Şimdi Ara

LAMBALI AMFiLER VACUUM TUBE AMPLIFIER LAMBALI AMFİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
8
Favori
26.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konumuz katı hal SS (Solid State) yokken yani tranzistör'ün icadından önce kullanılan emektar vakum tüpler.
    Tüplerin tıpkı tr. gibi EBC Emitter(Cathode), Beyz(Grid), Collector(Plate) anod, katot, ızgara uçları vardır. lambanın fazladan birde ısınmasını sağlayan filaman elemanları vardır.
    Audio bölümü olduğu için hem sinema hem stereo tüplü ampliler ilgimizi çekecek. o yüzden farklı marka model amplileri yeri geldikçe tartışacağız. hep beraber.
    Lambalı amplilerde adı sık duyulan ve yaygın olarak olarak kullanılan belli başlı tüpler vardır.
    bu tüpler efsanevi olabildikleri gibi üreticisine ve tarihine göre kıymeti artan-azalan şeklinde ilgi görmektedir.
    lambalı, değer mi kesinlikle değer.
    bu lambalar gelişim aşamalarına göre Triode, Tetrode, Pentode olarak sınıflanır. daha başka radar, transmitter, reflex klystron gibi tüpler konumuz dışında.
    Triode tek ızgaralı(grid) tüptür. adından da anlaşılacağı üzere 3 parçadan anod-katot-ızgaradan teşekküldür.

Grid sayısı iki olan tüp tetrode'dir.
    LAMBALI AMFiLER VACUUM TUBE AMPLIFIER  LAMBALI AMFİ

Daha fazla güç için grid sayısı 3 olan ve teknik olarak en iyi tüpler ise Pentode'dur.

Teknik olarak en iyisi pentode dedik ama en sevilen ve ses kalitesi en iyi olan ise Triode vakum tüpler.
    Odyo aleminde kullanılan ve yaygın olan tüpler
    2A3, 300B, 6SN7, 12AX7, 12AU7, 12AT7, 5687, ECC99, E182CC, 6840, ECC88, 6AN8, 6CG7, TB3-1000 gibi büyük ve küçük Triode sinyal lambaları,
    6L6, 5881, 6550, KT88, 7027, KT66, KT77, KT90, 4-400A Beam Power Tetrodes,
    EL34, EL84, SV83, EF86, 6AU6, LS50 Pentodes audio aleminde sıkca bilinen lambalar. bir lamba içinde melez yapıda olan tüpler vardır. ecl84, 6BM8. (içinde bir adet 12AX7 ve bir adet El84 olan olan bir adet tüp.)
    Mercury Vapor gibi civalı yarım ve tam dalga DC üreten diode tüpler. şimdilik bunlar bizim için kafi.
    sadece unutmayacağımız bu lambaların Amerikan, Avrupa, Rus ve Çin kodlu birbirine eş ya da muadil lambalarının bulunduğu.
    mesela 12AX7 Amerikan kodlu lambanın Avrupa karşılığı ECC83 dür. Avrupa kodlu EL34'ün Amerikan karşılığı 6CA7 olması gibi.
    Tüplü yükselteçlerin önemli parçalarından bir diğeri çıkış trafolarıdır. unutmamalıyız ki lambada ki yüksek voltaj ve yüksek empedanslı ses sinyalini; voltaj düşürücü, akım yükseltici ve empedans uygunlaştırıcısı yapan çıkış trafosu (Output Transformer- OPT) vasıtası ile duyarız.
    Trafolarda devrenin topolojisine göre SE, PP, Linear, Ultralinear yapıda olur.
    ve bunlar için de ses gücü en az ama aynı zamanda ses kalitesi e yüksek olanı SE Single Ended amplidir.

SE ended ampli ve SE linear OPT şeması.

Williamson'ın PP push-pull OP transformer'ı.

Ultralinear OPT. trafonun girişleri grid ile 5 hat'dır.
    bazı audio amplilerde anahtar (switch) yardımıyla ampli Triode moddan Ultralinear moda geçirilebiliyor. tabi ses gücü ve kalitesi değişebilmekte.
    filhakika Tamura, Tango, Kondo, Plitron, Lundahl, Magnetic vb. dünyanın önde gelen ve kaliteli üretim yapan çıkış trafosu üreticileri mevcut.
    son olarak tüp temelli amplilerin daha kaliteli ve daha iyi akım sürme kapasiteleri nedeniyle giriş trafosu (input trans.) ve ara (interstage trans.) vardır. bu konular derya deniz olup DIY camiasını biraz daha ilgilendirir. bizim bunlarla fazla işimiz yok.
    bu ampliler uygun transducer ile eşlenmezse ses kalitesi ve verimleri sağlıklı olmaz. bilmeden de haksızlık edilmiş olabilir. böyleleri çok.
    SE ampliler verimli (high efficiency) ve düşük güçte genelde horn type tiz ve horn yapıda ki kabinlerle sürülmekte.

bunları evine koyacak hatunla tanışmak için çıldırıyorum.
    tabi bu kadar kaba değiller ve inanılmaz derece şık olanları var. benim en çok ilgimi çeken ve beğenilenlerden biri. Western Electric horn speaker.
    Sinema sağolsun. ihtiyaç yuzunden hep daha iyisine, hep daha güçlü ve kalitesine yol aldırdı.

