite açısından.
    SSD'de şuanda kullandığım Win7 Pro x64 işletim sistemini kaldırmak veya SSD'ye başka bir işletim sistemi kurmak istemiyorum.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onur__ -- 30 Ekim 2012; 15:23:30 >

• Yok mu yardim edebilecek kimse arkadaslar?
  • Bios modu canini yakmis gorunuyor. SLIC tablasu silinmekten cok update olmus gibi. Yeni SLIC ile Windows 7 serial keyin uyumsuz gorunuyor.

http://www.mydigitallife.info/how-to-check-or-verify-pc-motherboard-bios-slic-version-is-slp-oa-2-0-or-2-1-for-oem-activation/

Buraya bi bakabilirsin, Yeni bir BIOS modu bulman gerekebilir.
  • Hocam orjinal biosun son surumu de slic 2.1 iceriyordu sanirim, modlu bios da slic 2.1 iceriyor.

Yani o konularla daha fazla ugrasmak istemiyorum ama benim amacim su:
    Ssd de yuklu win7yi silmeden aktive edebilmek

Yani elimde vista'dan problemsiz win7ye gecip kullandigim, icinde hala isletim sistemi yuklu olan hdd kenarda duruyor.
    O hdd'yi usb den baglayip ya da ssd yi cikarip onun yerine yine hdd'yi takip icindeki bazi bilgileri bir sekilde bios a isleyemez miyim, ya da otomatik olarak kendisi islemez mi? Ya da o hdd den bazi dosyalari kopyalayip ssd'de yuklu win7ye atsam, aktive edebilecek pozisyona gelmez miyim?

Ssd'yi silmeyle ugrasmak, tekrar win yukleyip bir dunya optimizasyon ayarini yapmak, bu sirada ssd'ye zarar vermek istemiyorum.

Yoksa hdd'de calisan win7 yi programlar vasitasiyla tam imajini alip, ssd'ye de atabilirdim, ama sifirdan kurulum istedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sifirdan kurulum yapman cok daha iyi zaten. Ayrica AHCI aktif ettigin icin eski Windows pek iyi olmayacaktir. Windows kurduktan sonra da bu AHCI ayari acilabiliyor. Daha once google da arnirken bir sitede anlatimini gormustum (AHCI kapa register guncelle, AHCI ac gibi birseyleri vardi). Bence sifirdan kurulum daha iyi.

Simdi SLIC tablosuna gelirsek, Windows Vista SLIC 2.0, Windows 7 SLIC 2.1 ama geriye uyumluluk mevcuttu. SLIC tablolarida urunden urune degisiyor. Yani HP SLIC ile ASUS SLIC uyumsuz olmasi gerek. Daha onceden sifirdan Windows 7 kurulum yapabildigine gore keyin upgrade key degil. Bu durumda gorunen tek sey SLIC tablosuna benziyor. Eski harddiski takarsan da aktivasyon koybalabilir gibi bir his icindeyim. Cunku aktivasyon islemi SLIC tablosu veya SLP ile gerceklesiyor.

Microsoft ile konusup lisans tipinin SLIC ile mi yoksa COA mi oldugu konusunda irtibata gecebilirsin. AMA COA olsaydi sorun yasamadan aktive edbilmen gerekiyordu sanirim. Sana lisans tipine gore bir cozum onerebilirler bence.

Bu legal mi bilemiyorum bu arada ama boyle birsey de var.

slmgr.vbs -ilc [OEM.xrm-ms ] <- lisans dosyasi (Bu islemin legal olup olmadigini bilemiyorum. Dosyayida bir sekilde temin etmen gerekiyor bu arada.)
    slmgr.vbs -ipk [XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX] <- urun anahtarin
    belki
    slmgr.vbs -ato

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi garui -- 31 Ekim 2012; 15:48:35 >

• Yani evet, ben 2008 de vista ile aldigim laptopuma daha sonra online win7 kod almistim abd den.

Sonra win7 pro iso dvd si olusturdum.
    Butun partitionlari vs silerek yukledim
    Keyi yazdim girdim
    Hic bios falan guncellememistim

O yuzden simdiki olay sanki bios guncellememden kaynaklanmis gibi hissediyorum.

Eski hdd yi takip, win7 yi sifirdan kurup bir baksam mi diyorum ne olacak durum.