Legend Western Electric

Finding his voice.
    An Animated Cartoon Synchorized to Voice & Sound.
    A Western Electric
    Sound System Picture.

körolası kapitalistler... Yaşasın Nikola Tesla.
    Williams'nın buluşu PP tube amplilere ise daha kapasiteli (watt) ve düşük hassasiyetli kolonlar takılabilir. rahatlıkla çalıştırır. her SS'cinin 2. amplisi PP dur düşüncesine kesinlikle katılırım.

Dünyanın en iyi amplisi seçilen On Gaku

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 19 Aralık 2018; 13:44:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hilhan
    Birde üstat full stereo 4-4 plus amplide giriş katı üzerinde direkt olarak ECC83 yerine EF86 yada ECC81 kullanabilir miyim?

12AX7 yerine ECC81 kullanabilirsiniz. direk takılrı. elinizde 1ax7 den daha kaliteli 12at7 var herhalde?
    EF86 takabilmek için iki adet ve girişin değişmesi gerek.
    @aticus;
    mersi hocam; sadece bilmediğim lambalı konusunda sizlerin tecrubesini kapmak niyetindeyim.

@sn S.Togay hocam,
    şema çok. kolay iş.
    ama asla orijinali gibi olmaz. olması için bayağı iyi bir para harcanır veya asla iyi bir lambalı ampliyi 1000TL ye mal edemezsiniz. şema yapılabilir ama esas sıkıntı iyi malzeme ve en buyuk sıkıntı trafolar. yoksa dünyanın en iyi amplisi Ongaku; şeması var. yapalım desek nasıl olacak olursa en önde bende varım kısaca.
    6L6 lamba ile McIntosh C75 yapılabilir. şeması var.
    AR
    burada bir sürü şema var.
    LINK tıkla
    AR D115mkII TIKLA

• Serdar hocam pre'n tabanca gibi kasası bombastik ama. u.resarch pehh
    lumofon severiz
    yüksek evsafta 40 watt

sn. S.Togay,
    AN kit ürünleri çok iyi.
    http://www.audionotekits.com/PDF/AudioNoteKits_DIY_SKILLS.pdf

AR D115 ppp
    pre amp. fazla sıkıntı değil. yapılır. 5v'a kadar sinyal gücümüz var. illa pre amp.a gerek yok.
    ama derim ki
    denenmiş -ki bir dostum tarafından- Haşim Ağanın KT88 li amfisi mükemmel

• Sayın cantan,

MBLE Full Stereo 4-4 Plus'da bazı problemlerim var. Görsel olarak diğer deck sistemleriyle uyumsuzluğundan da dolayı 43 cm boş kasa içine taşımaya karar verdim. Üzerindeki mevcut potansiyometreler problem çıkardığı için değiştirmek istiyorum. Üstlerinde her hangi direnç ibaresi bulamadım. Acaba Alps 2X100K yada 2x200K işimi görür mü. Veya siz uygun potansiyometreleri önerebilir misiniz?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

MBLE 4-4 Plus Service Manual

Volüme Potansiyometre

Bas-Tiz Potansiyometre

Potansları çözersem, trafoları kaplayıp, girişteki kazancı yükseltmek için sadece aux'a ayrı beslemeli iki adet EF86 eklemeyi düşünüyorum. O zaman 2. aşamada tekrar yardım isterim. :)

• @hilhan hocam kolay gelsin,
    çalışmanda başarılar dilerim.
    pot'rın ohmetre ile min. ve max. değerlerini potu çevirerek baktınız sanıyorum.
    ölçümde direnç yükselip en yüksek kaldığı değer 100K ise Alps pot bence de çok iyi olur.
    her ne kadar Çin malı olsalarda
    bluemavi sitesinde 100k alps stereo bulunmakta. iş yapar diye düşündüm sanki. merakımdan gittim aldım. eh işte bi ürün.

tıkla Alps
    ya da orijinal
    olmasına dikkat etmek kaydıyla -sahteleride sardı ortalığı- Alps Blue Velvet potansiyometre. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

Serdar hocam pre'n tabanca gibi kasası bombastik ama. u.resarch pehh
    lumofon severiz
    yüksek evsafta 40 watt

sn. S.Togay,
    AN kit ürünleri çok iyi.
    http://www.audionotekits.com/PDF/AudioNoteKits_DIY_SKILLS.pdf

AR D115 ppp
    pre amp. fazla sıkıntı değil. yapılır. 5v'a kadar sinyal gücümüz var. illa pre amp.a gerek yok.
    ama derim ki
    denenmiş -ki bir dostum tarafından- Haşim Ağanın KT88 li amfisi mükemmel

Sayın Cantan, topiği geç gördüm fakat böyle bir topik açmanıza çok sevindim. Hele ki lumofon anfiyi görünce 70 li yıllar geldi gözümün önüne ... Hey gidi günler hey. Zaman mı çabuk geçiyor yoksa biz mi yaşlanıyoruz ... Topiğiniz hayırlı uğurlu olsun ve bol paylaşımlar olur inşallah.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi max-well -- 24 Ekim 2013; 12:38:53 >

• 1927 Raleigh Mullard Amp

https://store.donanimhaber.com/fa/c6/fb/fac6fb328cf3d1fbcf91e06409864ae6.jpgLAMBALI AMFiLER VACUUM TUBE AMPLIFIER  LAMBALI AMFİ

edit: bir resim yuklersin iki tane çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 26 Aralık 2014; 10:41:54 >

• 1920'lerde İNGİLTERE 'de ERIC KIRKHAM COLE tarafından kurulmuş EKCO AUDİO AIG Group tarafından yeniden üretime geçerek Türkiye'ye geldi.
    EV55SE amfisi Lambalı sesinden hoşlanan ancak güç de isteyen arkadaşlar denesinler mükemmel kontrollü ve güçlü çalıyor... Ayrıca birde CD-DAC-PRE modeli var onu deneme fırsatım olmadı...
    ayrıca yapım kalitesi de üst düzeyde...
    Mekan CREAM AUDIO

www.ekcoaudio.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HI-DEF-MAN -- 27 Aralık 2014; 16:02:37 >

• Arkadaslar bu iki lambalı amp fiyatları digerlerine göre uygun diye biraz arastırma yaptım. Yabancı forumlarda bunların tube gercek tube amp olmadıgını power amp oldugunu söylüyolar. Yani bu amp nasıldır, satın alıp kullanmaya degermi ? İlk amatörlük girişimimizde bu cihaz uygun mudur ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spor911 -- 26 Ekim 2015; 11:42:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • http://forum.donanimhaber.com/m_59249460/mpage_3/tm.htm

@spor911, yukarıda ki linki incelemenizi isterim. çünkü koda amplilerle benzer felsefede ampliler. made in PRC.

bu tip ampliler hybrid yapıda ampliler. yani Tube+SS kuvvenlendiricilere sahipler. kısaca pre ampli katı tüplü, çıkışı ss solid state transistorlü olur. veya lambalı buffer, çıkışı transistor, IC vb. gibi olur. ezcümle doğru demişler bunlar gerçek Tube ampli değil integrated power amplidir.
    ilk amatörlük girşiminiz şayet lambalı ampliyse, Güç çıkışı lambalı olan ampli ve avrupa, amerikan veya japon üretimli hangi markayı bulursanız onunla başlayın derim. bakın marka isimi dahi vermiyorum bu 3 bölgeden düzgün eli ayağı belli olsun kafi. atıyorum japon Luxman EL34, KT88 kafi.
    butce çok sıkıntı değilse KT150 çıkış tüplü amfi çok güzel olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

http://forum.donanimhaber.com/m_59249460/mpage_3/tm.htm

@spor911, yukarıda ki linki incelemenizi isterim. çünkü koda amplilerle benzer felsefede ampliler. made in PRC.

bu tip ampliler hybrid yapıda ampliler. yani Tube+SS kuvvenlendiricilere sahipler. kısaca pre ampli katı tüplü, çıkışı ss solid state transistorlü olur. veya lambalı buffer, çıkışı transistor, IC vb. gibi olur. ezcümle doğru demişler bunlar gerçek Tube ampli değil integrated power amplidir.
    ilk amatörlük girşiminiz şayet lambalı ampliyse, Güç çıkışı lambalı olan ampli ve avrupa, amerikan veya japon üretimli hangi markayı bulursanız onunla başlayın derim. bakın marka isimi dahi vermiyorum bu 3 bölgeden düzgün eli ayağı belli olsun kafi. atıyorum japon Luxman EL34, KT88 kafi.
    butce çok sıkıntı değilse KT150 çıkış tüplü amfi çok güzel olur.