O da olmazsa yine hdd takiliyken orjinal hp recovery diskler ile once vista yukleyip ardindan win7 yukleyip keyi deneyebilirim

İste bu yontemler biraz dolayli gibi gozukuyor. Daha basiti var midir, acaba bir seyler atliyormuyuz diye arastirmaya calisiyorum

• Telefonla aktivasyonu deneyin.
  • Telefonla aktivasyon da olmadi.

Online yardim da olmadi.

HP'yi aradim, inanilmaz bilgili bir arkadas yardimci oldu saolsun, aklimdakileri ona sordum, ancak o da tabiki islem windows ile ilgili oldugu icin yardimci olamadi.

Elimde Vista ile gelen laptop var, altinda product key yazan, sonradan satin aldigim Win7 var ve product key mevcut.

HDD degistirince hic birini kullanamiyorum.

Olacak is mi?
  • Microsoft İletişim hattı ile görüştünüz mü konuyu ? Eğer görüşmediyseniz 0212 33 66 999'dan teknik destek kısmı ile görüşmenizi öneririm.

Onun dışında, sizin de yazdığınız bir nokta var aslında, elinizdeki Vin7 sürümü Vista'dan upgrade olabilir, bu sebeple SSD diskinize önce elinizdeki Vista'yı yüklemenizi ardından win7'ye upgrade yapmayı denemenizi öneririm. Bu işlem sorununuzu çözmezse mutlaka HP ya da MS iletişim hatları sorununuzu çözmek zorundalar.
  • Cevabınız için teşekkür ederim.

Dediğiniz şekilde sorunum çözülebilir ancak

1) hali hazırda win7 yüklenmiş laptopta önceden vista yüklü olduğunu göstermenin bir yolu yok mudur?
    Laptop ile birlikte orjinalden gelen Vista, laptoptan çıkardığım HDD'nin içerisinde yüklü vaziyette duruyor. Oradan bir dosyanın kopyalanıp SSD'deki win7'ye atılması veya vistadaki bir kayıt dosyasından bazı bilgilerin kopyalanıp win7'ye atılması gibi?
    (yükleme ve silmelerin SSD'lerin hızını düşürdüğü biliniyor, bunun haricinde benim de hoşuma gitmiyor bu yükleme silme işleri)

2) Orjinal Vista recovery dvd'lerini oluşturmuştum. Şimdi ssd takılı olduğu için, farklı bir donanım algılayıp Vista recovery dvdsinden Vista'yı yüklememe gibi bir ihtimal var mıdır?

3) Birinci şıktan bir şey elde edemeyip Vista'yı yüklemem gerekecekse, laptopumdaki Vista versiyonuna uygun Vista'yı indirip, iso dvd'ye yazıp, laptopa kurup, laptopun altındaki ürün anahtarını girme suretiyle mi yüklesem?

4) ya da Vista yüklü hdd'ye win7 yükleyip, onun imajını alıp ssd'ye atsam nasıl olur?
    Windows back up hizmeti ile Vista üzerine yüklenen Win7 back up'ını external hdd ile alıp SSD'ye atsam?

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

Win7 Proyu (laptoptaki D sürücüsünü, HP programlarını, recovery bölümünü falan herşeyi silip) sıfırdan kurdum.

Benim burdan anladigim, Windows7 keyin upgrade key olmadigi. Yanlis anladim galiba ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: garui

quote:

Benim burdan anladigim, Windows7 keyin upgrade key olmadigi. Yanlis anladim galiba ...

İşte onu da tam idrak edemedim.

Yani normalde ABD'de öğrenciler için satışa sunulan bir hizmet ile 29 dolara almışım (2 sene önce falan heralde), abim print screen alıp bana yollamış KEY in olduğu fotoyu.

Bu key upgrade key'i olabilir, o konuda bir itirazım yok ancak sizin de bahsettiğiniz gibi, orjinalden gelen Vista içerisindeki her şeyi silince nasıl kabul ediyor onu ben de anlamadım, silinemez bir yerlerde tutuyor mu acaba kayıt falan?

Key'in olduğu print screeni aldıktan sonra ben de Win7 Pro x64 İSO DVD oluşturup kurup keyi girmiştim, 2 senedir de kullanıyordum.