Sipariş verdim pazartesi geliyor.pekte arastırmadım aslında ilk hevesimi almak için,peki tube amp olmadıgı için lambalarınıda degiştirsem pek seste bir degişiklik yahut farklılık olabilirmi yada değmezmi kurcalamaya bu tür amplerde.yani az yada cok etki Edermi ?

Buarada teşekkürler bilgilendirme için.

• quote:

Orijinalden alıntı: enerji78

Merhaba. Aşağıdaki 12AU7 tüpler ile tecrübesi olanlar payasabilirse sevinirim.
    Mullard CV4003 (NOS)
    JJ 12AU7
    Gold Lion Genalex 12AU7
    Teşekkürler

hepsini kendi sistemimizde denedik
    Mullard CV4003 (NOS)
    valvo
    philips mini wat
    amperex
    rc
    bunlar iyi lambalar
    JJ 12AU7 de çok iyi degil ama olabilir tabi

Gold Lion Genalex 12AU7 tam bir cop bunun iyi olduğu tek durum electroharmonix gibi bir cop U çıkarıp bunu takınca çok guzel oluyor ama yukarıdaki
    Mullard
    Rc
    simens
    Philips mini wat
    gibi lambaları görünce. Tamamen ikisi birden cop oluyor

• çok değerli bir dostumun şirketinden,
    845 tube SE Amplifier 6SL7, 6BX7 son olarak 845 tube...
    https://www.youtube.com/watch?v=iT1D9PQQJpc&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 18 Nisan 2016; 11:06:35 >
  • Üstadım eline sağlık.
    Buralardayım uzun zamandır merak ettiğim bir aracı küllerinden yeniden yaratmak gibi bir hevesle
    3 kapı Land Rover freelander 1.8i satın aldım. Komple motor yaptık, alt takım,iç döşeme,müziksistemi vs... derken son bir ay
    bu kadar yoğun akademik temponun üzerine bu işler girince oldukça yoruldum. Durum böyle olunca
    yurt dışı siparişlerimin bile şekli şemali değişti. Yorumları okuyan bu aracı almaz ama asıl mesele bu araçtan anlayan
    iyi bir ustaya rast gelmekmiş.
    Komple rektefiye sonrası ilk çalışma anı...
    https://www.youtube.com/watch?v=fX071ltKj00
    Evdeki sisteme bu sene tek aldığım şey, van den hul cs122 kablo oldu (metresi 15 Euro) fiyatına göre sonucu tatminkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.Togay -- 14 Mayıs 2016; 9:47:11 >

• http://www.musiciansfriend.com/preamp-tubes/tung-sol-12ax7-tube

bu tüpler Nobsound MS-10D MKII ile uyumlumudur?
  • şimdi bunları kullanıyorum stok lambaların yerine yükseltme olsun diye aldım ama pek bi fark göremedim . siz fark yaratıcak bi lamba tavsiye edebilirmisiniz 15,20 dolar cıvarında nobsound la uyumlu
    http://tubes-store.com/product_info.php?products_id=99

sol taraftaki stok lamba sağdaki bide yukarıdaki linktekini aldım hepsi sorunsuz çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lewye -- 21 Haziran 2016; 22:05:29 >

• Burhan Dinç adlı forum üyemiz "ekstrem" projeler ile uğraşan bir arkadaşımız olduğundan bu lambalı amfi konusunun ne şekilde sonuçlandığını ben de merak ettim.

Hatırlarsanız Burhan Bey daha önce de 2016 Şubat ayında Bowers & Wilkins 800 clone'u yapmaya karar vermişti... Daha sonra bu projesinin imalat aşamalarına ilişkin fotoğraflardaki konstrüksiyon kalitesi hayranlığımızı kazanmıştı.
    https://forum.donanimhaber.com/hoparlor-icin-crossover--114436565-5#-1

Gerek bu projesinin, gerekse lambalı amfi projesinin nasıl sonuçlandığını öğrenebilmek isterdim.
  • Elimde çok sayıda philips EL34 / 6CA7 / KT77 ve diğer modellerde lamba mevcut. Elimdeki lambalara ve stok bilgisine buradan ulaşabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi era13 -- 26 Ocak 2019; 15:13:10 >
  • Merhaba, bu vakum tüplerinin yedeği var mı? Ses sistemi aldım, içinde bu tüplerden var ilerde patlama olursa nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olabilir misiniz? Gerçi sökünce de çalıştığı söylenmiş :)

LAMBALI AMFiLER VACUUM TUBE AMPLIFIER  LAMBALI AMFİMARINLAW2youtube
    So remove the tubes and we'll what do you know it still plays . Samsung please respond Jaudio91@gmail.com
    https://www.youtube.com/watch?v=eWwg44705UY

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.