Şuanda deneme amaçlı hdd'de sorunsuz kullandığım win7'yi silip yine laptopun kendi recovery DVD'si ile Vista'yı yükledim.

Akşam bu Vista'nın üzerine Win7'yi deneme amaçlı yükleyeyim, yüklerken de tam olarak silip silmediğimi resimler ile size göstereyim.

DVD'yi takıp Win7 yüklerken üstte upgrade, altta custom çıkıyor, custom'a giriyorum, iki tane sürücü var sanırım biri 100 mb, diğeri de hdd kadar. İkisine de Format diyorum, Delete edilebilecek olanı Delete edip, diğerine işletim sistemini yüklüyorum. Bu sıfırdan yükleme değildir de nedir.
    Açtığımda sadece C sürücüsü oluyor, HP ile ilgili veya Windows ile birlikte gelmeyen herhangi bir program mevcut olmuyor, hatta bazı sürücüler bulunamıyor bile. Vista'dan kopyaladığım SVSETUP klasörü ile gösterip de yüklüyorum bazı driverları..

• Onur selam ,

Upgrade Şeklinde gelen ürünler, kurulum esnasında bilgisayarınızın içindeki bütün bilgiyi formatlar gibi görünse bile, alt sürüm işletim sistemina ait olan belli dosyaları silmemekte ve bu dosyalar doğrultusunda gerekli upgrade işlemini yapmaktadır.
    Elinizdeki KEY'in detaylarını, MS iletişim hattından öğrenebilirsiniz, Product Keyi söylemeniz yeterli olacaktır, elinizdeki ürünün, Open mı, Oem mi , Fpp mi ; VUP mu , WAU mu olduğu bilgisini size MS iletişim hattındaki arkadaşlarım ileteceklerdir.
    Elinizdeki ürünün VUP ( versyon Upgrade ) olması durumunda ( ki alım fiyatınıza bakılırsa VUP ürün) eski HDD içindeki Vista sürümünün Recovery backup'ını almanızı öneririm, ( internetten temiz kurulum dosyası bulmanız zor ), SSD diskinize önce Vista ardından da Win7 kurulumunuzu yaparsanız sorun kalmayacağı düşüncesindeyim.
    Katı sistem disklerle ilgili sürekli silme ve kopyalama işleminin diskin ömrünü azalttığı kısmen de olsa doğrudur, ancak 4-5 defa işletim sistemi kurulması ile azalacak bir ömürden bahsedilemez, zira böyle bir durum olması durumunda SSD diskleri hiçbir kurumsal firma tercih etmez.
    İlk mesajımda da belirttiğim gibi, sorununuzu MS iletişim hattı ile halletmeniz olasdır.

0212 33 66 999 ya da 444 67 87

• Hocam selamlar,

Bu silinmiş gibi gözükse de silinmeyen dosyalara kullanıcının erişmesi mümkün mü, erişiliyorsa Win7'ye atılıp, key'i kabul ettirebilme gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

HP Vista Recovery DVD oluşturmuştum zaten, hali hazırda mevcut.

Vista Home Premium 64 Bit dosyası Microsoft'un sitesinde falan yok mudur şuanda? Kaldırdılar mı?

Yani en son çare dediğiniz gibi önce Vista yükleyip, ardından Win7'yi yükleyeceğim ama bana sanki çok gereksiz bir işlemmiş gibi geliyor. Ve ayrıca umarım HP Recovery DVD'si, donanım değişikliği nedeniyle Vista'yı yüklememezlik yapmaz..

Tek laptop, orjinalden gelen Vista ve satın aldığım belli olan Win7 var. Ben dilerdim ki Microsoft bana ciddi anlamda yardımcı olsun. Desin ki al kardeşim bu Key'i gir, oldu bitti.
    Ama sanki çapulcu kenar mahalle bakkalıymış gibi hesap yapar vaziyette görüyorum ben artık Microsoft'u.

Zorla adama bir dünya uğraş verdiriyorlar. Saçma sapan işler.

• Şuanda aradım, KUTU olarak almışsınız, upgrade değil dedi.

E dedim nasıl kabul etmez o zaman, ABD'den satın aldığınız için, burada kurulum yaptığınızdan dolayı ülkesel bir şey olabilir dedi.

Dedim saçmalamaz mısın lütfen :) (diyemedim tabi bunu)

Şimdi araştırıyor kendisi, beklemedeyim.
  • Böyle bir saçmalık olamaz ya. Microsoft ürününü ABD'den aldığınız için yardımcı olamıyoruz, sadece Türkiye pazarına yardımcı olabiliyoruz dediler ya.

Var mı ötesi

Microsoft değil bakkal dükkanı bakkal.
    Bakkalımız bile başka bakkala yönlendirir bir problem olsa. Adamlarda o da yok.
  • Microsoft'un sitesinde soyle diyor. Windows 7 keyi girince, 0xC004F061 hatasi aliyorsaniz; key upgrade keydir ve onceki surum diskte bulunamamistir.

quote:

http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/Windows-7-activation-error-0xC004F061
    Windows 7 activation error: 0xC004F061
    If you receive error "0xC004F061" when trying to activate Windows 7, it means you're using a product key for an upgrade version of Windows 7 and a previous version of Windows wasn't on your computer when Windows 7 was installed. To install an upgrade version of Windows 7, Windows Vista or Windows XP must be installed on your computer.

Komut satirini Admisnistrator modda calistirinca,

slmgr /upk
    slmgr /ipk <Product Key>

yapip cikan hataya bakar misin ? Donus kodunu google da arayabilirsin.

Bir de su toolun ciktisina bakar misin ?

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=52012

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi garui -- 9 Kasım 2012; 15:42:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: garui

Microsoft'un sitesinde soyle diyor. Windows 7 keyi girince, 0xC004F061 hatasi aliyorsaniz; key upgrade keydir ve onceki surum diskte bulunamamistir.

quote:

http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/Windows-7-activation-error-0xC004F061
    Windows 7 activation error: 0xC004F061
    If you receive error "0xC004F061" when trying to activate Windows 7, it means you're using a product key for an upgrade version of Windows 7 and a previous version of Windows wasn't on your computer when Windows 7 was installed. To install an upgrade version of Windows 7, Windows Vista or Windows XP must be installed on your computer.

Komut satirini Admisnistrator modda calistirinca,

slmgr /upk
    slmgr /ipk <Product Key>

yapip cikan hataya bakar misin ? Donus kodunu google da arayabilirsin.

Bir de su toolun ciktisina bakar misin ?

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=52012

Peki ben Update lisansi olabilir ancak yine de bir kontrol edermisiniz diyip kodlayarak verdigim lisans icin KUTU almissiniz, upgrade degilmis, ancak abd den aldiginiz icin biz yardimci olamiyoruz niye demis olabilir?

komutlari girince ilk komutta lisans silindi gibi bir sey soyledi (olmayan lisansin neresini siliyorsa artik :) )
    ikinci komuttan sonra urun anahtarimi arada bosluk veya (-) isareti olmadan girdikten sonra: "Error: 0xC004F050 the software licensing service reported that the key is invalid" dedi.

programla da baktim ancak neye bakacagimi bilemedigim icin yardimci olamiyorum. Ozel mesaj ile falan gondereyim mi size? veya bakmami istediginiz yer?

• Bir de bu ilk satiri yazip yani biseyleri sildirdikten sonra

bilgisayarima sag tikladigimda asagida aktivasyon yerinde Status Not Available yaziyor ve altinda Product ID Not Available yazmaya basladi, tiklayip windowsu aktive edebilecegim buton falan da kalkti ortadan yani.

Ve arka plan duz siyah oldu, sag altta da this copy of windows is not genuine yazdi :))
  • quote:

Bir de bu ilk satiri yazip yani biseyleri sildirdikten sonra

bilgisayarima sag tikladigimda asagida aktivasyon yerinde Status Not Available yaziyor ve altinda Product ID Not Available yazmaya basladi, tiklayip windowsu aktive edebilecegim buton falan da kalkti ortadan yani.

Ve arka plan duz siyah oldu, sag altta da this copy of windows is not genuine yazdi :))

- lari girmen gerek. İlk komut dedigin ise yariyor :)

http://www.mydigitallife.info/slmgr-commands-and-options-with-windows-vista-product-key-activation/

Ciktilarda kisisel veri var diye dusunuyorsan oralari xx yapip yapistirabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi garui -- 9 Kasım 2012; 21:05:31 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.